Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
100 124
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
B baranina13
+8 / 12

niedowiarkom przypomnę: konstytucja 3 maja, III Sobieski - który był jednym z trzech Króli....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Haize
+10 / 10

@baranina13 I tak dobrze, ze nie jednym z sześciu...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+9 / 9

@baranina13 - a uchwalono ją pod Wiedniem, zaraz po tym, jak Sobieski spuścił manto Turkom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S singri
+9 / 15

Mam nadzieję, że to tylko niezręczne wyrażenie w stylu: "nie mamy pomnika Konstytucji, nie mamy Stanisława Poniatowskiego... Mamy Sobieskiego? To złożę pod jego pomnikiem, przecież nieważne gdzie, ważne że zdjęcia będą."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Forget_about_it
+7 / 9

Konstytucja z trójeczką, król z trochę inną trójeczką w nazwie, epoka się mniej-więcej zgadza... Po co drążyć temat ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Gro9
-1 / 19

mhm
A teraz postawmy do pionu PISowskich troli:
Podczas tej samej uroczystości kwiaty tam złożyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP.
Chcecie mi misiaczki powiedzieć że lepiej od ludzi kultywujących historię i tradycję Piłsudczykowskie wiecie jak honorować Polskie tradycje ?
Dla waszej wiadomości, bo widać że z komunikatów TVP to raczej kretyniejecie. Gdańsk od dawien dawna był kulturowo miastem germańskim, ale to właśnie Jan III Sobieski sprawił że że jego mieszkańcy mimo korzeni genetycznych germańskich czuli się Polakami. Dlatego król ten jest dla mieszkańców Gdańska szczególnym symbolem przemiany tego miasta w miasto Polskie. Więc absolutnie nie dziwi mnie złożenie tam kwiatów w dzień święta Polski.
Bo - do wiadomości mniej inteligentnych - 3 maja nazywa się świętem konstytucji - ale nie jest to święto na cześć kawałka papieru tylko naszego kraju - POLSKI.

I co, głupio wam barany że się wykazaliście patriotyzmem na poziomie sebiksa spod bloku co wymachując biało czerwoną flagą sigh hailuje po kretyńsku ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2020 o 9:14

R konto usunięte
+3 / 11

Nie, nie głupio. Sobieski w dalszym ciagu nie ma nic wspólnego z Konstytucją 3 maja. Podobnie jak Piłsudski, Wałęsa czy Kowalski spod trójki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L loukas5
-3 / 5

@Gro9 Co ma piernik do wiatraka. Baranie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar patriotaLokalny
-4 / 10

Jeżeli przybył wczoraj z Izraela to się nie dziw że posiada aż taki duży poziom intelektualny oraz aż taki duży poziom IQ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Haize
+7 / 7

Oj, tam, oj tam. Czepiasz się. Jan III tez wielkim królem był.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+5 / 15

@Haize - Właśnie on był wielki, w przeciwieństwie to cioty i zdrajcy Poniatowskiego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
+4 / 8

@Quant
Ani jednego ani drugiego króla nie da się ocenić tak jednoznacznie.
To Sobieskiemu zawdzięczamy pozostawienie przy granicy Rzeczypospolitej wrzoda w postaci Prus. A Prusy przypomnę dokonywały wespół z innymi państwami rozbiorów Polski.
Natomiast Konstytucję 3 maja zawdzięczamy w dużej mierze właśnie Poniatowskiemu który w trudnych czasach starał się ratować z Rzeczypospolitej co się da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2020 o 10:57

Q Quant
+6 / 6

@Bimbol Nic się nie starał. Wziął udział w przygotowaniach konstytucji, bo nie miał innego wyjścia. Żądały tego elity Rzeczypospolitej, które mogły go wysadzić z siodła, ot i cała tajemnica. O tym jakim naprawdę królem i człowiekiem był Poniatowski, świadczy to, że brał udział w Konfederacji Targowickiej - najbardziej zdradzieckim przedsięwzięciu w historii naszego kraju. Był również agentem Carycy Katarzyny, z którą omawiał losy naszego kraju w sypialni. Sprzedał się Rosji w zamian za obietnicę umorzenia swoich ogromnych prywatnych długów, których narobił żyjąc ponad stan i dochody państwa. Rozumiem, że uległeś historycznej propagandzie, która wybiela tę kreaturę, ale niezależnie od tego ile kitu nakładli Ci do głowy w szkole, pamiętaj, że Poniatowski był przede wszystkim zdrajcą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2020 o 11:52

K killerxcartoon
-2 / 4

@Quant Elity właśnie tego nie żądały , Tylko grupy wykształconej szlachty głównie drobnej domagającej się reform ustrojowych podobnych jakie były w krajach protestanckich i o przeobrażenie się kraju z królestwa na bazie feudalizmu ziemiańskiego uzależnionego od szlachty i jej wojska w konstytucyjną monarchię na bazie republikańskiej opartej na merkantylizm z własną armią.

Utrata części bezpośredniego wpływu na państwo bogatej wielkoobszarowej ziemiańskiej szlachty i kleru jaki też był ziemiańskim feudałem wywołało konflikt i kolejną już konfederację jak wymieniacie czyli targowicką jaka znowu skłóciła zbrojnie polaków . (podobnie jak konfederacja radomska, konfederacja tarnogrodzka, konfederacja barska , konfederacja warszawska 1704, konfederacja sandomierska, konfederacja toruńska , konfederacja słucka jakie wszystkie miały tez mniejszy lub większy kontekst religijny i podważały lub usiłowały przywrócić ustalenia konfederacji warszawskiej 1573)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
0 / 2

@Quant
Sugeruję zajrzeć też do innych źródeł niż Wikipedia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+1 / 3

@Bimbol - nie wiem co na temat Poniatowskiego jest w Wikipedii i mnie to nie obchodzi. Wiedzę historyczną czerpię z książek. Akurat o Poniatowskim bardzo rzetelnie pisał profesor Wyrozumski. Polecam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+5 / 17

Co się czepiasz, ja ostatnio posadziłem kwiatki pod brzozą w hołdzie wszystkim mężczyznom zmuszanym do pracy w ogrodzie. Ty byś zaraz napisał, że nie wiem nic o katastrofie smoleńskiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Raadi
+6 / 6

To bardzo stara, jeszcze feudalna zasada, żeby się nigdy nie okazać mądrzejszym, niż pracodawca/władca/zwierzchnik ... Bo to prosta droga do pożegnania się z posadą ... :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ashardon
+5 / 5

@Raadi To ukaz cara Piotra I z 1708 roku "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
+3 / 5

Mógłbyś dzieci nie obrażać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fiksusik
+5 / 5

Jest w tym pewna logika - gdyby Sobieski nie zatrzymał Turków, to nie byłoby możliwości zwołania Sejmu 1788-1792 i konstytucji by nie było. Oczywiście wg tej zasady kwiatki należą się też innym władcom, przynajmniej od Mieszka I, żeby już nie sięgać do Piasta Kołodzieja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D DAREKJP
+2 / 2

@fiksusik Ja bym sięgnął jeszcze dalej, niż do Piasta Kołodzieja. Postawiłbym pomnik Adama i Ewy i tam można składać im kwiaty, a jednocześnie wszystkim ich potomkom… Te same kwiaty by miał wtedy Sobieski, Poniatowski, nie wspominając już o Stalinie, czy Hitlerze. Wilk byłby syty i owca cała…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
-3 / 7

Nie przepadam za babą, która została prezydentą mojego ukochanego miasta, ale jeszcze bardziej nie znoszę takiego czepiania się. Dla mających problem z czytaniem ze zrozumieniem: "Złożyliśmy kwiaty w hołdzie tym, którzy wywalczyli konstytucję. Skromna uroczystość miała miejsce tradycyjnie pod pomnikiem Sobieskiego."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar balard
0 / 8

A kturej części wypowiedzi nie kumasz. pod pomnikiem(...) KROPKA. I NOWA myśl. gdzie tam masz, że to Sobieski walczył o konstytucję? dałeś samozaoranie - poziom ekspert!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dncx
0 / 0

Ale fajnie się mieli, ze mieli słońce i ładną pogodę. Na południu ani pomnika JIIS, ani pogody. Tylko zimno i deszczowo cały dzień.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+1 / 7

@ZenonZabawny UWAGA, KŁAMSTWO!!
Dla ludzi szukających prawdy w kłamstwie przytaczam całość zmanipulowanej przez propagandzistów wypowiedzi:

Aleksandra Dulkiewicz (Facebook)
Święto Konstytucji 3 maja obchodzimy skromnie. Ale ta skromność jest wyrazem patriotyzmu i obywatelskiej świadomości oraz solidarności i troski o drugiego człowieka. Za co pięknie wam dziękuję. Złożyliśmy dziś kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego - który był świadkiem wielu patriotycznych manifestacji i jest jednym z symboli gdańskiego marzenia o wolności - w hołdzie tym, którzy tę konstytucję wywalczyli. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie dziedzictwa trzeciomajowego święta. Szanujmy Konstytucję!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bubu2016
+2 / 6

Wiele osób pospieszyło się z hejtem. Dlaczego? Bo nie rozumieją kontekstu. Bo nie są gdańszczanami.
Za komuny obchody 3 maja były zakazane. Opozycja mimo to zbierała się, by uczcić święto. A gdzie? Pod przywiezionym ze Lwowa pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Rok w rok, taka tradycja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B biuro74
0 / 0

@Bubu2016 ja to widzę tak, jakby Dulskie przemówiły. Ich nie przegadasz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem