Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
347 351
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Xar
+2 / 4

Wszystko spoko, tylko wyprawa Kolumba to koncowka wieku XV i ogolnie epoka Wielkich Odkryc Geograficznych to poczatek XVI wieku

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix2
+1 / 5

Chińczycy tak na prawdę wyprzedzili inne cywilizacje jeśli chodzi o wiele sprzętów i wynalazków. Ale wynajdywali je za wcześnie i nie potrafili znaleźć dla nich najlepszego zastosowania. Na morzach też by byli potęgą, gdyby nie to, że w czasie kiedy mieli wielką flotę, do władzy doszła frakcja, która w dupie miała żeglowanie i odkrycia geograficzne. Np Chińczycy odkryli Australię, i gdyby się za nią wzięli to dziś kontynent ten byłby "azjatycki", a nie post europejski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+4 / 6

@profix2
To nieprawda... Wynajdywali i miały bardzo dobre zastosowanie... problemy Chin nastąpiły na początku XVII wieku kiedy to w skutek kumoterstwa i korupcji zanikła nauka. Chiny były pierwszym państwem gdzie o urząd mógł się starać każdy a decydował wynik egzaminu. Niestety w tym okresie urzędy ,stanowiska w administracji jak i te związane z nauczaniem zaczęły być dziedziczne a dzieci nie koniecznie wykazywały talenty i wiedzę swoich rodziców wystarczyły trzy pokolenia by zatracić wiedzę. W XV wieku na dworze chińskim istniało obserwatorium astronomiczne z bardzo bardzo zmyślnymi instrumentami pozwalającymi dokładnie mierzyć kąty przestrzenne do tego używały już optyki . Jak w XVII wieku zobaczyli je misjonarze natychmiast je skopiowali i byli nimi zachwyceni. Ale miejscowi astronomowie nie potrafili się już nimi posługiwać. Podobnie z zegarem . Chiński dwór był zachwycony jak francuski dyplomata podarował cesarzowi zegar sprężynowy z mechanizmem wymykowym jaki niedawno odkryto w europie. Nikt na dworze nie wiedział i nie rozumiał jak on działa Co ciekawe w XV wieku w Chinach na dworze cesarza istniał zegar wodny z mechanizmem wymykowym jaki nie tylko mierzył czas ale też fazy księżyca, godziny świtu i zachodu , oraz pozycje kilku planet . Niestety jak się pod koniec XVI wieku zepsuł nie było nikogo na dworze kto umiał by go naprawić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix2
0 / 0

@killerxcartoon Zaczynasz, od nieprawda, a potem piszesz to samo co ja. Np jeszcze wynaleźli proch, ale nie skonstruowali broni palnej, i wiem że wynaleźli zegar, i że im przepadł ten wynalazek. Dlatego napisałem, ze nie potrafili znaleźć dla swych wynalazków odpowiedniego, powszechnego zastosowania.Gdyby upowszechniali te wynalazki, to więcej ludzi by o nich wiedziało, uczyło się je obsługiwać, a może i naprawiać. No i pisałem, że doszli do władzy ludzie którzy mieli gdzieś odkrycia. Ty mówisz, że całą naukę. Skoro tak, niech ci będzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 2

@profix2
G prawda.. najstarszy wizerunek broni palnych pochodzi z Chin z przełomu IX-X wieku. Jet to wizerunek żołnierza w zbroi trzymającego poziomo coś na kształt dzbana z jakiego wydobywają się iskry oraz leci kula,
Armaty były tam znane i używane. Po konfliktach w w XIII wieku z Koreą (państwo Jason) jakie posiadało bardzo skuteczna broń w postaci wieloprowadznicowych rakiet jakie potrafiły razić na ponad pól kilometra strzałami lub włóczniami (tymi na bliższy dystans). Były też znane pojedyncze rakiety mogące przelecieć 3-5 kilometrów mające wybuchająca głowicę z ładunkiem prochu i kamieni około 100-200 kilogramów . Chiny przyswoiły tą technologię. Koreańczycy a za nimi Chińczycy posiadali torpedy napędzane rakietowo z ładunkami wybuchowymi na 4 wieki przed tym jak wpadli na to Europejczycy. tak zwana płaszczaka. Chiny jeszcze w XVII wieku na początku dynastii Madżurskij Qing podbili spora część Azji np Tybet a wasalami był Wietnam i Korea. Ich broń palna była na takim samym poziomie co europejska. Mam przykłady np zamków lontowych skokowych z automatycznie otwierana panewką. z XVI wieku. Czy wielolufowych dział albo dział z obracanymi lufami. Koreańczycy podczas wojny koreańsko-Japońskiej zbudowali pierwsze pancerniki w XVI wieku . A przypomnę że pierwsze pancerne statki kultury zachodniej to wojna secesyjna w XIX wieku (USS Victory, CSS Virginia i USS Monitor )
poczytaj czym była łódź żółw zwana Geobukseon czego nie piszą w artykule w Wiki był pokryty przynitowaną blachą i pociski się od niego odbijały. Obsługę ożaglowania można było wykonywać z pod pokładu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Geobukseon

W XVIII wieku w europie zaczęła się mechanizacja produkcji i jej masowość a w Chinach jak i Japonii i Korei nadal trwały przy rzemiośle i małych warsztatach z produkcja ręczną ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 14 lutego 2020 o 1:39

avatar balard
+1 / 1

Ale w czym rzecz? U nas po Bałtyku plywala większą krypa niż Santa Maria.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
+2 / 4

Moment, o ile kojarzę to ten model "chińskiego statku wojennego" został stworzony na podstawie relacji jakiegoś chińskiego oficjela zapisanej w jakimś zwoju. Nie ma żadnych fizycznych dowodów że takie statki rzeczywiście budowano.
To tak jakby Duda napisał w pamiętniku " podróżowałem polskim niszczycielem o długości 2000 m" a za tysiąc lat ktoś na tej podstawie ktoś konstruował makiety "polski niszczyciel o dł. 2000m, obok współczesny mu lotniskowiec amerykański"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@mwa
Są .. jest kilka odkrytych wraków w tym ten koło Korei odkryty w latach 80tych gdzie wprawdzie nie zachowało się zbyt wiele drewna , ale zachował się cały ładunek porcelany z dynastii Song . Okręt miał około około 80-90 metrów długości i jakieś 25-30 szerokości. W okresie początku dynastii Xixia i pod koniec Liao na żółtej rzece walczono łodziami napędzanymi kołami łopatkowymi jakie miały po 60 i więcej metrów długości , Największa miał ponoć 100 metrów długości i poza marynarzami napędzającymi koła łopatkowe mieściła 200 żołnierzy i 300 łuczników lub kuszników .
Z ciekawostek Chńczycy mieli kompas stabilizowany za pomocą żyroskopu , Na niektórych okrętach były platformy z ogromnymi balistami stabilizowane też za pomocą żyroskopu.

Już za czasów dynastii Han czyli w II wieku p.n.e posiadali magazynkowe powtarzalne kusze. druk za pomocą bloczków drewnianych znany był tam w V wieku pne, w okolicach III wieku znali już ruchomą czcionkę drewniana. A nawet automatyczne sortownice do nich Wynalezienie odlewanych cynowych lub ołowianych czcionek z kolei to wynalazek Koreańczyków na ponad 300 lat przed narodzinami Gutendberga

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Combo2104
0 / 0

Mają rozmach...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kinia25
-1 / 1

Który jest który?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem