Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
"Po to, by zmotywować polityków do lepszej pracy, należałoby uzależnić ich pensję od średniej zarobków w kraju"
by Wilhelm_Tell
+
712 732
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P konto usunięte
+11 / 11

taaa 20-30 krotność:P
A może przejrzyste i rygorystycznie egzekwowane prawo?

Np.w Singapurze KARA ŚMIERCI grozi m.in. za morderstwo, gwałt, rozbój, przemyt narkotyków, a niektórych sytuacjach URZĘDNICZĄ KORUPCJĘ.
Prawo zostało w ostatnich latach nieco złagodzone, a zamiast śmierci częściej orzeka się długoletnie wiezienie oraz bolesną chłostę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 marca 2018 o 21:04

avatar olmajti
0 / 0

@polishmaven w kraju w którym konstytucja daje politykom bezkarność? musieliby sami na siebie bat ukręcić a na to się nie zanosi :)

avatar ~tz
+6 / 6

to chyba nie zadziała... wystarczy wysokie bezrobocie, duża liczba samozatrudnionych i kilku urzędników o wysokich zarobkach y srednia była wysoka... tylko mediana dochodu na osobę w rodzinie będzie/jest tragicznie niska

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dawidsznurek
+2 / 2

Dlatego jeśli płaca polityków będzie wynosiła średnia NETTO razy X (pod X możemy podstawić np. 20) - podatki i składki łącznie od X razy danej kwoty netto) = BRUTTO dla polityka, wtedy politycy 100 razy się zastanowią zanim podniosą podatki. Ważne, żeby ich BRUTTO było zależne od naszego NETTO, bo fajnie wygląda średnia krajowa na poziomie 4500, tylko jest to kwota brutto, czyli do rąk pracownika na średniej krajowej trafia 3200, a pracodawca w tym wypadku płaci 5400.

avatar rafik54321
+1 / 1

A co gdyby uwzględniać średnią płacę przez pryzmat wszystkich obywateli? Również tych bezrobotnych, wtedy by się to tak łatwo nie dało obejść :D .

T tomkosz
+4 / 4

populizm na 100%
już dziś prawdziwa kasa dla polityków jest w spółkach skarbu państwa oraz z od "lobbystów" kupujących ustawy i ze składek od tych już ustawionych przez partię. pensje posłów to grosze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
0 / 0

@zielik909 Do tego celu lepsza by była dominanta.

H hubertnnn
0 / 0

W przypadku zarobków dominanta jest bezwartościowa.

Załóżmy ze wynosi ona x.
Niech polowa ludzi zarabiających x zarabia teraz o jeden grosz mniej.
Dominanta natychmiast przeniesie się w zupełnie inne miejsce

J J_R
0 / 0

@hubertnn Dominanta jest o tyle dobra, że jest najbliżej temu, co ludzie uważają za średnią. Można też użyć mechanizmu dającego jakąś ważoną średnią, ale jeśli nie użyje się dominanty jako istotnego punktu odniesienia, to nie trafi się w to, co ludzie uważają za wynik średni.

K kacper173173
0 / 0

@J_R
Z drugiej strony np. w USA w stanach Południowych, a stanach jak Waszyngton zarobki drastycznie się różnią, stąd wyniki byłyby zakłamane. Imo najlepszy jest wykres ;)

Z zielik909
0 / 0

@J_R dominanta jest istotna ale nie sama z siebie. Przy analizie rozkładu (wspomniany wykres) daje jakiś punkt odniesienia ale sama w sobie jest bezwartościowa. Nie ma tła. weź firmę w której masz 7 osob. po kolei zarabiają 1000,1500,2000,2100,2200,10000,10000. dominanta 10 000- super firma :D ewentualnie jakby wyznaczyć dominantę dla jakiś przedziałów płacowych to może miałaby jakąś użyteczność. Także sorry nie masz racji :)

avatar Zibioff
+3 / 3

Bzdura kompletna. Należy im podnieść pensje 10 razy a pozostałe 90% polityków wywalić i wprowadzić karę śmierci za zdradę i skończyć z durną demokracją zanim ona skończy z nami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Buchaj
0 / 0

@Zibioff W sumie jestem monarchistą tylko nie widzę/nie znam kandydata na władcę który byłby ogarnięty inteligenty i zależałoby mu na dobru kraju i obywateli masz może jakieś propozycje?

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 marca 2018 o 23:10

K KingT0mb
+4 / 6

polecam znieść całkiem pensje dla tych pajaców tak jak było w starożytnej Grecji, gdzie to był zaszczyt móc rządzić państwem za ludzi, wtedy takie je**ne osły nie będą pchały się do polityki, tylko ludzie którzy naprawdę chcą zrobić coś dobrego :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T trusty
+3 / 3

@KingT0mb - dokładnie. Powinni nie dostawać ani grosza. Nie pchaliby się wtedy dorobkiewicze do koryta. Kandydowaliby ludzie, którzy mają dość kasy by się utrzymać, więc z dużym prawdopodobieństwem, po to, żeby coś zrobić dla kraju.

P preskot
-1 / 3

@trusty Tak, na pewno ludzie, którzy by kandydowali (milionerzy) bo szli tam, żeby robić coś dla kraju. Dzieci może jeszcze w to uwierzą.

Jeśli ktoś szedłby tam za darmo to chyba tylko po to, żeby ustawy pod siebie tworzyć.

H hubertnnn
-2 / 2

A co w tym złego ze będą pod siebie ustawy tworzyc?
Niech do rządu pójdzie:
- stasio producent pomidorów z motyką,
- Agata, nauczycielka w przedszkolu
- Bill producent oprogramowania marki Microsoft
- i Jerzy archeolog z Torunia

Każdy będzie chciał ustawy pod siebie zrobić i w efekcie uzyskamy ustawy które będą dla wszystkich korzystne

M mieteknapletek
+1 / 1

@KingT0mb
jestes naiwny, dzisiejsze czasy to nie starozytna grecja, wprowadzajac cos takiego mialbys partie lobbystow ktorzy reprezentowali by interesy roznych korporacji biorac od nich regularne pensje.
popatrz sie na rosje, tam pomimo tego ze politycy zarabiaja grosze, to putin bedacy liderem moglby spokojnie ubiegac sie o pozycje najbogatszego czlowieka na ziemi

dlatego pensje politykow powinny byc wysokie, po to zeby zachecic specjalistow z sektora prywatnego

B Buchaj
0 / 0

@hubertnnn Przyjdzie do Pana Stasia sąsiad Zdzisiek bezrobotny z wyboru i postawi Stasiowi flaszkę żeby mu podniósł zasiłek o 200% bo mu na nowy telewizor braknie albo do Pani Agatki zadzwoni Pan Helmut z pytaniem czy za 5tyś ojro nie stworzyłaby ustawy żeby Niemcy wykupili np połowę transportu publicznego za 1000 zł za tabor i 2000 zł za budynki i ziemię gdzie ten tabor przebywa a wracając do Pana Stasia producenta pomidorów z motyką jego ustawa może zaszkodzić producentom pomidorów bez motyki albo zakiszaczom ogórków lub kapusty a ci już głosu nie mają bo sejm i senat mają ograniczoną liczbę miejsc więc konkurencję szlak trafi... Ja w podstawówce myślałem że kiedy wydrukuje się dużo pieniędzy i wszystkim rozda to ludzie będą szczęśliwi ale kiedy podrosłem i przeczytałem ze już ktoś tak robił i że wyszło że nie wyszło to jakoś nie trafia do mnie to co napisałeś :)

F free_man
-2 / 2

Już widzę jak pan Piotr Apel pracuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Glupiec
0 / 0

Jeśli mielibyśmy taką władzę żeby uzależnić pensję polityków od średniej zarobków w kraju to równie dobrze moglibyśmy wywalić ich wszystkich na zbity pysk.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Kaziuxxx
-2 / 2

Jeszcze lepiej byłoby zrobic jak w Szawajcarii
Czyli 0 pieniedzy za bycie politykiem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+1 / 1

Poseł w Szwajcarii zarabia w przeliczeniu 260 tysięcy złotych rocznie. Masz jakieś bzdurne wyssane z palca dane.

J J_R
-2 / 2

Ktoś statystyki nie rozumie. Nie średnia, a dominanta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~olek54
0 / 0

@J_R Serio? Jeżeli:
1 mln osob zarabia 1501pln
1 mln osob zarabia 1502pln
1 mln osob zarabia 1503pln
1 mln osob zarabia 1504pln
1 mln osob zarabia 1505pln
1 mln osob zarabia 1506pln
1 mln osob zarabia 1507pln
1 000 001 osób zarabia 100 000pln
To jaka będzie dominanta?

avatar ~AzK
0 / 0

@J_R Dominanta nie ma sensu, co pokazuje tylko wklejony przez Ciebie artykuł. Mniej niz 17.5 % ludzi zarabia ponizej 2173 zlote, ale dominanta jest jeszcze mniejsza. Jak 15% ludzi to niewyksztalceni robotnicy a mamy w kraju pensje minimala, to oni beda ja zarabiac. Tymczasem reszta ludzi bedzie zarabiac pomiedzy 2200 a 20000, ale zadna kwota nie bedzie miala tyle punktow procentowych, co okolice tej najnizszej pensji.

J J_R
0 / 0

@Azk Dzięki, muszę zrewidować swoje poglądy i wiedzę.

Z zyxyx
0 / 0

Spowodowałoby to najprawdopodobniej jedynie zmianę sposobu wyliczania średniej ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bromba_2k
0 / 0

Kiedyś była tzw. "ustawa kominowa". Nie działała, bo nie miała prawa działać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Morda_Lewiatana
0 / 0

@bromba_2k Przy tak iluzorycznej demokracji nie miała prawa działać.

R Rimcem
+3 / 3

Dobry pomysł na rozrost korupcji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C ciomak12
0 / 0

Super pomysł żeby ograniczyć pensje politykom. Jeszcze należy wprowadzić karę śmierci za korupcje, chłosty za podatki i obrzucanie jajkami za kłamstwa.

Jest też inny sposób, ale to nie przejdzie. Bo można by np. przestać głosować ciągle na te same osoby w nadziei, że coś się zmieni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L loloskolos
0 / 0

żeby lepiej pracowali należy uzależnić ich premie od wyników i dać 3500 netto podstawy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 0

@loloskolos
co masz na mysli wynikow pracy? jak bedziesz te wyniki ocenial?
bazujac na osiagnieciach gospodarczych? ktore wyniki sa lepsze? nizszy wzrost gospodarczy w sytuacji kiedy sasiedzi maja spadki? czy wyzszy wzrost gospodarczy w okresie bedacy ponizej sredniego wzrostu sasiadow?
a moze bazujac na zadowoleniu spoleczenstwa? to latwo uzyskac rozdajac socjal na prawo i lewo doprowadzajac kraj do zapasci gospodarczej ?

do tego smieszna kwota 3500 zl netto. chcesz zatrudnic dobrego managera do zarzadzania 36 milionowym krajem za stawki nizsze niz zarabia kierownik baru macdonalds?

M mackocc
0 / 0

Hodor czy to ty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Qrvishon
0 / 0

Lepiej PKB per capita. Średnia krajowa nie uwzględnia bezrobotnych. Albo od dochodu netto.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dncx
0 / 0

Idzie się do polityki dla władzy i wpływów, a nie dla pieniędzy. Nawet jakby politycy zarabiali mniej to i tak te dwa wymienione czynniki nadal są atrakcyjne. Dla pieniędzy to lepiej dostać się do spółki skarbu państwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Morda_Lewiatana
0 / 0

Średnią można ustawić dowolnie za pomocą przepisów dla GUS - to GW a nie rozwiązanie. Co innego pensja polityka jako KROTNOŚĆ płacy minimalnej. Z takim rozwiązaniem bym się zgodził. Wówczas mogą sobie mruczeć o wzrostach gospodarczych i innych sukcesach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kaczorex
0 / 0

Ten argument i ten demot wielokrotnie już się pojawiał. Za każdym razem pojawia się też jedno duże "ale": (ekhem, ekhem) KORUPCJA.

To jest jeden z tych problemów, których nie da się prosto rozwiązać, zwyczajnie wprowadzając regułę: "Jeśli A ..., to B ..."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem