Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1231 1406
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar doliwaq
+50 / 60

Równie smutne jest to, że wycieczki z Izraela do Auschwitz są uczone, że Polacy są współwinni holokaustu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N noobcake
+6 / 8

Nie watpie. Moglbys mi podac jakies zrodlo? Nic osobostego, chcialbym tylko sam to sprawdzic.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar fgdcgfdcxf
+6 / 8

Dokladnie. A jak narod ma się zachowywać normalnie w takich miejscach jak były na szczęście prezydent kwasniewski uchlal się nad grobami katynskimi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
+2 / 2

PannaDeLioncourt, ale to jest Polska. W Rosji też piją na cmentarzu. W Polsce mamy inne zwyczaje. Mądry człowiek zainteresuje się kulturą i obyczajami danego kraju. Przynajmniej ja tak robię, jak gdzieś się wybieram. Obóz to nie tylko muzeum, ale miejsce zbrodni. Trochę opanowania trzeba mieć. Zdaje mi się że w większości muzeach, nie je się i nie pije. Chyba że dane na to pozwala. Zawsze można się najeść jak i napić przed.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar doliwaq
0 / 0

@noobcake widziałem to w dokumencie, nie pamiętam nazwy, ale dotyczył właśnie izraelskich wycieczek do Polski. Każda wycieczka ma ochroniarzy, którzy pilnują by nastolatki nie miały styczności z "lokalną ludnością", a gdy ktoś powie coś po polsku, nauczyciele wmawiają im że to na pewno było przekleństwo lub że są obrażani.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G grabarz997
0 / 0

Jestem z Krakowa i nie raz widzałem młodzież żydowską i jaki chelew po Sb zostawiają w restauracjach czy ich ogólne zachowanie, które woła o pomste do nieba

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
+9 / 19

Ca cmentarzu, też jesz, pijesz i tańczysz. Starasz się zachować kulturę i powagę miejsca. Byłem tam raz, na prawdę da się wytrzymać chwilę bez telefonu, aparatu czy jedzenia. Zachować szacunek dla zmarłych, tak ciężko jest ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Mijak
+8 / 10

NobbyNobbs ma rację, ale ja podejrzewam, że wielu ludzi (zwłaszcza młodych) chodzi tam nie do końca z własnej woli. Rodzice czy nauczyciele zaciągają dzieciaki na takie wycieczki "żeby nabrały kultury i szacunku", a potem się dziwią, że takie są efekty...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 listopada 2013 o 12:05

avatar ~xGośćx
-1 / 3

Moim zdaniem to brak szacunku dla ludzi, którzy tam cierpieli ... Może Ty tego nie rozumiesz, ale również w muzeum kulturę trzeba zachować ... KL Auschwitz- Birkenau to miejsce, w którym my Polacy powinni w szczególności potrafić się zachować i skoro tak podchodzisz do tematu do rozumiem, że sam szacunku nie masz do tego miejsca jak i do cmentarza (ktoś już wspominał). To bezczelne traktować w taki sposób miejsce gdzie tragedia dotknęła ludzi takich jak ja i Ty ....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar NightmareTheWorld
+4 / 4

Też nie widzę nic złego w dyskretnym jedzeniu ale śmiecenie w każdym miejscu to zachowanie typowe dla bydła. Czasem chodzę z koleżanką (ateistką) po cmentarzu tam dyskutujemy o XIX i XX wiecznych pomnikach, symbolice, historii, rodach itp. czasem zdarzy się, że temat zejdzie na śmieszny to się zdarzy, że się pośmiejemy, ale staramy się nie hałasować, nie przeszkadzać ludziom (zarówno żywym jak i tym niekoniecznie). Wszystko ma swoje granice, to co robią niektórzy jest poniżej wszelkiej krytyki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dudi1982
+2 / 4

A jeszcze smutniejsze jest to, że obsługa muzeum widząc takie zachowanie "zwiedzających" nic z tym nie robi. Będąc kilka lat temu w Brzezince skorzystaliśmy z usług przewodnika. W jednym z baraków 2 idiotki robiły sobie "słit focie" siedząc na otworach służących za WC. Reakcja przewodniczki - "no niestety, takich zwiedzających też mamy". Tyle, że powiedziała to po cichu do nas dopiero po wyjściu z baraku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~kamileo123456
+5 / 7

Nie zwalaj wszystkiego na ręce obsługi. Oni już sa zmęczeni takimi zachowaniami. Bo jak komuś zwrócą uwagę, to od razu słyszą rożne chamskie odzywki, a zwiedzający jakoś wtedy nie staja w obronie. Z resztą tez mogłaś zwrócić im uwagę, a tego nie zrobiłaś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~r_e_p_l_a_y
+1 / 5

Spalili nie tych co trzeba!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar NightmareTheWorld
+1 / 3

Żydzi na nie-żydów maja takie określenie "goj" i oznacza, że jest gorszy i mniej wartościowy od żyda.
taki cytacik z jednej z gazet: Zdaniem rabina, gdyby goje nie mogli służyć Żydom "nie mieliby po co istnieć".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dudi1982
+2 / 2

@kamileo123456
Po 1 jestem on, a nie ona.
Po 2 skąd wiesz, że nie zwróciłem im uwagi, albo nie stanąłem w obronie? Tylko że co ja mogę im zrobić? Opluć mnie mogą i pójść dalej, natomiast obsługa może ich wyprosić z muzeum. Gdyby to robiła, to z czasem ludzie by się nauczyli. Ale pewnie wolą takich klientów niż żadnych. Pieniądz jest pieniądz.
Po 3 do czego to doprowadzi? Skąd debile mają wiedzieć, że zachowują się niewłaściwie? Mamusia z tatusiem wychowali bezstresowo a nauczyciel, wychowawca, przewodnik boją się odezwać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~trelku_o_jejku
0 / 0

mam nadzieję że Twoja prababka była żydówką :P a pradziadek rosjaninem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~trelku_o_jejku
0 / 0

HAHAHAHA co byś wtedy powiedział?? dalej je.... byś kur..... jeb... żydów????!!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~hehehhe
0 / 0

Jak by jego babka była żydówką ? Pewnie by je..ł żydów (choć lepiej by było jednak żydówki,no ale cóż,nie będę nietolerancyjny jeszcze dla homosiów w tym samym poście). niestety żydzi to też kawał rasistów i je...ą się głównie między sobą :P Co tłumaczy chyba nieco "piękny" wygląd części z nich (notabene anglicy też z tego powodu są "piękną nacją :P )

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~MQ
+5 / 5

Kiedyś zwróciłem uwagę w Krakowie, na placu Matejki (pod pomnikiem Grunwaldu) opiekunowi wycieczki, że jego dzieciaki łażą po płycie grobu nieznanego żołnierza. Bardzo przepraszał i zaraz dzieciaki pogonił -- ale to był Rosjanin -- oni jakiś szacunek dla ofiar wojny jeszcze przejawiają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar arribada
+2 / 2

Szacun dla Ciebie Kolego. Wielki szacun.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~KielceCK
+1 / 3

Można dodać jeszcze wiele zachowań i to Polaków..Byliśmy z mężem niedawno w tym miejscu,wydawało nam się,że inni ludzie tak jak my rozumieją gdzie przyjechali i jak należy się tam zachowywać.pomyliliśmy się ...i to bardzo. Polacy w wieku dojrzałym głośno komentują,że Niemcy powinni mieć zakaz wstępu na teren muzeum, albo płacić dziesięć razy więcej niż pozostałe narodowości. Byli też tacy co wysiadali z autobusu, który przewoził nas na teren Birkenau, bo w środku byli Niemcy. Głośno przy tym komentując,że nie będą jechać z mordercami...Słit fosie i dziubki też widzieliśmy przy komorach gazowych,nic tylko złapać za łeb i wywalić za ogrodzenie.Do dziś nie rozumiemy z mężem po co ludzie tam jadą, skoro nie rozumieją, że to jest pewnego rodzaju cmentarz i należy zachowywać się z godnością i powagą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kalia24
+3 / 3

To się nazywa "syndrom turysty" (główna przyczyna - odmóżdżenie), występujący wszędzie. Jakiś czas temu miałam okazję oglądać Piramidy w Gizie (qurde, imponująco wielkie te kupy kamieni...), gdzie panowała podobna nieznajomość pisma obrazkowego (zakaz wspinania); grobowce w Dolinie Królów, malowniczo oświetlane błyskami fleszy (zakaz fotografowania - a już broń Boże z lampą - ze względu na jedne z ostatnich oryginalnie kolorowych hieroglifów); muzeum Kairskie (sprint przez ekspozycje - wtedy jeszcze były wszystkie). Po prostu ludzie coraz bardziej wegetują niż żyją, nie analizują sytuacji/miejsca w ogóle - wiadomo, myślenie boli, a zastanawianie się nad potencjalnie wyrządzonymi krzywdami (uczuciowymi, materialnymi, kulturowymi, historycznymi) przerasta większość osobników.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 listopada 2013 o 10:33

avatar ~jejku_pejku
+2 / 2

już teraz wiem dlaczego w podstawówce (lata ,80) dyrektorka nie pozwoliła nam na wycieczkę do tego miejsca (my byliśmy zrozpaczeni bo bardzo chcieliśmy) teraz wiek wstępu na kompleks powinni podwyższyć do co najmniej 21.
Aż wstyd pomyśleć co mogą zrobić gimnazjaliści za plecami przewodnika i opiekuna grupy w baraku który kiedyś służył jako zbiorowa latryna (na prawo od wejścia, największy z nich)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~11ab
-1 / 7

To ze ciebie to wzrusza to nie znaczy że innych też.
osobiście uważam że cały obóz dawno powinien być rozebrany i powinien tam stanąć tylko jeden pomnik i koniec.
Szkoda takich terenów na to obozowisko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~t1ger
+3 / 5

@NobbyNobbs - normalnie cała Rzesza chętnych ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ten1
+2 / 2

faktycznie niefajnie

ALE ja mimo wszystko nie rozumiem "wypadow" do obozu
obcokrajowcoa jakich spotkalem PL kojazy sie wlasnie z obozem, scenariusz 90% turystow odwiedzajacych krakow to wspaniale wrazenia z krakowa i pozniej na dowidzenia ciach wizyta w obozie ... niestety spora czesc pozniej nazywa to Polskim Obozem i identyfikuja nasz kraj z tym co widzieli bo jakos "nie mieli okazjii" wpasc do Dachau czy w inne miejsca na terenie niemiec ...

mowmy o obozie, czytajmy relacje swiadokow, badzmy swiadomi istnienia ale nie robny z niego atrakcjii turystycznej bo to jest po prostu chore, i szkodzi nie tylko ludzia ktorzy go odwiedzaja ale i Polsce bo w umyslach niektorych niedorozwojow utrwala sie logika Polska = Oboz = niefajnie

jestem jeszcze w stanie zrozumiec 1 wizyte w zyciu (na tak zwane "zaliczenie") ktorego sam nie mam zamiaru robic bo zbyt wiele czytalem i slyszalem ale "co roku wizyta" ??!! co to ma byc ? co roku to ja do dentysty chodze bo trzeba i wypada ale ludzie nie w takie miejsce ! edukujmy, czytajmy, rozmawiajmy z tymi ktorzy jeszcze pamietaja ale jezdzenie w takie miejsca jest po prostu chore, jakies sztuczne wyrabianie w sobie zlosci i agresjii wobec "ludzi" ktorzy sie tego dopuscili ktorych teraz albo juz sa martwi albo jedna noga na tamtym swiecie, a przeciez Niemcy to teraz najwieksi kumple, wiec po jaka cholera ta sztucznie wywolana agresja, zal i zlosc ?

oboz jako "atrakcja turystyczna" ? zdecydowane NIE

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar satlaros
+1 / 5

Ci mówiący w "języku podobnym do hiszpańskiego" to zapewne Portugalczycy. A co do demota, to nóż w kieszeni się otwiera na niektórych turystów, zwłaszcza nie spodobali mi się ci panoszący się swoim ruchem lewostronnym Anglicy. Rozumiem, że po ulicach poza swoim krajem też jeżdżą lewą stroną. I słusznie doliwaq zauważył, Izraelczycy często patrzą się nieprzychylnie na Polaków. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że naród, który przeżył holocaust powtarza dokładnie to na Palestyńczykach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~mliki
+2 / 2

No cóż, dla nastolatków to trochę jak miejsce bitwy pod Grunwaldem, czy jakieś w tym rodzaju. Nic się na to nie poradzi, moi drodzy. Mumie też są odwijane, szkielety z kilkusetletnich grobowców wyciągane, badane, składane w magazynach - a to przecież też byli ludzie, no nie? Ale DAWNO temu, to jakoś tak zmienia sposób postrzegania;) Czas, czas - zaciera się pamięć, czucie. Tak już jest. Na grób dziadka jeszcze z kwiatkiem pójdziemy, ale pra- pra? nawet nie wiesz, gdzie leży i jakoś nie szukasz raczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ca127
0 / 0

Moim zdaniem to trochę przesadzasz, ale jeśli chodzi o śmiecenie i łamanie zakazów wstępu to się zgadzam...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Rozczaaarowana
+3 / 3

Tak? A co powiecie na panią przewodniczkę, która pierw kręci nosem, ze w jej grupie znajduje się osoba niepełnosprawna (czyli ja), a potem oddaje do innej grupy z wielkim fochem. Kategoryzacja i podział ludzi na lepszych i gorszych w takim miejscu? Az mi się zrobiło nieprzyjemnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar NightmareTheWorld
+1 / 3

Nie wiem czy tu też, ale w niektórych miejscach trzeba mieć papierek, żeby zajmować się grupą z niepełnosprawnymi. Jeśli nie było tego wymogu to faktycznie postąpiła co najmniej niewłaściwie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Rozczaaarowana
0 / 0

NightmareTheWorld: Może uściślę swoją wypowiedz. Byłam tam z dwojgiem rodziców i bratem (osoby sprawne), poza tym samodzielnie się poruszam i nie byłam tam uzależniona od nikogo. Dodatkowo nie zauważyłam nikogo innego niepełnosprawnego. Co do przypadków takiego traktowania już powoli przestaje mnie to ruszać, ale w takim miejscu według mnie jest to zachowanie szczególnie niewłaściwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~banjo
-3 / 3

DIDNT READ, LOL!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sweeper123
+2 / 2

Dlatego właśnie uważam, że "wycieczka" do Oświęcimia w żaden sposób nie powinna być obowiązkowa. Jeśli ktoś jako dorosły człowiek poczuje potrzebę poznania tego miejsca to może pojechać sam. Taki wyjazd w gimnazjum jest nieporozumieniem. Również biorąc pod uwagę psychikę bardziej wrażliwych uczniów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lipton92
+3 / 3

W kilku miejscach w tym tekście pomyślałem "chciałbym mieć takie problemy". Wdg mnie nieco przesadzasz (jeśli to Twoja historia). Chyba jak odbiorę telefon na terenie obozu, to nie stanie się nic takiego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Marek1220
+1 / 1

Jestem co ci ludzie powiedzieliby po spędzeniu jednego dnia w takim obozie w okresie jego ,,świetności''. Myślę że potem zrozumieliby swoje szczeniackie zachowanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Forfiter94
+2 / 2

Co do jedzenia nie osądzam bo nigdy nie wiem czy osoba, która je nie jest np cukrzykiem i musi coś zjeść bo inaczej zemdleje lub coś innego się stanie. Oczywiście więcej jest ludzi, którzy jedzą a którym nic nie będzie jak chwilkę poczekają. Niestety na tym świecie są i ludzie i parapety.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Polllll
-3 / 3

Odwiedź jeszcze jakiś NIEMIECKI obóz koncentracyjny, bo chyba jeszcze nie byłeś...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~t1ger
+1 / 1

Ad. 2 - Zakaz fotografowania jest w spisie klauzul zakazanych. Czyli zakaz ten jest zakazany. Mają prawo robić zdjęcia. Jedyne, co może muzeum zrobić to poprosić o nie używanie lampy. Nie podoba ci się to, mnie też. Ale takie jest prawo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kosa2301
+1 / 1

Ja, kiedy ostatnio tam byłem, widziałem wycieczkę niemiecką i, bez żadnych docinek, widziałem jak wręcz się śmieją z tego co tam się stało. Nie znam niemieckiego i nie wiem co mówili, ale widziałem jak pokazywali palcami na ściany i śmiali się w głos. Nie mówię, że z tego, co tam się stało, możliwe, że któryś powiedział jakiś wyjebiście śmieszny żart, ale nawet w takim wypadku nie przystoi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
+2 / 4

Jestem ciekaw waszej opinii. Dlaczego hitlerowskie obozy koncentracyjne nie są nazywane niemieckimi. Nie ważne kto je wymyślił, ważne kto dał im poparcie. I zanim powiecie, że Niemcy którzy wybrali Hitlera już nie żyją to pamiętajcie, że ci dzisiaj żyjący są ich potomkami. Są potomkami tych ludzi którzy nie potrafili przyznać się do błędu (I WŚ), tych którzy postawili gospodarkę wyżej od własnego człowieczeństwa, wiele cech charakteru jest dziedziczna a metody wychowania nie znikają natychmiast. Oczywiście nie twierdzę, że wszyscy się zgadzali z polityką, jestem pewny że istniał jednostki myślące samodzielnie, ale ogólne poparcie dla Hitlera spadło dopiero kiedy zaczęli przegrywać a nie kiedy zaczęły się mordy. Nie wiem jak wam ale Niemcy nie wydają się czuć odpowiedzialni za swoją historię, wydają się być raczej od niej odcięci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Carski
+2 / 2

Kiedy zaczęły się mordy, to Niemcy nie wiedzieli o nich więcej niż Alianci. Dopiero, gdy front zaczął się cofać, zaczęto odkrywać informacje o tym, a i wtedy Alianci to cenzurowali( a tym bardziej Rosjanie). Co do kwestii wychowania, po wojnie zmieniła się prawie od razu... Wiesz, w końcu siedziały tam wojska z całego świata, a na każdą ideologię Rosjan. Amerykanie i Anglicy wprowadzali własne. W ciągu 10 lat doszło do wielu zmian w niemieckim społeczeństwa, oraz w głowach Niemców. Masz jednak rację, Niemcy robią wszystko by odciąć się od historii, na wszelkie możliwe sposoby. Na miejscu przeciętnego... Hansa( Nie wiem, jakie jest ich najpopularniejsze imię czy nazwisko XD) też byłbym tak wrażliwy na tym punkcie i starał się zrobić wszystko, by nie kojarzono mnie z dziadkiem z Wermachtu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
0 / 0

O czymś wiedzieć jednak musieli. Nie żyli w całkowitym odcięciu od faktów (polacy też znali pewne fakty podczas okupacji), nie da się przecież ukryć np.: getta w środku miasta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Carski
0 / 0

Oh, na pewno zdawali sobie sprawę, że ich rodziny i znajomi magicznie nie znikają z terenów Rzeszy, ale wmawiano im, że więźniowie żyją i mają się dobrze. Nawet, jeżeli coś podejrzewali, to nie mogli z nikim się tym podzielić. Właściwie, nie mieli więcej swobód niż ludzie na terenach okupowanych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E eNiGma92
+1 / 1

dla takich "klientów" powinni to na nowo otworzyć i na miejscu robić z nimi porządek..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~wikipakjhki
0 / 0

Zaorać albo uruchomić ponoaniw

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~najaki
+2 / 2

po jaką cholerę jeździsz tam co roku? Naładować się negatywną energią?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bziunda
0 / 0

Moim zdaniem, na wycieczki do obozów zagłady jadą zbyt młodzi ludzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alarzehner
0 / 0

oki 1 nie milionów tylko tysięcy ... 2 tak ludzie maja nasrane w głowach i ta jak Polacy mają gdzieś historie innych narodów i nie potrafią uszanować "miejsc " tak samo nie możemy oczekiwać żeby cudzoziemiec który nie jest potomkiem tego wszystkiego żeby uszanował nasz historie tzn będą robić sobie fotki itd chwalić się nimi znajomym itd bo to dla nich kolejne "muzeum" 3 co do Polaków i ich zachowania ... no sorry wiesz jaki mamy naród ... więc co więcej wymagać od bydła ... a co do demota pochwalam i szacun za dobre podejście i pamięć o zmarłych ...nawet żydach

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Gorn221
0 / 0

3 i 8 to przesada. Zjeść nie można? I co, mam stać w zadumie przy każdym miejscu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~mała
+1 / 1

Tak a'propos tup, tup, szuru buru i prędkości zwiedzania obozu. Niestety,gdy 19 listopada uczestniczyłam z grupą młodzieży w zwiedzaniu obozu, pani przewodnik NIE DAŁA nam szansy zatrzymania się i podumania, bo kolejna grupa siedziała nam już na ogonie. Bloki zwiedzaliśmy z prędkością błyskawicy, poszturchując i przebijając się przez inne grupy. Ja rozumiem, ze wielu ludzi codziennie pielgrzymuje w to miejsce, ale takie traktowanie zwiedzajacych jest najzwyklejszym chamstwem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hornecik
0 / 0

Miałem podobnie, być może to ta sama przewodniczka. Jednak ona wiedziała że jesteśmy szkolną wycieczką, która nie widziała tego miejsca wcześniej. Nie pozwalała nawet popatrzeć dłuższą chwilę na pomieszczenia bloków. Zatrzymywaliśmy się za to przy zdjęciach, co jest bez sensu, bo one są w sieci, w przeciwieństwie do prawdziwych eksponatów..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hornecik
+1 / 1

Przykre, że nawet śmierć milionów nie pomoże na głupotę ludzi. Nie minęło 100 lat od Holokaustu, a już znajdzie się wielu takich, którzy nie mają nawet za grosz szacunku do tragedii, jaka się tam wydarzyła. Mnie wycieczka do Auschwitz poruszyła do głębi, nie wiem jak można być zupełnie głuchym na to smutne otoczenie bo... ciszej tam niż w grobie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Jacek9001
+1 / 1

Zgadzam się z autorem tego demota

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~clikacz
+1 / 1

Nie da się wyjść z bram obozu i nie pamiętać o tym, co się za nimi rozegrało. Napis ''Arbet mach frei'' to dziś tylko tragiczny symbol zamierzchłej wojny, ale dla niektórych ludzi jest wciąż żywym obrazem w ich sercach. Miałam szczęście, bo trafiłam na świetnych przewodników, którzy nie przedstawiali tylko suchych faktów ale ich wypowiedzi były nacechowane emocjami. To mi się podoba w ludziach, ze są prawdziwi.. że potrafią się wzruszyć nad losem człowieka, który kiedyś stracił wszystko..wiarę, marzenia, wolność, człowieczeństwo, urodę..który stał się tylko jednym z milionów numerów, którego nie czekało nic oprócz śmierci. Wielu ludzi dzisiaj nie przeżyło by w obozie paru dni.. Nie stać nas dzisiaj na bohaterską postawę, jesteśmy zbyt wygodni by porzucić wypasione auta i smartfony na rzecz brudu i wesz, w imię Ojczyzny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~LilyG
+1 / 1

Niestety będąc w tym obozie, również byłam zgorszona zachowaniem większości. Najbardziej chyba ruszyło mnie to, jak młodzi robili sobie "słit focie" na pryczach więźniów i mieli przy tym niezły ubaw...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goju09
+1 / 1

Butelkę wody to można przeboleć, ale jedzenie w takim miejscu jest bardzo niestosowne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mayka83
-1 / 1

A po co jeździsz tam co roku? Oglądanie okrucieństwa jeden raz wżyciu Ci nie wystarcza?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Gosiacze
0 / 0

Jak byłam w Auschwitz to zirytował mnie fakt iż niektórzy rodzice zabierają ze sobą dzieciaczki. Nie mogłam po prostu znieść faktu jak przewodnik opowiadał o tych wszystkich okropnościach które tam spotykały ludzi, a matka jedego z ciekawkich dzieciaczków (ok 4-6latka) zachowywała się jakby to nic nie było. Jak pojechaliśmy do Auschwitz Birkenau chłopiec wskazał na jedną "wierzę" i spytał mamę "a co to?". Matka odpowiedziała mu "tu stał taki Pan i strzelał jak ktoś był niegreczny", "a po co?".. Miałam ochotę udzielić muu odpowiedzi na to pytanie "Strzelał żeby zabić. Wszyscy kiedyś umrą, Twoi rodzice i Ty też"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G grabarz997
0 / 0

Ziomeczek widział w Auschwitz 5 starszych niemców niby nic takiego ale moeli niemieckie mundury z nienieckimi flagami na ramionach. Z mojej strony brak komentarza,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem