Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
87 121
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
R rebel7310
-3 / 9

Że co? Zrzucić? To nie oni byli inkwizytorami?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
0 / 12

@rebel7310
To protestanci palili na stosach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rebel7310
-2 / 10

@ kea1111
Proestanstyzm początek wiek XVI
Inkwizycja początek wiek XIII
Cofnęli się w czasie? Nie powtarzaj bajek zasłyszanych na religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+4 / 10

@rebel7310 , w samym XVI-XVII wieku spalono na stosie kilkanaście razy więcej ludzi, niż w ciągu całego średniowiecza, które trwało jakieś tysiąc lat. Znaczna większość tych stosów płonęła nie za sprawą Inkwizycji, a właśnie protestantów.

W średniowieczu złodzieje i inni kryminaliści przy przyłapaniu na gorącym uczynku bardzo często zasłaniali się opętaniem, ponieważ dzięki temu nie trafiali pod sąd cywilny, a inkwizycyjny, który był znacznie łagodniejszy od cywilnego i kary były znaczne łagodniejsze. Większość wyroków kończyło się publicznym przyznaniem się do winy, włosiennicą, rzadziej chłostą. Jest to trochę duża dysproporcja względem sądów cywilnych, biorąc pod uwagę fakt, że złodziej najczęściej kończył bez ręki- a prosty człowiek bez ręki w średniowieczu był praktycznie zawsze skazany na żebractwo, ponieważ nie mógł wykonywać pracy fizycznej. Kara śmierci (w tym spalenie na stosie), to zaledwie ok. 1% wszystkich wyroków wydawanych przez Inkwizycję. Władza cywilna często wręcz naciskała na Inkwizycję, która0- według nich- działała zbyt łagodnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-3 / 7

@kea1111
Palili i protestanci, i katolicy, i pewnie inne odłamy chrześcijaństwa... Ten spór po prostu polega na tym, kto pozabijał najwięcej. To że każdy odłam zabijał tysiącami jakby straciło znaczenie.
Bóg zaś patrzył i zapewne cieszył się, jak to Jego wyznawcy ładnie działają. Istnieje grzech zaniedbania, ale o dziwo jakoś Boga on nie dotyczy, taki religijny paradoksik.
Pozostaje tylko czekać na najbardziej śmieszny argument katolików "W wielu krajach to nie inkwizycja paliła na stosie, ale świecki rząd wymierzał taką karę za herezje". Świeckie oskarżenie o herezję, to brzmi logicznie!
Choć faktycznie, ofiar inkwizycji aż tak wiele nie było. Góra marne kilkadziesiąt tysięcy przez setki lat. Prawdziwe rzezie urządza się podczas krucjat. Przy czym należy pamiętać że krucjaty to nie tylko przeciw muzułmanom - ale też przeciw heretykom (nawet i przeciw pacyfistom), a także przeciw poganom - m.in. Słowianom.
Gdyby liczono ofiary chrześcijan tak samo, jak liczy się ofiary komunizmu i nazizmu (a więc wliczając również ofiary głodu i chorób), to bez wątpienia byłyby dziesiątki milionów. No, ale takich Indian to nie zabijali chrześcijanie, tylko ufoludki! Pobratymcy hitlerowskich ufoludków. A to że w rękach trzymali Biblię to przypadek.
Tak skromna liczba tylko dlatego, że kiedyś ludzi było znacznie mniej, to i trudniej było urządzać hekatomby w rodzaju "kilkanaście milionów zmarło z głodu". Przeszkoda nie w chęciach, ale w możliwościach. Intencje zawsze były zacne...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
+1 / 7

@Klindal
Herezja była zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-2 / 6

@kea1111
Cóż. Współcześnie rząd również mógłby wymordować opozycję uzasadniając to bezpieczeństwem wewnętrznym. To oczywista bzdura. Niektóre z herezji stawiały na totalny pacyfizm, a to wcale ich nie uchroniło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 5

@Klindal
A co robią współczesne rządy z takimi osobami? Zapytaj Snowdena albo rosyjskich dysydentów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kea1111
-2 / 4

@Klindal
A czytałeś książkę Jorga Oberste pt. "Heretycy i Inkwizycja w Średniowieczu"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pacia_p
0 / 2

A na obrazku nikt nie pali ludzi, tylko jakieś papiery, domyślam się, że to Luter pali bullę papieską :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 6

@pacia_p , zgadza się- zgodnie ze źródłem, które podałem. W opisie jest "zamierzasz", nie "palisz", a obrazek nawiązuje do postaci samego Lutra, nie stricte palenia czarownic.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem