Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1840 1904
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar perskieoko
+33 / 45

@takj
A nie dopuszczasz takiej możliwości, że właśnie ze względu na ogół wierzących (kler i wierni) ktoś może się zniechęcić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tomasz3652
+28 / 40

@takj Kościół to nie jest "zbiór wszystkich wierzących katolików". To wysoce zhierarchizowana, feudalna struktura, gdzie klerycy ślubują ślepe posłuszeństwo. Również mafijna (np. finanse na styku państwo-kościół, krycie pedofilów w sutannach).
Ludzie (także wierni) nie są tacy głupi, widzą zło w Kościele i nie dadzą sobie wmówić że winne jest jakieś "lewactwo" czy "pierdactwo". Winny jest Kościół i poniesie tego skutki (patrz Irlandia).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar perskieoko
+18 / 18

@takj
Ty: jeżeli będąc częścią Kościoła odchodzę od niego ze względu na jego zachowanie to oznaczałoby to, że odchodzę również ze względu na moje zachowanie.
Ja: rozumiem przez to, że jeśli zacząłem trenować na siłowni i w mojej grupie znaleźli się bandyci, nazywający siebie kibicami, to jeśli przestanę tam trenować, to jest to także moja wina?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Janek_159753
+20 / 20

@takj Z definicją "kościoła" jako "zbioru wszystkich wierzących" jest jak z definicją "demokracji ludowej" jako "władzy sprawowanej przez lud".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+6 / 8

@takj W pewnym sensie źle rozumujesz, a w pewnym sensie - dobrze. Gdy odchodzisz z pracy z powodu złej atmosfery, albo z klasy z powodu tego, że się np. nad tobą znęca - to odchodzisz dlatego, że sam czujesz, że nie należysz do tej grupy, nie pasujesz do niej, widzisz, że jej nie zmienisz. A więc tak: sam doprowadzasz do tego, że odchodzisz.
Do podjęcia decyzji może prowadzić zachowanie innych członków wspólnoty. W moim przypadku była to między innymi ignorancja innych członków i ich hipokryzja: okazywało się, że katolicy w moim otoczeniu nie znają własnej religii, nie znają Biblii, chodzą do kościoła jak te bezmyślne barany i nawet nie pamiętają kazania.
Akurat pewien ksiądz przez pewien czas potrafił sprawić, że się wahałam. To nie jest tak, że jednego dnia stwierdza człowiek, że nie wierzy: to swego rodzaju proces rozłożony w czasie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
-1 / 1

@Janek_159753
Idealnie ujęte :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
+8 / 12

@takj
Cała wiara religijna to brednie nie poparte nauką, a cała religijna indoktrynacja to zaśmiecanie umysłów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
+7 / 11

@Rydzykant
Co takiego człowiek straci kiedy przestanie regularnie oddawać się gusłom i płacić haracz sukienkowym?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T takj
-4 / 8

@Cascabel
Dziękuję za jeden z niewielu merytorycznych komentarzy.
Ale co do klasy znęcającej się nad Tobą, to jeżeli cały Kościół Katolicki by gwałcił, rabował i palił a mnie by to przeszkadzało to bym spierniczał w podskokach. A jeżeli była by to garstka to próbował bym ich zmienić, lub jeżeli byłoby to coś poważnego próbowałbym ich odosobnić, pod warunkiem, że maiłbym na to wpływ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+8 / 8

@takj Jest taki film "Nasza klasa". Polecam obejrzeć.
Po co się męczyć i zmieniać osoby, które nie chcą zmiany? Zwłaszcza, że w przypadku tej konkretnej religii szukając zmiany... łamiesz jej zasady. Poza tym "znęcająca się klasa" to z reguły objaw wielu nierozwiązanych problemów i zaniedbań, a nie ich przyczyna.
Są tacy, którzy nie odchodzą od wiary, ale od jej zhierarchizowanej wersji. Znajdą własną przestrzeń.
Są tacy, którzy odejdą całkiem, albo znajdą coś innego.
Obecna jego forma funkcjonowania ludzi odstrasza, zamiast przyciągać - nie bez powodu mówi się o tym, że bierzmowanie to dla wielu osób oficjalne pożegnanie z wiarą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W warszawiaczanka
+7 / 7

@Cascabel "okazywało się, że katolicy w moim otoczeniu nie znają własnej religii". Przypomniałaś mi coś. Miałam koleżankę w liceum. Gorliwą katoliczkę chodzącą co niedzielę na mszę, praktykowała wszystkie święta z wielką pobożnością. Tłumaczyła mi, że to Jezus wyprowadził Żydów z Egiptu. :D Od tej rozmowy minęło już kilkanaście lat, ale pamiętam jakby to było wczoraj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
+5 / 9

@Rydzykant
Po prostu wyskoczyłeś z kretyńskim porównaniem, kiedy człowiek chodzi na siłownię i przestanie to robić nie zastępując tego inną aktywnością fizyczną to zarośnie tłuszczem. A co straci odchodząc z kościoła?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F konto usunięte
+2 / 4

@takj Miało być sprytne ale wyszło rażąco głupie. Co zwykły "wierny" ma do powiedzenia w kościele katolickim? Może się wyspowiadać i obowiązkowo dać na tacę. To jego jedyne "przywileje":) A czarni widzą źdźbło w cudzym oku a nie widzą belki w oku swoim. Pazerni hipokryci, na dodatek niedouczeni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
+2 / 4

@Rydzykant "Oczywiście ty masz pełne prawo chować wszystkie swoje pieniądze w skarpecie" - niestety on nie ma takiego prawa. Państwo zabierze mu je siłą, aby dać, między innymi, klerowi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Filemona_
+3 / 3

@takj aha, czyli nie wierzę nie dlatego, że po prostu nie wierze, tylko dlatego że mi się nie chce wierzyć? Logika.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T takj
-2 / 4

@Filemona_
Jeżeli nie wierzysz, bo nigdy z wiarą się nie spotkałeś i nie masz o tym pojęcia to po prostu nie wierzysz.
Ale jeśli z wiarą się spotkałeś i rezygnujesz z niej bo trzeba coś tam robić bo trzeba jakiś praw przestrzegać bo trzeba żyć z dyscypliną to nie wierzysz bo ci się nie chce. Ale jak zaczynasz być fanatycznym wyznawcą ateizmu to uważasz innych za gorszych od siebie (co jeszcze w zasadzie nie jest złe) i zaczynasz ich obrażać i twierdzić, że powinni być karani, albo wyeliminowani to już jest faszyzm. Na szczęście mało jest tu takich osób.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T takj
-1 / 1

@ObywatelWszechswiata
Ale ja nie twierdzę, że one istnieją, albo nie istnieją.
Dzisiejsza nauka dopuszcza możliwość, że gdzieś we wszechświecie mogą działać inne prawa fizyczne niż znane nam. Nawet te, które znamy nie znamy do końca.

A tak dla zabawy niewidzialny jednorożec musi mieć wszystkie kolory ponieważ pochłania wszystkie widma światła, no i musi być bardzo szybki byśmy plam nie widzieli :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
-1 / 1

@ObywatelWszechswiata Chyba nieco przesadzasz ze stwierdzeniem, że cywilizacje zachodnie stały się " filozoficzne i dojrzałe". W mojej ocenie, ubzdurały sobie przewidywalność i bezpieczeństwo w życiu, a wiara jest im zwyczajnie niepotrzebna. Wymaga wyrzeczeń, zastanowienia się nad życiem, a to staje się już niekomfortowe, zaburza wygodne życie i konsumpcje. Serio myślisz, że tam gdzie nie ma Boga duchowość raptem rozkwita? Serio w miejsce Boga nie pojawiają się inne bożki, np. okultyzm, horoskopy, kult pieniadza, młodości itp., życie na niby?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-3 / 3

@solarize
W jaki sposób państwo może mu zabrać pieniądze schowane w skarpecie? Gdyby miał je w banku, to teoretycznie byłoby to wykonalne.
Oczywiście państwo może obniżyć wartość jego pieniędzy przez inflację, ale to już jest skomplikowany proces gospodarczy związany z nadmierną podażą pieniądza na rynku. Gdyby wszyscy chowali kasę w skarpecie zamiast ją wydawać, inflacji by nie było.

p.s.
Potrafisz mi wyjaśnić po co państwo inwestuje pieniądze w stadiony piłki nożnej? Przecież w ten sposób promuje kibolstwo. Potrafisz wytłumaczyć dofinansowywanie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego? Przecież w ten sposób finansują świrów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-4 / 4

@zaymoon
"kiedy człowiek chodzi na siłownię i przestanie to robić nie zastępując tego inną aktywnością fizyczną to zarośnie tłuszczem. A co straci odchodząc z kościoła?"

Odpowiem, choć zapewne nie zrozumiesz tej odpowiedzi. Każdy człowiek, który zrezygnuje z rozwoju duchowego, zarośnie "tłuszczem moralnym". Jak sam napisałeś, jedną aktywność możesz zastąpić inną. Medytacja będzie zapewne bardziej wartościowa niż sam fakt "chodzenie do kościoła".
Niestety nie znam ateisty, który intensywnie trenowałby swój aspekt duchowy. Zwykle go zaniedbują. Ich prawo, ale dlaczego krytykują innych za taką aktywność?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Filemona_
0 / 0

@takj haha :D wiesz czym jest wiara sama w sobie? Tym, ze w cos wierzysz, po prostu. Do tego nie mozna zmusic ani przekonać. Mylisz wiare z religia, wiara nie naklada zadnych obowiazkow, religia tak. Ja mialam stycznosc z wiara i religia, bo narzucili mi je rodzice, ale kiedy zaczelam dorastac i samodzielnie myslec po prostu przestalam w to wszystko wierzyc i nie wierze juz ponad 15 lat. Nie ma to zwiazku z lenistwem ani wyborami, albo wierzysz w bóstwa, albo nie wierzysz. I prosze, nie rob z siebie glupka z tymi tekstami o uwazaniu kogos za gorszych i eliminowaniu, faszyzmie. Bo pieprzysz od rzeczy, a juz na pewno nie na temat, o ktorym pisze ja. Wroc do brzegu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar dom77
0 / 0

Kościół jest wspólnotą ludzi wierzących Bogu a nie "w Boga" prześladowaną nie od dzisiaj i jutro się to nie skończy, bez względu na to co ośmieszające się nieuki nie znające historii napiszą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T takj
-1 / 1

@Filemona_
Ojej. Nie miałem Ciebie na myśli, tym bardziej, że poprzednią Twoją wypowiedź splusowałem. Chciałem wyjaśnić jak ja to widzę a z tym ateizmem to zacząłem nową myśl czytając inną wypowiedź. A wyszło na to, ze tak głupio napisałem, że odebrałeś to za atak na Twoją osobę. Ba ja nawet nie chciałem nikogo atakować tylko przestrzec. Tak więc Cię przepraszam za urażenie i dzięki za reprymendę. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Filemona_
+1 / 1

@takj spoko, fajnie ze to przyznałeś, rzadkość w internecie. W każdym razie, chcialam tylko przekazac, ze odchodzenie od religii i wiary moze miec rozne przyczyny, a to ze tym przysłowiowym gwozdziem do trumny moga byc zachowania hierarchow to tylko dygresja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+1 / 1

@ObywatelWszechswiata Po pierwsze, nie ma naukowego potwierdzenia, że Bóg jest - nie ma również naukowego zaprzeczenia, że Bóg istnieć nie może. Skoro niektórzy mogą rozpatrywać ideę np. wieloświata, obcych cywilizacji, dodatkowych wymiarów - ja mogę rozpatrywać istnienie Boga.
Bycie katolikiem i bycie wychowanym w tradycji katolickiej to dwie różne rzeczy, niekoniecznie występujące razem. Katolik ma przechlapane i nie sądzę aby ich było w Polsce więcej niż 1%.
Wybielasz się podobnie jak większość katolików. Próbujesz wmawiać, że ateiści to same uduchowione, altruistyczne i wspaniałe osoby. Nie sądzę aby tak było.
Staram się żyć zgodnie z dziesięciorgiem przykazań. Moim zdaniem, są na tyle uniwersalne i dobre dla społeczeństwa, że nie powinny przeszkadzać nawet ateistom. Dla Ciebie to jakaś różnica, z jakiego powodu staram się być porządnym człowiekiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+1 / 1

1. To, że wg. niektórych NAUKOWYCH teorii wszechświat(ty) może być nieskończony więc wszelkie przypadki z niezerowym prawdopodobieństwem mają szansę (pewność?) się pojawić. Wyśmiewane jednorożce również.
Współczesna nauka Bogiem się po prostu nie zajmuje.
2. Niby formalnie Was nic nie łączy, jednak na każdym kroku widzę zadeklarowanych ateistów wyśmiewających nas wierzących w różne "czaru-maru. Jakoby ateiści byli bardziej świadomi, ponad wszelkie ułudy. Tak samo od Ciebie dostałem sążnisty wykład. Wg obiegowej opinii, od katola można się spodziewać kazań ale ateista chyba powinien być ponad takie głupoty?
3. Prawdziwy katolik ma przechlapane, ponieważ wg Biblii, wiekszość z nas nie jest tak naprawdę...katolikami. Nie godziliby się np. na patologie do których dochodzi w KK. Nawet dorobne kradzieże czy oszustwa podatkowe są grzechem. Zgodnie z oficjalnym katechizmem KK, aby dostać odpuszczenie grzechu trzeba "zadośćuczynić Bogu i bliźniemu". Czyli nie wystarczy ukraść rower i się wyspowiadać aby mieć rower i czyste sumienie.
Nasz Bóg jest prawdą, więc poszukiwanie prawdy (nauka) nie może być złe? Nasza wiara włąściwie zmusza do ciągłego rozwoju człowieka, do ciągłej pracy nad sobą.
------
Jak widzisz, to co piszę powyżej a rzeczywistość to dwie różne rzeczy, dlatego pozwalam sobie stwierdzić, że z katolicyzmem nie jest tak fajnie jak twierdzi KK.
W stosunku do innych wyznań się nie wypodwiadam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
+61 / 81

"Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa, natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem."
Józef Tischner

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
+10 / 18

@belzeq
Zapomniałeś dodać "ksiądz Józef Tischner". Na szczęście nie był proboszczem, a wielu ludziom przybliżył zarówno tematy związane z wiarą, jak i z filozofią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
-2 / 12

@Rydzykant Czy ktoś, kto nie wie kim był Józef Tischner, jest w ogóle godzien miana Polaka?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kanwen
+9 / 17

Tzw. "wiara" jest w Polsce na siłę indoktrynowana MAŁYM DZIECIOM, przez 11 lat nauczania bezużytecznej religii w szkołach publicznych, wraz z ostrą stygmatyzacją w szkole, jak również z ambony w lokalnym środowisku wobec ludzi, ktorzy nie chcą wysyłać tam swoich dzieci, nazywając ich "lewactwo", "ukryta opcja", "LGBT", "komuchy". Gdyby dorosły miał logicznie uznać, że jakiś facet lub duch jest w waflu, a dzieci wychodzą z dziewicy, i chodzi się po wodzie, lub że morze się przesuwa jakimś kijkiem, to by wierzących zamykali w psychiatryku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
+9 / 11

@TruePapaSmerf Podobnie jak ryba nie poradzi sobie w życiu bez roweru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KCNO
+9 / 9

Tak to jest jak jest idea i jej realizacja.
Piękna idea i piekielna realizacja.
Marksizm miał dużo fajnych założeń, realizacja ? Cóż, nie trzeba komentować co za zmora z tego wyszła.
Założenia religii Chrześcijańskiej, Islamu ? Też są fajne, nakazują pokój, poszanowanie itp. Ale wprowadzone w życie działania są opłakane i złe. Dużo zła jest w kościele katolickim, dużo więcej było w jego historii. Islam był pretekstem do działań terrorystycznych.
Wszystko sprowadza się do pretekstu zdobycia władzy i majątku, do szerzenia nienawiści i poróżniania społeczeństwa.
Winne idee czy raczej winni ludzie którzy je na opak wprowadzają w życie ?
A może po prostu są to utopie niemożliwe do realizacji ?
Może dobro nie istnieje, a człowiek jeśli robi coś dobrego, to dla połechtania swojego ego, a jak nie robi czegoś złego to w obawie przed karą ?
Niezależnie czy to będzie idea filozoficzna, czy doktryna religijna zawsze znajdą się ludzie, którzy będą "dawać dobre świadectwo" i zawsze będą też czarne owce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jaspersowy
+6 / 8

@KCNO z tym gadaniem o winie ludzi... chrześcijaństwo owszem ma wiele fajnych założeń, ale to całe zło tkwi w samej ideologii, zarówno w biblii jak i wypocinach ideologów (zwanych ojcami kościoła), także nie rozpędzałbym się z tą winą "wadliwej implementacji". Dzisiaj łatwo zwala się winę na "politykę, władzę, pieniądze", zapominając o tym, że ludzie religijni popełniali swoje zbrodnie w imię religii, wcale nie "wycierając sobie mordy" tą religią, ale realizując jej postulaty. Dlaczego w świecie przed chrześcijaństwem nie było wojen religijnych? Bo nie było chrześcijaństwa. Religie świata antycznego ich nie znały. Tyle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KCNO
+4 / 4

@Jaspersowy Nie zgodzę się z tym, że ludzie nie "wycierają sobie mordy". Właśnie tak robią, bo mają przykrywkę dla swoich działań, bo tak jest łatwiej zabić, okraść, wyżyć się ? Myślisz, że bojownicy ISIS to są tacy prawdziwi Muzułmanie i zabijają w imię Allaha ? Czy raczej mają usprawiedliwienie na upust swej agresji ? Łatwiej (nawet przed samym sobą) powiedzieć: "zabiłem w imię Pana" niż "zabiłem".
W Biblii wyraźnie napisane jest "Nie zabijaj" - więc zabijanie w imię wiary było i jest sprzeczne z jej założeniami.
W Nowym Testamencie mocno podkreślone jest znaczenie ubóstwa, tego, aby miłować swojego bliźniego jak siebie samego, wyraźnie jest napisane by być naśladowcą Jezusa, który zdaje się dobra materialne odrzucił.
Cała instytucja katolicka zdała się zapomnieć o tych ideach, bo niesamowicie rozwinięty system hierarchii i bogactwo w jakim tapla się kler zdecydowanie zaprzecza podstawom tej wiary.
Można rozważać też niejednoznaczność Biblii i możliwość różnych interpretacji. Z drugiej strony można też rozważać różne interpretacje przepisów prawnych - mają pomagać a czasem wyrządzają szkodę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 29 lipca 2020 o 8:41

J Jaspersowy
+3 / 5

@KCNO Trochę racji masz, ale niestety nie bierzesz wielu rzeczy pod uwagę. W biblii mamy cytat: "Jeśli ktoś spał z mężczyzną, tak jak z kobietą, obaj dopuścili się czynu obrzydliwego. Śmiercią mają zostać ukarani. Są winni.” (Kpł 20,13). Co do koranu mamy to samo: "Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi.” (5:32), także z tym nie zabijaj to tak nie do końca (zresztą jeśli chodzi o chrześcijaństwo to w oryginale hebrajskim wcale nie ma "nie zabijaj", lecz "nie morduj" w znaczeniu nie zabijaj bez powodu; długa biblistyczna dyskusja). Natomiast ta zbrodnicza organizacja (kk) z jakiegoś powodu przyjęła taki kształt, a nie inny. Religie starożytne, zwłaszcza świata grecko-rzymskiego, nie znały totalitaryzmu i nietolerancji religijnej. To stworzyło chrześcijaństwo. Oczywiście można się zastanawiać na ile był to efekt nauk Jezusa. Nietzsche uważał, że jedynym prawdziwym chrześcijaninem był Chrystus, a jego uczniowie tylko wypaczyli jego naukę. Ogólnie bym się z tym zgodził, natomiast zawsze można dzielić włos na czworo i mówić "to nie był prawdziwy bolszewizm" itd. Pamiętaj, że w biblii jest wiele krwawych fragmentów. Jahwe morduje nieposłusznych. To, że NT jest inny to inna sprawa (w starożytności istniały odłamy chrześcijaństwa, które uznawały, że bóg NT i bóg ST to dwaj różni bogowie). Twój punkt widzenia wpisuje się w modny ostatnimi czasy pogląd "co dobre to zasługa religii, a co złe to wina polityki", co jest kompletnym nieporozumieniem. Ludzie popełniali zbrodnie w imię religii, ale, o dziwo, dotyczy to tylko chrześcijaństwa i islamu (może trochę też judaizmu). Reszta religii nie miała wojen religijnych. Z tym, że większość "katolików" nie jest prawdziwymi katolikami się zgadzam. Już Orygenes pisał "kto nie zna biblii nie zna Chrystusa", natomiast nie można uznać, że to wszystko co historia rozumie pod pojęciem chrześcijaństwo to jakieś fałszywe chrześcijaństwo, a prawdziwe jest utajone. To wszystko to było chrześcijaństwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 lipca 2020 o 16:53

7 konto usunięte
+1 / 3

Bo to nie jest tak, że jeśli coś w jednym wersie powie "trzeba szerzyć pokój" albo "nie wolno mordować" to znaczy, że jest z założenia dobre. Trzeba sprawdzić, co mówi w innych wersjach, bo jeśli w innych każe napadać i mordować niewiernych, to coś tu jest nie halo. Piękne frazesy są tylko frazesami, trzeba czytać sens całości, również między wersetami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jaspersowy
+2 / 2

@Depresever I znowu to samo... porozmawiaj z innymi historykami jeśli mnie nie wierzysz (jestem historykiem). Wojen religijnych nie było. Oczywiście były wojny "religijne" w znaczeniu "nasi bogowie są z nami i oczywiście są silniejsi niż wasi", ale to nie były wojny w celu podboju świata i nawrócenia wszystkich na jedynie słuszną wiarę. W Imperium Romanum przez wieki współistniały ze sobą co najmniej trzy wielkie systemy religijne i nikt nie miał z tym problemu. Nawet katolicka badaczka, Prof. Dzielska, napisała: "Wspomnę tylko, że oczywiście cesarstwo jeszcze bardziej niż republika było otwarte na przyjmowanie nowych bogów, egipskich, syryjskich, perskich, arabskich (jak Dushara), małoazjatyckich, wystarczała bowiem akceptacja cesarza, aby obcy bóg i jego rytualna celebracja uzyskały legitymizację i swoje miejsce w publicznych obrzędach"; polecam M. Beard, Religions of Rome (jest polskie tłumaczenie tylko I-go tomu).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jaspersowy
+1 / 1

@Depresever Czyli w ciągu 3000 lat istnienia religii egipskiej jeden król chciał nawracać, jak sam pan zauważył, nie świat, ale samych Egipcjan, i to świadczy o tym, że religia egipska prowadziła wojny religijne? Nawet nie świadczy o tym, że sam kult Ahura Mazdy takowe wojny prowadził. Jeden władca to trochę mało... proszę zobaczyć co robiła ta zbrodnicza totalitarna ideologia zła, zwana, eufemistycznie, chrześcijaństwem, poczytać co pisali jej ideolodzy, zwani ojcami kościoła, a potem zastanowić się czy da się to porównać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 1

@7th_Heaven
"Trzeba sprawdzić, co mówi w innych wersjach, bo jeśli w innych każe napadać i mordować niewiernych, to coś tu jest nie halo."
Napisz w takiej sytuacji, co mówi w tych innych wersjach.
Masz żal za krucjaty? Wiesz o tym, że Islam przez 300 lat atakował kraje chrześcijańskie. Podbił Hiszpanię, wielokrotnie pustoszył Włochy, stał u bram Konstantynopola, szykując się do zalania Europy. "Odbicie Jerozolimy" było przeniesieniem działań wojennych na terytorium agresora, w celu odciągnięcia jego sił zbrojnych z naszego własnego terenu. Czyli to klasyczny manewr militarny, uzasadniony zarówno czynnikami polityczno-wojskowymi jak i dbaniem o bezpieczeństwo własnego społeczeństwa. Masz o to żal do KRK? Religijne cele krucjat były skutecznym chwytem propagandowym. Podobnym jak fałszywa informacja o rzekomo posiadanej przez Hussajna broni chemicznej, która to wiadomość spowodowała przyłączenie się wojsk europejskich do amerykańskiego najazdu na Irak.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 konto usunięte
0 / 0

@Rydzykant rozmawiamy o Biblii

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

@7th_Heaven
OK, rozmawiamy o Biblii. Gdzie w Nowym Testamencie znajdziesz zalecenie mordowania niewiernych, lub choćby taką aluzję między wierszami. Znajdziesz tam jedynie ostrzeżenie, że będzie dochodziło do rozłamów, nawet rodziny będą stawały przeciwko sobie. To proste do przewidzenia fakty, a nie zachęta. Zachętą jest odpowiedź byś wybaczała nie 7 tylko 77 razy (dla niepiśmiennych, nie znających matematyki 77 oznaczało "bardzo dużo"), byś kochała nie tylko bliźnich, lecz nawet swych nieprzyjaciół.

Pretensje o mordowanie Kananejczyków i innych ludów zamieszkujących Bliski Wschód 3 tysiące lat temu, powinnaś zgłosić do Mojżesz. To on tak zinterpretował to, co usłyszał na górze Synaj.

p.s.
Demot nie jest o Biblii tylko o sytuacji w Kościele. Rozmowa jest o pięknych ideach i ich realizacjach. W rozmowie wspomniano o islamie i innych religiach, oraz o powodach konfliktów. O tym pisałem, o frazesach i ich podtekstach, stosowanych przez polityków po dziś dzień. Toteż nie zasłaniaj się Torą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 konto usunięte
-1 / 1

@Rydzykant zadziwiające, że można oprzeć swoją wiarę na Biblii jako całości (z resztą NT bez ST nie ma większego sensu) a kiedy coś robi się niewygodne w ST to można tak po prostu się go wyprzeć :)
Nie zwalaj na interpretację Mojżesza, bo słowa Boga na ten temat są.bezposrednio cytowane w Biblii wiele razy (objawione w wizjach proroków podobno).

Co do wyznaczania 77 razy zawsze mnie to bawiło, że mówi to Bóg, który nie potrafił wybaczyć jeden raz:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Albiorix
+2 / 4

Kościół popełniał błędy i zbrodnie i miał skorumpowanych, chciwych i grzesznych księży i hierarchów od tysiącleci i od zawsze traci część wiernych. Co się zmienia to na rzecz czego lub kogo ich traci. Czy stają się obojętnymi, apatycznymi i krytycznymi Katolikami, odchodzą do kościołów protestanckich, szukają zupełnie odmiennej duchowości z Dalekiego Wschodu czy może odrzucają religię i duchowość zupełnie, na rzecz jakiejś świeckiej filozofii / ideologii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jaspersowy
+7 / 11

@zdebik Hahahaha....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
+8 / 10

@zdebik Jestem rocznik 70-ty. Jakoś gdy komuna rządziła w naszym kraju, miała media w swoich rękach ludzie nie odchodzili z Kościoła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
+3 / 3

Przecież pis ma monopol w zasadzie na tv w Polsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
-1 / 1

RomekC odchodzili tylko o tym nie wiedziałeś bo nie było się jak dowiedzieć. Teraz też komuna i propaganda tylko łatwiejszy dostęp do informacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C citizen222
+7 / 11


Ludzie odchodzą z kościoła z bardzo oczywistego powodu: przestają wierzyć albo mają odwagę się przyznać, że nie wierzą już w takie rzeczy jak: zapłodniona dziewica przez ducha, chodzenie po wodzie, wskrzeszanie umarłych, rozmnażanie chleba, opłatek który dosłownie ma być rzekomymi zwłokami Jezusa, gadające węże itp. Itd. Pełno tych debili zmów. w ogóle ludzie traktują biblie jako urojenia Żydów z przed 2 tys lat i więcej. Więc nie walcie głupot że Polacy odchodzą od kościoła bo pedofilia, bogactwo, niemoralne życie. U mnie na wsi w latach 60,70 ksiądz miał dziecko z 16 latką, inny miał dziecko z dziecko z gosposią, inny jeździł do burdelu, gdy w latach 60 na wsi nikt nie miał samochodu to ksiądz miał nową skodę, mieszkał sobie na plebani z centralnym ogrzewaniem a parafianie mieszkali w jednej izbie. I co ludziom to nie przeszkadzało, Kosioły były pełne. Wiara w takie głupoty religijne nie ma szans w dzisiejszym świecie, coś jak wiara w spiski, płaską zimię, zabobony horoskopy, zawsze będzie kilka- kilkanaście proc oszołomów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F ferdal
0 / 2

@citizen222
Jak ksiądz mógł mieć dziecko z 16 latką? Z tego co piszesz to ty i reszta ludzi o tym wiedziała.
Nikogo nie bulwersowała ta informacja? Nikt nie chciał czegoś z tym zrobić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jaspersowy
+8 / 14

Zgadzam się. Ponadto cieszy mnie to bardzo, że kościół sam siebie wykończy:) od XVI w. katolskie imperium zła się sypie i mam nadzieję, że doczekam jego upadku:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 28 lipca 2020 o 10:16

avatar Zoarix
-5 / 7

@jaspersowy wielu zapewniało, że niedługo kościół upadnie, tymczasem oni umarli a kościół jest dalej. Z Tobą będzie tak samo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanMariaWyborow
+3 / 3

@Zoarix

Kiedy władza chciała zniszczyć kościół, to było co innego, żadna władza nie zniszczy religii, od tysięcy lat próbowano.

Ale kiedy kościół brata się z władzą i oddala się od ludzi, z czasem staje się wydmuszką, przystawką władzy i przestaje być religią. Takiego kościoła ludzie nie potrzebują, potrzebuje go tylko władza - i kiedy ona upadnie, upadnie i on.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zoarix
-2 / 4

@JanMariaWyborow z całą pewnością źle jest, gdy duchowni szukają korzyści u władzy. Zauważam jednak, że coraz częściej do księża są pchani do polityki, a nie odwrotnie. Ci sami ludzie, którzy wrzeszczą, że księża powinni nie mieszać się w politykę, później jak przychodzi ksiądz na kolędę, zaraz zaczynają wypytywać go o sprawy polityczne, a gdy ten odpowie, że nie chce o tym rozmawiać, są oburzeni. W ludziach jest mnóstwo sprzeczności i cokolwiek zrobi ksiądz będzie źle. Dużo włącza świateł w kościele - burżuj, mało włącza - głupi sknera. Ma samochód - bogacz, nie ma - frajer. Zajmuje się duszpasterstwem dzieci - pedofil, starszych - drugi Rydzyk. Kościół ma ważne miejsce w kampanii lewicowej. Gdyby teraz wszyscy biskupi i księża zniknęli z życia publicznego, byłoby lewicy źle, bo odebrano im główny motor napędowy kampanii. Od lat dzieje się festiwal życia w bagnie. Nie ważne jak jest, byleby tylko mówiło się, że jest źle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 29 lipca 2020 o 9:08

J Jaspersowy
0 / 2

Hehe... trzeba chcieć nie patrzeć, żeby nie widzieć. Mój ulubiony przykład - Irlandia. Lata 90. - katoli 95%, tyle co, podobno, w Polsce. Niecałe dwie dekady później - 15%. A trzy - małżeństwa jednopłciowe wprowadzone przez referendum. Oczywiście, że kk nie upadnie w sensie dosłownym. On po prostu przeniesie się do Afryki, tam jest jego przyszłość i jego kierownictwo doskonale to wie. W Europie praktycznie umarł. W porównaniu z sytuacją w późnym średniowieczu to hoho... szkoda gadać. Ale jak się nie zna historii to się nie widzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanMariaWyborow
0 / 0

@Zoarix
Owszem, to też się dzieje. Ale to nic nowego. Nowe i najbardziej szkodliwe dla kościoła jest to, że biskupi, i to prawie wszyscy, tak że wygląda jakby "cały instytucjonalny kościół", opowiada się za jedną opcją polityczną. W kraju który politycznie podzielony jest na pół.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
+5 / 9

Stare pokolenie moherów wymiera, nowe pokolenie myśli bardziej racjonalnie. A i sam Kościół ma w tym przyczynę. Obejrzenie serialu "Ranczo" skutecznie zniechęciło mnie do polskiego kleru. Jestem wierzący, ale kościoły omijam z daleka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
+1 / 3

@Zoarix Życiowe wnioski wyciągam na podstawie życiowych obserwacji. Serial Ranczo tylko to potwierdza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zoarix
-5 / 5

@karbulot i tak moim zdaniem dziwne. Ostatnio oglądałem serial "Kroniki Shannary". Serial mi się podobał, jednak zdaję sobie sprawę, że to tylko serial. Seriale mogą potwierdzić wszystko, to kwestia reżysera. Stąd widzę, jak ludzie są podatni na telewizor. Masz swoje obserwacje, ja mam inne. Uważasz, że młode pokolenie jest bardziej racjonalne. Pracuję z dziećmi i młodzieżą od lat i mam odmienne wnioski. Bawi mnie ten festiwal rzekomej racjonalności. Dzisiaj "racjonalny" zaczyna znaczyć "zgodny z moim punktem widzenia", a każdy inny to ciemnogród, mohery lub kłamstwo. Mamy czasu egoizmu i manipulacji, nie żadnej racjonalności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

@Karbulot
Może w takim razie obejrzysz serię włoskich komedii o Don Camillo. Stare, czarno białe, też o konflikcie między wiarą i ateizmem. Kpiarski ton "Rancza" to kiepski materiał do przemyśleń filozoficznych. Natomiast "wyścig" rowerowy proboszcza i wójta Peppone na zakończenie jednego z odcinków serialu daje do myślenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adawo
-1 / 5

Ludzie odchodzą od Kościoła, nie od wiary. Niektórym, to wręcz jeszcze wzmacnia wiarę...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
-1 / 1

@adawo
Jeśli Bóg rzeczywiście istnieje to Kościół jako organizacja odszedł od Niego tak daleko, że trwanie w tej zgniłej organizacji to odrzucanie Łaski Bożej. Z morowego powietrza, jaki wokół siebie roztaczają kapłani wysokiego szczebla a pewnie i wielu niższego, człowiek może odejść i odetchnąć w końcu świeżym powietrzem.

Może przykład zbyt uproszczony, ale jeśli doświadczony mechanik kupuje konkretną markę samochodu i ją zachwala, to warto pójść jego śladami. Po postawie KK wnoszę natomiast, że ta religia to jedna wielka bzdura. Nie wierzą w to, co głoszą. Czyny a nie słowa.

Bóg niestety jest ułomny, bo to nie on stworzył ludzi, tylko ludzie jego. Wstaw do dowolnej religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bolec1713
0 / 2

Tak zwane znaki dni ostatnich...... Upadek Babilonu wielkiego

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Grzegorz1980
-3 / 7

Czytam te wasze komentarze i nie dowierzam Boga nosisz w sercu nie jest ci do tego potrzebny kościół.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar sliko
+2 / 4

@Grzegorz1980 masz 40 lat i wierzysz w Mikołaja?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Grzegorz1980
0 / 0

@sliko Wierze w boga Jezusa Chrystusa,a ty w co wierzysz ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 1

@sliko
Masz na myśli Mikołaja Kopernika? Tak - wierzę w jego teorię, zmodyfikowaną dzięki odkryciom Keplera i kilku następnych astronomów. Natomiast w inteligencję sliko nie wierzę. Czy mam obowiązek w nią wierzyć? Ta wiara byłaby kompletnie bezpodstawna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P peghehe
+2 / 6

ludzie tez odchodza od kosciola bo sie edukuja i przestaja wierzyc w bajki , kosciol to najstarsza korpo na swiecie i ma zajebisty produkt do sprzedania zycie wieczne a jedeyny sposob zeby sprawdzic czy to prawda to palnac sobie w leb , wymyslil to geniusz, tym nie mniej banda bzdur dla ciemnoty zeby zapierda.. za miske ryzu i sie nie buntowali

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KENJI512
+5 / 7

Ja odszedłem od wiary ani po jednym, ani po drugim - za to po uzyskaniu ścisłego wykształcenia :) Już w drugiej klasie matfiz, wystarczyło :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zoarix
-3 / 5

Ciekawe zjawisko. Od profesora słyszałem, że wiele osób mających doktorat z fizyki to osoby wierzące. Osobiście nie wiem jak równia pochyła, wektor siły lub pole magnetyczne może obalić wiarę. Czasem wystarczy ochłap aby ktoś zmienił swoje zdanie, niekoniecznie na dobre.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F konto usunięte
+5 / 7

Zakończyłam swoje kontakty z kościołem po dyskusji na lekcji religii dawno, dawno temu jeszcze w salkach katechetycznych. Wikary nie umiał dyskutować i wyrzucił mnie z lekcji. Z perspektywy czasu wiem, że bardzo dobrze zrobił. Uniknęłam rozczarowań z powodu kościoła i głoszonej przez niego wiary.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mo_cuishle
+1 / 3

@F18_hornet bo ośmieliłaś się samodzielnie myśleć i zadawać pytania - największy grzech w tej instytucji

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Johny_J4
0 / 2

to co dziś się dzieje z kościołem i to co robią ksieciunie sprawia że np ja nie mam ochoty chodzić na ich modły bo nie ma to już nic wspólnego z wiarą i szczerą modlitwa, ale to że wierzę sprawia że idę tam ale jak ich nie ma, i dalej daje świadectwo swojej wiary, a oni niech wreszcie przesiądą z Maybacha na osiołka i zaczną płacić podatki, i najważniejsze koniec z zakłamanym celibatem, niech skończą być wreszcie fałszywymi prorokami

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zoarix
-1 / 5

@johny_j4 A dajesz jakąś płaszczyznę możliwości dotarcia do Ciebie księdzu, który naprawdę się stara? W internecie można znaleźć wiele takich osób. Mam jednak takie wrażenie, że wiele osób rzekomo wierzących i odwracając się od Kościoła, to w druzgocącej ilości osoby, które o kościele wiedzą tylko z mediów, a zatykają uszy przed jakąkolwiek wartościową treścią ze strony kościoła, bo tak się nauczyli i nie umieją inaczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MountainDew666
+1 / 3

Zorganizowana religia ogółem jest moim zdaniem toksyczna, zwłaszcza te religie abrahamiczne. Fakt, to trochę było potrzebne ludzkości w czasach, kiedy jeszcze nie wiedziano dokładnie, co porusza ciała niebieskie, skąd bierze się pogoda lub jak wygląda planeta. To pozwalało ludziom wypełnić pustkę zajmowaną wówczas przez wielką niewiadomą, bo to pozwalało im spać spokojnie. Wraz z rozwojem nauki religia coraz bardziej staje się rzeczą jedynie symboliczną, bo kolejne pustki są wypełniane przez twarde fakty. Dużym problemem jest też to, że religie w ramach mechanizmu obronnego próbują pokazać, że to nauka kłamie, bo to podważa ich autorytet, czego dowodzi okres średniowiecza, w którym badania naukowe godzące w dosłowną interpretację Biblii były tępione.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 lipca 2020 o 22:06

B Borgan22
-2 / 2

Ludzie nie odchodzą od wiary tylko od kościoła

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M majkel1m
-2 / 10

Zobaczcie na zachód Europy, tam już dawno odeszli od Boga... Tam jest przykład dokąd prowadzi tą drogą... pewnie już dużą część społeczeństwa zachodniego tęskni za Kościołem katolickim... A teraz mają meczety i tam już nie ma dyskusji tam byś tylko mógł przejść na islam albo zginąć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mo_cuishle
+1 / 5

@majkel1m pilnuj swojego podwórka bo za niedługo będziesz w Polin szabat obchodził o ile cię nie wywiozą gdzieś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R raven000
-2 / 4

@majkel1m a czemu uważasz iż w Polsce będzie inaczej niż w Czechach. Tam jakoś nie ma meczetów. kościołów zresztą też.y
Zawsze straszenie muzułmanami a jakoś nikt nie bierze pod uwagę iż muzułmanie w Polsce są od setek lat i jakoś się nie latają z nożami, maczetami po ulicy. To domena białych, katolików z Krakowa, bastionu katolicyzmu. Zamachów bombowych na razie też nie było.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M majkel1m
-1 / 1

Jedź do Niemiec na sylwestra. Nie ma zamachów bo nie ma " świeżych muzułmanów"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

@ObywatelWszechswiata
Co wolisz - grypę islamizmu, świerzb chrześcijaństwa czy salmonellozę fanatycznego ateizmu?
A może najlepsze byłoby zdrowie wzajemnej tolerancji i poszukiwanie kompromisu akceptowalnego dla wszystkich ludzi nie będących fanatykami?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

Większość moich ateistycznych znajomych zdecydowanie nie jest fanatyczna. Mają ugruntowany światopogląd. Jeśli ktoś ich zapyta albo temat wyjdzie w dyskusji, przedstawiają swój punkt widzenia oraz argumenty przemawiające za nim. I tyle. Nikogo nie agitują, nikogo nie hejtują. Nie usiłują naiwnie ośmieszać ludzi myślących odmiennie.
A w drugą stronę? Pokaż mi demota z ostatniego roku, ośmieszającego ateistów i ich poglądy? Natomiast ataki na ludzi wierzących są tu na porządku dziennym. Na szczęście fanatycy stanowią jedynie niewielki ułamek społeczeństwa. Pytasz jak osiągnąć kompromis? Jest to bardzo trudne. Warto zacząć od ostracyzmu wobec ludzi agresywnie narzucających swoje poglądy. Zaczynając od polityków którzy "klęczą pod figurą a diabła mają za skórą", a kończąc na "slikach" i "killercartoonach' którzy na tym portalu nawoływali do palenia kościołów i mordowania księży. Ich głosy powinny mieć zerowy odzew społeczny, a promowane przez nich zachowania powinny być piętnowane.
Znani mi osobiście katolicy ze znanymi mi osobiście ateistami bez większego trudu znajdują obszary w których potrafią się porozumieć. A pozostałych tematów zwyczajnie nie poruszają, bo wynikające z nich "wojenki" są zwyczajnie nie do wygrania przez żadną stronę.
Wiem, jestem marzycielem, starającym się obracać w środowisku intelektualistów o umiarkowanych poglądach. Przeciętnego obywatela bardziej interesują ekstremiści, nie znający pojęcia tolerancja. Taka już jest ludzka natura.
Ja również wolę być zdrowy pod każdym względem. Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asia92bbjess
-1 / 5

Żal mi takich ludzi. Chodzi się dla Boga nie dla Kościoła czy księży. Kiedyś odpowiedzą za to, że się odwrócili

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar U99
0 / 2

"Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi." ks. J. Tischner.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem