Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
660 686
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
7 7th_Heaven
+16 / 28

Ależ nie można, bo apostazja to wystąpienie z kościoła a nie unieważnienie sakramentu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zjebmaker
+18 / 22

@Krzysio1 apostazja nie jest unieważnieniem chrztu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U UFO_ludek
-4 / 16

@7th_Heaven Po akcie apostazji dostajesz akt chrztu z adnotacją o wystąpieniu z kościoła czyli ze swego rodzaju oświadczeniem, ze ten dokument jest już nieważny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+18 / 24

@UFO_ludek I nadal pozostajesz w ewidencji kościelnej jako ochrzczony, który wystąpił.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+1 / 9

@Oriolus a on po zostaje w ewidencji jako biorący ślub, który to ślub został unieważniony, czyli skoro pozostał w ewidencji to ślub był czy go nie było? (Nie polemizuje z wnioskami tylko z argumentami)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+7 / 13

@LeClerc2 Temu, że na przetwarzanie moich danych osobowych operatorowi wyraziłem świadomą zgodę w przeciwieństwie do chrztu i moich danych osobowych w księgach kościelnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pergamin
+4 / 10

@Krzysio1 niestety, ale według kościoła, chrzest jest niezbywalnym sakramentem. Raz ochrzczony nie można zrzec się tego sakramentu. Akt apostazji nie jest pozbyciem się sakramentu, jest formalnym wystąpieniem ze struktur kościoła, można nawet nazwać go ochotniczą ekskomuniką, ale nie zmienia to faktu, że w oczach kościoła nadal figurujesz jako osoba ochrzczona, może nawet wierząca, ale niepraktykująca. A potem statystyki kościelne wliczają cię jako katolika. Bo katolikiem, według nich, jesteś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+2 / 6

@LeClerc2 Jak odkryłem u siebie w domu podsłuch założony przez SB (w 1982) i złożyłem skargę to pytali o to samo: Ma pan coś do ukrycia? Przecież nie robi pan nic co jest zakazane więc co panu podsłuch przeszkadza. Przykrości pan też nie miał? To o co chodzi? Tylko się pan czepia!!
Przy czym jestem w stanie pojąć, że wtedy, dla tych panów słowa "wolność", czy "prawa obywatelskie" były pustymi słowami ale, że 30 lat po obaleniu komuny znajdzie się ktoś o podobnych poglądach.... zaskoczyłeś mnie!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 21 lipca 2020 o 14:15

7 7th_Heaven
+1 / 5

@Tibr przeczytaj co napisałeś: dostaje papier który stanowi o tym, że ślub unieważniono. W przypadku apostazji nie dostajesz niczego takiego w sprawie chrztu. Nie dyskutuj proszę z logiką.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
+2 / 6

@LeClerc2 wyobraźmy sobie, że Twoi rodzice po Twoich narodzinach poświęcili Cię szatanowi i dali Ci namaszczenie sekty diabła, zapisując Cię tym samym do jakiegoś satanistycznego związku wyznaniowego (zakładając że taki istnieje). Teraz jesteś dorosły, świadomy, poczułeś powołanie np katolicyzmu, chcesz głosić słowo Boże, przyjąć święcenia kapłańskie, a tu pasztet, bo wymagają od Ciebie wyrzeknie coś się szatana a ty masz sakrament, zostałeś poświęcony szatanowi z a przecież wg Twojej religii szatan istnieje, więc poświęcenie jemu jest raczej wiążące, zadasz unieważnienia, ale sekta na to gdzieś a nowy kościół widzi jednak pewien problem w tym, że masz jakieś układy z szatanem..
Oczywiście to sytuacja hipotetyczna, bo w rzeczywistości KK z radością oswiadczyłby w takiej sytuacji, że on "ma moc" unieważnienia Ci tego bo ma "układy z Bogiem" a on ma władzę nad szatanem xD nagle by się okazało, że mogą wszystko. Tylko jak zapytasz o unieważnienie chrztu to się nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar LeClerc2
-5 / 9

@Oriolus Serio? Bycie wpisanym w jakichś aktach jako osoba ochrzczona ale nie będąca już członkiem Kościoła porównujesz do podsłuchu SB? To drugie służyło do inwigilacji, pozbawiania ludzi prywatności i szukaniu na niego haków. A to pierwsze jest tylko wpisem, że faktycznie się wypisałeś. Wszędzie tak jest, że musi być wszystko udokumentowane. Wypisując się z subskrypcji twoje dane nie znikają. Są przechowywane z informacją o dacie usunięcia subskrypcji. Nawet jak ktoś umiera, to wszystkie jego dane nadal istnieją z adnotacją, że nie żyje. Tak samo tutaj, jest adnotacja, że już nie przynależysz do Kościoła Katolickiego. To tylko czysta biurokracja, że każda czynność musi być na papierze i przechowywana.
Ale jeżeli byś chciał, żeby po odejściu z Kościoła informacje o tobie zostały usunięte, to równie dobrze, możesz wnioskować o to, że jak więzień odsiedzi karę i wyjdzie na wolność, to jego kartoteka z więzienia powinna zniknąć, bo już nie jest więźniem. Ale to jest bez sensu, bo musi być podkładka, że taki ktoś istniał i odsiadywał karę. Tak samo Kościół, musi mieć podkładkę, że istniałeś jako członek Kościoła, ale się wypisałeś, a nie, że nagle ktoś był i nie ma.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
+3 / 3

@LeClerc2 ale co ty tu o podkładkach?? Unieważnienie ślubu nie jest podkładką, jest unieważnieniem sakramentu, czyli ważnego aktu religijnego dla wyznawcy tejże religii. To nie ma sensu że sakrament zawarty dobrowolnie i świadomie można unieważnić, zezwalając na zawarcie go na nowo z kimś innym, a sakrament przyjęty pod przymusem, nieświadomie, nie może zostać unieważniony bez względu na to, jak ważne jest to dla danej osoby!
Co ty tu porownujesz do więźniów? Więźniowie odbywali kare będąca konsekwencją ich świadomych wyborów. Jeśli ktoś został niesłusznie skazany i odsiedział wyrok bezpodstawnie to nie dość że zostaje uznany za niewinnego, wykreślony z rejestru osób karanych to jeszcze może ubiegać się o odszkodowanie. Taka drobniutką kurde acz istotna roznica

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
+3 / 5

@Krzysio1
z punktu widzenia kk, apostazja to ekskomunika na wlasne zyczenie, i nie ma nic wspolnego z sakramentem chrztu tylko z wykluczeniem ze wspolnoty wiernych

@UFO_ludek
"Po akcie apostazji dostajesz akt chrztu z adnotacją o wystąpieniu z kościoła czyli ze swego rodzaju oświadczeniem, ze ten dokument jest już nieważny."
nie do konca, zauwaz ze jak wrocisz do kosciola nie bedziesz chrzczony raz jeszcze, ergo nie jest to uniewaznienie chrztu, bardziej jego zawieszenie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+1 / 3

@LeClerc2 Tak samo Kościół, musi mieć podkładkę, że istniałeś jako członek Kościoła, ale się wypisałeś, a nie, że nagle ktoś był i nie ma.

Naprawdę?! Kościół musi mieć podkładkę? Jesteś pewien? A niby dlaczego? Co powoduje, że musi mieć taką podkładkę? Na nieochrzczonych podkładki nie ma i nie musi. O unieważnieniu chrztu nie jestem członkiem KK dokładnie tak samo jak Muzułmanin. Więc dlaczego jestem gorszy?

Porównanie do SB wynika wprost z Twojej argumentacji... "no co ci szkodzi". Dokładnie taka sama argumentacja była tam! Ciekawe, że tamtej argumentacji nie akceptujesz a tę kościelną jak najbardziej choć poziom moralny i merytoryczny obu argumentacji jest dokładnie taki sam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
+2 / 2

@mieteknapletek nie dostajesz żadnego aktu chrztu występując z KK, kolega wyżej wymyślił to na poczekaniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@Pergamin A od ilości "wiernych" widniejących w księgach zależy wysokość "kaski" którą dostają poszczególne parafie... większa parafia z większą ilością "wpisanych" = większa kasa z konkordatu na tę parafię

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 1

@Oriolus " I nadal pozostajesz w ewidencji kościelnej jako ochrzczony,"

A po unieważnieniu małżeństwa masz "w papierach" wpisane kawaler albo panna?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P konto usunięte
+23 / 25

Ja mam lepsze pytanie: czy - według KK, a zwłaszcza hierarchów, którzy zezwolili na unieważnienie śluby - dzieci Kurskiego, z tego unieważnionego małżeństwa, są dziećmi ślubnymi, czy bękartami?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A ArdenKel
+5 / 5

@Purple_Piper Wydaje mi się, że KK nie zajmuje się tą sprawą. Ochrzczone? Causa prawie finita.
Hierarchowie zaś - jak sądzę - mają to w głębokim poważaniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
+1 / 1

@Purple_Piper Ja mam lepsze pytanie: czy jeśli obydwoje małżonkowie postanowią dokonać apostazji, to ich ślub kościelny zostaje z automatu unieważniony?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 0

@7th_Heaven o to jest ciekawe pytanie... nie znam tematu zbytnio ale czy po apostazji można wrócić znów na łono szczęśliwych katolików?I jesli tak, to czy taka osoba może wziąć kolejny raz ślub kościelny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P konto usunięte
0 / 0

@7th_Heaven Jeśli apostazja nie likwiduje wpisu o chrzcie, to dlaczego miałaby likwidować wpis o ślubie?

Swoją drogą, dziwni ci apostaci, że brali kościelny, nieprawdaż?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

@Purple_Piper no moim zdaniem apostazja powinna unieważniać jedno i drugie. Zauważ, że słowo "unieważniać" nie jest tożsame z likwidacją żadnego wpisu, można to zrobić np wpisem unieważniającym, z resztą nie chodzi w ogóle o wpisz tylko o sam fakt uznania czegoś za nieważne i nieobowiązujące. Kwestia "wykreślenia" wpisu poruszana jest wyłącznie w kontekście ochrony danych osobowych oraz zachowania rzetelności statystyk, za które KK dostaje pieniądze (stopień finansowania związków wyznaniowych z budżetu zależy od liczby ich zdeklarowanych członków, która akurat w KK określana jest za pomocą rejestru chrztów)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

Moje pytanie miało konkretne podłoże. Mam znajomą, która się rozwiodła i zmieniła wiarę. Wyszła później za mąż po raz drugi za faceta o tym samym wyznaniu (ślub cywilny wzięli). Zastanawiałam się, co by było, gdyby jej były mąż również zmienił wiarę i obydwoje dokonali apostazji, albo nawet bez apostazji, po prostu poprosili o unieważnienie małżeństwa kościelnego z powodu zmiany wiary. Czy by je dostali od strzała? Czy apostazja z automatu by je unieważniła? Gdyby np w nowej religii mojej znajomej były śluby kościelne, to mogłaby ona chcieć unieważnienia ślubu z innej religii, żeby móc zawrzeć ten właściwy, zwłaszcza, że akurat jej religia jest podobna do katolickiej, ma tego samego Boga i nawet podobną Biblię.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

Swoją drogą, jeśli ktoś bierze ślub będąc w grzechu i kłamstwie, czyli dopuszczając się świętokradztwa, to czy taki ślub jest ważny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P konto usunięte
0 / 0

@7th_Heaven Wyjazd za granicę i zrzeczenie się obywatelstwa nie unieważnia dyplomów szkół ukończonych w kraju - to a propos chrztu. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

@Purple_Piper wybacz, ale jaki widzisz tu związek?? Mogłabym napisać elaborat na temat bezsensowności tego porównania, ale ciężko mi uwierzyć, że muszę....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CrazyPants
-2 / 12

po co ktos mialby uniewazniac chrzest?

1. jesli wierzy w Boga, nie zmienia religii -> wierzy w chrzest
2. nie wierzy w Boga/ zmienia religie etc -> nie wierzy w chrzest, po co uniewazniac cos w co sie nie wierzy?
przeciez jesli chcesz uniewaznic chrzest to znaczy ze wierzysz ze on cos znaczy:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pergamin
+9 / 15

@CrazyPants bo będąc osobą ochrzczoną figurujesz w księgach kościelnych i ich statystykach, udostępniasz swoje dane osobowe i dajesz instytucji z którą się nie utożsamiasz prawo do posługiwania się tobą w ramach działalności społecznej/politycznej. W końcu, według statystyk, ponad 90% osób w Polsce to katolicy i na tej podstawie struktury kościelne czują odpowiedzialność do reprezentowania narodu/swoich owieczek i strzeżenia ich przed złymi ideologiami i głupimi politykami. Szkoda tylko, że nie podają innych statystyk, w których to mniej niż 50% społeczeństwa, w tym momencie nie będę szukał konkretnych danych, ale jest to grubo poniżej 50%, uczestniczy we mszy świętej, a jeszcze mniej przystępuje do sakramentu eucharystii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar LeClerc2
-5 / 7

@Pergamin To też wynika z tego, że dużo ludzi nie rozumie różnicy między Katolik a Chrześcijanin i uważa, że wierząc w Boga, anie nie uczęszczając do Kościoła, są Katolikami. Poza tym to nie tylko statystyki z ksiąg kościelnych, ale np. spisy ludności i inne statystyki pokazują, że jednak ponad 90% polaków deklaruje się jako osoby wierzące. A takiego spisu powszechnego nie robi się na podstawie ksiąg kościelnych tylko pyta się ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dncx
+2 / 4

Ja np nie chodzę do kościoła choć zostałem ochrzczony ony. Jednak wierze, ze Bóg istnieje. Jako wytwór ludzkiej wyobraźni, który będzie istnieć tak długo jak długo człowiek będzie chciał o nim pamiętać. Jeśli człowiek zniknie Bóg zniknie z nim. Można go nazywać Allachem czy Bogiem Shiva. Człowieka ogromną wyobraźnię i jako taka może byc użyta do stworzenia dowolnego bytu trascendentalnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CrazyPants
0 / 0

@Pergamin

ok tylko jesli zmieniam religie, czyli NIE wierze w to co glosi kościoł w polsce to co mnie obchodzi co głosi kosciol w polsce? - to moje zdanie, ale
rozumiem Twój sposób myślenia, tylko ze co innego jest powiedzmy nie byc plaskoziemcem a co innego byc wrogiem plaskoziemcow. Dla mnie zdecydowanie wygodniej jest nie byc wrogiem plaskoziemcow, bo zazwyczaj jesli jestes czyims wrogiem to jednoczesnie jestes czyims wojownikiem, czasem nieswiadomie:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Livanir
+2 / 2

@CrazyPants Dasz mi twoje dane osobowe? Co ci za różnica, czy czasem je przytoczę w statystykach ile osób trenuje szermierkę, a od czasu do czasu na jakimś turnieju czy innym seminarium posiemjakim jesteś okropnym człowiekiem, bo nie płacisz na klub.
Co ci to za różnica?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

@CrazyPants można wierzyć w boga i nie wierzyć w sens i wartość chrztu. Zauważ, że istnieje wiele, bardzo wiele wyznań chrześcijańskich i okołochrześcijańskich, nie tylko katolicyzm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
0 / 0

@LeClerc2 nie istnieje żaden spis powszechny, w którym pytano by ludzi o wyznanie. Taki spis byłby bezprawny i były pogwałceniem wolności konstytucyjnych, dlatego nikt go nie przeprowadził i nie przeprowadzi. Spisy ludności w ogóle nie służą takim celom, jak sugerujesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wbq3510
+4 / 6

Niektórzy właśnie odkrywają jak działa kościół i co się dla nich liczy, gratulację

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zyo
+1 / 1

Można?można!dla tych równiejszych wszystko

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Marco61
0 / 0

Nie trzeba unieważniać. Biblia naucza, że chrzest może przyjąć tylko osoba wierząca, a więc chrzest niewierzącego niemowlaka jest po prostu nieważny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bubuniu
0 / 0

@Marco61 To proszę podać gdzie tak jest napisane w Biblii. Chętnie się odniosę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Marco61
0 / 0

@bubuniu Na przykład Dzieje Apostolskie 8,37.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bubuniu
0 / 0

Wedle wiary chrześcijańskiej, chrzest zostawia "znamię Ducha Świętego" na duszy, co znaczy - że według tej logiki - jest on nieusuwalny. Dlatego kościół nie może wykreślić z listy ochrzczonych. Porównałbym to to blizny, której żaden lekarz nie jest wstanie usunąć/zaleczyć.

Owszem, można z tym dyskutować czy się nie zgadzać, ale niestety nic z tym się zrobić nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar misteriusz
0 / 0

Można. Słyszałem o takiej sytuacji, że babka ochrzciła dziecko mlekiem (powinna być woda). Gdy to się wydało kazali tej już dorosłej osobie powtarzać wszystkie sakramenty z chrztem włącznie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 22 lipca 2020 o 7:22