Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Farmy wiatrowe nieopłacalne: 70 proc. z nich przynosi straty
by nyga727
+
64 78
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ~234rwefsda
-3 / 11

@barteqssss: Bo to PiS. Wszyscy czekali aż będzie można wyciąć własne drzewo z własnej posesji, ale jak wprowadził to PiS, to debilom odj**ało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
+2 / 10

@barteqssss pewnie ma to jakiś związek z tym, że jakieś 2 lata temu drastycznie podniesiono podatki od tychże farm wiatrowych, dlatego stały się nieopłacalne.
Poza tym, nie przypominam sobie jakiejś wielkiej nagonki, a chociażby w Niemczech czy Holandii jest takich wiatraków mnóstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B konto usunięte
+2 / 10

@barteqssss Ciągle szukam tych zapowiedzi pis o likwidacji wiatraków, a spotykam tylko informacje, że następne są planowane na morzu, a nic, że te na lądzie rozbiorą. Tylko tak "utytułowane" media jak TVN, GW czy Newsweek o tym piszę, ale oni też nie potrafią podać kto gdzie i kiedy mówił o tych rozbiórkach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+5 / 9

Jeśli opłacalność to kluczowy argument, to czekam na plany zamknięcia kopalń. Wiele z nich jest nieopłacalnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+5 / 5

@epyon2706
To że wiele kopalń jest nieopłacalnych to też fakt i sam proceder ich dofinansowania jest (delikatnie mówiąc) szemrany.
Zauważ że przy nieopłacalność tych farm wiatrowych polega na tym, że jeszcze nie spłaciła się ich budowa. Ale koszt budowy nie jest coroczny. Gdy zostaną spłacone, nagle staną się opłacalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aKasia69
+3 / 5

@Klindal z kopalniami nie jest tak prosto. Prywatne kopanie (są takie w Polsce) są opłacalne. Problem jest tylko z tymi państwowymi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agronomista
-1 / 5

@Klindal gdy spłaci się budowę, to trzeba będzie bulić na konserwacje, Już od dawna słyszałem, że to darmowa "energia" wiatrowa to bardzo droga energia. Opłacalna wtedy kiedy państwo ją dotuje. Najbardziej opłacalne ze źródeł energii odnawialnej są chyba elektrownie wodne. Węglowe też robią się coraz mniej rentowne, i prędzej czy później trzeba będzie coś nowego wymyślić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar epyon2706
+2 / 2

@Klindal Nie inwestycja jest powodem nieopłacalności wiatraków tylko to,że one nie magazynują energii,a co za tym idzie generują koszty gdyż potrzebują zabezpieczenia w postaci konwencjonalnych źródeł energii,które muszą być utrzymywane w ciągłej gotowości na wypadek braku wiatru.Z drugiej strony gdy ma miejsce wietrzny sezon energia z wiatraków ,która płynie w nadmiarze destabilizuje rynek sprzedaży energii.Poszukaj raportów w necie,co stało się na rynku niemieckim podczas sezonu orkanów i jakie były tego skutki.Cena energii przez kilka dni utrzymywała się na prawie "ujemnym" poziomie,bo doszło do jej nadprodukcji i do tego,że aby nie zapadł się finansowo system dystrybucji i sprzedaży energii odłączono część wiatraków od sieci.Wiatrak jest fajny ale nad jego działaniem wisi zmienna pogodowa,która jest nieprzewidywalna,a co za tym idzie powoduje brak stabilności takiego systemu,a to kumuluje koszty,które pokrywają dotacje państwowe i unijne.Na co idą pieniądze z dofinansowań dla wiatraków?Pośrednio pieniądze te finansują utrzymanie konwencjonalnych źródeł energii,które zabezpieczają działanie elektrowni wiatrowych,czyli utrzymują stare "brudne" elektrownie. Tu masz przykład takiego działania w Niemczech: https://www.tvp.info/20701880/niemcy-stawiaja-na-wegiel-znosza-kary-dla-elektrowni-zatruwajacych-srodowisko To artykuł z 2015 roku ale świetnie pokazuje na co idą pieniądze z dofinansowania farm wiatrowych,na dofinansowanie i odszkodowania dla elektrowni konwencjonalnych,które pozostają zabezpieczeniem dla energii wiatrowej,a na nas nakłada się kary za brak czegoś co determinuje wzmożona produkcję energii konwencjonalnej.To jest ciemna strona energii wiatrowej,ale tego w mediach nie usłyszysz i nie zobaczysz,tak jak nie zobaczysz jaki ślad węglowy maja energooszczędne żarówki,telefony komórkowe,czy też inne eko wynalazki.I o dziwo samochody są tu na bardzo dalekiej pozycji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

@epyon2706
Australia sobie z nieprzewidywalnością pogody poradziła, budując magazyny energii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar epyon2706
+1 / 1

@Klindal Magazyn od Tesli oparty na bateriach jest do bólu nieekologiczny(miałem nadzieję na jakiś zaawansowany system kondensatorów czy czegoś podobnego),za kilka lat trzeba będzie setki tysięcy,o ile nie miliony tych ogniw poddać recyklingowi,a to samo w sobie jest energożerne,a z tego co piszą fachowe portale magazyny te głównie będą służyć do spekulacji na cenach energii nie pochodzącej z wiatraków("Magazyn ma zarabiać też na arbitrażu cenowym. Oprócz zasilania produkowaną na miejscu energią wiatrową będzie mógł pobierać energię z sieci w nocy, gdy energia na lokalnym rynku hurtowym jest najtańsza, i oddawać ją do systemu w porze najwyższych cen".)co samo w sobie stoi w opozycji do czystej energii gdyż jak znam życie to częściej będą na tych magazynach zarabiać żonglując zapasami energii niż używać ich do magazynowania energii z farm wiatrowych.Żyje wystarczająco długo by wiedzieć,że pieniądz jest w stanie każdą szczytną ideę skazać na niebyt i to się jeszcze długo nie zmieni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+3 / 3

Pomóżmy wiatrakom - róbmy więcej wiatrów...!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~kamileo123456
+2 / 2

Ok, zaraz włączę na dvd "Przeminęło z wiatrem" żeby leciało w kółko, cały dzień. Może Pomorze?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
0 / 0

@kamileo123456

Warmia też...!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~asd44
-2 / 4

Artykuł mający ponad rok, do tego z portalu należącego do grupy propagandowej PiSu, który za wszelką cenę chce zniszczyć elektrownie wiatrowe i nieraz posuwał się do kłamstwa w te walce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Ignus
-1 / 1

100% wiatraków przynosi dotacje

Odpowiedz Komentuj obrazkiem