Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
478 493
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
F FenrirIbnLaAhad
+5 / 11

Historia udowodniła że od dobrobytu się ludziom pie@doli w głowach...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
0 / 6

@FenrirIbnLaAhad historia udowodniła że tylko nieliczni wpisują się w karty historii, a nikt nie pamięta o głupotach z przeszłych czasów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+2 / 6

@HaveANiceDay1983 , głupoty z przeszłych czasów bardzo rzadko bywały popularne. Więcej- często nawet sztuka wybitna nie przebijała się do mainstreamu, osiągając popularność wiele lat po śmierci artysty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
+1 / 7

@Arbor Głupoty z przeszłych czasów były popularne, od bicia po głowie dzieci z padaczką kołkiem z brzozy, siarczan glinu w chlebie, odmładzanie mleka kwasem borowym, robienie prześwietleń nogi w bucie, tapety i farby z arszenikiem, cały kicz z wyższością rasy z lat wojennych, kupowanie książek żeby leżały na półce (tapeta-biblioteczka już nawet jest lepsza), zabijanie za tłumaczenie biblii itd itd.....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 6

@HaveANiceDay1983 , rozmawiamy jeszcze o sztuce? Bo chyba zacząłem się gubić...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HaveANiceDay1983
+2 / 4

@Arbor żywotność takiej bananowej "sztuki" można liczyć w dniach, gdyby ktoś nie rozdmuchał tego zostałyby zapomniane po 2 dniach, ale jako przykuło uwagę prawdopodobnie znajdą się naśladowcy. Do tego jeżeli afery z praniem pieniędzy/łapówkami/ulgami podatkowymi w US z wykorzystaniem "dzieł" sztuki to prawda i tutaj też to miało miejsce to te 120 tyś nie zapłacono za banana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+4 / 8

@HaveANiceDay1983 , ten banan, to jedynie przykład. Sztuka pozbawiona wartości artystycznych jest problemem w świecie zachodnim mniej więcej od lat 40-50 XX wieku. Moderniści, choć tworzyli swoje dzieła, które zaczęły odbiegać od tradycji artystycznych, tworzyli sztukę opierając się na swoich umiejętnościach i warsztatach. Problem sztuki nowoczesnej polega na tym, że myśl została pozbawiona warsztatu i odpowiedniego przygotowania. W tym sensie obecna sztuka jest de facto antysztuką. Współczesna sztuka co raz bardziej zostaje pozbawiona podstaw, bez których sztuka nie może być uznawana za sztukę, a artyści zostają pozbawieni umiejętności, które umożliwiałyby im być artystami.

Problemem nie jest sam fakt, że coś takiego powstaje- w tym sensie masz rację, że g. zawsze było obecne. Problemem jest fakt, że coś takiego przez świat jest uznawane za sztukę, a jednocześnie zaburza się (w sposób programowy) klasyczne pojmowanie sztuki, piękna i warsztatu. Obecni artyści poszli krok dalej po modernistach; problem polega na tym, że moderniści doszli do krawędzi, po której jest już tylko przepaść. Obecny stan sztuki przypomina stan filozofii niemieckiej w XIX wieku- co może być dalej po Schopenhauerze? Już chyba tylko Mainlander strzelający sobie w łeb. Nart Heglowski, to trochę inna sprawa, ale w gruncie rzeczy mechanizm zachowuje ten sam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 grudnia 2019 o 20:48

avatar Arbor
+4 / 8

@Bocian_1 ,

"Krowy i konie to dzieci w przedszkolu malują"

Żaden przedszkolak nie zdołałby namalować krów i koni na takim poziomie, na jakim zrobili to ludzie w jaskini Lascaux. Z kolei każdy przedszkolak byłby w stanie przykleić banana do ściany na taśmę. Dostrzegasz tę subtelną różnicę?

"To wymagało mocno abstrakcyjnej wyobraźni"

Abstrakcyjnej wyobraźni na poziomie 6-latka, który dla zabawy przykleja do ściany podpaskę, którą znalazł w szafce mamy. Masz rację- nikt dostatecznie dojrzały i inteligentny nie wpadłby na pomysł, żeby przykleić banana do ściany i nazwać to dziełem sztuki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kkuubbaa123
-4 / 4

Ten banan był żartem i pewnym sensie satyrą ale głównie żartem a nie dziełem branym na poważnie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+3 / 5

@kkuubbaa123 I za ten żart zapłacono 120 tysięcy dolarów. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kkuubbaa123
-3 / 3

Jak ktoś ma tyle kasy, że te 120 tyś to mało to sobie wydaje myślisz, że ktoś to na serio zrobił?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
0 / 2

@kkuubbaa123 , pewnie nie masz pieniędzy, prawda? :) Może cię to zdziwi, ale większość ludzi bogatych pieniądze szanuje. Takich, jak w amerykańskich komediach, w których wydanie 120 tys. dolarów jest niczym podtarcie się papierem toaletowym, nie tylko jest garstka, ale tracą fortunę w ciągu jednego pokolenia, a często nawet szybciej.

Wydawanie tych pieniędzy wiąże się z inwestycją, a inwestycja ma miejsce tylko przy ogólnym zainteresowaniu grupy docelowej- którą jest establishment finansowy, polityczny i rozrywkowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 grudnia 2019 o 21:04

6 67Kuchar
-1 / 3

Jeśli jest to dla was temat do dyskusji to znaczy tylko ze jest to prawdziwa sztuka..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Trytonik
+2 / 2

Milioner kupuje obraz za 1000 $ przedstawiający jakieś kleksy. "Znawcy" wyceniają obraz na 20 mln. $. Facet przekazuje obraz do muzeum. Facet odlicza sobie w rozliczeniu podatkowym darowiznę na 20 mln. $. I tak to działa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem