Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
94 166
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Qarhodron
+8 / 10

I co najciekawsze Polacy zaciekle bronią korzeni chrześcijańskich, zapominając o swoich prawdziwych korzeniach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar K4mil
0 / 4

Cóż, w kontekście narodu to mamy raczej korzenie chrześcijańskie, jako, że o jakimkolwiek, chociaż w niewielkiej części formującym się narodzie możemy zacząć mówić co najwyżej dopiero w wieku XIV. Natomiast naród rozumiany w dzisiejszym znaczeniu wykształcił się dopiero w wieku XIX.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar phasma
+1 / 3

W kontekście narodu tak, ale w democie chodzi o przodków-to czy uznawali się oni za Polaków, czy nie, nie ma znaczenia. Co ciekawe jednak, jeżeli stosując przedstawione rozumowanie "cofniemy zegar" o odpowiednią ilość czasu okaże się, że nasi "przodkowie" byli ateistami. Bo w końcu ile odmian religii odnotowano u takich jednokomórkowców?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JohnLilly
+8 / 8

No weźmy taki przykład jak "dzień wszystkich świętych". Jest to pogański obyczaj którego nie dało się wyplenić dlatego został podczepiony do kultura chrześcijańskiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
+8 / 8

Wszystkie święta "kościelne" mają swoje "pogańskie" korzenie. Chrześcijaństwo jest jednym wielkim, no niech będzie eufemistycznie, zapożyczeniem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+1 / 1

Dodam do tego taka oto ciekawostke zaporzyczona z wikipedii: Istotne okazało się tu odkrycie z lat 1929-1931 tekstów w starożytnym Ugarit (dziś Ras Szamra)[W. Tyloch, Odkrycia w Ugarit a Stary Testament, Warszawa 1980, s. 90.
W. Tyloch, [w:] Zarys dziejów religii, s.335.]. Na ich podstawie dowodzi się m.in., iż biblijny Jahwe miał żonę, boginię Aszerach. Związek Aszery z Jahwe poświadczony jest zarówno w Biblii, skąd bogini nie została całkowicie usunięta, jak i w inskrypcji datowanej na VIII w. p.n.e. z pustyni Synaj[http://www.tvp.pl/wiedza/aktualnosci/jahwe-mial-zone/4194463 oraz http://wiadomosci.onet.pl/nauka/biblijny-jahwe-mial-zone-boginie-aszerach,1,4222051,wiadomosc.html].

Odpowiedz Komentuj obrazkiem