Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Morawiecki na konwencji w Katowicach: "Polska szkoła powinna być 
wolna od ideologii"
by profix3
+
645 744
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P profix3
+17 / 33

@ymck Wikipedia. Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów – religijnych, politycznych, prawnych, przyrodniczych, artystycznych, filozoficznych – służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata. Społeczną funkcją ideologii jest artykulacja celów aktywności i dopuszczalnych sposobów ich osiągania oraz motywacja ich zasadności względami uznawanymi za wyższe niż jednostkowy interes (wizja rzeczywistości + system wartości + dyrektywy praktycznego działania[1]). Zapotrzebowanie na ideologie wynika z właściwego ludziom poszukiwania odpowiedzi na pytania o sens i sposób istnienia.
1. Pojęcie ideologii i jej funkcje. W: Nauka o polityce. Warszawa: PWN.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 5 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2019 o 23:15

P profix3
+21 / 27

@Fragglesik jakbym znalazł inny słownik, papierowy, z taką samą definicją tego słowa to by cię satysfakcjonowało? Bo ta podana wyżej jest zapewne z jakiegoś przepisana.
Z resztą nie trzeba słowników, żeby postawić znak równości między słowami religia a ideologia. Religia też jest ideologią jakiejś grupy osób tworzoną w procesie historycznym.
ps dodałem przypis do definicji z wikipedii (był tam cały czas), już poprawiłem powyższy wpis. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2019 o 23:47

P profix3
+5 / 19

@Fragglesik ideologia
Wielki słownik ortograficzny PWN
ideo•logia -gii, -gię
Słownik języka polskiego PWN
ideologia «system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi»
• ideologiczny • ideologicznie • ideolog
Ta definicja, podobnie jak twoja, jest po prostu krótsza. Każde pojecie można zdefiniować dokładniej, ba nawet napisać osobną książkę na temat niemalże każdego.
Cały czas religia jest pewnym systemem poglądów, idei i pojęć, powstałych w świadomości społecznej (wszystko powstaje w świadomości społecznej), tylko dotyczących boga, bogów i wizji świata przynależnej do danej grupy kulturowej w danym czasie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2019 o 22:55

P Prally
-1 / 7

@profix3
Powinieneś nauczyć się odróżniać ideologie od paradygmatów, systemów i doktryn.

Paradygmaty i systemy mogą być samokrytyczne, doktryna jest tylko pragmatycznym rozwiązaniem na pewien czas. Ideologia nie jest samokrytyczna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Duergh
+1 / 3

@profix3 Nie rozumiesz ze się mylisz, bo to jest JEGO pogląd i jest trafniejszy niż każdy inny, nie ważne czy zgodny z prawdą czy nie ^^ ( zresztą podobnie jak i same religie - nie ważne jaka to dla jej wyznawców jedyna słuszna i prawdziwa)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Fragglesik
+1 / 7

Uwielbiam takie sytuacje - -8/14, dla przepisanych ze słownika PWN definicji......:P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@Fragglesik a widzisz na końcu tego komentarza cyfrę 1.? To jest przypis...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bromba_2k
-2 / 4

@Fragglesik
Ocena nie jest dla cytatu, tylko dla Ciebie. Solidnie zarobiłeś wcześniejszym szczekaniem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 0

@Prally Ale religie mają to do siebie, że też nie są samokrytyczne. Poniżej napisałem jak to jest z ideologią w religii. jeśli by ci się chciało, to popatrz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
-1 / 1

@Fragglesik
z tego co widze, rozne osoby przytoczyly ci 2 rozne zrodla ktore uznaja religie za ideologie
moglbys zamiast krytykowac, przytoczyc chociaz jedno zrodlo (poza oczywiscie twoja wypowiedzia) ktore nie uznaje religii za ideologie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Meroller
+29 / 35

Jedne ideologie są lepsze od drugich, zapytasz pewnie dlaczego... Otóż moja ideologia jest zawsze lepsza od Twojej ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y ymck
+5 / 7

@Meroller nie prawda. Moja. ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Meroller
+4 / 6

@ymck A w życiu się nie zgodzę, moja jest lepsza bo jest mojsza :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y ymck
-4 / 6

@Meroller to zapytam po smierci... ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 6

@Meroller , twój komentarz miał być sarkastyczny, ale... uważasz, ze wszystkie ideologie są równe? Nie ma lepszych ani gorszych? :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Meroller
+4 / 6

@Arbor Dla pewnej części chrześcijan czy muzułmanów i żydów ideologia LGBT jest gorsza z racji na grzech, dla pewnej części lgbt i innych każda religia jest gorsza z racji na ogłupianie i układanie ludziom życia według praw Boga i kultury obecnej 4-2 tys lat temu. Ocenianie ideologii jest trudne. Trudno jest być obiektywnym.
Chyba, że zwrócimy uwagę na krzywdę jaką ta ideologia może wywołać, jakieś prześladowania z racji na kolor skóry, pochodzenie, narodowość, płeć, religie czy orientacje czyli jakieś ruchy faszystowskie, nazistowskie czy skrajnie narodowe.
Mimo wszystko zawsze moja ideologia będzie lepsza od Twojej, bo jest mojsza :)
Każda ideologia niesie za sobą jakieś gorsze aspekty i jedynie możemy powiedzieć, moim zdaniem, że jest gorsza dopiero wtedy gdy w jej imieniu krzywdzi się osoby o innych ideologiach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 19:41

N nitaki
+1 / 1

@Meroller nie tyle, że jest mojsza, tylko dlatego, że gdyby Twoja była lepsza od mojej, to Twoja byłaby też moją. Chyba logiczne, że moją ideologią będzie ta (moim zdaniem) najlepsza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar samodzielny68
+12 / 12

No przecież nie chodziło o wszelkie ideologie, tylko o te złe. A jak powiedział Klasyk: "my jesteśmy samym dobrem". Nie wolno chronić dzieci przed samym dobrem!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 7:00

M marekjajos
+2 / 18

Eeee, religia jest nieobowiązkowa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+9 / 21

@marekjajos Zgodzę się z tobą jak najbardziej. Bycie katolikiem w tym kraju też nie jest obowiązkowe. Jednak zawłaszczyli taką przestrzeń społeczną, że wręcz nie sposób oderwać się od tej religii; i żyć tylko i wyłącznie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Bo gdzie się nie spojrzy tam narzucane są ci katolickie prawa i normy. A z twojej kieszeni, z twoich podatków w sposób pośredni i bezpośredni finansowany jest kościół i religia katolicka. Kwoty idą w miliardy.
Żadna inna religia w Polsce nie jest finansowana przez państwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2019 o 23:14

avatar Saladyn1
-1 / 11

@profix3

"Żadna inna religia w Polsce nie jest finansowana przez państwo"

Proponuje zakład. Jeśli udowodnię że inne religie również dostają hajs od państwa, to skasujesz konto, ewentualnie wrzucisz demota o tym jak bardzo się myliłeś. Natomiast jeśli okaże się że żadne inne wyznania faktycznie nie są finansowane przez Polskę, to ja skasuje konto. Wchodzisz w to?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+2 / 10

@Saladyn1 Dziecinada. Jeśli mi udowodnisz po prostu przyznam ci rację. Natomiast jeśli jest tak jak piszesz, pozostaje jeszcze kwestia wielkości dotacji i proporcji. Jeśli dam 1 zł staruszce, to czy mogę powiedzieć że wspieram biednych i bezdomnych?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 8:58

avatar Saladyn1
+2 / 8

@profix3

"Natomiast jeśli jest jak piszesz(...)"

Czyli masz odwagę głosić niepewne informacje które mogą zaszkodzić pewnej grupie ludzi, ale już zakład jest dziecinadą? Heh, no ale niech będzie.

O funduszu kościelnym słyszał?

"Obecnie Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich Kościołów i innych związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej (także tych, którym państwo niczego zabrać nie mogło, gdyż powstały po roku 1950). Według rejestru MSWiA jest ich ponad 160. Większość pieniędzy z Funduszu dostaje Kościół katolicki. Od 1990 roku jedynym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa"

Tu masz źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Ko%C5%9Bcielny

Jak chcesz mogę wrzucić jeszcze np krytyczne wypowiedzi żydów na temat likwidacji funduszu kościelnego :)

"pozostaje jeszcze kwestia wielkości dotacji i proporcji."

Pierwsza sprawa to, to że o tym wcześniej nie pisałeś. Jeśli chodzi o proporcje to są zachowane chociaż można by się nawet pokusić o twierdzenie że mniejsze związki wyznaniowe są premiowane. Większość kasy z funduszu leci na ubezpieczenia dla kapłanów. Część hajsu z funduszu na ten cel państwo wpłaca do ZUS który dzieli hajs. KK miał zgarnąć ok 90% tej kwoty. Czyli ok 10 % poszło na resztę choć łącznie stanowią nawet nie 3 % mieszkańców Polski. :) Reszta hajsu leci na remonty zabytkowych świątyń itp rzeczy i tu też większość zgarnia KK choć znowu wynika to z ilości zabytków.

"Jeśli dam 1 zł staruszce, to czy mogę powiedzieć że wspieram biednych i bezdomnych?"

Biednych i bezdomnych? Nie, ale możesz powiedzieć że wsparłeś biedną i bezdomną. I nie szedłbym w tą stronę bo hajs który leci na związki wyznaniowe jest śmiesznie mały w porównaniu z innymi wydatkami.


Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 9:00

P profix3
+3 / 7

@Saladyn1 Dziękuję ci za informację. Wprowadzam poprawkę: żadna inna religia w Polsce nie jest tak finansowana jak ta reprezentowana przez KK. Dalej jestem przeciwny takiemu finansowaniu. Bo to jest jak dokarmianie spasionego wieprza. Może mu tylko zaszkodzić.
Pozdrawiam

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 9:08

avatar Saladyn1
+1 / 7

@profix3

Zaraz sam pisałeś o proporcjach, a teraz te proporcje olewasz? Przecież jak w mieście X mieszka 9 bezdomnych i każdemu dasz po 10 zł, a w mieście Y mieszka 1 bezdomny któremu też dasz dychę to nie powiesz że bezdomni z X są faworyzowani bo dostali więcej... Dostali więcej bo jest ich więcej.

Czyli wprowadź kolejną poprawkę że proporcjonalnie dostają tyle samo lub inne wyznania dostają więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 6

@Saladyn1 Tak, tylko że kościół to nie biedni i bezdomni. Jeżeli weźmiemy pod uwagę właśnie proporcje, nie powinien on dostać nawet złotówki. Jeśli inne kościoły w Polsce nie mają tyle funduszy co KK, to one powinny dostać większość dotacji z funduszu kościelnego, który trzeba mocno okroić. Tak samo bezsensowny jest obecnie program 500 +. Pieniądze dostają ci bardzo bogaci jak i ci skrajnie biedni. A to obciąża państwo w mierze do tej pory niespotykanej. Rodzi też kolejne patologie w środowiskach gdzie pieniądze robią więcej złego niż dobrego.
Tak samo fundusz kościelny, i wszelkie inne dotacje, pensje kapłanów, katechetów, księży mundurowych itp itd kosmicznie obciążają budżet z równie kosmiczną dziurą. Te wylewające się szeroką rzeką pieniądze doprowadzą do załamania finansów państwa. A wtedy wszyscy Polacy znajdą się w bardzo nieciekawej sytuacji finansowej. Również ty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Saladyn1
+2 / 6

@profix3 "Tak samo fundusz kościelny, i wszelkie inne dotacje, pensje kapłanów, katechetów, księży mundurowych itp itd kosmicznie obciążają budżet"

Ta tylko że wszystkiego hajsu który KK dostał od państwa tj fundusz kościelny, pensje kapelanów i katechetów, dofinansowania itd wyniosły trochę ponad 1,6 mld zł, no ale liczmy że były to 2 mld. czyli O,5% budżetu w 2019 roku. :) Gdybyś przełożyć to na domowy budżet to zakładając że zarabiasz 2 tys to na KK płaciłbyś 10 zł... Moim zdaniem z to śmieszna kwota zwłaszcza że twierdzisz że po jej usunięciu budżet zostanie uratowany :)

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę właśnie proporcje, nie powinien on dostać nawet złotówki."

XD

"Jeśli inne kościoły w Polsce nie mają tyle funduszy co KK, to one powinny dostać większość dotacji z funduszu kościelnego"
Nie mają tyle funduszy bo w zakładając że każdy w deklaracji mówił prawdę w Polsce mamy 3 % innowierców i 89% katolików. KK ma większe wpływy, ale i większe wydatki. Przykładowo KK w 2013 miał 10204 kościoły i prawie 31 tys księży, najliczniejsi kościół prawosławny liczy 500 tys wiernych miał 234 kościoły i 444 duchownych.

"pensje kapłanów, katechetów, księży mundurowych"

Pensje kapłanów nie są finansowane przez państwo. Co innego pensje katechetów i księży mundurowych. Mam nadzieję że wiesz że katechetami i kapelanami są również kapłani innych wyznań.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 4

@Saladyn1 Pensje kapłanów nauczających religii i katechetów, myślałem że to proste, poprawiam.

Nie podoba mi się JAKIEKOLWIEK finansowanie kościoła, również opłacanie ubezpieczenia księży bo każdy normalny Polak, musi sam sobie opłacać, oni nie są świętymi krowami. Jeśli KK ma tylu wyznawców niech ONI go finansują. Chciałbym mieć możliwość podpisania deklaracji, że jestem niewierzący i nie życzę sobie aby moje pieniądze szły na kościół, zwłaszcza katolicki. Tak jest w niektórych państwach na zachodzie i bardzo mi się to podoba. Jak innemu niewierzącemu nie będzie to przeszkadzać jego sprawa, może wspierać KK i inne kościoły.
Finanse państwa trzeszczą w szwach. Trzeba ograniczać wydatki gdzie się da a na kościół nie idzie 2 miliardy tylko kilkanaście miliardów. Wiesz ile lekarzy specjalistów można zatrudnić za dodatkowe miliardy. Ile szpitali wybudować.
Jeśli tego nie dostrzegasz to masz klapki na oczach.
"Różnice w szacunkach

- Relacje państwo - Kościół są szczególnie w Polsce bardzo ważne, jednak wspomniane finansowanie nie jest przejrzyste - mówi Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów. W czerwcu złożył interpretację do premiera, w której zapytał m.in. o koszty nauczania religii, utrzymywania ordynariatów oraz o wysokość dotacji dla uczelni katolickich. Chce poznać całą kwotę, która trafia od państwa do Kościoła.

I przytacza rozbieżności w szacunkach: w 2013 r. kard. Nycz podał, że budżetowe wydatki na Kościół to ok. 2 mld zł. O podobnej kwocie wspominał były poseł Ruchu Palikota Artur Dębski. Jednak według Seweryna Mosza, autora książki „Kasa Pana Boga” to jest już 14 mld zł."
https://www.forbes.pl/finanse/wydatki-na-fundusz-koscielny-w-2017-r-najwyzsza-kwota-w-historii/b3sxlwy
Niezależnie od tego jaka ekipa rządzi, do KK płyną miliardy, moich ciężko zarobionych pieniędzy. A przy obecnej ekipie płynie jeszcze więcej. To jest chore.
Książki jeszcze nie czytałem, ale zapewne to zrobię. Opinia czytelnika:
Treściwa i jednocześnie przerażająca, że zgodnie z prawem takie wałki KK kręci w Polsce- prawdziwa "czarna pijawka" kolejny rozbiór Polski Watykan dokonuje po 1989r. i zgodnie z prawem oddawane są ziemie obcym władzom.
Z resztą nie trzeba czytać książki, żeby wiedzieć, że KK doi Polaków. Również tych niewierzących jak i innych wyznań.
Jeśli dalej będziesz mi wmawiał, że jest inaczej, to ta dyskusja raczej nie ma sensu. Możesz się przyczepić, że inne kościoły dostają jakieś ochłapy z rządowego stołu.
Nic nie zmieni faktów. NIKT tak nie doi Polski i Polaków jak kościół katolicki. Zadne inne wyznanie, czy organizacja społeczna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 11:06

avatar Saladyn1
0 / 4

@profix3

"Pensje kapłanów nauczających religii i katechetów, myślałem że to proste, poprawiam."

Tylko że z tego co napisałeś wynika co innego.

"Chciałbym mieć możliwość podpisania deklaracji, że jestem niewierzący i nie życzę sobie aby moje pieniądze szły na kościół, zwłaszcza katolicki."

Ja chciałbym mieć możliwość podpisania deklaracji że nie jestem socjalistą i nie chcę by moje pieniądze szły na cokolwiek co nie jest policją, wojskiem itp. No, ale takie uroki życia w socjalistycznym kraju.

"Tak jest w niektórych państwach na zachodzie i bardzo mi się to podoba."

W tych samych państwach wierzący muszą płacić na głupoty lewicy z którymi się nie zgadzają np antykoncepcja, aborcja, homopropaganda itd. Trochę mentalność Kalego w Twoim wykonaniu. Państwo okradać wierzących dobrze, ale mi ukraść źle.

"a na kościół nie idzie 2 miliardy tylko kilkanaście miliardów."

No to poproszę źródło.

"w 2013 r. kard. Nycz podał, że budżetowe wydatki na Kościół to ok. 2 mld zł. O podobnej kwocie wspominał były poseł Ruchu Palikota Artur Dębski"

Dokładnie to ok 1,8 mld.

"Jednak według Seweryna Mosza, autora książki „Kasa Pana Boga” to jest już 14 mld zł"

Czyli państwo przekazuje Kościołowi potajemnie 12 mld. Ciekawe jak to robi... Słuchaj, a słyszałeś że w Watykanie odprawiają czarne msze i piją krew dzieci? Co prawda nie ma żadnych dowodów na to, ale mówiła o tym taka gruba pani na YT, więc może prawda. Możemy sobie gdybać, ale nic nie wskazuje na to żeby nawet na wszystkie związki wyznaniowe szło tyle kasy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 11:09

P profix3
0 / 2

@Saladyn1
"pensje kapłanów, katechetów, księży mundurowych"
"Pensje kapłanów nie są finansowane przez państwo"

Rozwinąłem swoją wypowiedź, żebyś zrozumiał o co mi chodziło. księży nauczających religii i katechetów świeckich. Przecież to proste, drugi raz ci muszę tłumaczyć.

Też mnie drażnią programy socjalne, jak i finansowanie religii, na jedno i drugie chciałbym mieć wpływ. NA zachodzie mają wpływ na finansowanie religii, chciałbym i ja u mnie w kraju też mieć taki sam.
Na chwilę obecną nie interesuje mnie, że kasa w innych krajach idzie na gender, że na aborcję jest to ok. Nie jest to polityka Kalego, tylko własne poglądy, jedno mi się podoba, co innego nie. Na razie chciałem porównać pewne rozwiązania jakie chętnie widziałbym u nas. Nie wszystkie działania zachodnich polityków mi się podobają, dobrze, że ich u nas nie ma.

Seweryn Mosz to nie gruba pani na YT. Filozof, teolog, pisarz, publicysta, przedsiębiorca, doktor nauk humanistycznych. Były duchowny, karmelita bosy. http://lubimyczytac.pl/autor/36586/seweryn-mosz Kto jak kto ale on zna temat, że tak powiem od podszewki. Widocznie jest sposób, żeby przekazać po cichu 12 miliardów. Jak przeczytam, to ci napiszę. Ciebie też zachęcam do lektury.

KK cały czas ma na rękach krew ludzi, ale to już temat na książkę. I zupełnie inną dyskusję. Więc jeśli pozwolisz, na razie pominę ten temat. Z resztą już o tym bodajże dyskutowaliśmy przy okazji innego demotywatora
Pozdrawiam. Do przyszłego. Miłej niedzieli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 11:47

avatar Saladyn1
-1 / 3

@profix3
"Rozwinąłem swoją wypowiedź, żebyś zrozumiał o co mi chodziło. księży nauczających religii i katechetów świeckich. Przecież to proste, drugi raz ci muszę tłumaczyć."
Katecheta to nauczyciel uczący religii może być księdzem choć nie musi. czyli z Twojego zdania wynika że chodzi Ci o pensje księży, księży uczących religii i świeckich uczących religii, księży mundurowych(kapelanów).

"Na chwilę obecną nie interesuje mnie, że kasa w innych krajach idzie na gender, że na aborcję jest to ok. Nie jest to polityka Kalego, tylko własne poglądy, jedno mi się podoba, co innego nie."

Właśnie dlatego pisałem o mentalności Kalego. Nie podoba Ci się to że musisz płacić na związki wyznaniowe choć nie wierzysz, ale nie widzisz problemu w tym że wierni na zachodzie muszą płacić za aborcje choć jej nie popierają, ponieważ jest to zgodne z Twoim światopoglądem. Jeszcze prościej załóżmy że jestem zwolennikiem płacenia na związki wyznaniowe, dlaczego zmuszanie Ciebie do płacenia na mój światopogląd jest złe, ale zmuszenie mnie do płacenia na Twój już jest dobre, lub Ci nie przeszkadza?

"Seweryn Mosz to nie gruba pani na YT. Filozof, teolog, pisarz, publicysta, przedsiębiorca, doktor nauk humanistycznych. Były duchowny, karmelita bosy."

Ok i on był jakąś grubą rybą w KK czy zwykłym księdzem? Ustalmy jedno; KK dostaje co roku potajemnie od państwa 12 mld zł o których nikt nie nic nie wie i na które nie ma dowodów. Informacje na ten temat ma natomiast gość który był zakonnikiem przez kilka lat i gdy zakon opuszczał miał 26 lat... No, ekspert.Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@profix3 chyba wszystkie związki wyznaniowe w Polsce są finansowane w jakiś sposób z budżetu, ale najwięcej milionów idzie w katolicyzm.. a reszta to dostaje nawet nie okruch tego co KK w Polsce

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@Saladyn1 @profix3... najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby w ogóle przestać płacić jakiekolwiek pieniądze jakimkolwiek związkom wyznaniowym... i przenieść koszty utrzymania na wiernych..... a zabytkowe budowle kościelne, synagogi, cerkwie czy inne budynki kultu religijnego remontować z budżetu odpowiedniego ministerstwa.. (ale tylko te zabytkowe a nie nowopowstałe, których jest pełno)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 0

@Pasqdnik82 w końcu głos rozsądku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
-1 / 7

Szkoła bez ideologii, to tak samo sensowne sformułowanie, jak państwo neutralne światopoglądowo- nie ma takiego zwierzęcia. Szkoła musi opierać się na jakichś ideach, a państwo musi mieć jakiś światopogląd, bo bez światopoglądu niemożliwym jest utworzenie jakiegokolwiek, nawet najprostszego prawa cywilnego, a co tu mówić o karnym.

Zupełnie inną sprawą jest to, jakie idee powinna szkoła promować. I tu pojawia się jeden z najpoważniejszych kalectw państwowego nauczania- nie ma ludzi o jednakowym systemie wartości, dlatego państwowe nauczanie jest ZAWSZE indoktrynacją. Rodzice powinni sami wybierać szkoły dzieciom zgodnie z własnym systemem wartości. Jedni poślą dzieci do porządnego katolickiego liceum, inni będą woleli, zeby ich dzieci uczyły się masturbacji i nazw kilkudziesięciu płci... Czas by zweryfikował co jest lepsze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ministerq
0 / 0

@Arbor masturbacji nie trzeba się uczyć w szkole. To przychodzi samo, naturalnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
-1 / 1

@ministerq , o tym że nie trzeba, wie każdy normalny człowiek. Niestety nienormalni ludzie chcą wprowadzać do szkół nowe porządki pod zasłoną tzw. edukacji seksualnej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M meritka
-1 / 9

Bo jest zapewniona jej nauka konstytucyjnie!

Jak się zastanawiasz to poczytaj słownik. Ideologia to zupełnie co innego niż religia. A później pleć głupie demoty.

Ideologia – powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu klasowego lub grupowego albo narodowego.

Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a człowiekiem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+1 / 3

@meritka Już wyżej pisałem jak wygląda kwestia ideologii i jaka jest jej wykładnia, zerknij jak możesz. Dodam do tego, że funkcja ideologiczna jest podstawową funkcją religii, wpisaną w jej rdzeń. Obietnica „zbawienia”, nirwany, kontemplacji oblicza Pana, pokonania śmierci, organizacji świata, tego oraz pozagrobowego itp., itd., jest typowo ideologicznym narzędziem realizacji jej podstawowych założeń.
Według religioznawców, religia jest formą organizacji kultury, łączącą kulturę i jednostkę z bogiem/bogami za pomocą pewnej ideologii spisanej na karkach świętych ksiąg: Biblii, Koranu, w Wedach. Jest jedną z form organizacji kultury, obok innych systemów wartości, takich jak systemy polityczne, filozoficzne, artystyczne etc. Często spleciona z nimi nierozerwalnie, jak miało to miejsce np. w starożytnej Grecji, w Hinduizmie i Islamie do dziś.
Wszystkie te formy działalności społecznej: religijne, polityczne, prawne, artystyczne i filozoficzne, przenikały się przez wieki również w ramach religii chrześcijańskiej. To ona przez swą dominację w średniowiecznej i pośredniowiecznej Europie, nadawała ton każdej, lub niemal każdej formie sztuki, filozofii oraz istniejącemu prawu.
Ps. Czytałem o tym bardzo dużo, również sam pisałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 8:55

P Prally
+1 / 3

@meritka

Co słownik to inna definicja.

Dobrze radzę, wydaj 40zł i wynajmnij filofozofa, to ci przez godzinę wytłumaczy i udowodni że każda religia jest ideologią. (Co nie znaczy że każda ideologia jest religią)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pawelkolodziej
+1 / 1

@meritka ale KK już dawno porzucił wiarę i religię a stał się jedynie głosicielem zbrodniczej totalitarnej ideologii

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N NieLeming
-2 / 12

Ściemniasz. Powiedział "wolna od ideologi LGBTagdrtv". Szkoła nie mogła by być wolna od ideologi bo między innymi ideologiami się zajmuje. Natomiast wymieniona LGBTagdrtv jest rzeczywiście bardzo toksyczna dla państwowości, prokreacji i dobrobytu w Polsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+1 / 7

@NieLeming Ależ oczywiście, że powiedział to w kontekście LGBT. Ale takie właśnie zdanie wyszło z jego ust. Stąd demotywator jak to jest z tymi ideologiami w szkole.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Saladyn1
-1 / 3

@profix3
Zaraz, skoro powiedział o ideologii lgbt to faktycznie manipulujesz...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xanturbo
-2 / 4

widzę ponocny wysyp antypisowskich demotów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G konto usunięte
+3 / 5

Towarzysz Mateusz bredzi, jak potłuczony. Szkoła państwowa - zwana dla niepoznaki publiczną - z programem zatwierdzanym przez państwo, jest od samego swojego początku - czyli od Fryderyka Pruskiego Wielkiego - podstawowym elementem INDOKTRYNACJI dzieci.

Autor demota ma podobne problemy ze zrozumieniem tego faktu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
-1 / 3

@Glaurung_Uluroki Nie mam najmniejszych problemów, stąd demotywator. Uważam, że szkoły powinny być wolne od ideologii wszelkich. Żyjąc w danej kulturze, w danym położeniu geograficznym , nie jesteśmy w stanie oderwać jej od nurtów światopoglądowych, naukowych, również religijnych w 100 %. Bo one stanowią świadomość społeczną, w tym świadomość uczniów. Ale nie należy finansować osobnych zajęć, które by daną ideologię promowały. Jakby w szkołach była osobna godzina lekcyjna o naukach gender (wiem, żadna to nauka), albo osobna o marksizmie i leninizmie, nie podobałoby mi się to w równy sposób, jak lekcje religii katolickiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 10:16

avatar Arbor
-1 / 5

@profix3 , nie ma czegoś takiego, jak szkoła wolna od ideologii. Po pierwsze ideologia sama w sobie nie jest ani czymś negatywnym, ani pozytywnym- dopiero wartości i aksjomaty w niej zawarte o tym decydują. Od tego w ogóle należy zacząć.

Jak napisałem w powyższym komentarzy- niemożliwym jest odideologizowanie szkoły. Już sam fakt, że promujemy w szkole higienę (schludny ubiór itp.), dyscyplinę (nauczyciel jest autorytetem, któremu uczniowie muszą się podporządkować) oraz np. stawiamy nacisk na nauki ścisłe jest powiązane z IDEOLOGIĄ. Ponieważ system idei (czyli właśnie ideologia) promowanych w szkole stawia nacisk na higienę, nauki ścisłe i hierarchiczny system porządku w życiu szkolnym, a jest tak, ponieważ ktoś, kto to wymyśli WIERZYŁ, że taki sposób kształtowania młodych ludzi jest DOBRY. Jakakolwiek decyzja jaką się podejmie w celu wykształcenia uczniów będzie decyzją ideologiczną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 10:36

P profix3
0 / 2

@Arbor Zgadzam się. Mniej więcej o tym samym napisałem w rozwinięciu mojej wypowiedzi, że nie sposób uciec od ideologii jakie stanowią pewną świadomość społeczną. Natomiast nie powinno się osobno promować danej ideologii populistycznej/religijnej, poprzez organizowanie dla niej osobnych zajęć. Co innego higiena, dyscyplina, promowanie zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych zamiast leżenia na kanapie. To oczywiste. A co innego osobne zajęcia z indoktrynacji jednego nurtu politycznego, religijnego, koncepcji społecznej (feminizm, gender) itp. gdyby ktoś chciał takie coś wprowadzić. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2019 o 11:10

G konto usunięte
0 / 4

@profix3 Nie rozumiesz więc samej idei "szkoły państwowej".

Natomiast, w czym przeszkadza ci nauka religii, będącej podstawowym filarem naszej Cywilizacji? Szkoła musi zaszczepiać jakąś moralność, a ja wolę moralność katolicką, od moralności "świeckiego państwa laickiego", z jednego, jedynego powodu - taki potworek nie istnieje.

Chciałbym jeszcze przypomnieć, że religię do szkół przywróciła lewicowa SLD, więc nie bardzo rozumiem, o co masz pretensje do - podobnie lewicowego - PiS-u?

Natomiast gdyby Towarzysz Mateusz powiedział o ideologii szkodliwej, to pewnie bym się go nie czepiał - jako przedstawiciel partii rządzącej, ma do tego "konstytucyjne prawo". Tak, wiem, że to chore, ale taki mamy ustrój i taką Konstytucję, że partia rządząca może zawłaszczyć wszystko, a pół narodu i tak będzie jej bronić. Pół narodu partię, a drugie pół - Konstytucję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 4

@profix3 , chrześcijaństwo jest nierozerwalną częścią kultury polskiej i cywilizacji zachodniej. Podobnie jak zachodnia edukacja opiera się na greckim pojmowaniu piękna i prawdy (dzisiaj już co raz mniej, a właściwie prawie w ogóle), podobnie promowała wartości wywodzące się z wiary chrześcijańskiej. Nie ma w tym nic niestosownego, ale inaczej... Jest, jeśli ktoś jest zmuszony posłać swoje dziecko do szkoły o takim (bądź każdym innym) charakterze. To jest właśnie indoktrynacja. Szkoły- aby z powrotem stały się ostoją kształcenia i intelektualnego rozwoju- muszą zostać sprywatyzowane, a państwo powinno porzucić myśl o wpływie na edukację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kenzol
-1 / 1

Bo są chętni żeby na nie chodzić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AntoniKosiba1
+1 / 1

Tak samo jak pewne ideologie są lepsze od drugich tak samo podchodzimy bez żadnych wyrzutów lepiej do swoich przyjaciół i rodziny i naturalne jest że stawiamy ich wyżej od innych bo należą do najbliższego nam kręgu. Jeżeli jesteście tacy nowocześni i postmodernistyczni przyjmujcie do swojego domu kogo popadnie bo przecież każdy jest równy i zasługuje na miłość oraz tolerujcie pedofili bo relatywnie można by ich usprawiedliwić, wszak są kultury w których ich postępowanie jest normalne i nie karalne to idąc waszym tokiem rozumowania należy ich zalegalizować, czekam aż powstaną partie pedofilskie jak w Holandii. Otwórzcie oczy i zobaczcie do czego to zmierza, jednak wole pozostać przy swoistych Polsce od lat ideologiach a nie nagle wdrażać rewolucje które z reguły więcej niszczą niż budują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Morog
+1 / 3

Posprzątałeś pokój jak mama kazała?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E konto usunięte
-2 / 2

Ideologia – powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu KLASOWEGO lub grupowego albo narodowego. Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację między różnie pojmowaną sferąSACRUM (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Jeśli nie widzisz różnicy to radzę się nie wypowiadać i nie ośmieszać, bo z definicji widać, że religia a ideologia to nie to samo. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 0

@evip Już wyżej pisałem jak wygląda kwestia ideologii i jaka jest jej wykładnia, zerknij jak możesz. Dodam do tego, że funkcja ideologiczna jest podstawową funkcją religii, wpisaną w jej rdzeń. Obietnica „zbawienia”, nirwany, kontemplacji oblicza Pana, pokonania śmierci, organizacji świata, tego oraz pozagrobowego itp., itd., jest typowo ideologicznym narzędziem realizacji jej podstawowych założeń.
Według religioznawców, religia jest formą organizacji kultury, łączącą kulturę i jednostkę z bogiem/bogami za pomocą pewnej ideologii spisanej na karkach świętych ksiąg: Biblii, Koranu, w Wedach. Jest jedną z form organizacji kultury, obok innych systemów wartości, takich jak systemy polityczne, filozoficzne, artystyczne etc. Często spleciona z nimi nierozerwalnie, jak miało to miejsce np. w starożytnej Grecji, w Hinduizmie i Islamie do dziś.
Wszystkie te formy działalności społecznej: religijne, polityczne, prawne, artystyczne i filozoficzne, przenikały się przez wieki również w ramach religii chrześcijańskiej. To ona przez swą dominację w średniowiecznej i pośredniowiecznej Europie, nadawała ton każdej, lub niemal każdej formie sztuki, filozofii oraz istniejącemu prawu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rewl
+2 / 4

Morawiecki nie dość, że jest hipokrytą to jeszcze bezczelną tępą dzidą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KisingerAlf
+1 / 1

W technikum beda 2 lekcje religii przez 5 lat, informatyka godzine przez rok. Wszystko ma swoje priorytety...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawcio68
0 / 0

A ja się pytam gdzie jest jarmułka :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel24pl
-2 / 2

Dla nierozgarniętych: nie są one obowiązkowe.
Jest jeszcze etyka, która jest jej nieideologicznym odpowiednikiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E edzsledz
-2 / 2

Hmmm, religia nie jest obowiązkowa, zaś forsowane przez KO LGBT-coś tam ma być obowiązkowe i od przedszkola. Jakoś tak coraz więcej tych półprawd, tekstów wyrwanych z kontekstu i małych kłamstewek na demotach. Zupełnie jakby admini (świadomie?) przysypiali bądź wrzucali to co im pasuje bez refleksji nad tematem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem