Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar PIStozwis
-3 / 13

To akurat wymóg UE. Szkoda tylko, że PIS nie stosuje wszystkich wymogów Unii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdamSlodowy
+18 / 20

@PIStozwis Nie przypominam sobie żeby UE narzucało komukolwiek stawki VAT. Jedynie wprowadzenie nowej nomenklatury dla towarów i ujednolicenie stawek VAT dla całych grup towarowych spowodowało potrzebę wyboru jednej stawki dla wszystkich urządzeń. Pytanie brzmi dlaczego wybrano wyższą stawkę VAT dla tego typu urządzeń które nie mają szerokiego rynku odbiorców, a niejednokrotnie stanowią niezbędne narzędzia do utrzymania kontaktu ze światem. Równie dobrze można było całą tą grupę towarową ujednolicić do 8% VAT,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdamSlodowy
+1 / 3

@PIStozwis widzę że przyjmujesz wiedze z artykułów tak jak ją przedstawia dziennikarz a w tym wypadku nawet osoba nie bedąca ani ekonomista ani też dziennikarzem. Stwierdziłem że "nie przypominam sobie" jako sarkazm bo w tym wypadku mam akurat pewność, na co dzień zajmuję się rozliczeniami i sprawozdawczością. Jedyne co się stało to fakt że postanowiono zmienić nomenklaturę z PKWiU na CN dla towarów co ułatwi obrót zagraniczny towarami oraz ujednolici system podatkowy, w tym wypadku unia narzuca jedynie strukturę CN w które w ramach urządzeń medycznych nie ratujących życia znalazło się wiele różnych towarów dotychczasowo rozbitych w różnych miejscach PKWiU i obciążonych różnymi stawkami VAT. Jako że uzgodniono że całe grupy towarowe będą miały jednakową stawkę VAT to dla w/w grupy przyjęto stawkę 23% i to jest decyzja ministerstwa finansów a nie unii europejskiej. Z powadzeniem można by też było przyjąć dla tej grupy 8% albo też 0%. Tak że wiązanie dyrektyw i ustaw unii europejskiej bezpośrednio ze stawkami VAT w Polsce to zdecydowanie zbyt daleko idąca asumpcja. Napisałem dłuższą tyradę ale stwierdziłem że to nie miejsce na tego typu dyskusje, jeśli chciałbyś podyskutować o tej tematyce to proszę o widomość prywatną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
0 / 2

@AdamSlodowy Źródło pierwsze z brzegu. Szukaj dalej. Jest ich wiele.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdamSlodowy
+2 / 4

@bolek_i_lolek Zacznijmy od tego że w obrocie transgranicznym VAT nie ma żadnego znaczenia, jest to podatek pobierany wyłącznie od towarów sprzedawanych na terenie Polski w momencie przekraczania granicy towar jest bez VAT i w kraju docelowym jest on sprzedawany zgodnie ze stawkami VAT tamtego kraju. Przystąpienie do Unii wymusiło na Polsce ujednolicenie systemu podatkowego i z czasem także dostosowanie nomenklatur do standardów Unii. Poważnie, nie rozumiem jak można myśleć że Unia Europejska narzuca nam wysokość stawek VAT. Nie ma to żadnego wpływu na konkurencyjność towarów bo, dla przykładu, jabłka niezależnie od tego czy pochodzą z polski czy też spoza naszych granic będą obarczone tą samą stawką VAT niezależnie od tego jaka stawka obowiązuje na nie w kraju pochodzenia, podczas przekraczania granic ich wartość jest wyrażana jedynie wartością netto nie obciążoną żadnym podatkiem. Ale rozumiem że mam tu do czynienia z przekonaniem że unia to samo zło i wszystkie nasze problemy są przez unię tymczasem ciągniemy kasę z Unii na potęgę i to znacznie więcej niż do niej wkładamy, zapewne się to jednak zmieni w niedługim czasie gdyż bardzo chętnie korzystamy ze środków unii unikając jakiejkolwiek zobowiązań a dostosowywanie prawa do norm i zaleceń unijnych idzie wolno albo wręcz w ogóle. No dobra odbiegłem od tematu. Jako że wiadomym jest że nie można dowodzić nieistnienia więc proszę bardzo, skoro jesteś tak przekonany o tym że istnieją konkretne unijne akty prawne narzucające nam stawki VAT, o podanie konkretnych numerów i paragrafów. Podpowiem że wszystkie unijne akty prawne są dostępne publicznie w EuroLex.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdamSlodowy
0 / 0

@bolek_i_lolek Ty mówisz że Unia narzuciła nam konkretnie co i jak mamy opodatkować dlatego wspomniałem tylko o obrocie wewnątrzunijnym aby Ci uzmysłowić że wartość podatku w Polsce nie żadnego wpływu na wartość towaru dla innych członków unii bo oni mają swoje odrębne regulacje.
Jedynie co zarządziła unia to to że podatek VAT ma istnieć, że główna stawka ma być nie mniejsza niż 15%, że mogą istnieć maksymalnie dwie stawki obniżone i zwolnienia z VAT. Co do tego jaką wysokość VAT ustali nasz rząd i na jakie grupy towarowe zastosuje stawki obniżone lub zwolnienia Unia się już nie wpierdziela wiec twoje twierdzenie jakoby unia narzuciła nam jakiekolwiek stawki VAT czy też wymusiła takie a nie inne powiązanie konkretnej grupy towarowej do stawki VAT jat błędne i z dupy wzięte. Dodatkowo powyższe wytyczne dotyczące VAT zostały wprowadzone Dyrektywą a nie Rozporządzeniem a więc stanowią jedynie deklarację celu do którego powinni dążyć wszyscy członkowie unii a nie akt nadrzędny. To za co i ile płacimy VAT jest całkowicie decyzją rządu naszego kraju i jeśli sądzisz inaczej to mi jesteś w błędzie z którego nie planuję Ciebie dalej wyprowadzać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
0 / 0

Czyżby Unia obniżyła VAT na musztardę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
+1 / 1

Nie zobaczą. Poczują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G grimmonk49
-1 / 1

A skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piernikTheBest
0 / 0

Niewidomi nie stanowia glownego elektoratu, wiec mozna z nich troche zedrzec bo trzeba zasponsorowac obnizke VAT na musztarde. Ogolnie to wyjszlo na to ze tereaz wiekszosc spoleczenstwa powinno byc zadowolone bo jest wiecej spozywajacych musztarde niz niewidomych. I to sie wlasnie nazywa 'dobra zmiana'

Odpowiedz Komentuj obrazkiem