Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Frezowanie połączonych pierścieni z jednego metalowego elementu

www.demotywatory.pl
+
199 205
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
C Cocoam
0 / 2

i po co to?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~agulaagaga
+1 / 3

Kurna ile to metalu się marnuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+4 / 4

Inaczej precyzyjnie się tego zrobić nie da :) . Materiał wyjściowy musi być foremny aby zachować precyzję w obróbce. Znowu te wiórki nie idą do kosza :) . Idą na ponowne przetopienie :) .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sopkojna_twoja_głowa
+1 / 1

Nie marnuje się nic. Wióry się przetapia na nową sztabkę/kloc.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dark_Irony
0 / 2

@rafik54321 Mylisz się. Da się, cięciem laserowym, a nawet waterjetem (do 150 mm). Wg mnie tylko 70% samych wiórów wyjeżdża z warsztatów, a pracowałem przy obróbkach metali. 30% idzie do kosza z regularnymi śmieciami, kurzem, piachem, olejami, cieczami chłodzącymi. Z tych 70% są kolejne straty podczas transportu na złomowisko, a potem do huty. Wiele zależy od wielkości wiórów. Nie są zbierane do worków czy pudełek, po prostu wrzuca się je do kontenerów wraz ze ścinkami i nikt nie zawraca sobie głowy, ile się rozsypie dookoła, potem zwyczajnie zamiata się stanowisko pracy i lądują w zwykłych śmieciach. Nie ma takiej możliwości, żeby wyprodukować coś bez strat materiału za pomocą skrawania.

Są jeszcze metody drukowania przestrzennego z metalu, DMLS oraz SLS, ale takich drukarek nie można kupić ot tak sobie, ponadto nie można uzyskać niektórych właściwości metalu tymi metodami albo już można i o tym nie wiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@Dark_Irony metoda laserowa powoduje rozgrzanie punktowe materiału a to wpływa na jego parametry bezpośrednio. Technolgia waterjet jest kosztowna i potencjalnie bardzo niebezpieczna ze względu na ekstremalne ciśnienie wody.
Obróbka skrawaniem jest po prostu łatwiejsza. Nie wspominając o wielozadaniowości maszyn skrawających takich jak tokarka. Waterjet jest znacznie bardziej wyspecjalizowany i trudniejszy do przestawienia na inne zadania.

To ile wiórów jedzie na przetop to już zależy tylko od sumienności pracowników. Oczywiście mogą wszystko wywalać, bo czemu nie? A mogą mieć odrębny zsyp :) . Wszystko zależy od samego zakładu.

"Nie ma takiej możliwości, żeby wyprodukować coś bez strat materiału za pomocą skrawania." - w każdej technologii nie ma takiej możliwości. Nie tylko w skrawaniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dark_Irony
0 / 0

@rafik54321 Ale jednak inne możliwości są. Waterjety są bardzo awaryjne (w porównaniu do innych maszyn), ale chyba najbardziej precyzyjne i nie zmieniają właściwości materiału jak laser, jak sam wspomniałeś. Niemniej jednak największe straty materiałowe powoduje najtańsza metoda - skrawanie. Z tego, co widzę z filmiku, facet robi to manualnie, a nie maszynami CNC, co podziwiam, bo gdybym miał taki sprzęt, nie byłbym w stanie zrobić tego tak dokładnie, a lubię rzeźbić w metalu, bo najzwyczajniej w świecie jest to frajda. Żadna metoda nie jest bezstratna, nawet odlewy, bo metal paruje, utlenia się, itd. Źle się wtedy wyraziłem. Chodziło mi o wielkość strat materiału, dlatego trzeba dokładnie planować wykonanie elementów tą metodą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@Dark_Irony Czy są inne możliwości? Niby tak, ale są one wyjątkowo drogie a jednocześnie nie są wielokrotnie lepsze (tj mają słaby stosunek jakość-cena).

Waterjet. Cóż, poza awaryjnością o której powiedziałeś nie jestem przekonany co do jej prezycji.
Precyzyjniejszy wydaje się jednak laser, ze względu na to iż można skrajnie dokładnie dobrać wiązkę lasera oraz jej moc. Z waterjetem jest już trudniej, bo woda wodzie nierówna (tj jej skład). Również sama woda może być bardziej podatna na inne warunki otoczenia, jak choćby temperatura czy wilgotność. Laser nie ma tych problemów.

Z pewnością na produkcji masowej waterjet czy laser jest lepszy, bo pracuje dużo szybciej a jednocześnie dokładniej. Do tego nie wymaga ostrzenia narzędzi skrawających. Taka maszyna może robić praktycznie bezobsługowo (no nie dokońca bezobsługowo, ale nie jest wymagany ciągły nadzór i ciągłe sterowanie).
Dodatkowo takie maszyny są trudniejsze do przekalibrowania na obróbkę innego elementu.

Tokarka "ręczna" (tj nieautomatyczna, sterowana ręcznie, nie wiem jak to się fachowo nazywa XD) jest maszyną po prostu wielozadaniową na której możesz zrobić bardzo wiele rzeczy, a jeśli do tego masz frezarkę to praktycznie wszystko.
Do tego skrawanie chyba najmniej ingeruje w strukturę materiału.
Co do strat materiałowych - to też zależy co obrabiamy.
Jeśli mamy dokonać regeneracji tarczy hamulcowej z jakiegoś potężnego pojazdu to skrawanie jest tutaj świetną metodą. Prostą, tanią i skuteczną, nawet tych strat materiałowych nie mamy, bo usuwamy to co jest zniszczone.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~El_Diablo1
0 / 0

Piękne

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Ddrek
+1 / 1

4ro lub nawet 5cio osiówka. Trochu czasy zajęło programowanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem