Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Walentynki-sralentynki
Noc Kupały!
by Zibioff
+
137 150
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Glaurung_Uluroki
0 / 4

Jest to dla mnie równie obce kulturowo święto, co Walentynki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zibioff
2 / 6

@Glaurung_Uluroki Kulturowo to ono ma ponad 1000 lat. Nie wiem, czemu jest Ci obce? Jeśli np. Wszystkich Świętych obchodzisz albo Wigilię Bożego Narodzenia - to również są pogańskie święta, też są Ci obce kulturowo tak jak walentynki?

avatar Glupiec
0 / 4

@Zibioff No to Ty chyba nie wiesz co znaczy "pogański".

avatar Zibioff
3 / 3

@Glupiec "pogański" z łac. paganus, wieśniak. Tak nazywano ludzi wyznających inne religię niż chrześcijaństwo. Nazywano ich "wieśniakami". Polski katolicyzm jest "wiejski" - bo opiera się nie na teologii tylko na tradycji ludowej. Dlatego najważniejsze święta w Polsce mają korzenie nie katolickie tylko właśnie "wiejskie" pogańskie i wywodzą się z religii przedchrześcijańskiej. Przykładowo - wigilia jest świętem przesilenia solarnego. Przykładem takiego nakładania się kultów są np. Boże Stopki w Licheniu. W Polsce takich kamieni są setki i mają pochodzenie przedchrześcijańskie. etc..

avatar Yellow_Jester
1 / 3

@Zibioff Zaskoczyłeś mnie in minus. Obce kulturowo, jest wszystko to, z czym nie miałem do czynienia w dzieciństwie, z czym nie czuję związku emocjonalnego, z czym się nie utożsamiam. I nie ma znaczenia, czy to przerośnięty krasnal udający Świętego Mikołaja, Halloween, Noc Kupały, czy socjalizm.

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 lutego 2018 o 16:02

avatar Glupiec
0 / 2

@Zibioff A jednak to wszystko chrześcijaństwo. Nie stosuje się terminu "poganin" do chrześcijan. I tak, katolicyzm w Polsce opiera się również na polskich tradycjach i zwyczajach. To jest jedna z jego zalet. Wigilia jest wigilią święta Bożego Narodzenia. To że obchodzi się to w tradycyjny polski sposób nie czyni z tego od razu pogaństwa.

avatar Glaurung_Uluroki
1 / 1

@Zibioff Ależ to nie ma znaczenia, skąd się te święta wzięły, tylko jaki mam do nich stosunek.

avatar ~WzT4ek
3 / 3

Przez 1050 lat bardzo skutecznie (czasem też ogniem i mieczem) tępiono "pogańskie zabobony". Poza tym, nad czym bardzo ubolewa znajomy archeolog, Słowianie nie pisali, tylko opowiadali a jak można opowiadać np. z obciętym językiem? Dzięki temu więcej wiemy o kulturze i wierzeniach starożytnego Egiptu niż naszych przodków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar sadzio132
3 / 5

Bo Słowianie to mieli łeb i święto zakochanych zrobili kur wa w lato, kiedy jest ciepło, a nie w zimę, kiedy pizga złem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar EsAmo
-1 / 1

Ale Noc Kupały jest w czerwcu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem