Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Gdyby to od Korwina zależało co znajdzie się na maturze...
by kyd
+
29 40
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
Y konto usunięte
+11 / 11

Ten trzeci punkt to przegięcie - niby dlaczego nie można urządzić zawodów szachowych dla posłów i senatorów?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+2 / 4

Wbrew pozorom te pytania nie są całkiem głupie. Przypominają trzecie pytanie na starej maturze - tzw. wolne. Wymagają wiedzy, myślenia i umiejętności argumentowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SenuaWarrior
+1 / 1

@Laviol Sęk w tym, że obecne też tego wymagają - tyle, że na tematy dotyczące rzeczy wyższych (miłość, wolność, etc.). Przecież rozprawka to w zasadzie a) teza, b) obrona tezy i c) zakończenie. Czyli coś, co w większej formie jest po prostu każdą pracą naukową.

I do czego ma nawiązać uczeń? Do fragmentu tekstu, całego tekstu i dowolnego tekstu kultury. Fragment ma rozpatrzyć, przeczytać ze zrozumieniem i dopasować do swoich argumentów (coś, co powinien umieć jeśli chce się wypowiadać na temat jakiejkolwiek ksiązki/artykułu w gazecie/wiadomości). Podobnie z całymi tekstami - tam jest dodana jedynie trudność znajomości danego tekstu kultury i dowolnego innego. Tyle, że dowolny inny tekst kultury może być WSZYSTKIM. Grą, piosenką, nawet to mogą być siostry Godlewskie (sic!), sęk w tym, by to dobrać i uargumentować.

Zaś co do znajomości lektur... Tak zwanych kultur z gwiazdką jest kilka tylko. To naprawdę wstyd nie znać tych tekstów kultury, które rozsławiły nas na arenie międzynarodowej. Owszem, ktoś może uargumentować, że taki Mickiewicz zniechęca do czytania, a Zmierzch (hiperbola ;) ) czy inne czyta się przyjemniej. Tyle, że to Dziady są w podręcznikach literatury na całym świecie. To Panem Tadeuszem i Chopinem możemy pochwalić się przed obcokrajowcem, tak jak Grek Iliadą i Odyseją czy Włoch Boską Komedią. Skoro ktoś szczyci się Polską - powinien to znać. To jest jego dziedzictwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem