Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
3969 4130
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Miskoratorus
+36 / 40

Przyjaciel Polaków pełną gębą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CwLks
+28 / 34

nie tylko on, bo przyjazn Polsko-Wegierska zaczela sie duzo predzej i tak naprawde to jest jedyne panstwo ktore nigdy nas nie zdradzilo..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar yayay126
+3 / 17

A właśnie przed chwilą przesłuchałam 'Dziewczynę o Perłowych Włosach'...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A atizylak
+75 / 79

Na uwagę zasługuje jego postępowanie wobec Polski i Polaków. W początkach lipca 1920 rząd Węgier premiera Pála Telekiego podjął decyzję o udzieleniu militarnej pomocy Polsce, przekazując nieodpłatnie i dostarczając w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej na własny koszt drogą przez Rumunię zaopatrzenie wojskowe: 48 mln naboi karabinowych do Mausera, 13 mln naboi do Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych. 12 sierpnia 1920 do Skierniewic dotarł transport m.in. 22 mln naboi do Mausera z fabryki Manfréda Weissa w Czepel[1].

Po rozpadzie Czechosłowacji 15 marca 1939 r. Węgry zaatakowały Ruś Zakarpacką i w wyniku tzw. małej wojny zajęły obszar wokół Stakčína i Sobranec. Odtąd Polska i Węgry miały, jak przez wieki, wspólną granicę.

Tuż przed atakiem w 1939 roku na zapytanie strony niemieckiej o możliwość dokonania inwazji z terytorium Węgier, kierowany wielowiekową tradycją dobrych stosunków z Polską, Teleki odparł: Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce. W depeszy wysłanej do Adolfa Hitlera z 24 lipca 1939 roku Teleki argumentował, że Węgry nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych. List ten wywołał wściekłość kanclerza Trzeciej Rzeszy[2].

Po polskiej klęsce wrześniowej węgierski rząd podjął decyzję o otwarciu granic dla polskich uchodźców oraz zapewnił im wszelką możliwą pomoc – na Węgrzech działały polskie szkoły i organizacje społeczne, aż do momentu wkroczenia na Węgry Niemców w 1944 roku. Polskie oddziały, m.in. zmotoryzowana 10 Brygada Kawalerii płka Maczka, uzyskały możliwość ewakuacji żołnierzy do Francji. Nie chcąc się ugiąć przed żądaniami Niemiec dotyczącymi ataku na Jugosławię, 3 kwietnia 1941 r. popełnił samobójstwo strzałem z pistoletu.

W 2001 r. postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[3]. Jego nazwisko nosi jedna z warszawskich ulic[4]. 3 kwietnia 2004 r. w miejscowości Balatonboglár odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Pala Telekiego.

Źródło: wikipiedia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Schymon
-3 / 13

I lekoman.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Epinephrine
+20 / 20

Był już ten demot, ale wydaje mi się, że warte jest to przypomnienia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cisza
+27 / 33

" Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki! "

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pppkkkpppkkk
+2 / 2

Haha, właśnie miałam to napisać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cysiek1991
+17 / 27

I oczywiście w szkołach tego nie uczą. Wkrótce w ogóle nie bedą uczyć bo lekcje historii skończą się na ~XII
wieku przez skrócenie ilości godzin...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 kwietnia 2012 o 18:20

avatar 6kingu6iejszyn6
-4 / 12

To będzie w szkołach właśnie. Oto chodzi w tej podstawie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Skinef
0 / 0

Dokladnie... caly rok uczenia sie o systemach nawadniajacych starozytnych babilonczykow...a lata wspolczesne zajmuja miesiac przed swiadectwami gdzie malo kto chodzi na historie i zajmuje sie tylko uczeniem na inne przedmioty zeby pozaliczac.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar 622ktos26
+10 / 10

Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar GreatMushroom
+19 / 21

Węgrzy to jedyni sojusznicy którzy nigdy nie wbili Polakom noża w plecy.I za to ich trzeba kochać i szanować.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar romantyk11
+13 / 13

bo polska troche przyjaciół ma Węgry ,Gruzja... a nie ci fałszywi i zakłamani amerykanie ze nawet wiz nam nie chcą znieść i wykorzystują polske

Odpowiedz Komentuj obrazkiem