Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
271 293
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
H hammettus
+17 / 23

Jak to jest , że referenda ZA wejściem do unii lub za podpisaniem jakiś tam traktatów unijnych są ważne a te przeciw nie są O_O

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar K4mil
+4 / 6

@hammettus Decyzję, zarówno o tym, czy wejść do UE czy z niej wyjść podejmują, co do zasady, krajowe parlamenty. Prawo wewnętrzne danego kraju, może to w pewnym stopniu modyfikować, ale nie istnieją ku temu większe racje, ponieważ jeżeli w demokratycznym państwie, w ogólnokrajowym referendum większość obywateli opowie się za danym rozwiązaniem, to żadna rządząca władza się takiemu rozstrzygnięciu nie sprzeciwi. Czasem też prawo wprost zobowiązuje władzę do realizacji woli suwerena wyrażonej w referendum.
W skrócie - referendum jest dodatkiem, który regulowany jest przez prawo krajowe.
I czym innym jest to czy referendum jest ważne, a czym innym to czy wiąże władzę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 czerwca 2016 o 20:35

avatar Ajuto
+2 / 6

@up - No nie całkiem tak. Co do zasady decyzję o tym, czy wejść czy wyjść z UE podejmuje w danym kraju takie ciało, które jest do tego przewidziane przez prawo tego kraju. Nie istnieją żadne ogólne reguły w sprawie tego, kto "co do zasady" podejmuje taką decyzję. W każdym kraju jest inaczej, więc tam, gdzie jest wymagane referendum, parlament nie może podjąć decyzji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~asasdaAAAA
+9 / 15

kolego moze i uczysz prawa, ale nie rozumiesz kultury. W UK szanuje sie innych ludzi i szanuje sie wyborcow. UK wyjdzie z Unii bo tak zadecydowali wyborcy.

Tylko w Polsce referendum sie po prostu olewa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+4 / 4

Nie jest powiedziane, że oleją Brytyjczyków. Równie dobrze mogą kombinować i niby kierować się ku brexitowi, a za rok/2/3 powtórzyć referendum, którego wynik może być już inny. Nie zakładajmy od razu, że wszystko pójdzie po myśli referendum. Tym bardziej, ze większość sceny politycznej UK wcale z Unii wychodzić nie chce i zrobi wiele, żeby zostać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar doliwaq
0 / 2

Niech Anglicy wyjdą z Unii, wtedy rozpadnie się ich włąsna Unia, Szkoci wypną się na nich, bo chcą być w UE, a Irlandczycy rzeczywiście będą mogli się zjednoczyć. Tak na marginesie, to byłoby zabawne gdyby Unia Europejska zaczęła finansować prounijnych terrorystów z IRA którzy walczyliby ze zdradzieckimi Angolami w Belfaście :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ajuto
+7 / 13

Cały post tego pana mówi rzeczy powszechnie znane, ale znamienny jest punkt ostatni. Ten pan ni mniej ni więcej pisze, że jednym z możliwych scenariuszy jest to, że "brytyjska klasa polityczna" oszwabi własny naród, i tak zamota, że nie będzie wyjścia UK z Unii, pomimo woli narodu wyrażonej w referendum. I to nie jest nic dziwnego, powiedziałbym raczej, że w Europie "demokratycznych państw prawa" to norma... Elity mają dla Europy różne scenariusze, uzgadniane ponadnarodowo, a zatajane przed rodzimymi narodami. Coraz więcej osób przekonuje się, że europejskie elity zdradziły swoje narody. Ciekawe kiedy dowiemy się wszystkiego? Kiedy poznamy jaki los szykują nam ci bandyci? Coraz bardziej jestem przekonany, że obecny model demokracji zwyrodniał, wynaturzył się, nie działa, stał się instrumentem monopolu elit. Systemy społeczne Europy wymagają przebudowy w kierunku większej kontroli społecznej tych, którzy podejmują decyzje i tych, którzy formują informację rządzącą umysłami obywateli. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że żyjemy w Matrixie, w którym niezależnie jak zagłosujemy, to i tak elity zrobią to, co chcą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Thin_Lizzy
+2 / 2

A, czyli tak jak u nas, zbieramy podpisy i od razu je mielimy. Tylko u nas mniej ludzi się na to nabiera, tam ponad 70%. Jesteśmy hodowlą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BorekLR
+6 / 6

No kurcze, już w pierwszym zdaniu musiał stwierdzić, że kiedyś studiował prawo :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar t1ger
-3 / 3

@BorekLR Uznam, że tu jest to usprawiedliwione, bo mowa o prawie innego kraju w kontekście tamtego kraju ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Delta1985
-3 / 3

Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem albo w ogóle myśleć ?
"Jak to jest , że referenda ZA wejściem do unii lub za podpisaniem jakiś tam traktatów unijnych są ważne a te przeciw nie są"
Bo za wejściem do unii ma się wiele + z tego a mniej - za to gdy się wychodzi z tej instytucji to można mieć wiele - zamiast +.
Poza tym UE wpakowała wiele pieniędzy w polske a także w Wlk.Brytanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Delta1985
-3 / 5

@jeykey1543 27 państw płaci na UE i my otrzymujemy z tego tzw.dotacje..i o jakich horoskopach ty gadasz ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
-2 / 4

Brytyjski system partyjny ma więcej lat niż USA. Oni sobie nie mogą pozwolić na olanie woli narodu. U nich założenie nowej partii nie przejdzie. Konserwatyści wybiorą sobie nowego lidera, i będą chcieli wygrać wybory jeszcze bardziej. Nowy premier nie pozwoli na odłączenie się Szkocji. Jedno referendum już było. Nie można przeprowadzać ich do skutku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dncx
+1 / 1

@agronomista Można, ponieważ Szkocja została okłamana, przez rząd w Londynie i referendum było za pozostaniem właśnie z powodu tego, że rząd Camerona potwierdził, że chce by UK pozostał w UE. A teraz Walia i Anglia powiedziały "Exit". A wiec Szkocja została okłamana w tej sprawie. Zresztą głos premier rządu szkockiego jest w tej kwestii jednoznaczny. Walia mogła zagłosować za wyjściem z UE bo teraz będzie można przegłosować wyjście ze wspólnoty i tak jak Szkocja przyłączyć się do UE na nowych zasadach bez Londynu wiszącego u szyi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 czerwca 2016 o 13:15

avatar ~marekkk3
+1 / 1

To dojdzie w UK do rewolucji. Myślicie, że te 52% Brytyjczyków by się z tym pogodziło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar doliwaq
0 / 2

Referendum wygrane przez zwolenników opuszczenia Unii, ale niewielką ilością głosów. Co z tymi, którzy byli przeciw? Podobnie jak w Szkocji. Według mnie te referendum pokazuje jedynie że kraj jest podzielony, a nie, ze chce wyjścia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+1 / 1

@doliwaq , procentowo jest to niewielka różnica, ale bądź co bądź, mówimy o ponad milionie obywateli. Do tego Anglia poróżniła się ze Szkocją. Podzielny referendum na obszar szkocki i angielski, a procent samych Anglików będzie znacznie wyższy. Czemu tak jest? Anglicy są przyzwyczajeni do poczucia wyższości nad innymi, natomiast w Unii to Niemcy rządzą. Szkoci natomiast korzystają na UE dużo bardziej, niż Anglicy, choćby dlatego, ze są bardziej niezależni od Anglików i mogą odwoływać się do organów unijnych. Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż zwyczajna "różnica poglądów".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar doliwaq
+1 / 1

@Arbor, milion to duża różnica, ale ile milionów było "za", ile było "przeciw"? Nie można lekceważyć jednych ani drugich. Jeśli Szkoci rzeczywiście byli w większości za pozostaniem w Unii to w wypadku wyjścia z niej, Szkoci również mogą wyjść z Wielkiej Brytanii. Może to nawet lepiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+2 / 2

@doliwaq , właśnie zastanawiają mnie konsekwencje ewentualnego brexitu. Szkocja, z historycznego punktu widzenia, na UE korzysta, co do tego nie ma wątpliwości. Już nie Parlament z Królową Brytyjską decydują o ich losach, a Unia, z którą dużo łatwiej się negocjuje, bo UK nie jest tam jedyna i wiodąca. Z Anglią jest zupełnie na odwrót. Kiedyś pierwsze państwo świata i hegemon mórz i oceanów, dzisiaj robi za jednego z wielu członków jakiejś Unii, która na dodatek we wielu sprawach robi to, co Anglikom niespecjalnie się podoba. Niemcy już ich przewyższyli, a musimy pamiętać, że mówimy o państwie, które było największą potęgą nie Europejską, a światową. Z ich punktu widzenia to upokorzenie. A w mentalności rasowych Anglików dalej pozostaje poczucie wyższości nad wszystkimi innymi, choć dżentelmeństwo nie pozwala im o tym mówić otwarcie, w przeciwieństwie do takich Niemców. Elita angielska chce znów przewodzić, elita ściśle polityczna, chce korzystać na pieniądzach UE. Społeczeństwo jest podzielone, ale to społeczeństwo Wielkiej Brytanii, nie Anglii. A to Anglia "rządzi" na wyspach. Jak to rozwiążą? Na pewno z korzyścią dla siebie. Anglicy są mądrzy i choć wiele mówią o demokracji, to demokracja kończy się tam, gdzie przybiera ona kształt niekorzystny dla interesu narodowego. "Demokracja, demokracja, ale ktoś tym wszystkim musi rządzić". Nie wierzę, żeby pozostali w Unii jedynie dlatego, że niecałe 50% Brytyjczyków nie chce z tej Unii wychodzić. Chyba, że będzie to dla nich korzystne. Ale z pewnością nie z pobudek demokratycznych, a z powodu Realpolitik.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar t1ger
-4 / 4

@doliwaq Będzie z nimi to samo, co z tymi, którzy X lat temu na referendum w sprawie wstąpienia do Unii dali "nie". Większość rządzi niepodzielnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar marcinqwerty
0 / 0

Prawo konstytucyjne kraju bez konstytucji?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem