Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
40 53
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar rafik54321
+6 / 10

A nie prościej po prostu wprowadzić pojęcie płci biologicznej? Uwarunkowanej kodem DNA, cechami anatomicznymi czy po prostu genitaliami. Z tym genderowcy dyskutować nie mogą. Równie dobrze mogliby negować fakt że w nocy jest ciemno XD.
A te wszystkie pseudopłcie które sobie powymyślali, określić jako płeć "subiektywna".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar archeYOLOg
+3 / 5

@rafik54321 Ta płeć biologiczna jest określana przez antropologów fizycznych, tak jak napisałem. DNA nie zawsze daje się zbadać z powodu kremacji. A i w tej sprawie nie jest to takie jednoznacze (płeć chromosomowa nie musi współgrać z występowaniem genitaliów).
Co do genderowców to nie wiem, nie znam. Gender w środowisku naukowym jest uważane za płeć kulturową, a w środowiskach LGBT za płeć psychiczną. Więc może o to Ci chodzi. Mamy niesamowite analogie etnograficzne, więc trzeba uwzględniać różne scenariusze funkcjonowania płciowości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-5 / 7

@rafik54321 jak juz to wiele razy bylo tlumaczone, pod wzgledem biologicznym sa rozne rodzaje plci, i nie zawsze one musza sie ze soba zgadzac

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agronomista
-1 / 1

@rafik54321 są przypadki kobiet, czujących się kobietami, mających genitalia żeńskie. Były jednak bezpłodne i podczas leczenia i badań okazało się, że mają chromosom XY jak mężczyźni. Dodatkowo mamy przypadki dublowania się chromosomów i wtedy mamy całkowicie nieprzewidywalne sytuacje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+3 / 5

@Xar . To może są też różne rodzaje wzrostu? Wzrost fizyczny, psychiczny, emocjonalny, kulturowy itd.? Nie, wzrost to wzrost, kropka. Tak samo płeć to płeć - mężczyzna może zostać ojcem a kobieta matką, kropka. A to czy ktoś lubi naprawiać auta albo szydełkować serwetki to nie płeć tylko predyspozycje i zainteresowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-5 / 7

@Banasik czyli co mowi jaka jest plec?Genitalia? DNA? Hormony? Plec gonadalna? Plec mozgu?
Jak nie rozumiesz o czym mowie, to poczytaj. Wtedy sie wypowiadaj. Bo poki co pokazujesz ze nie rozumiesz o czym mowisz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+1 / 7

@Xar . Płeć mózgu? To pewnie jest też płeć nerki, kolana, paznokcia itd.? Poczytaj więcej to będziesz miał jeszcze więcej takich głupich pomysłów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-5 / 7

@Banasik o ile wiem, to nie myslimy kolanem. Ale jak dla Ciebie kolano albo paznokiec sa tak samo unerwione i wazne do funkcjonowania jak mozg, no to sorry - napisalbym cos ale nie chce Cie obrazac. Wygoogluj sobie po prostu: plec mozgu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+3 / 5

@Xar . Płeć nie ma nic wspólnego z myśleniem tylko z rolą osobnika w procesie reprodukcji. Wygoogluj sobie "płaska ziemia", też coś znajdziesz, tylko co z tego? W sieci jest pełno głupot, twoje posty także.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 3

@Banasik plec to cytujac za wikipedia "zespół cech o charakterze struktur i funkcji pozwalających na sklasyfikowanie organizmów na męskie i żeńskie". To pierwszy blad ktory popelniasz. Kolejnym jest fakt, ze tak jak u pawiow roznia sie samce i samice wygladem, tak kobiety i mezczyzni roznia sie na roznych poziomach - poczynajac od genitalnego, przez chromosomy(czyli DNA) konczac na budowie takich organow jak mozg.
Serio, sprawdz sobie: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82e%C4%87#P%C5%82e%C4%87_cz%C5%82owieka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+2 / 4

@Xar . LOL! O tym, że mężczyzna różni się od kobiety to ja wiedziałem na długo przed powstaniem Wikipedii. A ty wertuj dalej, może dowiesz się jeszcze innych ciekawych oczywistości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar archeYOLOg
0 / 0

@banasik w sumie to są różne rodzaje wzrostu. Kaczyński jest uważany za kurdupla, a Kwaśniewski wyższy chyba o centymetr za giganta. Więc powiedzmy sobie, że można by mówić o wzroście kulturowym.

Co do płci to była ona różnie postrzegana. Wpisz sobie w Google np. Trzecia płeć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lulus
+1 / 1

@killerxcartoon - bo my(archeolodzy) jesteśmy kreatorami przeszłości. Próbujemy być "obiektywni", ale nasz punkt widzenia na daną rzecz(pochowek/przedmiot) jest determinowany przez rzeczywistość teraźniejszą, w której żyjemy. Tego nie przeskoczysz, dopóki nie bedzie np. wehikułu czasu, lub sposobu podejrzenia realnej przeszłości, jaka była. Więc takich "pomyłek" lub zmian koncepcji(jak z tą kobietą) - niestety - może być sporo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-3 / 5

@Lulus mysle, ze to jednak nie na podstawie tego, jak obecnie wyglada rzeczywistosc, ale co wiemy o tamtycz czasach. Porownajmy np. podejscie do kotow w starozytny Egipcie a w sredniowiecznej Europie pod panowaniem Grzegorza IX - jakbysmy oba skrajnie rozne przypadki oceniali pod wzgledem dzisiejszej rzeczywistosci, to wynik powinien byc taki sam

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+2 / 2

@Xar , @killerxcartoon, Ale o germanach i Amazonkach historia wspomina.
Ale co wiemy o tamtych czasach wynika często z przemyśleń współczesnych. Trochę się interesowałem archeologią... i sporo czytam o historii bo ta wyniesiona ze szkoły to w dużej mierze dobór propagandowy. Oglądałem kiedyś program pod koniec lat 90tych o archeologii i neolicie oraz nowym podejściu do archeologii czyli archeologie eksperymentalną w jakiej próbowano odtworzyć jak siec os wykonywało czy jak coś wtedy funkcjonowało. Świetny program bo uczył jak z buły krzemiennej wyciosać grot do włóczni czy groty do strzał i jak je wykonać. Czy jak rozpalano wtedy ogień za pomocą metody ciernej . Przy czym pokazywali znaleziska dokumentujące technologię. Pokazywali przedmioty znalezione gdzieś w jaskini we Francji. Była tam ciekawy artefakt o jakim wspominał autor programu. Był to kawałek pororza jelenia odciętego tuz nad najniższym odrostem wraz z zachowaną koroną a przez koronę był wywiercony czy wybity otwór dokładnie obrobiony i wypolerowany w jakim na krawędzi była wyrżnięty kawałek spirali. Przedmiot odkryty pod koniec XIX wieku. Opisany i tu ważny cytat " prawdopodobnie amulet albo przedmiot totemiczny o znaczeniu rytualnym lub religijnym" Warto na to zwrócić uwagę bo ogromna ilość przedmioto opisana w zbiorach ma podobne opisy zwłaszcza te znalezione w XIX wieku i początkach XX. Wyobraźnia archeologów przesiąknięta religijnością w wypadku braku wiedzy czym może być przedmiot kazała im przypisywać im znaczenia religijne a nie praktyczne. Sam autor programu mowił że przedmiot ma niewątpliwie jakieś zastosowanie praktyczne jako narzędzie ale nie bardzo wiadomo jakie. Kilka lat później w filmie o Papui-Nowej Gwinei czy o Aborygenach nakręcony gdzieś w latach 70tych i widziałem tam dość podobny przedmiot jaki był wykonany z pieńka małego drzewka w jakim jedn z korzeni zostawiono resztę usuwając a przez pień wywiercono otwór Wprawdzie nie miał wewnątrz tej spirali ale był dość podobny. Służyl do mocowania grotu włóczni czy oszczepu do drzewca i oplatania ich ciasno nicią czy bardziej włóknem. Trzymając w lewej ręce ten przedmiot za wystający odrost korzenia , końcówkę grotu umieszczało się w otworze a po zahaczeniu włókna o wcięcie w drzewcu trzymając go kciukiem lewej ręki obrało się drzewcem rolując go dłonią prawa po udzie. Więc przypuszcam że tamten z poroża mógł mieć podobne zastosowanie. To nasza wiedza praktyczna jaką się posługujemy i zmysł obserwacji oraz wnioski z niego kreują nam obraz historii. Myślę ze większość dawnych przedmiotów miała zastosowanie praktyczne a nie magiczne czy rytualne albo religijne.
Tu inny przykład nonsensów jakie tworzą historycy i archeolodzy i znów kreowanych religijnie.
Oto Kamień ofiarny we wsi Wrząca powiat Turek
https://www.youtube.com/watch?v=c5hnuTzosYw
Czytałem o nim trochę i wszyscy powtarzają jak mantrę bzdurę. Kamień Ofiarny. Czy tylko ja widzę w nim przedmiot praktyczny ? To ewidentnie dolna cześć żarna (o ile mnie pamięć nie myli zwana kolebką ). Ciut innego niż się przyzwyczailiśmy widywać czyli takie poziomo obrotowe gdzie koło żarna lezy płasko i pracuje poziomo albo kżyżowo obrotowe gdzie obrotowe kola kręcą się pionowo dookoła obwodu poziomego. Tu widać ewidentnie że w zachowanym otworze był drąg w kształcie litery Y a po drugiej były jeszcze dwa (sa w opisie tu ledwo widoczne bo żarno jest chyba ułamane ) w jakich były pionowe belki trzymające inny kamień z otworem albo belkę z otworem ograniczającą ruchy a pomiędzy nimi przez Y był biegła oś z korbą na jakiej umieszczone było okrągłe żarno jaki było w owym otworze. Ewentualnie identycznie zbudowane mogło służyć nie jako żarno tylko koło szlifierskie .
Wiec jest to miejsce albo po młynie albo po kuźni . Idąc za behawiorystami naszych przodków głównie zajmowało produkcja i zdobywanie żywności oraz wytwarzanie dóbr potrzebnych do przetrwania a nie religijność jaka owszem była nie dominowała i świat się wokół niej nie kręcił

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 25 maja 2020 o 15:15