Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1635 1674
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ~Akhaer
+59 / 59

Brytolom dobrze teraz cwaniaczyć, choć zdają się zapominać, że przed Hitlerem obronili się w dużej mierze dzięki graniczącej momentami z głupotą ofiarności innych narodów, częstokroć takich, które swoją ojczyznę już straciły w wyniku brytyjskiej bezczynności (mówię tu choćby o naszych słynnych lotnikach, którzy polecieli nadstawiać tyłki za Anglików, choć nie tylko o nich).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
+33 / 35

Przede wszystkim obronili się dzięki idealnemu położeniu swojego kraju. Przyjrzyjcie się mapie i powiedzcie mi, który ze współczesnych krajów jest pod tym względem lepiej sytuowany niż UK. Zewsząd otoczony wodą, toteż inwazja lądowa niemożliwa (morska jest zawsze dużo łatwiejsza do obrony), a jednocześnie na tyle blisko lądu (i to nie byle jakiego), żeby nie przeszkadzało to w handlu, stolica z pośrednim tylko dostępem do morza, więc też nie ucierpi z rąk wrogich okrętów... żyć nie umierać. Historyczne szczęście, prawie tak wielkie, jak Amerykanów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Knajcior
+2 / 2

JaroWars, bardzo ciekawe są twoje opisy, aż się prosi o to byś opisał teraz położenie Polski, choćby dla samej przyjemności czytania :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
+9 / 11

Z Polską jest trudniej, bo przed i po 1945 mamy do czynienia z zupełnie innymi sytuacjami granicznymi. Obecna jest dużo bardziej korzystna do potencjalnej obrony: większość granic przebiega wzdłuż naturalnych barier, takich jak rzeki czy góry, do tego 600-kilometrowa linia brzegowa. Gdyby II RP miała granice III RP, na pewno broniłaby się w 1939 r. dużo skuteczniej. Poza tym teren Polski jest nizinny, co ma swoje wady i zalety. Wady dotyczą okresu wojny: łatwo jest przez Polskę przerzucać wojska, a wszelka partyzantka z uwagi na niedobór gór ma bardzo utrudnione zadanie (najlepiej to widać, gdy porówna się sytuację w Grecji czy Jugosławii z tą w Polsce z okresu II WŚ). Z drugiej strony Polska w trakcie pokoju wypada nienajgorzej. Położenie pomiędzy dwiema potężnymi gospodarkami rodzi spore korzyści handlowe. Do tego praktyczny brak zagrożeń naturalnych: trzęsienia ziemi i susze występują rzadko i mają z reguły łagodny przebieg. Pod ziemią całkiem interesujący zestaw surowców. Ogólnie rzecz biorąc, nie wypadamy tak źle - a już na pewno nie mogę się zgodzić z tymi, którzy propagują wizję znajdowania się "w najgorszym miejscu na świecie".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar survive
0 / 0

Jaro, nie wspomniałeś, że najkrótsza droga Berlin-Moskwa, przebiega przez Polskę. Jakie kraje byś wytypował do czołówki najgorszych lokacji? Obstawiam, Izrael.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar maggdalena18
+1 / 1

JaroWars wszystko się zgadza, a mimo to UK została podbita przez Rzymian i Wikingów :P Nie cała, ale jednak. Więc, jak widać, się da :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Soul_shade
+3 / 3

JaroWars a jednak Polska sytuację ma trudną. To o czym powiedziałeś - położenie między dwoma potężnymi gospodarkami w czasie pokoju może być dobre, jeśli się to umiejętnie wykorzysta. Geologicznie też fajne położenie, a do tego miły dla oka widok w wielu miejscach. Ale w czasie wojny...od średniowiecza jest cały czas to samo. I I WŚ, i IIWŚ. Cały czas to samo. Z Moskwy do Berlina to najkrótsza droga. Dlatego wszystkie wojny toczą się u nas. Bo dwaj potężni rywale się kłócą, a my jesteśmy pomiędzy. I to jest powód, dla którego mamy zaległości wiecznie. W średniowieczu deptano nasze pola, i ostatnie wojny też nam kraj rozwaliły(chociaż jak pokazuje przykład państwa Kazimierza Wielkiego i ogólnie czasy świetności - w Polsce może być dobrze). Ale jednak Polacy mają wspólną cechę - ciężko nas złamać. Możemy obrywać, a i tak wstajemy. Gorzej, kiedy nie obrywamy. Polska jest wielka jako państwo podziemne, kiedy trzeba walczyć. Gorzej kiedy jest spokój. Brak tego entuzjazmu. Urodzeni bohaterowie, ale jako zwykli obywatele często już nie jest tak dobrze...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
+1 / 3

Nie, nie od średniowiecza. Sytuacja, którą opisujesz, to sytuacja mniej więcej od XVII w., w okresie po dymitriadach. Wcześniej był tylko Iwan. Prawda jest taka, że Polacy mieli wystarczająco dużo czasu i okazji, by nie dopuścić do powstania potężnego imperium na swoich wschodnich rubieżach. Dobrze jest porównać tu postawę Polaków i Francuzów. Francuzom pod koniec XV w. wyrósł na zachodzie potencjalnie bardzo groźny rywal, Hiszpania. Dlatego kształtując swoją politykę zagraniczną zawsze mieli na uwadze, by nie dać się otoczyć - i się opłaciło, paręset lat później nie musieli się już martwić, że ich zrujnowany i zajęty własnymi problemami sąsiad będzie stanowić dla nich jakiekolwiek zagrożenie. A Polacy się uparli na tych brzydkich niechrześcijańskich, choć przecież dość dalekich Turków... i dostali za swoje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M masti23
0 / 0

Nasz kraj zza czasos jagielonow byl kiedys potega,mielismy obszar 2mln km kw,szkoda ze to wszystko posypalo przez krotkowzrocznosc rzadzacych.Co do ws,to nie zaczela sie ona od ataku z morza na nansz kraj,pierw zaatakowano wies o nazwie,,mokra"(jak mnie pamiec nie myli)niemcy nie dali rady z powodu trudnego podmoklego terenu.Lasow mamy sporo,szkoda ze nie wszystkie tak geste i naturalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar olo555
+17 / 19

No cóż, Francuzi to jeden z najbardziej szowinistycznych krajów, nie wiem jak oni tam złapali tylu murzynów, arabusów etc. Nawet za wysoki zasiłek bym tam nie chciał mieszkać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
+3 / 7

@Brzytwa_MD -> Mi nigdy Francuzi nie dali powodów, żeby ich nie lubić. Ja nie wybieram tego, co sądzić o danej nacji, na podstawie tego, co wyczytam w dziale historycznym na Wikipedii. Ile jest hejtu na Amerykanów na polskim necie i tylko co jakiś czas ktoś się wybierze na Work & Travel i ze zdumieniem stwierdzi, że jednak te Jankesy są całkiem w porządku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z Zet70
+17 / 17

Ciekawe czy pokazywali paszporty w 1940 jak wiali z Dunkierki....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krystian1224
+7 / 13

kolab121 - czy Ty jesteś w ogóle Polakiem ? Czy może masz dysleksję ? Bo jak czytam Twoje zdania to aż w oczy kłuje: "...ze zachodu" ,"dobiegł jej koniec" - co najwyżej dobiegła (wojna) końca. Czy Ty może jesteś z pochodzenia Francuzem lub ich wielkim sympatykiem ? ;>

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pewien_czlowiek
+2 / 4

@kolab121 Jesteś ignorantem, bo nie potrafisz jednego zdania poprawnie napisać. Co do ewakuacji w Dunkierce... Wg mnie tutaj masz rację, gdyby zostali to zginęliby bez celu, ponieważ nie byli w stanie nic zrobić poza zabiciem kilku Niemców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
-1 / 5

@Krystian -> "Czy Ty może jesteś z pochodzenia Francuzem lub ich wielkim sympatykiem ?" Powiedział koleś, który stawia spację przed pytajnikiem... jak Francuzi. Poza tym pełna zgoda - Prawdziwy Polak nie może lubić żabojadów. W zasadzie to poza Węgrami chyba nie ma narodu, który Prawdziwy Polak może darzyć sympatią... może oprócz jeszcze Watykanu. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - nie chciałbym, żeby odebrano mi legitkę Prawdziwego Polaka z powodu okazania sympatii wobec Francuzów, Niemców, Żydów czy innych pod-Polaków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JaroWars
0 / 2

Co do ewakuacji w Dunkierce, to jest taka sama sprawa, co z Francuzami, Czechami i innymi - te narody po prostu nie rozumieją, jak zajebiście jest ginąć bez sensu i iść do nieba czwóreczkami. Ich strata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+7 / 7

Stara historyjka, no chyba, ze koles zaciagnal sie majac 13 lat...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mark336
+1 / 1

Przecież to parafraza sów gen. Sosabowskiego, który powiedział Holendrom, że w 44 nie chcieli od niego paszportu, gdy lądował podczas operacji Market-Garden

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~cowyniepowiecie
-1 / 1

83-;etnni brytol w 1944 miał 13 lat, więc raczej srał w gacie w jakimś schronie przeciwlotniczym aniżeli walczył na froncie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Szmiteek
-1 / 1

Szkoda tylko ,że jeśli ta historia jest realistyczna i przyjmijmy ,że wydarzyła się w ostatnich latach owy Brytyjczyk miał około 13 lat

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ossax1337
0 / 0

Było

Odpowiedz Komentuj obrazkiem