Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

II Rzeczpospolita to nie tylko Bitwa Warszawska i przegrana wojna obronna

Oto osiągnięcia Polski międzywojennej z których możemy być dumni!

www.demotywatory.pl
+
238 244
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
D Daniel90
+3 / 13

To było prawdziwe 20 lat polskiej niepodległości nie pozory jak przez ostatnie 26 lat gdy rządziła żydokomuna. Dobry film pokazuje dawną siłę i daje otuchę i wiare w przyszłość szkoda że w szkołach o tym nieuczą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Franco1892
+3 / 7

@Daniel90 Poczytaj sobie o życiu w II RP to zobaczysz jak żyli zwykli ludzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pygoter
+2 / 6

@Franco1892 A teraz spójrzmy na to że przez ziemie polskie najpierw przeszedł front I wojny Światowej, potem przez połowę terenów IIRP przetoczyli się bolszewicy, w międzyczasie na Śląsku i w Wielkopolsce, czyli na najlepiej rozwiniętych terenach wybuchły powstania które też znacząco zniszczyły infrastrukturę. Żeby gospodarce nie było za dobrze na przełomie lat 20 i 30 wybuchł Wielki Kryzys. No i zaborcy z Rosji i Austrii zaniedbywali edukację- przez 20 lat niepodległości udało się znacznie zmniejszyć analfabetyzm, położyć podwaliny pod nowoczesny przemysł, zbudować z niczego największy port nad bałtykiem i stworzyć dobre linie kolejowe.Popełniasz podstawowy błąd- "w IIRP była bieda", zapominasz przy tym że IIRP istniała 20 lat, a wcześniej przez 123 były zabory, a potem wojny- odbudowę zniszczeń wojennych mogliśmy zacząć dopiero w 1921, kiedy tylko tę skończyliśmy w 1929 gospodarki całego świata załamały się. Biorąc to wszystko pod uwagę IIRP powinna budzić dzisiaj podziw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 marca 2016 o 20:51

avatar Franco1892
-4 / 4

@Daniel90 No przepraszam moja prababcia mieszkała w Cesarstwie Niemieckim i wspomina ja najlepiej ze wszystkich systemów władzy w którym żyła,zawsze mówiła "Najlepiej się żyło za cesarza Wilhelma" i nie dziwię się kobiecie,kiedy przyszła II RP ludzie na dawnych terenach niemieckich Pomorze i Wielkopolska po kilku latach zaczęli wspominać rządy niemieckie przed 1914 rokiem kiedy żyło się naprawdę stabilnie,wystarczy popatrzeć na statystyki ekonomiczne.
Owszem możemy być z wielu osiągnięć dumni,ale są sprawy które kompletnie zawaliliśmy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Franco1892
-5 / 11

II RP to przede wszystkim: GŁÓD CHŁÓD i UBÓSTWO.Zapytajcie się swoich dziadków jak żyło się przed wojną,i ciekawe co powiedzą.
Były dwa ubrania,jedno do kościoła drugie na cały tydzień,była kawa tylko na Gwiazdkę,było mięso ale tylko w święta,były słodycze ale tylko pod choinkę...i tak dalej i dalej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Daniel90
+6 / 8

@Franco1892 teraz tez możesz jechać do niemiec na pewno więcej zarobisz i będzie Ci się żyło lepiej niż w Polsce. Tylko co tam będziesz robił? Będziesz zwykłym robolem na którego szwaby będą patrzeć z góry. Twoje gadanie to wstyd i nóż w serce nie tylko dla patriotów ale nawet dla zwykłych polaków. Jak można chwalić szwabów to jedna z najgorszych plag jakie nękały Polskę. Polska po zaborach była tak wyeksploatowanym i zacofanym krajem a mimo to nasi pradziadkowie dali rade dzięki pracy i wyrzeczeniom zrobić tyle w ciągu 20 lat. Jestem pełny podziwu. Warto wspomnieć że gdyby nie Polacy i nasza wojna z bolszewikami to całej Europie panowali by komuniści.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pygoter
+2 / 2

@Franco1892 Odpisałem Ci już w tej kwestii pod komentarzem wyżej więc dodam tylko że ocenianie przeszłości przez pryzmat czasów dzisiejszych i nie patrzenie na to jak wyglądała tam sytuacja w latach przed IIRP zasadniczo powinno z miejsca wykluczać z dyskusji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Franco1892
-4 / 4

Widzisz ja na Niemców patrzę trochę inaczej,moi prapradziadkowie byli prawie czystymi Niemcami,moi pradziadkowie także,ale umieli mówić i po niemiecku i po polsku,moi dziadkowie to byli już Polacy,ale mimo to moja rodzina jest silnie związana z Niemcami.Jestem pół krwi Polak pół Niemiec,i zawsze mogę tam wyjechać do rodziny.
Za Cesarstwa na Pomorzu żyło się bardzo dobrze,i wszyscy z roczników przed 1900 zawsze tak mówili,był ład i porządek,kiedy przyszła druga II RP znacznie się pogorszyło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Daniel90
0 / 2

@Franco1892 Sprawdź czy masz aryjskie cechy. Wiesz co niemcy zrobili w Polsce w II wojnie światowej? Szkoda że w XXI wieku są tacy ignoranci. Od niemca nigdy polaków nie spotkało nic dobrego. Nawet dziś podejście szwabów do polaków jest bezczelne i nie chodzi tu o jakieś jednostki ale cały niemiecki ustrój. Jakie szwaby maja prawa w Polsce a jakie Polacy w Niemczech? Żyjesz w Polsce czujesz się polakiem to powinieneś dbać o polskie imię i starać się coś dobrego zrobić dla swojego kraju. Chyba że jesteś folksdojczem jeśli tak to spadaj do swoich ukochanych niemiec.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Franco1892
-1 / 3

Tak wiem co robili Niemcy kretynie,mój dziadek całą wojnę przesiedział w obozie,reszta mojej rodziny podpisała tzw.listę lojalności i uznała się za narodowość kaszubską łamaną na niemiecka.
Zresztą zrobiło to 90% ludności Pomorza albo i więcej.Zadecydowali tak jak uważali za słuszne.
Rodziny i przodków się nie wybiera,a ja za swoich nie muszę się wstydzić, bo nie mam za co,ta rodzina która dostała obywatelstwo III Rzeszy tak jak zresztą wielu mieszkańców mojej rodzinnej miejscowości pomagało partyzantom z AK i spadochroniarzom radzieckim,i nieraz narażali życie.
Ludzie nie byli tchórzami ale chcieli żyć.
"Ignorantem" to jesteś ty,wygłaszając takie opinie.
Jestem ciekawy jak ty wielki bohater odnalazłbyś się w wojennej rzeczywistości.
Chciałbyś iść do obozu z twoimi starymi rodzicami i twoją żoną i dziećmi których masz kilkanaście?
Bo ja nie i podpisałbym prawie wszystko żeby ich ocalić,bo to jest ludzkie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Daniel90
-1 / 3

@Franco1892 Strasznie jesteś niezdecydowany. Dla mnie szwaby to kiełbaso żerni barbarzyńcy pozbawieni wyższych uczuć. W czasie II wojny zachowywali się gorzej niż zwierzęta nigdy nie naprawili krzywd jakie wyrządzili. A teraz ciągle próbuje się wmówić polakom że niemcy to przyjaciele, a całemu światu że to jacyś naziści o nieokreślonej narodowości byli źli a niemcy to pierwsze ofiary Adolfa. Że Adolf w pojedynkę wymordował 6 mln. ludzi w Polsce. Mam tylko nadzieje że kiedyś szwaby odpokutują. Zgodzisz się z moja opinia o niemcach Franco?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Franco1892
-1 / 1

"W czasie II wojny zachowywali się gorzej niż zwierzęta nigdy nie naprawili krzywd jakie wyrządzili. A teraz ciągle próbuje się wmówić polakom że niemcy to przyjaciele, a całemu światu że to jacyś naziści o nieokreślonej narodowości byli źli a niemcy to pierwsze ofiary Adolfa. Że Adolf w pojedynkę wymordował 6 mln. ludzi w Polsce. Mam tylko nadzieje że kiedyś szwaby odpokutują."
Nigdy nie zaprzeczałem,zgadzam się.
Ale nie wszyscy Niemcy tacy byli,mówisz wtedy także o moich trzech wujach w Wermachcie,którzy byli dobrymi ludźmi.Musieli iść do wojska.
Ale w sprawie ogółu masz rację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dwaemu
0 / 0

@Franco1892 Gdyby po ustaleniu granic IIRP twoja prababcia znalazła się po niemieckiej stronie, to dziś też by mówiła że najlepiej się żyło za cesarza Wilhelma. Tak ci źle było w tej IIRP, ale o tym że w Niemczech po wojnie była tylko bieda, smród, inflacja i bezrobocie to już nie wspominasz? CAŁA EUROPA zaliczyła ekonomiczny regres po I wojnie światowej, a jakby tego było jeszcze mało to w latach 30-tych rozlał się wielki kryzys. W tych warunkach to że nasze państwo jakoś w ogóle dawało radę to jakiś cud. Więc odrobinę więcej obiektywizmu, zamiast powtarzania jak katarynka słów szanownej prababci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I konto usunięte
0 / 2

Zapaść technologiczna między II RP a Europą Zachodnią była nieporównywalnie większa niż PRL-u za Gierka w analogicznym czasie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I konto usunięte
0 / 2

Obejrzyj zdjęcia i filmy z lat 30. Najpierw Europę Zachodnią - zobaczysz korki na ulicach. Następnie Warszawę - zobaczysz furmanki, furmanki i jeszcze raz furmanki. A jakbyś porównał technikę za czasów chociażby średniego Gierka, do tej rozwijanej na zachodzie, naprawdę nie zobaczył byś różnicy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pygoter
-1 / 1

@IzaakGrundstein Masz rację acz stosujesz nieco złą logikę- sytuacja Polski w latach 18-39 wyglądała tak, a nie inaczej z jakiegoś powodu: najpierw zniszczenia po przejściu frontu I wojny światowej, potem do 21 wojna Polsko-Bolszewicka, kiedy Europa względnie się podnosiła już my dopiero kończyliśmy wojnę, dalej, najbardziej wartościowe tereny, tzn, Wielkopolska i Śląsk były zniszczone powstaniami, potem kiedy ledwo zaczynaliśmy wszystko ogarniać przyszedł światowy Wielki Kryzys w 29 przez który realny rozwój zaczęliśmy dopiero w okolicach 33 roku, do tego dodaj lata zaniedbań zaborców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JimaIwo
-3 / 3

Nie ma czegoś takiego jak wojna obronna autorze! To się nazywa kampania polska 1939 lub kampania obronna 1939. Wojnę obronną wymyśliła propaganda ZSRR, że to niby inna wojna, a nie II WŚ. Ale trzeba przyznać, że Polska była krajem trzeciego świata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wulk52
0 / 0

@JimaIwo kampanię polską mieli niemcy, a my wojnę obronną, to niczego nie zmienia, bo wojna obronna jest częścią II WŚ

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AnarchySlav
+1 / 1

Ludzie zacznijcie działać, pusta duma z przeszłości nic nam nie da, osiągnięcia naszych dziadków nie są naszymi i obecnie nie mają wielkiego znaczenia. Naród który ma osiągnięcia jedynie w przeszłości, też może stać się przeszłością.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~AnonimBlaBla
0 / 0

Co to za podkład muzyczny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem