Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1263 1290
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
B Bihar
-3 / 9

Ta huta krakowska to jedna wielka, PRLowska pomyłka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
0 / 0

@Bihar Swoją drogą coś w tym jest. Pamiętam, jak w czasach mojego dzieciństwa ludzie biadolili, że hutę w Krakowie zbudowali, że zabytki Krakowa niszczeją przez nią, że do miasta kultury wprowadza się proletariat itp. A teraz takie samo jojczenie, że hutę zamykają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bihar
-1 / 1

@Fahrmass prosta kwestia - budowa huty była decyzją polityczną, z nikim nie uzgadnianą (budując hutę pokażemy jaki polski naród jest wielki!). Sama lokacja to tragedia (z tego co mi wiadomo Kraków nie słynie z kopalń jakiegokolwiek metalu) zatem trzeba zbudować infrastrukturę aby dostarczać i odbierać surowiec i koszta wyprodukowania rosną, a to przekłada się na nierentowność (zresztą jak w większości "polskich fabryk" PRL-u). I to co wspomniałeś - aspekt społeczny czyli trucie środowiska i trucie jednego z największych miast w Polsce, osadzający się dym na elewacjach budynków i przyspieszone ich degradowanie. Podobnie jest w centrum Łodzi, gdzie jeszcze nie tak dawno działała elektrownia. Co prawda niektóre budynki zostały zrewitalizowane, ale znaczna większość nawet nie jest szara, smutna tylko uwalona czarną sadzą, przez co aż rzygać się chce jak się na to patrzy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar LoRdXawery
+15 / 21

Trzeba być mega debilem, aby uważać, że wygaszenie pieca hutniczego w europie oczyści powietrze z co2, gdzie jeszcze więcej takich pieców powstanie w chinach czy innych indiach, które mają w w odbycie prawa unijne o co2... Jedynie efekt wygaszenia tego pica będzie efekt taki, że ludzie, tam pracujący pójdą na zasiłek a z czasem to chiny czy indie będą dyktowały ceny. Jakim trzeba być dzbanem aby tego nie rozumieć to po prostu w głowie się nie mieści dla normalnego myślącego człowieka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawlon1
+2 / 2

@LoRdXawery
masz racje ale to znie znaczy ze pasntwo ma dotowac prywatna firme (potentanta) by nie zamykala pieca... niestety ale to czysta ekonomia, koszty produkcji w UE sa duzo wyzsze niz poza UE, nie ma odpowiednich cel by to zrownowazyc i dlatego firmy wygaszaja czesc produkcji - tutaj huta. przeciez oni w ten piec zainwestowali grobe miliony, jak by byla szansa wyjsc na swoje to by nie zamykali. nie ma co tu upatrywac zadnej zlej woli koncernu accelor mittal (czy jak tam sie to pisze) a tylko i wylacznie adoptowanie sie do sytuacji biznesowej. celem kazdego biznesu jest przynoszenie zyskow wiec to normlanie zdrowe zachowanie i dbanie o akcjonariuszy i nawet o pracownikow w innych zakladach tego samego wlasciciela.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A azareel
+1 / 3

@LoRdXawery Zgadzam się w 100%!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jerzy77
0 / 2

@LoRdXawery Pamiętaj, że żyjemy w EU a nie gdzieś w eświecie.
"Jeszcze w 2014 roku państwo polskie z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 otrzymało zaledwie 80 mln euro (czyli ok. 330 - 340 mln zł). W tym roku (2019 - mój przypis)(od stycznia do końca października) przychody budżetowe Polski z tego tytułu wyniosły już ponad 1 mld euro (czyli ok. 4,3 mld zł)"
I teraz jest pytanie - czy utrzymywać nierentowną hutę (powodów szukaj w EU), która pożre całe mnóstwo praw do emisji, czy tez zamknąć hutę i sprzedać te prawa w efekcie zarabiając kupę kasy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jerzy77
0 / 0

@LoRdXawery dokładnie tak, Taką hutę w Polsce lub w EU można by jeszcze obłożyć normami, zmusić do zainstalowania filtrów, zmusić do recyklingu odpadów i zrobić wiele innych rzeczy, które efektywnie spowodują, że wpływ na środowisko takiej kopalni będzie minimalizowane.
A jak miejsce tej huty zajmie huta w chinach to będzie to najtańsza produkcja, zero filtrów, dzikie hałdy zużlu - może trafią do oceanu, a my tylko kupimy stal i będziemy się cieszyć.
Była taki ślad - obłożyć państwa nie stosujące się do norm cłem - ale to będzie proste rozwalenie gospodarki, bo nałoży się cła na większość produktów, które teraz się importuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
0 / 0

@pawlon1 Miło przeczytać głos rozsądku

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar przemkoO
+26 / 36

czyli jak zniszczyć polski przemysł

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krzysztow_metalowiec
+4 / 4

następnie zamknijmy kopalnie. wiem, że ch*ja dają, wiem, że górnicy to chyba już piętnastki dostają, ale w obecnych czasach z czegoś prąd musi być.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bromba_2k
+3 / 3

@przemkoO
Arcelor Mittal kupił ostatnio największą europejską hutę w Taranto. Mają teraz zdecydowanie zbyt dużą produkcję surowej stali. Zamykają tę część, która jest mniej efektywna finansowo i łatwiejsza politycznie do likwidacji.
Zgadnij, który rząd lepiej dba o gospodarkę? Polski, czy włoski?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bromba_2k
0 / 0

@Krzysztow_metalowiec
Też tak do niedawna myślałem. Okazuje się jednak, że wiatr, słońce, atom oraz elektrownie cieplne opalane gazem i śmieciami są wystarczające. I to nie na jakichś wybranych obszarach, czy w działających pod publiczkę firmach, ale w tak potężnej gospodarce, jak Wielka Brytania.
Szok i niedowierzanie, ale jednak działa.
Dla mnie to oznacza spory problem, bo pracuję przy turbinach parowych, a ich ilość szybko spada. Dodatkowo, ich użytkownicy drastycznie tną koszty, więc może być "bieda" dojechać do emerytury.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+12 / 16

Klasyczne podejście socjalizmu do rozwiązania problemu...zamknąć oczy i powiedzieć nie widzę problemu xD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F konto usunięte
+7 / 11

Przed wyborami pis wiele obiecał. Głupcy dali sie nabrać, więc niech teraz nie płaczą. Fakem jest, że rząd dogadał się z AM, by wielki piec został wygaszony po wyborach. Wszyscy za to zapłaciliśmy w podatkach. Głosujcie dalej na pis i Dudę!!! :):):)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar y0u
0 / 0

@F18_hornet akurat co do głosowania, większość partii które są obecnie w sejmie władzę już miała, osobiście nie jestem zwolennikiem żadnej konkretnej opcji, jest tylko jedno ale, staram się nie działać ciągle w ten sam sposób oczekując innych skutków, dlatego jeśli spora część opcji politycznych się nie sprawdziła, to daj szanse innym, niestety spora część ludzi w Polsce ma podejście "głosuję na tych bo chcą coś dać, a mnie się należy", a tym sposobem to prędzej czy później skończymy jak Wenezuela. Już zupełnie inną kwestia jest jakość produkowanej stali, nie wiem jak wyglądała tu sytuacja w tej hucie, za to pewny jestem jednego, im niższa cena, tym większa szansa na niższą jakość. A stal tak czy inaczej będzie w przemyśle potrzebna, także czekam jak politycy będą chcieli rozwiązać ten problem, bo temperatur potrzebnych do produkcji stali nie da się osiągnąć bez procesu spalania. A czy inne opcje działałyby inaczej to pewności nie mam, za to wiem jedno, najlepiej byłoby wyjść z porozumienia klimatycznego i działać w tej kwestii samodzielnie, bo jak na razie z tych praw emisyjnych to robi się chyba kolejna kryptowaluta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 grudnia 2019 o 7:56

A amtekzlasu
+7 / 7

chiny musza smarowac jenami europejskim politykom, innej opcji nie widze... glos dla konfederacji

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+1 / 1

@amtekzlasu Unia Europejska nakłada wysokie cła na stal chińską. Poza tym np. w 2017 roku Francja została 12. największym eksporterem stali surowej na świecie. Francja, która też jest w UE i która płaci robotnikom niewątpliwie o wiele więcej niż Polska. W czym haczyk? W polskim prądzie z rosyjskiego importowanego węgla i z kosztownych własnych złóż. Francja ma tani prąd z elektrowni atomowych, których my od czterech dekad nie możemy jakoś zbudować.

Obecnemu rządowi też nie zależy na tym, żeby zmniejszać zależność od węgla, bo byłoby to wbrew interesom Rosji, z której importujemy coraz więcej tego surowca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lech2
-1 / 7

To temat rzeka jak zwykle jest całe mnóstwo "ale". Po pierwsze takie Chiny, które są największym producentem stali są obecnie dużo bardziej restrykcyjne w walce o środowisko niż Polska i emitują mniej CO2 w przeliczeniu na mieszkañcaniż Polska. No i na tą stal z Chin EU nakłada wysokie cła. Można pisać o tanich kredytach, ukrytych dotacjach itp. To oczywiście prawda, ale w hutnictwie akurat kluczowy jest efekt skali. Oczywiście polskim hutom nie pomogło to że PIS z wszystkich sił zwalczał tańsze źródła energii elektrycznej niż elektrownie węglowe. Efekt jest taki jak każdy widzi. Prawa do emisji zdrożały, co było wiadomo, że zdrożeją gwałtownie w 2019, bo system certyfikatów został tak stworzony. To było wiadomo od lat. Rozsądne kraje rozbudowywały z tego powodu OZE. PiS poszedł dokładnie w stronę przeciwną. Efekt jest taki jak każdy widzi. Prąd z elektrowni węglowych drożej i będzie coraz bardziej drożał. Efekt będzie taki, że cały przemysł w którym prąd stanowi duzą część kosztów przestanie być konkurencyjny i wyniesie się z Polski. Huty to dopiero ppczątek

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar y0u
+2 / 2

a może to głupie pytanie, ale co by się stało, jeśli grzecznie byśmy się z tego porozumienia wycofali?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+2 / 2

@y0u Ponieślibyśmy olbrzymie koszty, a koniec końców, trwając dalej przy węglu, utracili wszelką konkurencyjność.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar patriotaLokalny
+1 / 1

To się wiąże nie z dewastacją Polski lecz z wyborami.
A kto głosował na PISy POPISy czy Nowoczesne POPISy.
Za upadkiem Polski głosowało ponad 17 milionów cebulaków i ciemnogrodzian.
Ci wszyscy głosowali na PISiorów POlszewików ( Koalicja obywatelska) lewactwo czy prostytutki z PSL
A więc macie to co macie wybraliście demonów więc będziecie mieli piekło teraz.
Ci wszyscy którzy będą zwolnieni to pewnie Polskę a właściwie KL Polin opuszczą a reszta która będzie sprawna yo dostanie pobór do wojska już ruszyła branka więc się na to przygotuujcie. Do wojska trafią nnawet osoby z kategorią "D" w tym osoby po 50 i po 60.
A w przszłości nawet kobiety. Wojsko i policja zostały postawione w stan najwyższej gotowości bojowej i o tym mówi ta kobieta:
https://www.youtube.com/watch?v=EYPsfw728fI
To się skończy tak że wielu zginie na froncie w "obronie" Chazarów a że za nie długo ma być likwidacja "państwa" Izrael 4 miliony Chazarów się pojawi w Polsce którzy przyjmą Polskie nazwiska i dokumenty.
A Wy będziecie podludzie - skończycie jako niewolnicy w rfezerwatach tak jak się to stało z Indianami w USA.
Jeśli się nie ogarniecie Wasza ignorancja zaprowadzi Was do piekła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BishopBS
+1 / 3

a co nasz rząd może poradzić na decyzję amerykanów dotyczących cła i decyzji UE rządzoną przez szwabów którzy nas po prostu nie znoszą?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+2 / 4

Pewnie, że "brawo UE". Przecież dokładnie o to chodziło. Kraje zachodniej Europy, a szczególnie Niemcy, wymyśliły, a następnie narzuciły reszcie Europy cyrk z zakazami emisji CO2 wyłącznie po to, aby wyhamować wzrost biedniejszych państw. Bogaty chce pozostać bogatym. Jeżeli biedny niebezpiecznie zbliża się do bogactwa, to się go powstrzymuje, aby zachować status quo. Nic nowego pod słońcem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E edzsledz
0 / 2

Pięknie, nikt nie czyta, nikt do źródła nie zajrzy, nikt nie sprawdzi kto jest właścicielem huty, ale każdy ma pretensje do rządu. Tak właśnie kończy się prywatyzacja, ale wciąż ludzie będą mówili wszystko sprywatyzować, a później ból dupy że wszystko zamykają bo gdzie indziej taniej jest...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rzepulec
0 / 0

A gdzie jest pan Piotr Duda?
Wielki związkowiec i obrońca ludu pracującego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+2 / 2

Gnoje się droczą . Huta dzierżawi ogromne tereny . Część jest im zbędna...(stare zrzutowisko , stara linia produkcyjna... ) a tereny atrakcyjne inwestycyjnie . Właściciel huty chciał najpierw nie płacić opłaty za dzierżawę od terenów jakie stoją teraz odłogiem ... Ale miasto się nie zgodziło i zaproponowało że może w każdej chwili zrzec się dzierżawy nieużywanych terenów i nie będzie musiał płacić za nie . Na co właściciele huty zaproponowali by miasto zapłaciło za te grunty tyle ile są warte a rynku...(kilkadziesiąt milionów ) i miasto ich wyśmiało.. to zaszantażowali wygaszeniem produkcji.

Tak gnoje pogrywają...


Z doświadczenia .. pieca już nie uruchomią ..... to koniec huty .. zniknie w 5 -10 lat podobnie jak takie same zakłady we Francji czy Belgii. Nawet jak będzie popyt i koniunktura....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krzysztow_metalowiec
0 / 0

a ja mam takie pytanie. jak się taki pięć wygasza?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 0

jezeli polska jest liderem importu stali, to wygaszenie huty raczej w tym nie przeszkodzi
a wrecz przeciwnie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z Zawszedoprzodu92
+1 / 1

warzne rze dajom pienset plus na bombelki i warzne rze piec nie bendzie trul naszych dzieciuf bo czego one winne

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R R2Rr
0 / 2

mam nadzieje, ze ciemnota w koncu zauwazy o co chodzi w calej tej ekologii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
0 / 2

Zakład ma działać nie po to, by właściciel zarabiał, ale by zatrudniać ludzi. A rząd ma siłą zabierać pieniądze tym, którzy sobie lepiej radzą i dotować hutników.
Brawo związki zawodowe!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 1

@Fahrmass witaj w panstwie socjalistycznym!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bazyliszekkrwisty
+2 / 2

Wszelkiej maści "fachowcy" wypowiadają się tutaj w tej sprawie. A czy wiecie, że Rząd Polski prosił właściciela huty o wygaszenie pieca dopiero po wyborach parlamentarnych w październiku 2019? Wiedzieli już od dawna o chęci wygaszenia pieca i zamiast negocjować sam fakt wygaszenia to wynegocjowali jedynie jego termin. Jak znajdę źródło informacji to wrzucę tutaj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem