Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
477 492
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
F FenrirIbnLaAhad
+5 / 11

Historia udowodniła że od dobrobytu się ludziom pie@doli w głowach...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
0 / 6

@FenrirIbnLaAhad historia udowodniła że tylko nieliczni wpisują się w karty historii, a nikt nie pamięta o głupotach z przeszłych czasów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+2 / 6

@HaveANiceDay1983 , głupoty z przeszłych czasów bardzo rzadko bywały popularne. Więcej- często nawet sztuka wybitna nie przebijała się do mainstreamu, osiągając popularność wiele lat po śmierci artysty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
+1 / 7

@Arbor Głupoty z przeszłych czasów były popularne, od bicia po głowie dzieci z padaczką kołkiem z brzozy, siarczan glinu w chlebie, odmładzanie mleka kwasem borowym, robienie prześwietleń nogi w bucie, tapety i farby z arszenikiem, cały kicz z wyższością rasy z lat wojennych, kupowanie książek żeby leżały na półce (tapeta-biblioteczka już nawet jest lepsza), zabijanie za tłumaczenie biblii itd itd.....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 6

@HaveANiceDay1983 , rozmawiamy jeszcze o sztuce? Bo chyba zacząłem się gubić...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
+2 / 4

@Arbor żywotność takiej bananowej "sztuki" można liczyć w dniach, gdyby ktoś nie rozdmuchał tego zostałyby zapomniane po 2 dniach, ale jako przykuło uwagę prawdopodobnie znajdą się naśladowcy. Do tego jeżeli afery z praniem pieniędzy/łapówkami/ulgami podatkowymi w US z wykorzystaniem "dzieł" sztuki to prawda i tutaj też to miało miejsce to te 120 tyś nie zapłacono za banana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+4 / 8

@HaveANiceDay1983 , ten banan, to jedynie przykład. Sztuka pozbawiona wartości artystycznych jest problemem w świecie zachodnim mniej więcej od lat 40-50 XX wieku. Moderniści, choć tworzyli swoje dzieła, które zaczęły odbiegać od tradycji artystycznych, tworzyli sztukę opierając się na swoich umiejętnościach i warsztatach. Problem sztuki nowoczesnej polega na tym, że myśl została pozbawiona warsztatu i odpowiedniego przygotowania. W tym sensie obecna sztuka jest de facto antysztuką. Współczesna sztuka co raz bardziej zostaje pozbawiona podstaw, bez których sztuka nie może być uznawana za sztukę, a artyści zostają pozbawieni umiejętności, które umożliwiałyby im być artystami.

Problemem nie jest sam fakt, że coś takiego powstaje- w tym sensie masz rację, że g. zawsze było obecne. Problemem jest fakt, że coś takiego przez świat jest uznawane za sztukę, a jednocześnie zaburza się (w sposób programowy) klasyczne pojmowanie sztuki, piękna i warsztatu. Obecni artyści poszli krok dalej po modernistach; problem polega na tym, że moderniści doszli do krawędzi, po której jest już tylko przepaść. Obecny stan sztuki przypomina stan filozofii niemieckiej w XIX wieku- co może być dalej po Schopenhauerze? Już chyba tylko Mainlander strzelający sobie w łeb. Nart Heglowski, to trochę inna sprawa, ale w gruncie rzeczy mechanizm zachowuje ten sam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 grudnia 2019 o 20:48

avatar Arbor
+4 / 8

@Bocian_1 ,

"Krowy i konie to dzieci w przedszkolu malują"

Żaden przedszkolak nie zdołałby namalować krów i koni na takim poziomie, na jakim zrobili to ludzie w jaskini Lascaux. Z kolei każdy przedszkolak byłby w stanie przykleić banana do ściany na taśmę. Dostrzegasz tę subtelną różnicę?

"To wymagało mocno abstrakcyjnej wyobraźni"

Abstrakcyjnej wyobraźni na poziomie 6-latka, który dla zabawy przykleja do ściany podpaskę, którą znalazł w szafce mamy. Masz rację- nikt dostatecznie dojrzały i inteligentny nie wpadłby na pomysł, żeby przykleić banana do ściany i nazwać to dziełem sztuki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J konto usunięte
+1 / 1

@Bocian_1 Jeszcze jedno. Myślę, że nie jedno dziecko dokonało takiej "sztuki" w zaciszu domowym i tylko rodzice mogli te "dzieła" podziwiać. Tylko nie każdy ma za sobą bandę snobów gotowych na każde poświęcenie, byleby łechtać swoje ego kosztem plebsu, nawet jeśli to łechtanie jest pozbawione jakiegokolwiek sensu i taktu, tak jak w załączonej na obrazku "sztuce" nowoczesnej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kkuubbaa123
-4 / 4

Ten banan był żartem i pewnym sensie satyrą ale głównie żartem a nie dziełem branym na poważnie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+3 / 5

@kkuubbaa123 I za ten żart zapłacono 120 tysięcy dolarów. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kkuubbaa123
-3 / 3

Jak ktoś ma tyle kasy, że te 120 tyś to mało to sobie wydaje myślisz, że ktoś to na serio zrobił?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 2

@kkuubbaa123 , pewnie nie masz pieniędzy, prawda? :) Może cię to zdziwi, ale większość ludzi bogatych pieniądze szanuje. Takich, jak w amerykańskich komediach, w których wydanie 120 tys. dolarów jest niczym podtarcie się papierem toaletowym, nie tylko jest garstka, ale tracą fortunę w ciągu jednego pokolenia, a często nawet szybciej.

Wydawanie tych pieniędzy wiąże się z inwestycją, a inwestycja ma miejsce tylko przy ogólnym zainteresowaniu grupy docelowej- którą jest establishment finansowy, polityczny i rozrywkowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 grudnia 2019 o 21:04

6 67Kuchar
-1 / 3

Jeśli jest to dla was temat do dyskusji to znaczy tylko ze jest to prawdziwa sztuka..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Trytonik
+2 / 2

Milioner kupuje obraz za 1000 $ przedstawiający jakieś kleksy. "Znawcy" wyceniają obraz na 20 mln. $. Facet przekazuje obraz do muzeum. Facet odlicza sobie w rozliczeniu podatkowym darowiznę na 20 mln. $. I tak to działa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem