Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
344 347
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar kondon
+2 / 4

Masz coś konkretnego na podparcie swojej tezy?
Mógłbym się zgodzić z tym cytatem, ale nie jestem do końca przekonany...
Ogólnie ciekawy temat i jeśli wiesz coś więcej - chętnie poczytam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Carmelot
+1 / 1

@kondon Baron-Cohen w "Teorii zła" pisał, że za okrucieństwem stoi brak empatii, który może być spowodowany między innymi zaniedbywaniem przez rodziców i inne czynniki środowiskowe. Też niedojrzałość emocjonalna skutkuje brakiem empatii, a wynika z doznanych krzywd. Tu możesz poczytać więcej jak chcesz: https://zdrowaglowa.pl/dorosle-dzieci-niedojrzalych-emocjonalnie-rodzicow-wywiad/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@Carmelot Tutaj się zgadzam, tylko jak to się ma bezpośrednio do potrzeby bycia ważnym?

„Pytaniem jest co tak naprawdę uzależnia. Uzależniać może myślenie „jestem dobrą osobą”. Może i tak. Jednak ktoś o umyśle psychoanalitycznym mógłby powiedzieć, że to nie to jest narkotykiem. Narkotykiem jest nienawiść, usprawiedliwienie do użycia siły, pragnienie totalitarnej kontroli i tyranicznych rządów. Maska dobroci jedynie to przykrywa.”

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar semy
0 / 8

Całe zło pochodzi od człowieka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
+2 / 2

@SiostraMuminka po to mamy umysł, aby rozwiązywać problemy. Tygrys i mikrob działają instynktownie, by przetrwać, a Ty masz rozum i nie musisz ranić innych, by przetrwać. Człowiek, gdyby chciał, to mógłby lepiej wszystko zrobił, ale niestety każdy jest egoistą i nie wybiera dobrych rozwiązań dla wszystkich istot, tylko wygodne i efektywne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar semy
+1 / 1

@SiostraMuminka Zło jest złem. Jak rozszarpie mnie to robi to nie robi tego z złej woli. Nie zostawi mojego truchła samego sobie tylko zje. On nie wrzuci mnie do dołu z wapnem tylko dla tego że nie jestem aryjczykiem albo mam inne zdanie niż czerwona sowiecka swołocz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@Antymonachomachia3 "Ty masz rozum i nie musisz ranić innych, by przetrwać"
W każdej sytuacji? No niekoniecznie...
Niektórzy są zbyt słaby, by się przeciwstawić złu.

Co do awokado, jeśli ludzie pracują przy nim, to znaczy, że nie mają innego wyboru i gdyby zrezygnować z awokado, to ich życie będzie jeszcze gorsze. Lepiej pracować za miskę ryżu, niż umrzeć z głodu.

Bycie dobrym dla kogoś też ma podstawę w chęci bycia ważnym. Cały rozwój naszego gatunku ma podstawę w chęci bycia ważnym.
To tylko narzędzie, dobro czy zło zależy od jego wykorzystania.

@semy Nie wydaje mi się, żeby zjedzenie Ciebie przez tygrysa było dla Ciebie czymś dobrym. Wychodząc z Twojego założenia kanibalizm nie będzie zły.
Zależy co masz na myśli pisząc "zło".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Arbor
+4 / 4

Potrzeba bycia ważnym jest przypisana człowieczeństwu. Każdy chce się czuć ważnym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
+1 / 1

@Arbor @kondon i inni
Tak, ale często pociąga to jednak przykre skutki. Mały przykład: Awokado. Ogólnie superowoc, zdrowy i ceniony. Jednak gdzieś na świecie przez popularność tego owocu cierpią ludzie, którzy zbierają te owoce i inni mieszkający w okolicy. Przepływ pieniądza opiera się głównie o tą działalność, więc ludzie nie mają wyboru - muszą pracować, za taką cenę jaką raczy im dać przewoźnik towaru, który zaś zależny jest od innych, wyżej ustawionych w tym biznesie. Stawka jednak nie jest zbyt wysoka dla robotników, przecież każdy chce korzystać. Kolejnym problemem jest wykorzystanie wody w produkcji awokado. Skutkuje to deficytami wodnymi w regionie zarówno dla ludzi, zwierząt i oczywiście roślin. W konsekwencji mamy tam biedę niczym z Afryki. Nikomu niestety nie opłaca się zaradzić tej sytuacji, bo za awokado nikt nie chce dawać więcej. Za tym idą kolejne problemy m.in. zaufania, jakości i obecnego zniewolenia finansowego w Krajach rozwiniętych - dokładniej rozwarstwienie społeczne. Wszystkiemu temu jest winny egoizm, czyli wysublimowana chęć bycia ważnym, sprawczym i szczęśliwym (ale dla siebie, niekoniecznie dla innych). Nie każdy oczywiście taki jest, ale jednak wielkie korporacje koniec końców na takie wyglądają. Dlatego zachęcam wszystkich do ponownego zerknięcia na demota.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 25 lipca 2020 o 16:24