Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
W Wojcik
+18 / 32

@psibart, @Aneczka168 łykacie papke ekologów jak młode pelikany. Nieważne kto rządzi, gospodarka leśna idzie swoim rytmem.
Wycinki w LP są planowane z 10! letnim wyprzedzeniem na podstawie dokumentu Plan Urządzenia Lasu zatwierdzanego przez ministra (czyli jak np. w 2017 wycieli wam ulubiony fragment lasu, to najprawdopodobniej zatwierdził to minister z poprzedniej ekipy ) . To że 20 lat temu w skali kraju wycinano mniej m3 niż obecnie wiąże się z przemianą pokoleniową w Polskich lasach. Większość powierzchni zajmuje Sosna, jest to związane z jej małymi wymaganiami siedliskowymi, jak i tym że błędnie kiedyś sadzono monokultury nawet na żyznych siedliskach. Sosna zaczyna się "starzeć" w wieku ok. 100 lat, po tym czasie jeśli nie zostanie ścięta to poprzednie 100 lat nakładów na jej wychodowanie idzie na marne. A że nie można wyciąć na raz tych całych monokultur, cięcia wykonywane są w odziałach stopniowo zaczynając np. w wieku 80-90 lat a kończąc na ok. 110-120 roku życia danego drzewostanu(Sosnowego). W miejsca wycinki zwykle po roku przerwy odnawia się las sztucznie/naturalnie gatunkami które powinny rosnąć na danym terenie.
Polecam obejrzeć na yt "plan na las".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F frankpunk
-1 / 17

Dodałbym jeszcze, że w Polsce wszystkie lasy to lasy gospodarcze posadzone przez człowieka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojcik
+4 / 4

Sory ale nie, pomijam odnowienie naturalne które też jest inicjowane i kontrolowane przez leśników, Obecnie to mniej niż 50% lasów ma wiodącą funkcje lasu gospodarczego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
-1 / 3

@Wojcik Teoretycznie masz rację tylko, że ... Obserwuję wycinanie na trasie Szczytno-Olsztyn. Wycinki są, ale miejsca po wycinkach leżą ugorem już po kilka lat - nic na tych miejscach nie jest sadzone. Zrobiono też wycinki pod poszerzenie drogi, ale już co najmniej dwa lata żadnych robót nic w tym zakresie nie widać. Może Lasy Państwowe chcą aby las sam odrósł ? Odrasta, ale chyba zajmie mu to więcej czasu. I owszem, na leśnictwie się nie znam, ale żyję już na tyle długo, że zdążyłam co nieco zaobserwować i bardzo dużo przeczytać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F frankpunk
+1 / 1

@Dordi masz na myśli informację z demota, czy informację o lasach gospodarczych? Ciekawe ilu z tych minusujących mój wpis w ogóle ma jakiekolwiek pojęcie o leśnictwie w Polsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BlueAlien
+2 / 2

@Wojcik

Ludzie zapominają że las to przede wszystkim uprawa, jak zboże czy marchewki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pajda3
+11 / 31

W tym wieku drzewo ma ujemny bilans O2/CO2. Więcej zabiera niż daje tlenu oraz więcej produkuje CO2 niż samemu pochłania. Więc z punktu widzenia ekologii, na którą powołują się "producenci" takich i podobnych informacji wręcz należy wycinać takie drzewa i sadzić nowe.
I nie jest to filozofowanie tylko bezdyskusyjny fakt, znany w świecie naukowym, aczkolwiek ignorowany często w świecie politycznym i podobnym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pajda3
-1 / 1

@Dordi Nie chce mi się tyle pisać
masz tutaj najprostszą do zrozumienia wersję https://youtu.be/vUvQPm0uHsM?t=252
Jeśli ktoś się z tym kłóci, to jest to problem filozoficzny albo polityczny a nie naukowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pajda3
0 / 2

@Dordi Całość biomasy lasu ma bilans ujemny. Nie sama fotosynteza - tu masz rację, jej zasada się nie zmienia choć efektywność wraz z wiekiem już tak.

Poza tym głównym producentem tlenu na ziemi nie są drzewa/lasy a oceany.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Slawoldinho
0 / 0

@pajda3 "-Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki – podkreśla dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego." Dziękuję. Dobranoc

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ashardon
+28 / 42

Ludzie nie mają pojęcia o leśnictwie, ale ch*j - odezwę się! Zresztą, jak w większości tematów...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ashardon
+16 / 28

@Dordi Nie jestem leśnikiem, ale wiem, ze drzewostan się wycina. Prawda znana nie od dziś. Wiem też, że stan zalesienia w Polsce sukcesywnie rośnie, więc płacze ekoterrorystów zapowiadających "leśny armagedon" mnie nie ruszają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R roszakm_7
+9 / 17

Gospodarka leśna. Zanim towar stanie się drewnem przez wiele lat musi być drzewem. Niektóre gatunki muszą być drzewem dłużej niż kilka pokoleń ludzkich zanim staną się pełnowartościowym towarem.
Ale zawsze jakieś oszołomskie organizacje muszą wciskać wszystkim swoją interpretację świata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R roszakm_7
+13 / 19

@Dordi każdemu twardo stąpającemu po ziemi człowiekowi Przeszkadza brak zrozumienia pewnych procesów i uruchamianie spontanicznych „słusznych” akcji.
Owszem, należy dbać o przyrodę tak indywidualnie, jak i systemowo. Jednak LAS to nie taki większy PARK czy cokolwiek z założenia rekreacyjnego.
Tak jak rolnik sieje i za pół roku zbiera kukurydzę, tak Lasy uprawiają w lasach drzewa by za 20-250 lat (sic!) je ściąć i przekazać do przemysłu. W to miejsce sadzi się następne.
Niestety jako ludzie żyjemy krócej i lubimy sobie w tym czasie uruchamiać różne emocje. Las to nie park ani park narodowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojcik
+8 / 14

@Dordi W Polsce nie ma 900 letnich drzewostanów poza malutkim fragmentami Białowieskiego Parku Narodowego gdzie mówimy o lesie z cechami lasu naturalnego (100% nigdy nietkniętych ręką człowieka lasów to my nie posiadamy). Każdy las został już w okresie istnienia Polski wielokrotnie ścięty i odnowiony. Dodatkowo na cennych przyrodniczo terenach są utwotzone rezerwaty albo użytki ekologiczne. Ps. 120 letni drzewostan dębowy można zaliczyć jeszcze jako stosunkowo młody.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojcik
+9 / 13

@Dordi znam definicję pomnika przyrody, dokładnie pracyzuje to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody:
"§ 1. Kryteriami uznawania drzew za pomniki przyrody są:
1) obwód pnia nie mniejszy niż minimalny obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm dla poszczególnych
rodzajów i gatunków drzew, określony w załączniku do rozporządzenia, lub
2) wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze
względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpale-
rach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe."
200 letni Buk w centrum miasta to bardzo dobry kandydat na pomnik przyrody, jednak jeśli rosną w lesie, w dużej ilości nie są już tak niezwykłe. Dużo wątpliwości rozwiał by adres leśny albo współrzędne geograficzne miejsca ze zdjęcia i jakie funkcje pełnił dany fragment lasu, jaki był cel hodowlany.
Ps. Każdy może zgłaszać w gminie swojego kandydata na pomnik przyrody.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojcik
+12 / 14

@Dordi Tym się różnią że w mieście taki okaz jest najpewniej jeden, wyjątkowy, a w lesie nad uzyskaniem takich okazów pracowały pokolenia leśników z myślą o finalnym zysku. Jeśli Puszcza Bukowa cała usiana jest takimi okazami to co czyni je wyjątkowymi? Np. taki drzewostan w centrum kraju mógł by być uznany z rezerwat bo Buk nie jest pospolity, natomiast na pomorzu jest inna sytuacja. Aleje pomnikowe też muszą spełniać odpowiednie kryteria niż tylko " stare drzewa przy drodze " I znam kilka takich miejsc. Jeśli natomiast chodzi o lasy to pomnikiem przyrody zostaje zwykle jedno drzewo które wyróżnia się na tle pozostałych. Cenne zbiorowiska są chronione jako rezerwaty, a na terenie najcenniekszych tworzy się Park Narodowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojcik
+7 / 11

@Dordi radzę jeszcze raz przeczytać przytoczone rozporządzenie. Jest tam wyraźnie wyszczególnione że są to również aleje i grupy drzew ale należy czytać uważnie i ze zrozumieniem.
2) wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne,
! a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe. ! " Ostatni fragment jest najważniejszy jeśli rozmawiamy o pomnikach przyrody.
"Na osiedlach też czy tylko w lesie, w którym jak napisałeś "jednak jeśli rosną w lesie, w dużej ilości nie są już tak niezwykłe", a więc 'leśnicy przez pokolenia" hodowali coś o niskiej wartości? Dziwne. ;) " Mylisz pojęcia "niezwykłe" z "wartościowe $$". Pojedyńczy 200 letni okaz otoczyny drzewami w wieku kilkudziesięciu lat będzie niezwykły, ale gdy takie drzewa stanowią 70 - 80% powierzchni i np. są to dęby hodowane na okleine rosnące na znacznym obszarze to mogą nie wzbudzić takiego zachwytu ale ich wartość jewt gigantyczna, a nakłady na uzyskanie takiego efektu też niemałe.
Bywa też tak że 100 lat starań i dbania o drzewostan daje tylko materiał na papier i opał, bywa i tak.
A co do kamieni to tu kwestie też reguluje prawo:

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kenzol
+8 / 18

Ilu tych pseudoekologow posadziło drzew?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar woodykosa1
-2 / 2

Te wegetarianki nie mają umiaru... Mało im...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cavalier1125
-4 / 6

znam tą Dziewczyne co leży na tym drzewie jest spoko

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F feniks777
0 / 2

@cavalier1125 dobrze jest miec dobre serce ale nie mozna by naiwnym

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Adeklek
-2 / 4

W Wisle nie ma chętnych, żeby popluskać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Andrzejbe
+1 / 7

Zachęcam by waleczni ekolodzy przykuli się łańcuchami do tej dziury z której szambo do Wisły leci

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tudrut
-1 / 3

@Dordi Zachęcam, by pelikany chapiące wszystko jak leci zaczęły w końcu sprawdzać informacje, które nabyły zanim zaczną się wymądrzać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem