Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Tak od dziś wygląda główny deptak Kielc. Dziesiątki flag Narodowych Sił Zbrojnych na 73. rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ
by Evandro
+
375 414
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Will_Find_A_Way
9 / 29

@MalcolmLDZ Niestety twoi starzy na takową reklamę nie trafili w porę. . .

avatar Kormoran358
-4 / 18

Art. 137. § 1. KK Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Darius98
-1 / 33

A gdzie flagi ich towarzyszy broni z Wehrmachtu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Login_demo
-2 / 4

chyba armii czerwonej. zreszta... jeden uj

avatar ~Vaertey
0 / 18

Kielce. To sporo tłumaczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Login_demo
0 / 2

w kielcach to pewnie kielczanie. nie przekladaj tego co sie dzieje w kielcach na cala Polske

avatar ~ck
-1 / 21

dzis NSZ, jutro UPA, pojutrze Wehrmacht

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arcticfrost
-2 / 16

A w przyszłym tygodniu ONR.

avatar Yellow_Jester
-1 / 7

@Dunkelheit92 Pewnie od dziadka.

avatar tellchar
0 / 8

@dunkelheit92 - może dlatego, że obie formacje były nacjonalistyczne i obie są skrajnie oceniane?

avatar Dunkelheit92
5 / 5

@tellchar Ja bym nawet SS koło OUN/UPA nie postawił, a Ty stawiasz koło nich Brygadę Świętokrzyską...

avatar tellchar
-1 / 1

@Dunkelheit92 - ja tego nie robię, tylko kolega @ck. oczywiście to nie ta skala działalności i nie ta skala kontrowersji, więc porównanie jest słabe, ale pewne podobieństwo ideowe między NSZ i UPA jest

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 sierpnia 2017 o 23:28

avatar KubusLodziara
-2 / 10

W Kielcach jest kasa, by wywieszać te głupie flagi, a tak naprawdę taka bieda jest, że psom się kradnie miski

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 12 sierpnia 2017 o 19:31

avatar biolog15
5 / 5

Nie rozumiem Twojego sprowadzania wszystkich mieszkańców miasta do dwóch dosłownie epizodycznych wydarzeń, o których pewnie 99% ludzi nie wie. To, że ktoś ukradł miski nie świadczy że ponad 200 tys. ludzi w Kielcach to bezduszni złodzieje, jak i to że władze miasta zadecydowały o rozwieszeniu flag na "Sienkiewce" również nie świadczy że w Kielcach są sami patrioci. Proszę. Rozszerz lekko "polę widzenia".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Login_demo
4 / 4

nienie. on to przeklada na cala Polske. a jutro na Europe. potwm na swiat

avatar Pereplut
3 / 9

Widzę, że sporo znawców tematu wypowiada się krytycznie na temat Brygady Świętokrzyskiej. Ciekawe czy przeczytali pamiętnik Bohuna lub chociaż "Legion" Cherezińskiej. Samo wyzwolenie przez Brygadę obozu koncentracyjnego w Holiszowie powinno powstrzymać domorosłych "historyków" przed zrównywaniem ich z Wehrmachtem czy, o zgrozo, UPA.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Rotmistrz123
2 / 6

@Pereplut Mało kto to czytał i brak wiedzy na ten temat to poważny problem w dzisiejszych czasach. Większość opiera się na informacjach z dawnej "Trybuny Ludu" i innych gwien. Skoro tacy "poczciwi" ludzie, jak: Bierut,Radkiewicz, Gomułka, a nawet Kuroń z Michnikiem wyrażali się negatywnie o NSZ i ogólniej ruchu narodowym, to na pewno to prawda.

avatar Login_demo
0 / 2

to zacznij ta wiedze propagowac a nie marudzisz

avatar Klebern
-3 / 5

@Pereplut

Legion niestety troszkę przekłamuje historię Brygady. Przez całą działalność Związek jaszczurczy nie podjął żadnej większej walki z Niemcami, całkowicie niemal koncentrując się na walce przeciwko sowietom. głównie przeciwko AL podczas wojny. Ma również na koncie wiele morderstw Polaków - oficerów NSZ - którzy decydowali się na przejście do AK. Do tego po rozłamie NSZ-ONR doszło do współpracy z Niemcami. To właśnie ta niesławna Brygada Świętokrzyska. Współpracowali z Abwehrą. Niezależnie od intencji należy to traktować jako zdradę,

Nadmienię tylko, że ze środowiska z którego pochodzili, walce nie należy ich traktować jako patriotów. Od samego początku negowali II RP. Stąd ta niechęć wobec AK i rządu na uchodźstwie.

avatar ~sasadsdasd
-2 / 4

@Pereplut A wiesz co robili Niemcy, żeby nie trafić pod sądy alianckie? Obóz w Holiszowie wyzwolili, ale Oświęcim to już olali i przeszli kilka kilometrów obok.

Gratuluje jeśli czerpiesz wiedzę z książek fabularnych lub z pamiętników ludzi w to zamieszanych. Spróbuje Ci wytłumaczyć w czym problem. Nie możemy czerpać np. wiedzy o UB z książek napisanych przez ich funkcjonariuszy. Na 100% taki funkcjonariusz będzie się wybielał, powie np. że nikt w więzieniach nie był torturowany. Czy to jest wiarygodne źródło? Oczywiście, że nie.

BŚ jest kontrowersyjna, bo współpracowali z Niemcami. Z tymi samymi Niemcami, którzy codziennie mordowali ich rodaków. Pamiętaj 100 Polaków za 1 Niemca! Wiesz dlaczego się wycofywali? Bo wiedzieli, że od wschodu nadciąga Armia Czerwona i są na liście do ostrzału. Bo kiedy AK walczyła z Niemcami, to oni walczyli z AL/GL, etc. Oczywiście za to wszystko nie można winić zwykłych żołnierzy, ale dowódców jak najbardziej. Poczytaj sobie o Organizacji Toma.

P.S. Jakby ktoś był zainteresowany, to jest nawet niemiecki rozkaz do jednostek, żeby pod żadnym pozorem nie atakować BŚ. Z pięknym dopiskiem, żeby nie mylić ich z "bandytami z AK". Właśnie dzięki takim rozkazom udało im się przedostać na zachód.

avatar Pereplut
1 / 1

@sasadsdasd Polska miała dwóch wrogów. Potępiasz BŚ za współpracę z Niemcami a nie AK za współpracę, wspólne akcje z komunistami GL/AL. To były tragiczne czasy, nie wszystko było czarno-białe i moim zdaniem taktyczna a wg niektórych nawet pozorowana współpraca z III Rzeszą Brygady nie dyskwalifikuje. A już zrównywanie ich z bestiami z UPA uważam za kretynizm. Nie słyszałem, żeby Brygada wymordowywała całe wsie.
A gdyby faktycznie byli takimi wzorowymi współpracownikami Niemców to Patton z pewnością by ich wydał Stalinowi, który o to zabiegał.

avatar Klebern
-1 / 1

@Pereplut
Patton miał jeszcze gorsze zdanie o Sowietach niż o Niemcach. Owszem porównanie BŚ do UPA czy SS to przegięcie, ale nie każdy kto walczył z Sowietami jest bohaterem. BŚ jest tu najlepszym przykładem. Prawdą jest, że by ratować swoją skórę podjęli współpracę z diabłem. Pozorowaną czy nie, ale jednak.

Wyzwolenie obozu w Holiszowie było zagraniem, by zyskać sympatię Amerykanów. Cynicznym zagraniem a nie odruchem serca.

avatar Pereplut
1 / 1

@Klebern Na jakiej podstawie oceniasz motywy jakie nimi kierowały wyzwalając obóz? Ale nawet zakładając (na wyrost) cynizm to uratowali kilkaset kobiet od śmierci i to ich niewątpliwa zasługa.

avatar Anarchista98
1 / 5

Ignorancja historyczna jest smutna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Rampaq
2 / 10

Na Brygadzie Świętokrzyskiej ciążą bardzo poważne zarzuty o kolaborację z Niemcami – sprawa Huberta Jury i Organizacji Toma.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar adawo
0 / 4

No i bardzo niedobrze, co jak co ale akurat NSZ to nie jest wzór do naśladowania ani powód do dumy, a raczej wrzód na naszej historii. W szczególności ta część która nie uznała jedynej, legalnej armii podziemnej jaką była AK i się z nią nie połączyła, działając dalej samodzielnie wbrew legalnym władzom Rzeczpospolitej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DAREKJP
0 / 0

W mojej kamienicy mieszkał facet z BŚ, po wojnie był w oddziałach wartowniczych u zachodnich aliantów. Nigdy nie chciał mówić o swojej przeszłości wojennej, nawet rodzina praktycznie nic nie wiedziała o tym okresie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Rotmistrz123
2 / 2

@DAREKJP To zupełnie racjonalne. Jeśli ktoś należał do AK, to w okresie stalinowskim najczęściej poddawany był szykanom, represjom lub więzieniu (rzadziej KS). Dla członków NSZ/NOW prawie zawsze była KS ( o ile nie zginęli w czasie tzw. ucieczki).

avatar ~667
1 / 3

Piekny gest pamieci o patriotach z NSZ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ck
-2 / 2

dlaczego mieszam UPA z NSZ? poniewaz obie organizacje splamily sie kolaboracja i bazowaly na podobnej ideologii, przypominam ze Polkom ktore sypialy z Niemcami golono glowy, jak zatem potraktowac NSZ ktore sypialo z hitlerowcami?, partyzant ktory gwalci 5-letniego Rosjanina nie jest zadnym antykomunista, jest tylko i wylacznie ohydnym pedofilem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem