Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
77 106
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
O Obeznany
0 / 4

@Sevivo Narracja zależy od mądrości etapu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wiesiu73
+7 / 7

Watykan -
1200 mieszkańców.... FEJK news.. Przebadaj San Escobar...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+4 / 6

@wiesiu73 no i wszystko w porządku. Jak 1 Rosjanka będzie na terenie Watykanu dawała d..y, to średnia wyjdzie bardzo wysoka...

A że sama informacja jest fejkiem...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 marca 2020 o 14:03

T Tibr
0 / 2

@wiesiu73 @w0lnosc ja bym sparafrazował tytuł pod demotem odnosząc się do prawa "oskarżonemu wolno kłamać w swojej obronie - może kierować podejrzenia na innych" i nic mu nie możesz zrobić.
@Megaloceros więc śmiało zrób coming out i tylko nie mów, że jesteś xD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
0 / 0

@Tibr w USA. W Polsce masz prawo tylko odmówić zeznań.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+2 / 2

@w0lnosc "Podstawowe prawa i obowiązki oskarżonego określa art. 74 KPK. Przede wszystkim oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Obowiązuje zasada domniemania niewinności i to oskarżonemu należy udowodnić winę a nie odwrotnie (zaznaczyć należy, że w praktyce, szczególnie w przypadku tzw. przestępstw gospodarczych - to oskarżeni bardzo często zmuszeni są udowadniać swoją niewinność). Oskarżony może przyjąć taktykę biernej obrony poprzez odmawiania składania wyjaśnień, a postawa taka nie rodzi żadnych niekorzystnych domniemań procesowych (przede wszystkim milczenie nie oznacza przyznania się do winy).
Oskarżony składa przed sądem wyjaśnienia po uprzednim pouczeniu go przez sąd o przysługującym mu prawie do odmowy składania wyjaśnień lub może odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania. Oskarżony w przeciwieństwie do świadków nie jest pouczany o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań co wiąże się z ewentualną odpowiedzialnością karną. Oznacza to, że oskarżony może kłamać w swojej obronie. Zasadą jest także, że niedające się usunąć wątpliwości należy interpretować na korzyść oskarżonego"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
0 / 0

@Tibr masz rację, ale częściowo.
Praktyką dlatego gliniarzy i prokuratury jest często branie człowieka, którego zamierza się oskarżyć w charakterze świadka i ma zeznawać "w sprawie", a nie przeciwko. Sam parę razy byłem wzywany do sprawy "w sprawie", choć winny w takiej sprawie był oczywisty (więc mogli od razu "przeciwko"). W tym momencie wszystkie jego zeznania trzyma klauza, o której wspominałeś. Zatem faktycznie - może kłamać w samym sądzie. Jednakże próba kłamania wcześniej zwykle nie za dobrze się skończy. Nie znam tak prawa karnego (nie potrzebowałem go poznawać :-) ), ale czy ta klauzala o której mówisz działa także na komendzie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 marca 2020 o 22:23

T Tibr
0 / 0

@w0lnosc właśnie zwróciłeś uwagę na szczegóły... zawsze jest różnica pomiędzy świadkiem (to oczywiste), osoba podejrzaną, a podejrzanym/oskarżonym.
A na komendzie lepiej się nie odzywać milczenie jest złotem ;) chyba że idzie o współpracę i układ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
0 / 0

@Tibr dlatego napisałem: "w Polsce de facto masz prawo tylko odmówić zeznań".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem