Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
108 118
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
T tomkosz
-2 / 8

stek bzdur. jego osiągnięcia nie były nawet w 1/10 tak duże jak te opisane w tym tekście. np Lwów i Wilno zawdzięczamy przede wszystkim Piłsudskiemu i jego żołnierzom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 2 stycznia 2019 o 20:15

O Obertyn
+3 / 7

@tomkosz Spieraj się z profesorami a nie z demotem
"Dmowski chciał Polski dużej i narodowej, jego konkurent (Piłsudski)zaś postulował powstanie wolnej Ukrainy i silnego państwa litewsko-białoruskiego. To Piłsudski wygrał wojnę z Rosją Radziecką, ale realizował wizję terytorialną lidera Narodowej Demokracji. To sanacja przejęła władzę w Polsce po 1926 r., ale w sprawach mniejszości z grubsza realizowała koncepcje endeckie."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tomkosz
-2 / 6

kocham historię i coś na ten temat wiem. trochę książek z tego okresu przemłóciłem. jeśli powołujesz się na profesorów, to podaj nazwiska, bardzo jestem ciekaw kto pisze takie bzdury :)
Co do tego że Piłsudski chciał istnienia wolnej Ukrainy to akurat prawda, ale bez Wilna i Lwowa oczywiście. Ziuk uważał się za Wilniuka, Lwów też był jego zdaniem integralną częścią Rzeczpospolitej, więc nie było mowy o tym by je komuś oddał. Planu stworzenia niepodległych państw buforowych na wschodzie i tak nie zrealizował i nie ma w tym żadnej zasługi czy winy Dmowskiego, który przecież nie prowadził prywatnej polityki zagranicznej i nie miał żadnego wpływu na rokowania z Rosją Radziecką. Jego rola w Radzie Obrony Państwa była znikoma i był jej członkiem raptem przez półtora miesiąca.
Powtarzam - bzdury waść pleciesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~obieżyświat44
-2 / 2

w traktacie ryskim endecy wytyczali wschodnią granicę pozostawiając na kresach skupiska zamieszkałe przez ok 500 tyś Polaków. (późniejsze sowieckie okręgi autonomiczne marchlewszczyzna i dzieryżńszczyna). Pobici sowieci byli gotowi je oddać ale "narodowcy" bali się je brać bo wraz z Polakami musieliby przyjąc ok 800 tyś mniejszości narodowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~obieżyświat44
+1 / 5

Faktycznie Dmowski jest w podręcznikach mocno niedoceniany. a przez michnikoidów demonizowany...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dingo4kris
-3 / 5

Gloryfikowac sympatyka faszyzmu ??? Brrrrr....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G konto usunięte
+2 / 2

@dingo4kris Sympatyka czego? Przecież to Piłsudski był uważany za odpowiednik Mussoliniego i Hitlera w Polsce i to przez samych zainteresowanych. To nie Dmowski był puczystą i "zmodyfikował" demokrację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I konto usunięte
+1 / 5

@dingo4kris Dmowskiemu do faszyzmu było równie daleko co tobie do wiedzy w tym temacie. Jak mam być szczery to prędzej Piłsudski by się z nimi dogadał patrząc na programy niż Dmowski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Heyter
-2 / 2

Weź się walnij w ten głupi łeb i przestań przypisywać rzeczy, z którymi miał niewiele do czynienia. Jestem z Wielkopolski i powiedz mi jeszcze, że to Dmowski zainicjował powstanie, nieuku albo może kłamczuchu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~guteks432
+2 / 2

Już wiem, że potrafisz pisać. udowodnij jeszcze, że potrafisz czytać. Poczytaj coś, może zmądrzejesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar samodzielny68
-3 / 3

Mówisz Dmowski, myślisz Gomułka!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dingo4kris
-2 / 2

@Glaurung_Uluroki @Irvis30 Przytoczę może jego słowa w odpowiedzi „Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba” Próbował naśladować faszyzm włoski  tworząc Obóz Wielkiej Polski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Obertyn
+4 / 4

@dingo4kris A znasz taki cytat Dmowskiego odnośnie faszyzmu?
"Faszyzm jest wielkim ruchem twórczym, ale wielkość jego i twórczość pochodzi stąd,że jest on ruchem narodowym, włoską reakcją na idee XIX wieku, że łączy się z nim odrodzenie życia narodowego. Tej istoty jego n i e m a m y p o t r z e b y naśladować, co najwyżej możemy w jego zwycięstwie znaleźć zachętę i wzmocnić swą wiarę w przyszłość naszych dążeń narodowych"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem