Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Gdzie tu logika?
by tdobe
+
1983 2065
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
C konto usunięte
+16 / 26

Uwielbiam wypowiedzi tego ekonomisty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ChicagoBoys
-2 / 6

Crytek720 to zobacz jeszcze jak jego "genialne pomysły" sprawdziły się w praktyce w Chile. Jak wyglądał tamtejszy "cud gospodarczy". Niskie wynagrodzenia (realne) zmalały o 10% w stosunku do czasów administracji Allende. W tym samym okresie płace klasy średniej spadły nawet bardziej – o 30%. Statystyki mówią o olbrzymim wzroście rozwarstwienia majątkowego. W 1975 po reformach nastąpił kryzys PKB spadło o 13%, a bezrobocie wzrosło do 20%. W latach 1982-1983 Chile doświadczyło drugiego najgłębszego kryzysu ekonomicznego w swojej dotychczasowej historii. Bezrobocie wzrosło do 22%, w tym samym czasie zarobki realne odnotowały spadek na poziomie 40%. Dostęp przeciętnego obywatela do służby zdrowia plasuje się na poziomie porównywalnym z najbiedniejszymi państwami Afryki. Jednocześnie, szacuje się, że rodziny chilijskie bezpośrednio finansują służbę zdrowia na poziomie aż 40%, podczas gdy w innych państwach rozwiniętych nie przekracza on 19%. Dziś Chile znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Brazylii, wśród krajów Ameryki Łacińskiej o największych dysproporcjach społecznych. Jest to kraj, w którym 10% bogaczy zatrzymuje 47% wszystkich zysków (i to mimo, że od czasów Pinocheta wygrywają już tylko socjaliści - ciężko usunąć raz uwłaszczonych bogaczy).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar griselldis
-4 / 6

Crytek,czy Ty przeczaytales w swoim zyciu jakas powazna ksiazke o ekonomii xx wieku?
Podejzewam ,ze nie!
Nie daj sie dac zwabic parolom neoliberalizmu.Dlatego jest w Polsce i na swiecie tak jak jest.
Nie uwielbiaj wypowiedzi tego pana.To byl sk..rwiel jakich malo.
Jacek

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar olo555
+6 / 8

ale pierdzielicie... gospodarka rozwijająca się w tempie 7%, najzamożniejsze ówcześnie społeczeństwo AmPd, Najmniej ludzi żyje wśród ubóstwa (w porównaniu do innych krajów tego kontynentu), jedyne czego nie wprowadzono to płynnego kursu walutowego mimo stanowisku Friedmana, minister finansów Chile - Castro (znajome nazwisko =]) ustalił kurs sztywny, i to w dalekosiężnych efektach spowodowało kryzys... chilijczycy zaciągali kredyty od USA, aż USA wpadło w kryzys ... W 85 roku raptownie spadło bezrobocie i rósł eksport; co do bezrobocia, porównam Chile do Polski, gdy upadała komuna i formowała sie IIIrp, takze wiele osób potracila prace po to by znaleść se ją, bo widzicie drodzy przeciętni wyborcy (albo dzieciaki), gdy przechodzi sie liberalizacje gospodarki (nie musi to byc koniecznie czysty kapitalizm), to wszyscy co dotąd wykonywali bezsensowną pracę - tracą ją. Przykłady? za komuny ktoś ustalał w jadłodajni spis tego co można jeść i to jest bezsensowna praca tak zwany "planista jadłodanista xD" po prywatyzacji jadłodajni nie ma go, bo poco utrzymywać i płącić darmozjadowi za samo układanie planów?, dziś jeżeli przeszlibyśmy na czysty kapitalizm i by było prywatyzacja szkół to identycznie było by z kimś kto planuje plan lekcji w szkołach, i o ile panstwo nie blokuje mozliwości podjęcia pracy (biurokracja, kontrola, składki, podatki, koncesje, licencje, zasiłki), to da się ją znaleźć i koniec.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ChicagoBoys
-2 / 2

"gospodarka rozwijająca się w tempie 7%" - to chyba nie za Friedmana kolego? Powiedz w którym roku u licha było 7% :D. "najzamożniejsze ówcześnie społeczeństwo AmPd, Najmniej ludzi żyje wśród ubóstwa" HA HA HA :D to ciekawe bo do 1988 roku (do końca tej doktryny), 45% Chilijczyków żyło poniżej granicy ubóstwa ( i to jeden z najgorszych wskaźników w Ameryce), choć faktycznie dochód najbogatszych wzrósł aż o 83%! Polecam książkę Naomi Klein “Doktryna Szoku” (jest też film na YT o tym samym tytule “Doktryna Szoku” na podstawie książki i od 0:8:00 minuty jest mowa o Chile. Wiele można się dowiedzieć).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~k_a_l_i
-1 / 1

Kali mieć podobne odczucia, kiedy on jeszcze wchodzić do damski toaleta w Kongo. Nabazgrana przy pomocy krew cytaty z Paulo Coelho, resztki poaborcyjna, drut kolczasta i rozmazany maskara z kazuara na lustro bardzo rozpraszać murzyn i praktycznie uniemożliwiać on pogoń za samica, która się dodatkowo wyrywać i drapać. Sytuacja ulec znaczący poprawa od gdy Kali rozpocząć korzystania z toaleta męski. Tam być czysto, a okazjonalna syk od zwinięty w drewniana spłuczka czarny mamba tylko dodawać uroku i przełamywać loda w nawiązywanie prawdziwy męska przyjaźnia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar olo555
+1 / 1

77 rok - 9,9%, 78 rok - 8,2%, 79 rok - 8,3%, 80 rok - 7,9%, 81 rok - 6,2%, później mówiłem kryzys (skutek nierealizowania płynnego kursu), mówie o stanie dzisiejszym - teraz najmniej żyje wśród ubóstwa w porównaniu do innych krajów AMPD, A zawsze rozwarstwienie społeczne jest korzystne dla wszystkich polecam film na YT z udziałem śp. Małgorzaty Thatcherowej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+25 / 33

Jesli ktos pracuje i musi oddac z tego ponad polowe,to jaka ma motywacje do pracy? A jesli ktos nie pracuje i dostaje kase za nic to jesli mu sie obetnie to "za nic" to ruszy d*pe do pracy zeby z glodu nie umrzec,nie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
+15 / 17

Logika socjalistów: Bogaci, to ci co pracują, a biedni to ci którzy nie pracują. Czyżby praca to był przywilej dostępny dla bogatych ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tajniak4
+16 / 18

@Anonimowski - Tobie jest potrzeby psychiatra, a nie ekonomista.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 stycznia 2014 o 10:29

avatar ~bezrobotny_z_podkarpacia
+1 / 1

@Elathir - żeby to było tak pięknie jak piszesz.Jak jest praca "na czarno" to zwykle pracodawca bierze wszystko,wypłaci czasem ten tysiąc albo mniej jak mu pasuje.Albo i nie,zawsze może "rżnąć głupa" przy końcu miesiąca albo zwodzić że wypłaci trochę później itd.Dlaczego ludzie się na to godzą ? A co takiemu bydlakowi nawet jak ci nie wypłaci zrobisz ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Kiciulek90
+43 / 45

Myślę, że zdecydowanie poważniejszym problemem jest biurokracja, masa kontroli oraz zaporowe przymusowe składki, podatki, koncesje, licencje... (przez to drobne, często jednoosobowe firmy nie są wstanie wejść na rynek i się utrzymać)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 29 grudnia 2013 o 22:49

E Elathir
-1 / 3

Ja bym powiedział, że u nas jest taka sytuacja nie tyle przyczyną bezrobocia, bo faktycznie socjal u nas jest niewielki ile szarej strefy. Po prostu wiele osób woli dogadać się z pracodawcą, że podzielą podatki i ZUSa między siebie po połowie bym więcej kasy im w kieszeni pozostało. Na przykład jaki procent opiekunek do dzieci pracuje na jakiejkolwiek formie umowy 10%? Może ciut więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar haes82
0 / 0

Jest istotny, ale trzeba na to spojrzeć z nieco innej strony. Pozornie mamy sprzeczność, bo mnóstwo jest przecież osób które CHCĄ pracować i nie być na zasiłku, nawet jeżeli mają płacić te podatki.

Knyf jest ukryty w innym miejscu. Twoją pensję, którą otrzymujesz trzeba przemnożyć przez 2 (no, może troszkę mniej - może 1,8) - pracodawca oprócz tego, co di daje do ręki musi prawie drugie tyle wpłacić na ZUSy, NFZty, podatki itp. Koszty pracy są koszmarne i nie ma co się dziwić, że pracodawcy jak tylko mogą unikają zatrudnienia dodatkowej osoby.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Antonio1985
+2 / 2

W Anglii, Szwecji, Norwegii to jest powód bezrobocia i jednocześnie (sic!) braku rąk do pracy w "gorszych" zawodach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S susza89
+2 / 10

Dlaczego lewaki nie moga pojsc po rozum do glowy jak ten Pan

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar efek
+2 / 2

A z czego będą żyli, jak nie będą kradli w formie podatków, przecież sami są zbyt głupi lub leniwi, żeby wziąć się do uczciwej pracy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Jan_III_Sobieski
+8 / 10

Czyli uważasz że lepiej być na utrzymaniu państwa niż matki, czy ojca? A słyszałeś kiedyś że Twoi rodzice również płacą podatki do państwa i to zapewne wyższe niż wynosi ten zasiłek który dostajesz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Anarchy
+12 / 20

A wiesz czemu? Bo zatrudnianie się nie opłaca! A wiesz czemu? Bo podatki nie pozwalają na zatrudnienie. Dla wytłumaczenia, na chłopski rozum, osobie nie mającej pojęcia o ekonomii: wyobraź sobie, że szukasz zatrudnienia, jako informatyk (twój przypadek). Chcesz, załóżmy trzy tysiące do ręki. Pracę, którą wykonasz, warta jest siedem tysięcy (ponad dwa razy więcej; a z pracodawcy zły kapitalista, nie?), ale pod warunkiem, że pracujesz z 90% efektywnością (przy założeniu, że 100% - pracujesz bez przerwy przez cały czas pracy). Niby się kalkuluje, pracodawca powinien zatrudnić wszystkich bezrobotnych informatyków w kraju, będzie wtedy miliarderem. Ale teraz kończy się bajka. Żeby zatrudnić ciebie, z wynagrodzeniem, które cię satysfakcjonuje musi zapłacić: składkę emerytalną, drugą składkę emerytalną (w teorii połowę płaci pracodawca, połowę pracownik), składkę zdrowotną, składkę na fundusz pracy i tak dalej. Zróbmy kolejne założenie - twoje koszta pracy wynoszą 6.5 tys złotych. Oznacza to, że pracodawca zarobi miesięcznie na twojej pracy 500 zł. Ale znów są schody - im więcej pracowników, tym trudniej ich upilnować i zamiast klepania kodu, piszą ze znajomymi na facebooku, rozmawiają, ogólnie - obijają się. Efektywność więc spada. Tym samym spada też dochód ze wszystkich pracowników. Trzeba więcej czasu poświęcić na doglądanie pracujących, co odbija się na czasie wolnym szefa lub na jego obowiązkach. W ten sposób zatrudnienie większej ilości osób jest nieopłacalne, wzrasta bezrobocie, a dzięki temu pracodawcy mogą obniżać wynagrodzenie.


Teraz wyobraźmy sobie inną sytuację - nagle zmienia się prawo, koszt pracy, to jedynie wynagrodzenie pracownika. Zarobki te same (trzy tysiące), ale pracownicy tracą ubezpieczenie, darmowego lekarza. Jednak jest to sytuacja przejściowa. Dzięki dodatkowej sumie, zaoszczędzonej dzięki zmniejszeniu podatków, pracodawca może zatrudnić sobie ponad dwie osoby, zamiast jednej, które wygenerują mu dwukrotnie większy zysk. Później zamiast dwóch, cztery, osiem, szesnaście... Ale nie tylko on będzie tak robił, a każdy właściciel dowolnej firmy. W krótkim czasie dojdziemy więc do sytuacji, gdzie bezrobocie jest bliskie 0%. A chciwość kapitalisty jest niezaspokojona, więc chce on mieć jeszcze więcej pracowników. Co robi? Proponuje zatrudnionym w innych zakładach wynagrodzenie czterech tysięcy za przejście do jego firmy. Inni zmuszeni są robić to samo, dochodzimy więc do sytuacji, gdzie wynagrodzenie wynosi 6.5 tys zł. Dokładnie tyle, ile wcześniej pracodawca musiał zapłacić za pracownika. Teraz jednak ten dostaje to do ręki. Oczywiście, dalej powinien zapłacić sobie ubezpieczenie. Ale wtedy będzie już o wiele mniejsze (dlaczego - to temat na dłuuugą ścianę tekstu).


Sorry za rozległość tekstu i jego chaotyczność. Nie jestem mistrzem pióra. Ale pokrótce - podatki zabijają gospodarkę, programy na zwalczanie bezrobocia generują bezrobocie, a socjalizm jest bezsensu.

Jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany tematem, a nie ma czasu na studia ekonomiczne, proponuję stronę http://libertarianin.org lub blog www.stopsocjalizmowi.pl

edit: ale zlało się to w jedną całość. Starałem się jakoś graficznie to poprawić, ale chyba zbyt prymitywny jest ten mechanizm postów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 5 stycznia 2014 o 14:03

M konto usunięte
0 / 2

@BezrobotnyRobotny A gdzie te CV wysyłasz? Nie wierzę żebyś we Wrocławiu nie dał rady zaczepić się gdzieś w IT. No chyba, że masz tylko dyplom jakiejś podrzędnej uczelni a w praktyce nie znasz się ani na programowaniu ani na administracji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar efek
0 / 2

:mi3tek też mnie zastanawia jak informatyk nie może znaleźć pracy, coś mi się zdaje że oni nie pracy szuka tylko "etatu", albo rzeczywiście jedyne co wie to że jest informatykiem ( nie do końca wie co to znaczy, ale pewnie się czepiamy ).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Antonio1985
+3 / 5

A czemu ja mam płacić za to, że Ty pracy nie masz? Zresztą informatyk bez pracy? Musisz być naprawdę wybitnie słabym informatykiem. Bez urazy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~kiki79
-2 / 6

To ten od "Chicago Boys" i rozwalniania kilku świetnie prosperujących gospodarek w Ameryce Południowej na rzecz korporacji z USA. Poczytajcie a potem zastanówcie się czy to bohater czy diabeł.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Screenshot
+5 / 7

Tak, to on. Łobuz tak zmasakrował chilijską gospodarkę jako jeden z zauszników Pinocheta, że PKB per capita z przeciętnego dla Ameryki Południowej stało się po dziesięcioleciach 2-3 krotnie wyższe od średniej. Przecież to straszne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ArielM
+4 / 4

Aby dostać pieniądze z bezrobocia trzeba pracować przez pewien okres czasu i to na umowę o prace, aby dostać zasiłek trzeb też pewne warunki spełniać. Co ma zrobić ktoś kto ma na utrzymaniu rodzinę, chce pracować ale owej pracy nie dostaję? Ma zdychać on i jego rodzina? Problem jest też, że pijaczki dostają mieszkanie socjalne i pieniądze... W mojej opinii powinno to inaczej działać, pieniądze powinno się dostawać od państwa na kredyt. Dostaję prace spłacam kredyt i po sprawie, a nie że zabiera się mi i innym z podatku na utrzymanie pijaczków, bo to oni prędzej dostaną pomoc niż normalna rodzina, która ma chwilowy kryzys.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-2 / 2

Na jakiej podstawie sadzisz,ze pijaczki ten kredyt zwroca?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ArielM
0 / 0

Jeśli nie masz nic w zastaw lub osoby która za ciebie poświadczy (odda coś własnego w zastaw), to i nie ma kredytu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~bezrobotny_z_podkarpacia
0 / 0

Kredyt ? Koleś odsetki będziesz spłacał do końca życia pieprzonym banksterom którzy wypożyczają więcej niż bank ma realnie kapitału ? Powiedzmy brutalnie,już są tysiące takich co się w tym kraju zadłużyli do końca życia na mieszkanie.Kredyt to pętla na szyję,to podpisanie sprzedaży swojej osoby w niewolę bankowi i temu kto cię zatrudnia.Musisz spłacić,więc jesteś zmuszony godzić się na najgorsze skur***stwo z ich strony.Jak ktoś się chce zadłużyć,to proszę bardzo,do Providenta droga wolna ! My płacimy na ubezpieczenia społeczne jak pracujemy,więc oddanie nam części tych pieniędzy przez państwo po spełnieniu (i tak wyśrubowanych) wymogów jest rzeczą słuszną i sprawiedliwą.I tak to grosze, które rzadko kiedy się należą.Ja tam żadnych "kredytów" nie chcę,bo to się spłaca z odsetkami. Biedny który bierze kredyty w rezultacie albo ich nie spłaci albo będzie jeszcze biedniejszy i bardziej zdesperowany niż wcześniej,bo nie tylko będzie musiał opłacić swoje utrzymanie ale i odsetki.
A Friedman to "góral ze wzgórz golan", aferzysta jak cała reszta tej mafii z Wall Street.Facet zdemolował wraz z swoimi kumplami gospodarki krajów Ameryki Łacińskiej w imię interesów Amerykańskich firm...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ArielM
+1 / 1

@bezrobotny_z_podkarpacia Nie napisałam że kredyt ma być z odsetkami, nie masz też zadłużać się na nie wiadomo jakie kwoty, masz tyle wziąć aby utrzymać siebie i rodzinę do czasu aż nie znajdziesz pracy. Kredyt od państwa powinien tym właśnie różnić się od kredytu z banku. Zdaję sobie sprawę że było by to trudne do zrealizowania, zwłaszcza przy obecnym stanie państwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~poka_poka
+2 / 4

Też jestem za tym, aby wszelkie zasiłki zostały zlikwidowane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~anonim1098
-1 / 3

"To ten od "Chicago Boys" i rozwalniania kilku świetnie prosperujących gospodarek w Ameryce Południowej na rzecz korporacji z USA. Poczytajcie a potem zastanówcie się czy to bohater czy diabeł"
Tak, rozwalił cudownie prosperującą gospodarkę Chile...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Davax
0 / 0

"Tak, rozwalił cudownie prosperującą gospodarkę Chile..." Od kiedy kryzys i kompletną zapaść opisuje się słowem "prosperuje"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 2

Może i ten demot ma coś wspólnego rzeczywistością w krajach gdzie z zasiłku można się spokojnie utrzymać i jest on wypłacany do czasu znalezienia pracy (czyli w niektórych przypadkach wiecznie). W Polsce zasiłek jest wypłacany chyba przez pół roku i to jego wysokość spada (chyba po 3 miesiącach) do tego jest taki niski że nie sądzę aby wielu osobom (pewnie są i takie ale sporadycznie) było na renkę bycie bezrobotnym o niskim zasiłku (a po 6 miesiącach BEZ).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ThomasHewitt
+5 / 5

Płacisz na nfz cały czas składki, a na koniec życia nie możesz się dostać do lekarza, albo musisz. czekać rok na badanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar griselldis
-1 / 1

Cyrtek 720,czegos glupszego nie slaszalem od dluszego czasu.
Jezeli ktos narzeka na sytuacje ekonomiczna w dzisiejszej Polsce,to moze podzeikowac takim
kretynom ekonomii jak Friedman.
To jest takie smuntne ,ze nikt nie czyta ksiazek o ekonomii swiatowej.
Jacek

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~europeistyka
0 / 0

W realiach polskich cytat brzmi idiotycznie. Jacy "Wy" (w zdaniu z ukrytym podmiotem) ?? "Jeżeli [Wy] płacicie ludziom za to, że nie pracują(...)". Jak już, to MY płacimy ludziom za to, że nie pracują. Konstytucja RP - "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio". To my sprawujemy władzę, decydujemy o podatkach, ustawach, itp. Jakoś nie zauważyłem, by leżał w sejmie obywatelski projekt nowelizacji zasiłków i/lub podatków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ChestshireCat
0 / 0

Tylu wśród was ekspertów i krytyków Friedmana. Założę się, że wszyscy, tak jak Friedman, macie po Noblu z ekonomi na swoim koncie i wiecie o czym mówicie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~antyfaszol
0 / 0

Sfrustrowane prawaki widzę czepiają się już nie tylko żydów, gejów i muzułmanów ale już nawet bezrobotnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Screenshot
-1 / 1

Nie na bezrobotnych, tylko na czerwoną hołotę która rzuca kłody pod nogi poszukującym pracy - poprzez utrudnianie tworzenia miejsc pracy ich potencjalnym pracodawcom. Kiedy będzie niższe bezrobocie: kiedy zapłacenie pracownikowi każdych 100zł na rękę będzie kosztowało 100zł, czy ok. 160-170zł? A jeśli już ktoś zatrudni, kiedy będzie miał więcej pieniędzy na konsumpcję, szkolenia i inwestycje: kiedy będzie mógł wypłacić te same pieniądze przy niskich kosztach pracy, czy wysokich? Ale nie, proletariat nie jest w stanie patrzeć dalej niż na 3 miesiące w przód, a politycy dalej niż do najbliższych wyborów. I dlatego dopóki będzie demokracja i dyktatura socjalistycznej większości, dopóty nie będzie żadnego dobrobytu, a tylko nędza i społeczne, solidarne klepanie wspólnej biedy. Nam trzeba króla. Względnie księcia lub cesarza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Dobromir_ten_pomysłowy
0 / 0

Jeśli to prawda to JEŚLI LUDZIOM KAŻE SIĘ NAJCZĘŚCIEJ ZAPŁACIĆ ZA WYPITĄ WODĘ,ALE NIE KAŻE SIĘ PŁACIĆ ZA JEJ NIE PICIE TO LUDZIE POWINNI RACZEJ NIE PIĆ WODY,A WCIĄŻ NOTORYCZNIE CHCE IM SIĘ PIĆ.Szach-mat Korwiniści. Tak wygląda właśnie ta wasza "logika".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Screenshot
0 / 0

Tylko ja się pytam, czemu Kowalski ma płacić Nowakowi podatek za to, że odpłatnie podał Kwiatkowskiemu wodę w szklance Malinowskiego, zaczerpniętą z kranu Wiśniewskiego, do którego wodę pitną dostarczył Masztalski ze studni głębinowej, której jest właścicielem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zbysiula154
+1 / 1

No w końcu jakiś prawdziwy, mądry, a zarazem prosty demot o socjalu i lewakach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem