Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1239 1257
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
R rododendron90
+4 / 4

Czyli np. żołnierz nie ochrania polityków, lekarzy i bankierów?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar LordArhon
+1 / 3

@rododendron90 Bankierów nie ochrania bo go okradają :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PROMOqwerty
0 / 0

@rododendron90 No i bogacz też jest podatnikiem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+5 / 5

Nie wiem skąd pochodzi ten tekst, ale na pewno nie od Cycerona. Cyceron żył w starożytnym Rzymie w I wieku przed naszą erą, a w tamtych czasach nie było bankierów (pojawili się ponad tysiąc lat później w epoce renesansu). Z kolei advocat w Rzymie to był po prostu mówca i funkcja ta miała niewiele wspólnego z zawodem nazywanym tak dzisiaj. Natomiast sam tekst całkiem zabawny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SlepaKicha
+1 / 1

No nie do końca było tak jak mówisz. Otóż advocatus nie był żadnym mówcą, bo tym był tzw. "Orator", który ksztalcil się z retoryki.(swoją drogą advocatus też musiał mieć takie wykształcenie) Natomiast advocatusem do czasów pryncypatu nazywano osobę, która udzielała poparcia slownego oskarżonemu w procesie. Najczęściej był to przyjaciel samego oskarżonego(advocatus oznaczał wspierającego/popierajacego). Nazywano tak również osobę prowadzącą czyjeś sprawy w formie czegoś na podobieństwo dzisiejszej kurateli. Dopiero w okresie pryncypatu ograniczono to określenie do uczonych jurustow, ale długi czas nazywano ich również iuris peritis, a określenia te stosowane były równolegle i zamiennie. Takie osoby występowały już jako osoby udzielające porad prawnych i pomagające w procesach cywilnych i karnych. A z tego już bardzo blisko do dzisiejszego rozumienia tego słowa. Niemniej jednak za Cycerona na pewno tego nie napisano i na pewno nie było adwokatury w takiej formie jak dziś. W ogóle za Cycerona jeszcze mało było, gdyż rozkwit prawa rzymskiego to czasy I-III w. n.e, a więc prawie 150 lat po jego śmierci. W doktrynie prawa zwrot "prawo rzymskie" odnosi się bezpośrednio do okresu klasycznego, a więc od roku umownej śmierci Jezusa do końcówki III wieku właśnie. Wcześniej było tylko prawo zwyczajowe na zasadzie patria potestas itp.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mbrando
0 / 0

@SlepaKicha ad vocatio (do mowy) wyjaśnia wszystko. Co prawda tłumacz Google podaje "zadzwonić", ale naprawdę oznacza "głos wspierający (dodatkowy)"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rafael60
0 / 0

Cyceron w Rzymie a jego prapra.......... wnuk na Nowogrodzkiej. Tylko Cyceron był wyższy wzrostem władzą i szacunkiem. ✌️♂️♀️

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 0

@Rafael60 Kiedyś ludzie byli niżsi niż obecnie... więc akurat wątpię by był wyższy wzrostem (Nie wiem czy byłeś np kiedyś w Malborku i tam w pomieszczeniach są łóżka rycerzy zakonnych.. no cóż... ja mimo że mam jakieś176cm... a więc taki średniak.. to nogi by mi na takim rycerskim łóżku wystawały.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pawelkolodziej
0 / 0

Punkt 3 się nie zgadza. Dziś żołnierz i policjant to ludzie chroniący tych z punktu 2 przed tymi z punktu 1 ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bse
0 / 0

och ci źli bogacze, porządni biedni ludzie przez nich cierpią

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kaczorex
0 / 0

CITATION NEEDED

Odpowiedz Komentuj obrazkiem