Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
167 170
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
D Dragoo
+2 / 4

Już to widzę przez te gęste deszczowe chmury.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O olcia483
0 / 2

Dokładnie. Chyba że nagle zacznie mocno wiać i do wieczora chmury się rozejdą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
+6 / 6

Wszystko fajnie, ale ostatnie zdanie świadczy o niezrozumieniu tematu - zaćmienie Księżyca ma miejsce tylko wtedy, kiedy Księżyc jest w pełni. Wystarczyłoby napisać, że będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca, zamiast tworzyć jakieś masło maślane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 0

@Eaunanisme Jak może być jednocześnie częściowe i w pełni?
(żart oczywiście)
O godz. 19tej chmury na chwilę się u mnie rozwiały i ujrzałem Księżyc blady jak zwykle w czasie pełni. Żeby się choć z jednej strony zarumienił. Ale nie, wstydu nie ma! Jeszcze mniej spektakularne zjawisko niż niedawne przejście Merkurego przez tarczę słoneczną.
Może jestem malkontentem ale te dzisiejsze zaćmienia Księżyca to nie to co kiedyś!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
0 / 0

@koszmarek66 Odróżnia się fazy księżyca od zaćmienia. Pełny cykl faz Księżyca trwa ok. miesiąca. W tym czasie przez całą noc widoczna z Ziemi strona Księżyca jest w równym stopniu oświetlona przez Słońce(lub w ogóle nie jest, jeśli mamy nów). Kiedy zaś Księżyc jest w pełni i znajduje się mniej więcej w jednej linii (Słońce-Ziemia-Księżyc), możliwe jest, że w ciągu jednej nocy "przejdzie" przez fragment cienia Ziemi (zaćmienie częściowe) lub całkowicie zostanie przezeń przesłonięty (zaćmienie całkowite). Zaćmienie częściowe ma to do siebie, że nie zmienia koloru tarczy Księżyca. Po prostu fragment jego tarczy znika na jakiś czas (tak jak tu opisano - "zahaczy o półcień Ziemi"). Aby na niebie pojawił się charakterystyczny czerwony Księżyc, zaćmienie musi być całkowite - wtedy cień Ziemi zakrywa całość tarczy, a promienie słońca przechodzące przez atmosferę Ziemi zabarwiają białą zwykle tarczę na szkarłatny kolor. Stąd nie miałeś prawa widzieć "rumianego" Księżyca. Poza tym zaćmienie ma to do siebie, że przechodzenie tarczy Księżyca przez cień Ziemi nie trwa całą noc, tylko kilka godzin (może nawet kilkadziesiąt minut) jednorazowo. To tak, jakbyś w dniu zaćmienia Słońca, które miałoby się odbyć o 15, spojrzał na Słońce o 9 i stwierdził, że ściema.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 0

@Eaunanisme Pierwszy raz widziałem całkowite zaćmienie Księżyca w latach osiemdziesiątych. Od początku do końca. Zostawiło na mnie wrażenie na całe życie. Najpierw Księżyc był coraz bardziej "nadgryzany" przez cień, który kończąc swój posiłek zostawił czerwony Księżyc. Myśląc, że już po wszystkim, zauważyłem, że jeszcze kolejny, głębszy cień zaczyna pożerać Satelitę. I kiedy zjadł go w całości, Księżyca nie było prawie widać. Następnie był on nadgryzany światłem, które kończąc dzieło zabarwiło krąg znowu na czerwono, by po jakimś czasie jeszcze większa jasność nadgryzała tarczę aż stał się znowu trupio blady.
Od kilku lat dziennikarze informują o różnych "niezwykłych stanach" Księżyca i lubują się w nazwach wilczy, krwawy, wielki, itp. Notorycznie najczęściej nie informując kiedy zjawisko się zaczyna a kiedy kończy. Już przestałem się nabierać na te niusy. Zauważ, że co do wczorajszego zjawiska, zdjęcia Księżyca są czerwonawe. Wczoraj przez chwilę tylko, kiedy chmury się rozwiały, widziałem tarczę Księżyca zaraz po 19tej. I była jednolicie oświetlona "trupim" comiesięcznym światłem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
0 / 0

@koszmarek66 Nazwy pełni to nie wymysł dziennikarzy, chociaż faktycznie media wykorzystują je do budowania jakiejś niesamowitej aury wokół dosyć zwykłego zjawiska, jakim jest pełnia Księżyca. Nazwy takie jak wilczy, truskawkowy, czy robaczy Księżyc to zwyczajowe nazwy pełni występujących w konkretnym miesiącu (a w przypadku niebieskiej - drugiej pełni w danym miesiącu). Oczywiście nazwy nie oznaczają, że np. truskawkowy Księżyc będzie różowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
+1 / 1

A u nas pada...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem