Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
153 172
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar kotkawbutach
+6 / 20

Cześć i chwała bohaterom. Ci młodzi ludzie chcieli walczyc za Polskę, suwereną i wolna od wszelkiego zła. Nie udało się, zostali zdradzeni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 lipca 2020 o 22:18

W wojekwiesiek
+3 / 15

@kotkawbutach Ci młodzi ludzie byli potrzebni nawet w tej zniewolonej przez sowietów Polsce, niestety ich brakło, bo KG AK nie mogła pogodzić się z utratą władzy i wolała wysłać ich na śmierć. A po wojnie Stalin miał ułatwioną robotę, bo naszą inteligencję wytraciliśmy na barykadach Warszawy, tym łatwiej wcisnął nam swoją, skutki tego mamy do dzisiaj, gdy nasi rządzący to kundle, na usługach obcych, dobro Polski mając w... wiadomym miejscu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
-3 / 7

@wojekwiesiek podobne wnioski można by wysnuć o powstańcach styczniowych, powstańców listopadowych do upadku doprowadzili dowódcy, którzy nie wierzyli w sens powstania listopadowego, a było ono nielicznym które miało największe szanse na powodzenie ale zostało zmarnowane.

Najważniejsze pytanie jest takie: czy powstanie wybuchło by gdyby dowództwo AK nie wydało zgody/rozkazu?
Jeżeli doszłoby do niego bez zgody naczelnego dowództwa cała dyskusja na temat odpowiedzialności jest jałowa.

Natomiast zasadnym jest mówienie o błędach już w dowodzeniu począwszy od kampanii wrześniowej gdzie Armia Poznań dowodzona przez Kutrzebę mogła jeszcze realnie zmienić losy walk, przedłużyć obronę niestety Kutrzeba wbrew temu czego się domagał dostał inne rozkazy. Niestety wojna jest jak kostki domina jedna zła decyzja pociąga za sobą następne problemy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 sierpnia 2020 o 23:23

W wojekwiesiek
-1 / 7

@Tibr Zgadza się, wywołanie tych powstań nie służyło Polsce, ale nie były aż tak bezsensowne i samobójcze, jak Powstanie Warszawskie.
Odpowiedz na to pytanie będzie pytaniem, czy AK była organizacją karną, czy nie, jak dla mnie taką była, wykonująca rozkazy dowództwa. Poza tym, powstanie można było poddać, już po Rzezi na Woli, Praga się poddała, więc jednak można było, tylko nie było komu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B balbuli11
+1 / 5

@kotkawbutach cześć i chwała Bohaterom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar alm2020
0 / 6

@wojekwiesiek Nie przesadzaj ! Brzmisz jak cnotka, która udaje że życia nie zna! Większą szkodę robią ludzie jak ty, którzy tak uogólniają i mówią, że Polska się kończy!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
-1 / 3

@wojekwiesiek oj styczniowe równie tragiczne i również niepewne zwycięstwa w chwili rozpoczęcia, również zginęła tam inteligencja, czy rzezią Pragi ktoś obwinia Kościuszkę? Mniej tragiczna? Klasyczne zrzucenie winy z kata.
Tyleż są warte sojusze na ile samemu jesteś śliny.
Zresztą Churchill oszukał nie tylko nas. Wspomniałeś o Jugosławii gdzieś, sprzedał on "przyjaciela" króla Jugosławii, a Jugosławię oddał w ręce Tito.

Czy niewolnicy, którzy zostali ukrzyżowani ze Spartakusem gdyby mogli cofnąć czas nie zbuntowali by się?
Polscy dowodzący nie wyciągnęli lekcji z 39 byli naiwni licząc na zachód, wielką Brytanię (z całą niechęcią do Ukraińców ale czy nie są w podobnej sytuacji teraz?)

Co do Andersa nie możesz odkrywać słów od kontekstu, zdaje się że chciał stworzyć jakaś armię na terenie ZSRR.
Niemcy jak chcieli zabić po prostu to robili, Stalin komuniści robili fasadę kłamstw by potwierdzić przed światem swoją rację organizowali sąd w którym ofiarą sama siebie uznawała za winną zdrady narodu. Czy ofiary na Monte Cassino były racjonalne, czy to nie było pyrrusowe zwycięstwo? Dlaczego bezsensowną jedna śmierć się gloryfikuje a druga nie?
Wojna jest bezsensowną, jest złem niszczącym ludzi ale są w życiu rzeczy równie ważne jak życie, honor, rodzina ...że zacytuję klasyka "można być rurkowcem..."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Majkel667
-1 / 5

Na pytanie dlaczego powstanie wybuchło akurat w tym momencie i jak to tego doszło napisano wiele książek liczących setki stron każda. Nie da się na to odpowiedzieć w komentarzach na tym portalu. Powstanie było mieszaniną bohaterstwa, pomyłek, braku komunikacji, patriotyzmu, wiary i wielu innych czynników.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
+1 / 11

@Majkel667 Da się odpowiedzieć, wiedząc co popchnęło gen. Okulickiego do wywołania powstania: "Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. I taka walka sprawi, że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej". To był podstawowy czynnik, chęć odzyskania władzy.
Więcej takich powstań, a nie było by komu po polsku mówić :]

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 lipca 2020 o 23:17

avatar alm2020
0 / 8

@wojekwiesiek Życie nie jest takie proste! Kilka słów nie odzwierciedla całej sprawy! Ty myślisz, że jak przeczytałeś jeden cytat to już poznałeś całą osobowość! Wiesz, że 3 osoby patrzące na świat widzą co innego? Nie było Cię tam, a teraz po latach "wojtek wiesiek - wiem bo przeczytałem w podręczniku historii " się wypowiada BO K...A ON WIE LEPIEJ !

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
-1 / 1

Jest proste, troll nie karmiony, zdycha.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar alm2020
-1 / 7

Błędem było wywołanie wojny przez Hitlera! Jego osądzajcie i jego oceniajcie! Reszta jest reakcją na śmierć i ból! Teraz wszystkowiedzący siedzą w wygodnych biurach, żyją w dostatku i osądzają. A ja to bym inaczej zrobił!!! Wtedy było jak i teraz, jedni by zrobili inni nie! Cześć i chwała ty którym się chciało!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
-1 / 3

@Kocioo dla niektórych najwyższą wartością jest życie (paradoks, że chcą innym je odbierać) i chcą żyć by przeżyć jak koralowce na rafie licząc, że bezczynność ich uchroni, a ocean wyżywi. Dla innych równie ważne jak życie jest wiara-idee, rodzina, honor. Paradoks polega na tym, że często osoby mówiące o wartościach życia w aspekcie jego bezpiecznego przeżycia ponad wszystko (przykład życia sławnego rurkowca), powtarzają banał "lepiej być wolnym w piekle niż sługą w niebie" i w tym kontekście woleliby żyć jako słudzy w piekle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z ZlyCzlowiek7
+1 / 7

Bo polacy nie potrafią i nigdy nie potrafili kalkulować. Wiadomo że ofiary w każdej wojnie są nieuniknione ale kiedy posiada się mniej broni niż przeciwnik i to jeszcze gorszej jakości oraz partyzantkę przeciwko regularnej armii w warunkach skrajnie niesprzyjających to walki się nie prowadzi. Nie było żadnego czynnika przewagi po stronie polskiej. Najgorsze w tym wszystkim jednak jest to że zamiast sami przed sobą przyznać że powstanie było błędem i bezsensowną rzezią mnóstwa Polaków to nadal brniemy w narrację o tym jakie było potrzebne i że inaczej być nie mogło. Kłamstwa powtarzane wiele razy stają się prawdą w opinii publicznej ale każde kłamstwo to dług zaciągnięty wobec tej obiektywnej prawdy. I prawda prędzej czy później o ten dług się upomni i to w sposób bezlitosny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar alm2020
-4 / 6

"Bo Polacy nie potrafią i nigdy nie potrafili kalkulować" szkoda, że Ciebie zabrakło na polu walki. Może gdybyś Ty tam był losy Polski potoczylyby się inaczej. Szkoda.. . taka zmarnowany szansa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y yoyo2123
+3 / 3

@alm2020 gość ma rację, Polacy żyją tym co jest tu i teraz, rzadko w historii zdarzało się, że patrzyliśmy wiele lat w przód. Podobnie jest i dziś, mało kto zastanawia się co będzie za 30 lat

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
-2 / 2

@yoyo2123 żeby wiedzieć co będzie trzeba znać historię, nie chodzi by nią żyć, ale znać. Z perspektywy klawiatury lub ekranu srajfona nie powinniśmy oceniać tak stanowczo ludzi tamtych czasów, możemy rozważać zasadność decyzji (prawie ale nie to samo). Sama wojna jest złem i bezsensem. Natomiast relatywizować winę oprawców decyzjami ofiary... zawsze można twierdzić po co tam lazła w za krótkiej spódniczce bez majtek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
-1 / 1

@Tibr Tak tylko przypomnę, iż jedynymi 100% ofiarami w Powstaniu Warszawskim byli cywile, szczególnie pędzeni przed niemieckimi czołgami i piechotą, do których strzelali Powstańcy. Nawet nie próbuj usprawiedliwiać KG AK, czy samych Powstańców, bo to co robili to była tylko i wyłącznie ich wolna wola.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek nikogo nie bronię, po prostu nie chce oceniać ich, błędne rozkazy, strategie owszem tak, znając dość dobrze całą historię Polski.
Podobnież jakbym miał teraz oceniać Bolesława Krzywoustego za wydanie rozkazu dla obrońców Głogowa, że ukrzyżuje każdego kto podda się Niemcom, za co wbrew danemu słowu Henryk król (potem cesarz) niemiecki kazał zakładników powiesić na maszynach oblężniczych. Więc de facto to Bolesław swoim rozkazem spowodował śmierć niewinnych dzieci Głogowian, nie Henryk?
Nie chcę umniejszać winy Niemców. Nie wiem czy mnie rozumiesz do konca. Chodzi o unikanie takich sygnałów w świat, które prowadzą do powstawanie takich Grossów, którzy bredzą, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy.
Czy Ukraińcy biją się w pierś za Banderę podczas gdy my niewspółmiernie grzmimy o Ogniu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Momencik... co wiedziała KG AK przed powstaniem... że nie mają broni- fakt, że zachód-ZSRR nie przyjdzie z pomocą- fakt, że zginie masa cywilów- fakt, że Warszawa będzie zniszczona- fakt. Czy mając tę wiedzę, podjął byś decyzje o powstaniu? Dalej... czy widząc masową rzeź mieszkańców Warszawy (Rzeź Woli 5-7 sierpnia), kontynuował byś dalej walkę? Przeciw powstaniu był zarówno Wódz Naczelny gen. Sosnkowski, jak i gen Anders.
Tak, chodzi o unikanie wysyłania sygnałów, iz najbardziej bezsensowne samobójstwo w dziejach Polski, miało sens, by inni nie szli w ich ślady, by Tusk/Kaczyński wykorzystując historię powstania, nie chcieli uderzyć na Rosję.
I nie porównuj Ognia do Bandery, bo zdziczenie Ukraińców mordujących Polaków nie miało swojego odpowiednika ani w SS, ani w NKWD, tym bardziej wśród wyklętych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek broń Boże, abym gloryfikował banderę (celowo z małej). Tak jak pisałem błędy w dowodzeniu to niestety zostały popełnione już w kampanii wrześniowej, a potem to już jak domino.

Fakt, że racjonalnym byłoby porzucenie marzeń o przywitaniu Rosjan na "ziemi wyzwolonej" jako gospodarz, a rozpoczęcie powstania z chwilą przekraczania Wisły przez sowietów.
Aczkolwiek pewnie znany ci jest fakt (co do wiedzy jaką dysponowali powstańcy), że NKWD na stojąc nad brzegiem Wisły drogą radiową wysyłali takowy komunikat "ludu Warszawy, Polacy powstańcie do walki z niemieckim okupantem, chwycie za broń i wyzwólcie własną stolicę..."
Jak myślisz jak to się wydawało komuś kto to słyszał, cywil, czy żołnierz, skąd rosło oddolne wręcz żądanie powstania. Te komunikaty wiedza, że Berling jest i czeka. Sowieci świetnie zmanipulowali z jednej strony propagandowo prowokowali, a Stalin pięknie rozgrywał na wyniszczenie wszelkich wrogów (zresztą Churchill też nie zgorszy). Popatrz na wojnę domową w Hiszpanii. Gdyby nie Stalin wielce prawdopodobne, że byłaby komunistyczna gdyby nie działania Stalina, który chciał się pozbyć "konkurencji" wewnętrznej jednocześnie mieć pod butem komunistów z innych krajów.

Nic nie jest ani czarne, ani białe, za to często skomplikowane i nie takim jakim się na pierwszy rzut oka wydaje stąd bywam powściągliwy w ocenach przez szacunek dla ofiar, które mimowolnie mógłbym urazić swoją oceną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
-1 / 1

@Tibr A skad wiesz, że wkraczające wojska Armii Czerwonej składały by sie z Rosjan, a nie Białorusinów? To były czasy ZSRR, czyli sowietów, a nie Rosji i Rosjan.
Taaa... to wina cwanych bolszewików, ze KG AK pod ich naciskami wydała rozkaz do Powstania? Poza tym, z tego co wiem, posiadanie rada było pod niemiecką okupacją zabronione, więc? Poza tym, Polacy jeszcze pamiętali 17 września i wejście sowietów, więc?
Temat Powstania Warszawskiego jest czarny i biały, KG AK doskonale zdawała sobie sprawę, iż nie maja broni, jak i nie dostaną z znikąd pomocy, dodatkowo świetnie zdawali sobie sprawę, iz Niemcy będą mordować cywilów, więc ich decyzja co do wybuchu, jest chol*rnie czarna. Biały byłby, gdyby KG AK nie podjęła tej decyzji, a szary jeśli wywiesili by białą flage po rzezi na Woli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek komunikat był powtarzany wielokrotnie. Wiele rzeczy było zabronione, a ludzie je posiadali.
Komunikat brzmiał:

"Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie.

Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 sierpnia 2020 o 20:03

W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Ale bardzo niewielu miało radia, nie rób jaj, iż ktokolwiek wierzył sowietom, mając w pamięci 17 września. A do komunizacji Polski najbardziej przyczyniła sie KG AK, wytracając naszą inteligencję w powstaniu, za to Stalin na był im wdzięczny. Dozgonnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek nie przeczę Stalin po upadku powiedział "nareszcie Polacy poczuli czym jest wojna" jakoś tak. Dla niego byliśmy pionkami na szachownicy do zbicia. Tak jak wspomniałem o Hiszpanii doskonale pokazało to sposób jego działania, niszczenia każdego kogo uznał za potencjalnego wroga. Politycznie tak rozgrywał sprawę Polski, że uzyskał wszystko co chciał.
Z naszej perspektywy wydaje się rozsądnym poddanie powstania, ale nie jestem pewien co do perspektywy samych powstańców, czy im dłużej trwała walka rozrządu m dłużej żyła dla nich wolna Polska. Śmiem twierdzić, że gdyby powstańcy się poddali, sowieci, NKWD po wejściu do Warszawy natychmiast zrobiłaby czystki tak jak zrobili to we Lwowie.
Tak sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą... Zawsze przywódca ponosi odpowiedzialność, nie chce oceniać bo czasem przywództwo wiąże się z podjęciem decyzji, które są jednocześnie dla niego mieczem obusiecznym. Bywa się niewolnikiem decyzji wiedząc, że każdy wybór którego się dokona będzie w efekcie kończył się złem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Taaa... bo życie 180 tyś cywilów nie miało znaczenia.... tak? Ehhh... przypomnieć słowa Okulickiego, jak chętnie z premedytacją skazał Warszawę na śmierć?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek tego nie powiedziałem, że nie ma znaczenia. Uważam tylko, że każde rozwiązanie w konsekwencji przyniosłoby zło.

Możliwe, że w tym czasie Niemcy nie zamordowali by tyłu cywili ale... Warszawa przez Niemców miała być zrównana z ziemią (taki był plan Hitlera) zniszczone wszystko co miałoby świadczyć o polskości, na gruzach miało powstać nowoczesne miasto niemieckie. Były już zrobione plany urbanistyczne (dokładny plan miasta, wytyczone budynki i ulice), makiety miasta itp. myślisz że co by Niemcy zrobili z cywilami? Plany te zostały pokrzyżowane przez szaleństwo Hitlera które doprowadziło pośrednio do klęski pod Stalingradem (jego rozkazy) co w konsekwencji doprowadziło do klęski na froncie wschodnim...
Istotne jest to co powstańcy już też wiedzieli, jak zachowują się świeci na wschodnich terenach, przewidywali co ich czeka po wejściu NKWD do Warszawy, po tym co działo się w wschodnich miastach.
Słowa Okulickiego? Czasem mówisz "zabije cię" czy tak robisz i serio myślisz czy w gniewie bluzgasz?
Myślę, że ta wojna, działania faszystów i komunistów przerosły wyobrażenia okrucieństwa nie jednego człowieka.

Wszystko ma znaczenie, każde życie jest bezcenne i o jazdę powinno się walczyć jak o swoje
... pewien "lewak", "prowodyr" rewolucji francuskiej powiedział, że wolność narodu nie jest warta życia jednego człowieka. Jest to ta nieliczna chwila kiedy gotów jestem zgodzić się z lewakiem, aczkolwiek z zaznaczeniem, że życie niewolnika zawsze jest tyle warte ile z jego życia potrafi wyciągnąć korzyści jego pan. Ergo wcześniej czy później nic, a wtedy już tylko zostaje bakutil :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 sierpnia 2020 o 23:05

W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Jakie zło byłoby z odstąpienia od powstania? Nie widzę.
Hitler miał plany zdobycia ZSRR, nie wyszło, w sierpniu 1944 miał większe zmartwienia, jak zrobić z Warszawy jezioro (jak planował).
Okulicki... nie był szeregowym żołnierzem, lecz kluczowym decydentem, to co powiedział płk Plucie-Czachorowskiemu tylko utwierdza, iz wiedział co robi, z premedytacją skazywał Warszawę i Warszawiaków na śmierć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek to mniejsze zło, dopóki by nie urosło i stało się tym dużym.
Dobór wodzów naczelnych w tym okresie (wojny) nie koniecznie był udany i można dyskutować nad trafnością tych wyborów.
Dążę do tego by przez wzgląd właśnie na ofiary po prostu upamiętnić je oddać im cześć i nie dawać pożywki lewakom. Którzy teraz nagle przypomnieli sobie o powstańcach i próbują zagarniać ich do własnych celów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Nie było krzty zła, w niewywoływaniu powstania.
Upamiętnienie ofiar... jakoś nikt nie pamięta o cywilnych ofiarach powstania... jak to zakwalifikować? Dla mnie to kwintesencja s.syństwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek ofiary to ofiary cywil, harcerz, żołnierz czy prałat. W nie wywołaniu nie było zła tyleż samo co w bierności, zło jest tym co z tego wynika. Mniejsze zło ergo niewola, która teraz wiemy i tak była nieuchronna.

Śmiem jednak stawiać tezę, że powstanie by wybuchło bez rozkazu i może tak byłoby lepiej...;(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Nie było zła, w wywołaniu powstania, w skutek czego, juz na samym początku Niemcy na Woli wymordowali 65 tyś cywilów? nie mam więcej pytań.
Śmiem twierdzić, iż AK to była formacja karna, wykonująca rozkazy, a nie banda obdartusów która by je olewała, gdyby KG AK powiedziała: siedzieć na dupach, to by siedzieli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@wojekwiesiek manipulujesz tym co napisałem i wydaje mi się że dobrze wiesz o tym, a udajesz.

Każde życie jest ważnym, nie mogąc go dać tym, którzy powinni żyć, a już ich nie ma to co do zasady nikt nie powinien odbierać życia nawet tym, którzy na to zasłużyli.

Ów wspomniany Anders jest przykładem tego, że alianci traktowali naszych żołnierzy jak mięso armatnie, ofiary, ich ilość nie miało znaczenia, liczył się rozkaz i cel. Zgodnie z zasadą tam gdzie drwa rąbią tam wióra lecą. Śmiem twierdzić, że gorzej niż sowieci bo dla nich zwykle nie było znaczenia wielkiego kto za mięso armatnie robi, tak samo wyniszczyali siebie jak i bratnie narody.

Stalin grał cynicznie non stop z jednej strony wysyłając komunikaty podobne o których pisałem sugerując pomoc, z drugiej wysyłając komunikat do aliantów, że pomocy nie będzie.

Z wiedzą dzisiejszą wydaje się logicznym powstrzymanie powstania do chwili kiedy by sowieci zaczęli robić przeprawę. Bo i wtedy bez rozkazów powstanie by wybuchło. To wiemy dziś. Natomiast nie jestem już tego tak pewien czy do końca rozumieli konsekwencje przed wybuchem.

Problem polega na tym, że wiele rozkazów było błędnych począwszy od rozkazu armi Poznań powrotu do obrony Warszawy w kampanii wrześniowej, a skończywszy na powstaniu i określeniu błędnej strategii.
To możemy oceniać ale w związku z sytuacją, że tam mnie nie było nie będę nikogo oskarżał, tak jak nie oskarżę ludzi którzy podpisali lojalkę z SB nie wiedząc czy i jak byli przesłuchiwani, czy byli szantażowani przez SB życiem ich dzieci.
Kto nie przeżył zrobienia pilota w domu przez SB powinien w tych sprawach zachować powściągliwość w kategorycznych sądach.

Nie lubię patetyzmu robienia z nas Chrystusa Narodów ale w tamtym okresie staliśmy się ofiarą wrogów, sojuszników i własnych ułańskich fantazji.
Stąd powinniśmy wyciągać wnioski na przyszłość (a niestety banda czworga skutecznie to sabotuje) czyli inwestycji w kadrę wojskową tak aby zatrzymywać na służbie oficerów, generałów a nie pozwalać lub wręcz ich wypychać na emeryturę w wieku 45lat. Do dziś nie mogę zrozumieć dlaczego pozwoli odejść Polko, czy jemu podobnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr Jaka znowu manipulacja, chcesz na siłę usprawiedliwić coś, co sie usprawiedliwić nie da i tyle. ÓWCZESNA wiedza pokazywała, iż powstanie będzie hakatomba, liczył się z tym Okulicki, wkleić jego słowa jeszcze raz? Stalin niczym nie grał, czekał jak we wrześniu 1939r, gdy Niemcy robili za niego robotę, nikt z naszego rządu w Londynie nie kwapił się by go poinformować o powstaniu, olali go, to co miał robić? Podobnie z Churchillem.
WSZYSCY z KG AK powinny być sądzeni za zdradę, i najlepiej powieszeni na strunie od fortepianu, by umierali wystarczająco długo, by pomyśleć o tych 200 tyś które skazali na śmierć.
Howgh.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
-1 / 1

@wojekwiesiek nie bronię dowództwa, a jedynie powstańców. Niestety nasi przywódcy zbyt często mieli ułańską fantazje, zbyt łatwo szafowali życiem.
Ciężko wyważyć los ojczyzny a życie rodaków.
Dąbrowski z hymnu na służbie cara, Sikorski sprzedany przez Anglików można powiedzieć oddaje Polskę Stalinowi ale dzięki temu z łagrów zostają uwolnieni rodacy, Berling... A ciągnie się bajki jak to Piłsudski uchronił nas przed bolszewią, a rzeczywisty generał w podzięce zamiast zostać wodzem naczelnym zostaje odsunięty. Gdy poraz drugi w kampanii wrześniowej może zmienić losy kampanii zostaje zignorowany bo trza bronić stolnicy. Teraz możemy gdybać czy gdyby Kutrzeba zatrzymał Niemców co było realne to Stalin powstrzymałaby się jeszcze przed wkroczeniem czekając co będzie dalej... Dużo by pisać, a z drugiej strony patrzę na 89 i co nam przyniósł pokojowy przewrót:(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@Tibr PODSTAWOWYM OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO ŻOŁNIERZA jest chronić ludność cywilna, czy powstańcy ją chronili? Nie, skazali cywilów na śmierć swoim tępym wykonywaniem rozkazów, niestety, l dla mnie niewiele sie różnią od KG AK. Obrzydliwe jest dla mnie jak mówią o bohaterstwie, patriotyzmie, poświęceniu, a ŻADNE ani słowem się nie zająknie o tym, co przez nich przechodziła ludność cywilna.
Pozwolisz, iż innych tematów nie pociągnę, choć są bardzo ciekawe.
Pozdrawiam ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar alm2020
-4 / 4

Wojtek Wiesiek pytanie za 1000 punktów? Czemu robisz takiego Demota teraz przy okazji rocznicy? Czemu nie pytasz o takie rzeczy w grudniu przy okazji Mikołaja czy tam innego Dziadka Mroza? Przecież skoro opinie innych Cię interesują to nie ważne kuedy zadasz pytanie. Mam pewne podejrzenia wobec Teojej osoby. Bez odbioru i bez wyrazów szacunku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 2

Odpowiedz za 1000 punktów, nudzisz trollu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FenrirIbnLaAhad
+3 / 3

Winni są też ci, którzy ociągali się z reakcją.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojekwiesiek
0 / 0

@FenrirIbnLaAhad Tak, nasz rząd w Londynie nie zabronił KG AK na ten samobójczy krok, a sama KG AK mogła skapitulować już na początku sierpnia, gdy Niemcy na Woli wymordowali i spalili kilkadziesiąt tysięcy cywilnych Warszawiaków. Można było też rzezi uniknąć, bądź ją chociaż ograniczyć, niestety w KG AK, jak i Londynie nie było nikogo, kto by miał choć odrobinę odwagi.
Miał ją za to dowódca powstania na Pradze, pułkownik Antoni Żurowski, widząc bezsens walki, straty, cierpienie ludności cywilnej poddał powstanie już na początku sierpnia, i to jest dla mnie JEDYNY bohater Powstania Warszawskiego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem