Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
325 346
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
H konto usunięte
+6 / 12

@vsop86 Niedobór pieniędzy względem towarów i usług to deflacja a nie inflacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bihar
+10 / 16

@vsop86 wiesz ile forsy mają w Wenezueli, a ile w Zimbabwe...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar YszamanY
+4 / 16

@vsop86 wincyj dodrukować będziemy wincyj bogaci , jeszcze drukować - co za oszołomstwo

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+2 / 8

@vsop86 Gdyby to było takie proste wystarczyłoby zainwestować w drukarnie pieniędzy. Warto choć trochę zapoznać się z tematem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BurakRasyPolskiej
+14 / 20

To się nazywa psucie pieniądza i za coś takiego zwykły człowiek poszedł by na długie lata do pierdla.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dodawajek
+1 / 5

@MaXwell22555 Jeżeli ktoś pali i całe życie i umiera w wieku lat 80 to znaczy, że papierosy nie szkodzą, czy może bez papierosów mógł pożyć 10-20 lat dłużej? Może gdyby nie dodruk, to euro byłoby po np. 3zł albo 3,50?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+16 / 18

Tak to jest jak za ocenę statystyk bierze się ktoś, kto nie ma pojęcia, o czym czyta. Wzrost liczby banknotów nie jest równoznaczny ze wzrostem ilości pieniądza na rynku! Dodrukowano banknotów ponieważ na skutek 500+ wzrosło zapotrzebowanie na pieniądz papierowy. Wcześniej te same pieniądze znajdowały się w obrocie bankowym w formie elektronicznej. Forma elektroniczna została przekształcona w formę papierową, natomiast pieniądza jako-takiego nie przybyło. Gdyby było inaczej inflacja wystrzeliłaby w górę jak z procy, co jednak nie ma miejsca. Czytać i się uczyć, a dopiero później robić demoty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kripszt
-1 / 3

@Quant wiesz coś o kreacji pieniądza przez banki? No właśnie, w zapisie elektronicznym już dawno jest o wiele więcej pieniędzy niż fizycznie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+6 / 8

@kripszt - pieniądza elektronicznego zawsze jest więcej niż papierowego. Tak jest w każdym kraju świata. W democie jednak nie było mowy o tym zjawisku, tylko sugestia, że rząd zwiększył podaż pieniądza. A to jest nieprawda, bo zamiana pieniądza elektronicznego na papierowy to nie jest zwiększenie podaży pieniądza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kripszt
0 / 0

@Quant czyli teoretycznie moznaby nadrukowac tyle ile jest w bankowym systemie i nic by to nie zrobilo roznicy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
0 / 0

@kripszt - nie zrobiłoby różnicy jeżeli w elektronicznych zasobach bankowych wyzerowano by taką samą ilość depozytów. W związku z programem 500+ mechanizm wygląda następująco: państwo wypłaca 500+ wyłącznie elektronicznie, to znaczy z zasobów budżetowych pieniądze wędrują w formie elektronicznej na rachunki bankowe poszczególnych urzędów. Urzędy wypłacają ludziom przelewami na ich rachunki bankowe. Do tej pory cały obrót tych pieniędzy jest elektroniczny. Problem w tym, że wielu ludzi chce te pieniądze wypłacić gotówką, a jest takich tak wielu, że w obiegu zaczyna brakować banknotów. Wówczas mennica dodrukowuje banknoty, ale jednocześnie zerowane są stany kont ludzi wypłacających gotówkę. Wyobraźmy sobie, że całkowita ilość pieniądza na rynku wynosi 200 miliardów złotych (wiem, że jest tego więcej, ale chodzi tylko o przykład). Z tych 200 miliardów, 100 miliardów jest zdeponowane w bankach na rozmaitych rachunkach, a drugie 100 miliardów krąży w formie banknotów i monet. Jeżeli zasoby elektroniczne w bankach zmniejszą się powiedzmy o 10 miliardów w związku z masowymi wypłatami gotówkowymi, a państwo dodrukuje 10 miliardów w nowych banknotach, aby te wypłaty obsłużyć, to pieniądza elektronicznego będzie w efekcie 90 miliardów, a w banknotach i monetach 110 miliardów. Suma nadal będzie wynosiła 200 miliardów, zatem podaż pieniądza się nie zwiększy i nie będzie to miało wpływu na stopę inflacji. Zjawisko potocznie nazywane "dodrukiem pieniądza" w rzeczywistości oznacza zwiększenie podaży pieniądza, a więc sytuację, w której państwo emituje nowe banknoty, bez zmniejszenia zasobów pieniądza elektronicznego. Wówczas zwiększa się ilość pieniądza w całkowitym obiegu i zwiększa się inflacja. Inflacja obecnie jest w Polsce wręcz za niska, zatem nic takiego nie mogło mieć miejsca w ciągu ostatnich lat.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kripszt
0 / 0

@Quant dzięki za wytłumaczenie, czyli w sumie " dodruk pieniądza" moz być -teoretycznie- poprostu przez dopisanie zer na koncie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A ath29
-2 / 6

Newsweek czyli wszystko co napisze to anty PIS, pro PO plus DemoKEtywatory i stara sie zaklinac rzeczywistosc a i tak wygra PIS bo 8 lat rzadzili Wasi ulubiency mieli swego prezydenta, i jedynie co im wyszlo to Orliki. Nigdy wiecej PO

Odpowiedz Komentuj obrazkiem