Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Ojciec daltonista dostał od rodziny okulary, które dzięki filtrom umożliwiają widzenie kolorów

www.demotywatory.pl
+
371 382
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar rafik54321
+1 / 7

Bardzo mnie ciekawi jak to ma działać.

Bo jaki efekt mamy uzyskać. Mózg musi prawidłowo interpretować długość fali światła. Robi to źle, albo z przyczyn neurologicznych (których okularami nie poprawimy), albo optycznych, gdzie za błąd odpowiada oko. Tylko co takie okulary mogą poprawić? Co najwyżej przerobić np kolor niebieski na czerwony (przykładowo) więc oko widzi niby czerwony ale interpretuje go jako niebieski. Jednak to wciąż jakieś naciągane :) .
Znowu jeśli mamy do czynienia z taką odmianą daltonizmu w którym nie widzi się wgl kolorów, to tam chyba okulary wgl nie pomogą, bo człowiek widzi tylko intensywność barwy a nie samą barwę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~gosć12345678asdfgbh
+2 / 2

@rafik54321 Nie działa. Mam znajomego, który to sprawdzał. ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+3 / 7

@~gosć12345678asdfgbh z całą pewnością jeśli to wgl działa to musiałoby to być robione na zamówienie, trochę jak okulary korekcyjne... Więc jako masówka to na 100% nie działa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KoVol
+3 / 5

@rafik54321 Takie okulary mogą działać na kilka sposobów, to że oko rejestruje 3 podstawowe kolory nie jest do końca prawdą, oko rejestruje pewne długości fal od czerwieni do fioletu. Jeżeli ktoś ma zaburzenie w widzeniu kolorów to czopki w oku nie rejestrują pewnych długości fal widzialnych. To nie znaczy że ktoś w ogóle nie widzi np. koluru zielonego, może go widzieć ale np. o 50% mniej niż osoba zdrowa i takie okulary mogą wówczas działać tak że zmieniają zakres fali której oko nie jest w stanie rozpoznać na tą którą oko rozpozna. Mogą wzmocnić np. częstotliwość barwy zielonej do poziomu rozpoznawalnego przez oko, lub osłabić pozostałe częstotliwości fal widzialnych aby wyrównać ich rejestrowanie przez oko do podobnego poziomu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L konto usunięte
-4 / 4

@ST6 "Wszystko, co jest napisane w Internecie to prawda." ~Mikołaj Kopernik

Nie żeby coś, ale człowiek nie widzi oczami, tylko mózgiem. Właśnie dlatego osoby niewidome, którym przywrócono wzrok (np. operacyjnie - już są takie zabiegi) nadal używają laski, gdyż mózg jeszcze nie "widzi" i dopiero uczy się przetwarzać te informacje. Daltonista nie jest świadomy swojego daltonizmu - on widzi świat "normalnie" ze swojego punktu widzenia. To tak samo, jakbyś głuchemu opisywał muzykę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-2 / 2

@KoVol tylko że jak mówisz, oko daltonisty ma widzieć zawężone spektrum długości fali. Ok. Ty mówisz o okularach które mają wzmocnić fale rejestrowane. Tylko że to dalej nie zwiększa spektrum widzialnych fal. Chyba że masz na myśli że daltonista po prostu widzi dane fale słabiej. I jakoby ich intensywność miała być zaniżona. Wtedy wzmocnienie faktycznie ma sens.
Częstotliwość? To nic innego jak stała zmienność danej zależności :) . Wyrażana w hercach. To chyba złe określenie dla światła :) . Raczej chodziło ci o intensywność wyrażoną w lumenach...

@ST6 zbyt słabo znam angielski...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ślepy_daltonista
+3 / 3

@rafik54321 Do wyeliminowania zaburzenia używamy soczewek zaopatrzonych w specjalną warstwę. Warstwa ta została zaprojektowana tak, aby zmienić spektrum przechodzącego przez nią światła, by w daltoniście wyzwolić bodźce podobne do tych, które pojawiają się u osoby widzącej kolory normalnie. Przy projektowaniu warstwy musieliśmy uważać, aby oddziaływała ona na środkowych długościach fali (czerwony — zielony), gdzie zaburzenie się pojawia, podczas gdy na krótkich długościach fali jej oddziaływanie było jak najmniejsze.
Poprzez stosowanie soczewek korekcyjnych Colorlite można osiągnąć to, że daltonista zauważy także takie odcienie, których wcześniej nie obserwował. W 80% przypadków potrafimy w zupełności skorygować niedowidzenie barw (daltonizm częściowy).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 2

@~ślepy_daltonista ok, tylko co ta soczewka może, jedynie zmienić długość fali. I ok, fajnie bo będzie niby widział w szerszym zakresie, ale tak na serio jego oko dalej odbiera zniekształcony obraz. Fajnie, bo daltonista będzie widział inaczej, ale jak zweryfikujesz czy widzi tak jak my?

Taka soczewka może jak mówisz, zmienić czerwony na zielony i oko daltonisty widzi zielony i interpretuje go jako np niebieski :/ . A normalny czerwony widzi jako zielony XD... Tak mi to wygląda.

Więc dla mnie to brzmi jak jakiś pic. Zbyt naciągane...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L konto usunięte
0 / 0

@ST6 Ale zdajesz sobie sprawę, że Forbes to nie czasopismo naukowe? Nie wszystko, co jest w sieci, jest prawdą. Z góry zakładasz, że Twoje źródło jest prawdziwe. Zresztą - bardzo upraszczasz. Nie każdemu daltoniście takie okulary cokolwiek dadzą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S ST6

@lasek0110 nigdzie nie napisałem, że jest naukowe. I nie jest ono jedynym źródłem informacji, podałem nazwę tych okularów, poszukaj innych źródeł, zapewniam, że jest o nich więcej i nie jest to internetowy fejk. Nigdzie też nie pisałem, że to jest rozwiązanie dla wszystkich. A powyższy demot dotyczył tego konkretnego człowieka, więc tym bardziej nie chodziło w nim o "wszystkich".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~komar800000
+4 / 4

Są różne rodzaje daltonizmu i te okulary pomagaja ludziom którzy maja najpopularniejszy rodzaj. Na stronie producenta jest wyjasnione komu pomogą. Na youtube są setki filmików osób którym pomogły. Nazywaja sie Enchroma.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Martin007
0 / 0

Dokładnie tak, dodam tylko, że filmy pojawiają się od ponad 2 lat. Jednym z pierwszych i najbardziej popularnych jest ten film: https://www.youtube.com/watch?v=fTpCTDwjHZQ wtedy też cała masa niedowiarków krzyczała, że to fake ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z ziko777
0 / 4

To fake. Jestem licencjonowanym daltonistom i powiem wam, że w tym filmie nie jest nic niezwykłego.
Robią was w jajo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojtek1291
-1 / 7

@ziko777 Jesteś też analfabetą, ale świadectwo tego sam sobie wystawiasz, więc nie wiem jak to jest z tą Twoją licencją na daltonizm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sila1989
+1 / 1

@Wojtek1291 jak na analfabetę bardzo dobrze pisze... na pewno tego określenia chciałeś użyć? Może nie znasz tego terminu i co on znaczy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojtek1291
-2 / 2

@sila1989 To sobie przemianuj na dyslektyk, lub po prostu tuman, jeśli Ci bardziej pasuje i skoro tak dobrze kolega pisze. To, że automatyczna korekta nie poprawia niczego, to nie znaczy, że się napisało dobrze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
0 / 0

To nie są okulary, dzięki którym ten człowiek widzi kolory, bo daltonista też widzi kolory, tyle że jest to widzenie zaburzone. Są różne rodzaje daltonizmu, ale generalną cechą ich wszystkich jest niezdolność do prawidłowego rozróżniania poszczególnych kolorów. W niektórych formach daltonizmu, człowiek nie odróżnia czerwonego od żółtego, w innych niebieski wygląda tak samo, jak fioletowy, a jeszcze innych zielony postrzegany jest jak szary. Nie ma jednak takiego daltonizmu, w którym człowiek w ogóle nie widziałby kolorów, bo musiałby wtedy widzieć czarno-biało, a to jest niemożliwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PancernaBrzoza
0 / 0

Chyba 1 raz widziałem to na "Smiem watpic".
I tyle w sprawie idealnego świata stworzonego przez buka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem