Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Podczas, gdy w Kościele Katolickim czyny pedofilskie są uznane za grzech ciężki, to po lewej stronie są ludzie, którzy walczą o obniżenie wieku inicjacji seksualnej.
by kea1111
+
82 96
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Meroller
+4 / 6

Kwestia i tak leży po stronie ludu, a nie organizacji lgbt. Oni mogą krzyczeć co chcą, zostanie wprowadzone jedynie jak lud uzna, że to dobre, a lud nie jest taki głupi by stwierdzić, że dziecko może decydować o tym, czy chce mieć partnera 30 lat starszego, tym samym prawo obniżenia wieku to marzenia pedofilów.

Pedofilia to grzech ciężki w KK, dlatego też tuszują sprawy z nią związane. KK jest warty tyle sam co organizacja tego gościa z demotywatora. Dopóki lud jest głupi, to obie te organizacje będą funkcjonować i wprowadzać swoje szkodliwe ustawy, postulaty, zakazy, nakazy. A ich zwolennicy będą atakować się nawzajem, twierdząc że ich organizacja jest nieskazitelna a drudzy to oszołomy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 lutego 2019 o 17:48

K kea1111
-3 / 7

@Meroller
Wedle nauki Kościoła, za pedofilię grozi kara najcięższa, bo wieczna (rzekome tuszowanie spraw nie ma nic wspólnego z klasyfikacją grzechu). Kościół Katolicki dał ludziom najlepszy okres rozwoju- Średniowiecze. Żaden zakaz dany przez Kościół (jak spojrzeć na całość nauk Kościoła) nie jest szkodliwy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Meroller
-1 / 3

@kea1111 Najlepsze? A co się stało tuż po upadku Rzymu? Czy to właśnie nie ten KK niszczył dorobek Rzymian? Czy to przypadkiem nie dzięki tej "ciemnocie arabskiej" znamy kogoś takiego jak Arystoteles? Kojarzysz wieki ciemne? Dlaczego receptura betonu zniknęła na prawie tysiąc lat? Co się stało z panteonem? Co się działo z Faradayem? Nakazy? Co było przyczyną epidemii dżumy w Europie? Epidemia hiv w Afryce po boskich mądrościach papieża, odpusty za pieniążki? O samych krucjatach wspominać nie muszę, itd... Otóż bardzo wiele nakazów, działań jest szkodliwych. Kościół też ma na swoim koncie dobre rzeczy, ale nie wybielają one tych złych, tym samym kościół nie jest nieskazitelny tak jak Ty twierdzisz.
"...(rzekome tuszowanie spraw nie ma nic wspólnego z klasyfikacją grzechu)..." rzekome tuszowanie? To już teraz wiem z kim mam do czynienia.

Już pomijając sam fakt istnienia Boga i tej "kary najcięższej" to warto też wziąć pod uwagę to, że niekoniecznie jest życie po życiu i warto danego osobnika o skłonnościach pedofilskich ukarać tutaj, na ziemi, a nie liczyć na sąd ostateczny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 15 lutego 2019 o 9:45

1 konto usunięte
-1 / 5

@kea1111 Kościół Katolicki to zaprzeczenie Chrześcijaństwa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

@Meroller
"KK niszczył dorobek Rzymian? Czy to przypadkiem nie dzięki tej "ciemnocie arabskiej" znamy kogoś takiego jak Arystoteles?"

Jaka była sytuacja polityczna i gospodarcza Rzymu w czasach, gdy chrześcijaństwo zaczęło znajdować w nim swoje miejsce?

Arystoteles zdefiniował podstawę "metody naukowej":
-wnioskowanie o szczególnych przypadkach ze znanej ogólnej reguły (dedukcja)
-wnioskowanie o ogólnej regule ze znanych poszczególnych przypadków (indukcja)
Praktycznie to on stworzył podstawy współczesnej LOGIKI
W zasadzie można go nazwać patronem R.Dawkinsa, bo jako pierwszy nazwał człowieka "zwierzęciem politycznym" itd., itp...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
-1 / 1

@Meroller
Dowiedz się lepiej, o czym piszesz, a nie- piszesz bzdety, o których nie masz żadnego pojęcia (bo nie chce mi się nawet na to odpowiadać). Wieki ciemne to tylko pierwsze 300 lat (chyba) po upadku Rzymu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
-2 / 2

@1ight

Błagam, dowiedz się więcej na ten temat, bo bzdury piszesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Meroller
0 / 0

@kea1111 W porządku, pisze bzdety. Nikt Ci nie zabrania żyć we własnym, wyidealizowanym świecie, ale nie narzucaj jego "faktów" innym. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@Meroller
Problem w tym, że to, co ty uważasz za "wyidealizowany świat" historycy/ mediewiści uważają za prawdę historyczną. I oni stanowią dla mnie większy autorytet niż jakiś anonim z Internetu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 konto usunięte
-1 / 1

@kea1111 Coś więcej masz do powiedzenia, czy tylko tyle?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@1ight

Po prostu nie mam już siły odpowiadać na komentarze osób, którzy piszą na te tematy, na których kompletnie się nie znają, a się wypowiadają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiadro1
-1 / 3

No tak bo jeśli jakiś ksiądz jest pedofilem to wcale nie znaczy że wszyscy księża są pedofilami, ale to że jeden z gejowskich działaczy działający w jakiejś odrębnej propedofilskiej organizacji jest pedofilem w sposób ścisły udowadnia że wszyscy geje są pedofilami. I ateiści pewnie też.xD

A tak na serio to niezbyt można to akurat porównywać zchierarchizowany KK z zdecentralizowanym "ruchem LGBT". W USA jest od groma różnych organizacji pro LGBT i aby być takim działaczem wystarczy się jako takim identyfikować a "wolność słowa" jest tam posunięta tak daleko że można tam być wprost nazistą i chodzić w ss-mańskim mundurze. Co niby mają zrobić inni działacze gejowscy? Ekskomunikować go czy co? xd
To tak jakby krytykować KK za to co powiedział jakiś zielonoświątkowy pastor bo też jest chrześcijaninem jak i oni.
A KK jest silnie scentralizowany. Mamy świadectwo obecnego papieża na to jak Jan Paweł II wzbraniał rozpoczynać śledztwa przeciw duchownym przeciwko którym mieli już zebrany pewien materiał dowodowy. I co? I jaco! Wielki święty! Szkoda że Degollado nie przeżył JPII bo może by go jeszcze beatyfikował :)

Druga sprawa że z tym średniowieczem jako najlepszym okresem rozwoju to walnąłeś niczym łysy grzywką o beton. Średniowiecze to mroczny czas zabobonu, okrucieństwa, głodu, ucisku i krwawych wojen. Zaprawdę jedzenie kory z drzew, żołedzi i chleba z perzu w czasie przednówku świadczy o tym jak idealnym był czas gdy w pełni wprowadzona była etyka chrześcijańska.
Z pewnością kary takie jak wydłubywanie oczu, obcinanie rąk czy wibijanie wszystkich zębów razem ze stosowaniem tortur na przesłuchiwanych świadczą o pełnym miłosierdzai i miłości bliźniego przesłaniu katolicyzmu na którym przecież opierała się tamta cywilizacja.
Postęp nauki w średniowieczu oczywiście zachodził ale tępem ślimaczym w porównaniu z następnymi epokami. Rozwijała się głównie logika co jest oczywistem skutkiem faktu że średniowieczni uczeni zajmowali się głównie czysto teoretycznymi operacjami i abstrakcyjnymi zagadnieniami. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 4

@Wiadro1
Jakbyś nie zauważył, to osoby, które rzekomo "walczą z pedofilią" widzą owy problem jedynie w Kościele, a nie- przede wszystkim- we własnych środowiskach.

Jakie "tuszowanie"? Nikt mi jeszcze nie odpowiedział na to pytanie. Świadectwo obecnego papieża ma jedynie rangę plotki (była to tzw. "konferencja samolotowa"), poza tym- sama nie wiem, co w tej sytuacji jest prawdą.

Jeżeli chodzi o Średniowiecze- to błagam- przeczytaj trochę mediewistów. Dziś historycy odchodzą od stereotypu Średniowiecza zacofanego. Na przednówku jeszcze 100 lat temu był głód- taki okres- i dlatego to jedzono. Była to taka pora roku.
Przeczytaj sobie trochę książek na temat Inkwizycji Kościelnej. Na początek może "W obronie świętej Inkwizycji"? "Inkwizycja hiszpańska" hr. Józefa Tyszkiewicza, czy książka pod tym samym tytułem napisana przez Leszka Białego.
Nauka w Średniowieczu prężnie się rozwijała- wystarczy przeczytać "Średniowieczne podstawy nauki nowożytnej", "Jak Kościół Katolicki zbudował zachodnią cywilizację". Ogółem- polecam książki napisane przez mediewistów z uniwersytetów Oxfordu i Harvardu. Mają wyśmienitą wręcz katedrę. Nawet niedawno wydano książkę Chrisa Wickhama "Średniowieczna Europa" (muszę ją kupić, bo ten autor wykłada mediewistykę na katedrze Uniwersytetu Oksfordzkiego i- zamiast oskarżać Średniowiecze o "ciemnotę" i "zabobon" pisze o ogromnym skoku cywilizacyjnym, który dokonał się w tej epoce. Więc proszę, nie pisz mi tu bzdet wyssanych- o zgrozo- z polskich "podręczników".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiadro1
-1 / 1

@kea1111
Widzisz bo myślę że to ich trochę razi gdy ludzie zarzucający im grzeszność i czyny "wbrew naturze" cokolwiek miałoby to znaczyć, dokonują potajemnie jeszcze gorszych rzeczy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Marcial_Maciel
Co do sprawy Maciela Degollado podsumuję co już wiemy:
W 1998 do Watykanu zostało złożone formalne zgłoszenie przeciwko Macielowi Degollado przez osoby które twierdziły że były przez niego wykorzystywane seksualnie. W tym czasie szefem Kongregacji Nauki Wiary czyli takiej instytucji będącej spadkobierczynią Inkwizycji był Ratzinger a papieżem Jan Paweł II.
Po roku Kongregacja zakończyła śledztwo mówiąc że to z powodu wieku oskarżonego.
JPII miał z nim raczej dobre stosunki, Maciel brał udział w przygotowywaniu jego pielgrzymek.
Sprawę ruszono dopiero w 2004 kiedy JPII nie był już tak zdrowy i silny.
Benedykt XVI też w sumie za dużo nie zrobił tylko wysłał Maciela na emeryturę, a oficjalne uznanie tych oskarżeń za prawdziwe nastąpiło dopiero 2010, po śmierci Degollado.
I to są fakty, nie interpretacja.
Teraz domysły.
Czy to że za JPII sprawa stała a postępowanie ruszyło znów za Benedykta nie skłania nas do wniosku że JPII blokował to postępowanie.
Mamy też anegdotkę Franciszka która odnosi się do innej sprawy, ale bardzo podobnej.
Ratzinger ma papiery, a JPII wysyła go do archiwum. JPII umiera, a świeżo upieczony papież, już Benedykt wyciąga papiery z archiwum.

Nie mówiłem nic o kościelnej Inkwizycji tylko o karach wymierzanych przez władców świeckich co może usprawiedliwia instytucje Kościoła, ale nie cywilizację i epokę.
Jeśli chodzi o naukę totak jak mówiłem: logika kwitła, coś się działo powolutku w matematyce, wszystko inne leżało. Weź pod uwagę długość tej epoki.To solidne 1000 lat.
W średniowieczu sama podstawa nauki była zupełnie inna. Pan Bóg nam się objawił. Pan Bóg jest przyczyną dlaczego wszystko jest urządzone jak jest (bo sam to tak urządził), więc po co nam rozkręcać ten świat na części i go badać skoro możemy badać sobie samego Pana Boga na podstawie rozumowych wywodów i jego objawienia?
To rozumowanie, ta próba naukowego zbadania tego co jest poza naszym poznaniem czyli poza czasem i poza przestrzenią tak jak Bóg, jak dusza, jak jakaś pierwotna zasada, nazywamy metafizyką.
Dlatego ci uczeni zamiast krajać żaby woleli się zastanawiać nad tym czy Bóg jest niezłożony.
Innym czynnikiem blokującym nauki przyrodnicze była presja religijna: bo przecież takie dzieło Kopernika to nie potępiono za to że mu obliczenia nie wychodziły (bo nie wychodziły) tylko za to że jest sprzeczne z Pismem Świętym. Jakaś alchemia to już niezbyt w średniowieczu a bardziej w renesansie.
Współczesna nauka jest oparta na założeniu odwrotnym: badać można tylko to co istnieje w czasie i przestrzeni.

Cywilizacja współczesna też nie została zbudowana przez Kościół a wbrew Kościołowi.
To dopiero teraz Kościół tak naszło na ekumenizm i dialog, a o państwach świeckich mowy nie było.
Państwa narodowe to też całkiem współczesny wynalazek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
+1 / 1

@Wiadro1
"Widzisz bo myślę że to ich trochę razi gdy ludzie zarzucający im grzeszność i czyny "wbrew naturze" cokolwiek miałoby to znaczyć, dokonują potajemnie jeszcze gorszych rzeczy."

Masz pretensje do indoktrynujących hipokrytów w sutannach? A nie razi cię, gdy ludzie powołani do strzeżenia prawa łamią je i są uniewinniani?
Słynna sprawa, gdy grupa policjantów i biznesmenów na wspólnej imprezie wykorzystywała dziewczynki z Domu Dziecka. Choć fakt odbycia się tej orgii i uczestnictwa a niej osób poniżej 15 roku życia jest bezsprzeczny, sąd nie mógł skazać dorosłych uczestników bowiem zastraszone ofiary odmówiły zeznań lub "nie pamiętały kto z kim".
Wiesz, osobiście bardziej boję się niegodziwego policjanta mającego wsparcie aparatu władzy, niż niegodziwego klechy, który najwyżej może mojemu dziecku pogrozić (nomen omen) kropidłem.
Mam tylko nadzieję, że w obu organizacjach tacy zdemoralizowani ludzie są wyjątkami, a nie normą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@Wiadro1
1. Kary wymierzane w Średniowieczu miały przede wszystkim odstraszać od popełniania danego przestępstwa, tym bardziej, że ciężko było je wtedy wykryć.
2. Niby mądry wywód, ale się mylisz. W Średniowieczu uważano, że Bóg stworzył świat, więc my mamy go zbadać. Również oddzielano naukę od religii. Poproszono kiedyś Alberta Wielkiego o napisanie traktatu na temat fizyki. Odmówił on, twierdząc, że uczniowie mogliby nie zrozumieć zasady oddzielania religii od nauki, dlatego też nie było ŻADNEJ presji religijnej. W sprawie Kopernika chodziło o to, że hipotezę przedstawił jako teorię. Nic innego.
3. Dziś Europa bardzo dużo zawdzięcza Kościołowi: począwszy od nauki, jaką jest ekonomia, skończywszy na astrofizyce. Geologia, ginekologia, ekonomia, podstawowe zasady rachunkowości, sejsmologia, prawa człowieka, ogromne postępy w rolnictwie, biologia, matematyka, fizyka, prawo międzynarodowe, współczesne przepisy dot. prowadzenia prokuratorskiego (tu Inkwizycja wchodzi), metalurgia, działalność dobroczynna, zniesienie niewolnictwa, itp. itd. Słowem: gdyby nie Kościół Katolicki, byśmy byli w czarnym tyłku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiadro1
0 / 0

@kea1111
1. Były zdecydowanie zbyt okrutne jak na społeczeństwo wyznające Boga który ma być miłosierny.
Rozumiem w tym czasie sens stosowania kar takich jak chłosta czy kara śmierci bo utrzymywanie więzień to raczej droga sprawa, ale ucinanie rąk za kradzież czyli de facto czynienie człowieka kaleką czy wibijanie zębów za zjedzenie mięsa w piątek to chyba przesada, nie?
2.A co ini tam w końcu wybadali takiego?
W centrum średniowiecznego świata był Bóg i życie wieczne, a nie człowiek i życie doczesne.
Dlaczego mnich który wyznaje ten system tak mocno że wierzy że aby uchronić życie wieczne innych ludzi należy pozbawiać heretyków życia doczesnego zamiast badać świat wieczny miał badać świat doczesny?
Później, tak. Doszli ludzie wierzący do tego że nie tylko wokół Boga życie się kręci i jak dał im ten świat to go zbadają.
To że Kościół potępił tezy Kopernika za niezgodności z Pismem podaję za nimi a to gazeta katolicka i nie "lewacka" jak Tygodnik Powszechny.
https://www.gosc.pl/doc/2991893.400-lat-temu-Kosciol-potepil-teorie-Kopernika
W sytuacji w której za herezję grozi śmierć naturalnym jest że ludzie będą bać się poglądów uznawanych za herezję nawet jeśli uważają je za słuszne.
To była presja.
3. Oczywiście wszystkie te dziedziny jakoś się rozwijały ale w sposób nieporównywalnie wolniejszy niż w czasach późniejszych a i tak część tej wiedzy pochodziła jeszcze ze starożytności którą wtedy ceniono sobie tak bardzo że niektóre dzieła zachowały się tylko u muzułmanów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@Wiadro1
1. Teraz wydaje ci się to okrutne, gdyż patrzysz przez pryzmat dzisiejszych czasów (chociaż dzisiaj też czasy niby takie "humanitarne", a aborcję dopuszczają już niemal do dnia narodzin).
2. Teorie Kopernika dlatego zostały potępione, gdyż hipotezę przedstawiał jako teorię.
3. Dziś postęp naukowy zachodzi w tempie geometrycznym. I nie- nie chodzi wcale o to, co piszesz. Swoją wiedzę opieramy na podstawie doświadczeń poprzedników. Jedną z epok późniejszych, jest oświecenie, gdzie nauka (w porównaniu ze Średniowieczem), niemal stanęła (no i oświeceniowym "myślicielom" zawdzięczamy dzisiejszy, kompletnie oderwany od zwyczajnej biologii oraz logiki, system nauczania). To Kościół dał podstawę dzisiejszemu rozwojowi nauki. Gdyby nie Kościół, to nauki by zwyczajnie nie było, gdyż to wiara katolicka dała filozoficzne podstawy, by ową naukę rozwijać. Lepiej- po upadku Cesarstwa Rzymskiego, nauka mogła rozwijać się jedynie tam, gdzie był Kościół, gdyż wszelkie inne, znane religie, ją hamowały przez swój własny system wierzeń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiadro1
0 / 0

@kea1111 Tak! Z mojej perspektywy osoby urodzonej w cywilizacji sekularnej i bezbożnej praktyki przewspaniałego średniowiecza wydają mi się barbarzyńskie więc coś poszło chyba nie tak, nie?
Wspominam o tym nie dlatego że nir ozumiem kontekstu historycznego tylko dlatego że mówisz że średniowiecze było jakimś wyjątkowo dobrym okresem, a nie był jak widać.xd
Ze strony aborcji to w sumie taka drobna sprawa że płód do któregoś tygodnia nawet nie odczuwa bólu, a świadomość zyskuje jeszcze później.
2. Czyli katolickie pismo zatwierdzone do wydawania przez atorytety kościelne szerzy antyklerykalną propagandę?
3. Filozoficzne podstawy rozwoju nauki były takie że każdy kto by chciał zajmować się nauką najpierw musiał spędzić kilka pierwszych lat nauki w bagnie metafizyki czyli tej takiej kościołowej filizofii wychochodzącej od Arystotelesa, a potem nie zostawał naukowcem tylko np. "filozofem natury".
To wszytsko było niby dalej filozofia, dalej umoczone w tej metafizyce. Skutkiem tego były dziwadła pokroju flogistonu i vis vitalis. Widać to nawet w nazewnictwie "Matematyczne zasady filozofii naturalnej" - najważniejsze dzieło Newtona.
Zmianiły to dopiero teorie Kanta który uznał że człowiek badać może tylko to co może poznać czyli to co istnieje w czasie i przestrzeni w co metafizyka się niezbyt wpisuje.
I nauki nie rozwijają się w sposób ciągłu, a skokami. Między kreacjonizmem a ewolucją, między fizyką Newtona a fizyką Einsteina są taaaaakie dziury. W chemi np. powstały aż trzy teorie kwasów i zasad i każda robiła całkiem duży skok.
Oświecenie stało?
A silnik parowy, rachynek różniczkowy i całkowy, a podstawy fizyki sformuowane przez Newtona, mechaniczne czółenko tkackie, piorunochron, balon, oświetlenie gazowe, energiczny rozwój chemii np. wywalenie wcześniej wspomnianego flogistonu i odkrycie tlenu, badań na prądem np. wprowadzenie pojęcia prądu, podstawowe zasady elektromagnetyzmu, odkrycie że sygnały nerwowe też są impulsami elektrycznymi, pierwsze ogniwa, początki termodynamiki, wielki rozwój geografii... To nic?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@Wiadro1
1. Średniowiecze miało swoje wady oraz zalety (jak każda epoka). Ale pomimo wad- całokształt- był fajny. Wskaż mi podręcznik do biologii, który nie mówi o tym, że płód jest dzieckiem.
2. Autorzy (aż wstyd, że to KAI) korzystali po prostu z przestarzałych informacji.
3. Otóż nieprawda. Trivium i quadrivium. Po prostu na średniowiecznych uniwersytetach robiono wszystko, by nauczyć studentów myślenia, czyli tego, co w dzisiejszej edukacji brakuje najbardziej. Aha- i nadal rozdzielano naukę od wiary. Tylko problem był z Arystotelesem...
Oświecenie- pierwsze, nowożytne ludobójstwo, współczesny, kulejący system edukacji, podwaliny pod komunizm... Dziękuję pięknie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiadro1
0 / 0

@kea1111
1. A co w tym niby fajnego? Większość ludzi żyje w biedzie, brudzie dręczeni przez zarazy, wojny, głody i samowolę panów i wymyślne kary za nawet najmniejsze przewinienia.
Generalnie brzmi jak bliski wschód. Ja tam jako gej w tych realiach na jakieś 90% skończyłbym na stosie.

I nie powiedziałem że płód nie jest dzieckiem. Powiedziałem że nie odczuwa bólu oraz nie ma świadomości.
2. Niezbyt w to wierzę że w czasach w których za herezję przywidywana była śmierć mogła istnieć taka otwartość umysłów pozwalająca na wywrócenie całego systemu budowy świata po usłyszeniu jakiejś jednej teorii. Nawet obecnie takie przełomy wzbudzają spore opory.
3. Kurczę nie wiem czego już chcesz. Podałem ci tylko część osiągnięć oświecenia bo na pewno znalazłoby się więcej tylko nie chciałem zbyt długo szukać ale ich i tak jest zapewne więcej niż dorobku całego średniowiecza.
W średniowieczu uczono myślenia tylko że w tym był problem bo na myśleniu się kończyło. A to oświecenie dało nam empiryzm, to że należy sprawdzać czy nasze rozumowania korelują ze światem.
Średniowieczni uczeni znaczie więcej czasu spędzali nad takimu dumaniami nad aspektami logicznymi niż nad praktyką. Tak wychodząc z samej teorii trudno wysunąć inny wniosek niż taki że ciało cięższe spada szybciej, a tak nie jest.
Oświecenie też nie było idealne ale dało początek zmianom społecznym dzięki którym żyjemy obecnie chyba w najłagodniejszych czasach w jakich dane było ludziom żyć a nawet rewolucja francuska mimo że krwawa i straszna zmieniła znacząco sposób postrzegania świata przez ludzi.
A komunizm...
Gdybym żył w czasach tego "korwinowskiego" kapitalizmu pewnie sam chciałbym powywieszać wszystkich fabrykantów. Polecam "Ziemię obiecaną" :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 0

@Wiadro1
Nawet nie chce mi się odpisywać na bzdury, które napisałeś, więc napiszę tylko to: doucz się mediewistyki. Na początek jest (była) na youtube seria filmów dokumentalnych "Życie w Średniowieczu" (niektóre rzeczy są tam przesadzone, ale i tak ten dokument jest wiarygodniejszy od tego, co piszesz). Potem jest seria filmików "Jędrek o Średniowieczu" (jest z wykształcenia historykiem). Potem- współcześni historycy, mediewiści. I jakoś to pójdzie.

I oświecenie nie dało nam empiryzmu- pierwszy był bp. Robert Grosseteste.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 lutego 2019 o 17:40

W Wiadro1
0 / 0

@kea1111

Rly? Już wcześniej słuchałem co Jędrek ma do powiedzenia i nie zmienia to za dużo.
Zarazy, wojny i okrutne kary.
Tak przy okazji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Procesy_zwierząt_w_średniowieczu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Grosseteste Poczytaj sobie co ten twój empiryk gadał. "Światło zbliża się do doskonałości, do bytów duchowych, gdyż jego natura czyni go pośrednikiem pomiędzy bytami materialnymi a duchowymi." toż to są jakieś filozoficzne gdybania. Facet może i położył jakieś podwaliny pod empiryzm, ale sam dalej zajmował się też takimi... rzeczami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 lutego 2019 o 20:31

K kea1111
0 / 0

@Wiadro1
Czytałam traktaty biskupa Roberta Grosseteste i mam o nim zupełnie inne zdanie. Głównie dlatego, że czytałam jego traktaty, a nie- ich fragmenty zamieszczone na polskiej wikipedii.

Te źródła zaproponowałam Ci na początek. Bo masz naprawdę szerokie braki wiedzy. Wiem, że w Średniowieczu były procesy zwierząt, ale każda epoka ma swoje blaski i cienie. Dziś się morduje dzieci w łonach matek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem