Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1191 1226
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar chichotek
+17 / 25

Dobre pytanie. Po to właśnie uczymy się historii, aby z różnych doświadczeń wyciągać wnioski. Kiedyś mieliśmy dużo do powiedzenia w świecie, a z wielu powodów i nietrafionych decyzji obecnie mamy to, co mamy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Jakoko
+4 / 10

Taki że jesteśmy teraz p*zdy a nie Polacy - mówię w imieniu rządzących. Lepiej wyjechać za granicę i tam żyć niż tutaj zostać. Rząd musi być godzien tego by za niego walczyć i pomagać mu zbudować ojczyznę. Ten rząd który jest nie jest godzien niczego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wadziu
+7 / 11

@Jakoko, tak mnie zastanawia ilu ludzi walczy np na wojnie, za swój rząd. Myślę, ze większość, walczy za swoje rodziny, miejsce w którym żyli i się wychowali, a nie za rząd i abstrakcyjną ideę ojczyzny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Artras
+2 / 2

chichotek@

I nadal tak będzie, bo historia lubi się powtarzać. Jeżeli Polacy się nie otrząsną to pewnie za kilkaset, a może i kilkadziesiąt lat będziemy mięli powtórkę z XVIII w.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Icoztegoeee
0 / 4

500 lat temu to było... 500 lat temu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar olo555
-1 / 7

i zamiast dalej zrezygnować z feudalizmu powinnismy sie byli rozwijać kapitalizmem jak np: Imperium Brytyjskie, nie przypadkiem to ono górowało przez tyleset lat

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 kwietnia 2014 o 17:56

avatar cinek40
+1 / 1

Polska ma ogromnego pecha do kapitalizmu. Kiedy się zaczynała Wielka Rewolucja Przemysłowa, Polska była trawiona przez wojny, konflikty wewnętrzne oraz kiepskich władców, następnie przyszły rozbiory a nieskrępowany kapitalizm na zachodzie trwał w najlepsze. Potem przyszła niepodległość i mieliśmy niestabilne rządy (12 premierów przez pierwsze 10 lat) oraz dość dziwną gospodarkę bo niby wolny rynek ale jak wiadomo niezbyt dobrze się rozwijał. Potem przyszła wojna i 45 lat przymusowej miłości z CCCP, gdzie to Polska była tymi kochanymi a Rosja kochającymi. Ruskie sobie poszli, dostaliśmy 3-4 lata całkowicie wolnego rynku i potem znowu regulowanie na siłę, żeby przedsiębiorstwa polskie miały warunki stosowane na zachodzie obecnie gdy są już silne i kolejne mają szansę się rozwijać a nie gdy się rozwijały.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ShawnHBKMichaels
+1 / 1

Według mnie Polska końcówki XVII i całego XVIII wieku nie tylko politycznie ale także gospodarczo była niewydolna i to musiało się skończyć tak jak się skończyło. Rzeczpospolita była potęgą zbudowaną na rolnictwie i ogromnych majątkach ziemskich, przez co niewytrzymała konkurencji gospodarczej zmieniającej się Europy. Magnaci mieli gdzieś sprawy północnej Europy, interesowały ich tylko ziemię na Ukrainie i Litwie, podczas gdy coraz bardziej traciliśmy na morzu Bałtyckim. Do tego doszedł gwałtowny rozwój Imperium Rosyjskiego, a także brak naszego zainteresowania nowym światem i koloniami zamorskimi. Gdy cała Europa się bogaciła my zajęci byliśmy chlaniem się między sobą i od czasu do czasu z Turkami, którzy notabene skończyli podobnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Klebern
0 / 0

Jak każde imperium, w końcu i nasze musiało upaść. Problem w tym, że we współczesnym świecie o potędze kraju decyduje rynek wewnętrzny. Im większy i bogatszy tym potężniejszy kraj. A najważniejszym parametrem jest wielkość nie bogactwo. Dochód na głowę mieszkańca Rosji jest zdecydowanie mniejszy niż w Polsce ale to oni są mocarstwem. A Islandia mimo olbrzymiego dochodu na mieszkańca do tego grona się nie zalicza. Nawet jeśli historia zatoczy koło i znów granice Polski będą takie same jak u szczytu potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, to żadnym mocarstwem nie będziemy. Ot, raptem ponad 100 mln mieszkańców, to za mało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~asapasa
-2 / 2

Regionalnym mocarstwem można by było zostać, ale nie chciałbym by takie coś nastąpiło. Co do Islandii - ten kraj o ile się orientuje nie posiada jako takiej armii nawet, im nie jest potrzebna rola mocarstwa. Ba - cała wysepka na której jest ten kraj należy do Islandii i to temu narodowi wystarczy. Nam nasze dzisiejsze tereny też powinny wystarczyć, bo co by nie mówić to RON pełnił rolę okupanta - jakby na to nie patrzeć. A jeżeli by się uczepić to większa część terenów przed rozbiorami należała do Wielkiego Księstwa Litewskiego(chyba Litwini nie mają takich "mocarstwowych" aspiracji jak polaczki, co? :D).
Tak btw jeden z mądrzejszych komentarzy na tej stronie, pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Darkbloom
0 / 0

Zależy co rozumiesz przez mocarstwo. Islandia jest małym krajem, ale powodzi im się, poziom życia jest wysoki a mieszkańcy nie narzekają. Słyszeliście coś kiedykolwiek o zamieszkach w Islandii lub protestach? W (chyba) 2008 roku mieli niezły kryzys z bankami ale podnieśli się sami, bez niczyjej pomocy, szkoda że to bez echa przeszło w mediach... Za to taka Rosja...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komixxycool
+1 / 1

hołd szujskich !!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J konto usunięte
+1 / 1

"niech znikną ci co się przeszłością szczycą, albowiem każda dziwka też była dziewicą", przy współczesnym zarządzaniu tym krajem, czyli rozbijaniem przemysłu ( już go właściwie nie ma, cukier niemiecki, huty włoskie itd.) i wspieraniu obcych interesów, jedyne co może się powtórnie przytrafić to rozbiory.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem