Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Co by mogło być, gdyby naukowcy, inżynierowie i technicy

mieli taki status społeczny, uznanie i środki finansowe jak hollywoodzcy celebryci udający kogoś nieistniejącego, ale ważnego dla świata, piłkarze ganiający po trawie za kawałkiem napompowanej, świńskiej skóry i pacyny ze świata mody, których szczytowym osiągnięciem i wkładem w rozwój cywilizacji jest przejście w tę i z powrotem w jakichś łachmanach kilkanaście metrów po płaskiej powierzchni. Między innymi właśnie dlatego cywilizacja człowieka się uwstecznia zamiast iść naprzód a szczytową rozrywką mas ponownie staje się rzucanie w siebie nawzajem odchodami.

www.demotywatory.pl
+
94 102
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar pantharhei
-1 / 3

Chcesz zobaczyć świat przyszłości ? Jeżeli w obecnym stanie rozwoju cywilizacyjnego otrzymamy metodę nieograniczonego wytwarzania czystej energii... to zastanawiam się czy za tydzień czy miesiąc nasza błękitna planeta byłaby nadal na swoim miejscu. Upadek rządów, układów sił na świecie, krach zabytkowego systemu ekonomicznego. Można byłoby oczyścić wodę i powietrze, nawodnić pustynie, zlikwidować szkodliwy przemysł ciężki na rzecz nowocześniejszych technologii. Ale jednocześnie zawsze znajdzie się wariat który uzna, że w sumie lepiej mieć broń o nieskończonej mocy. Trzeba systematycznie zająć się poziomem rozwoju społeczeństwa, wykształcenia nowych wzorców, porzucenia bzdurnych podziałów i odrzucenia manipulacji ze strony niekompetentnych przywódców politycznych czy religijnych broniących wyłącznie swoich stref wpływów. Inaczej naukowcy i prawdziwie wartościowi ludzie pozostaną gdzie są. Sorry.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Mizantropix
+1 / 1

@pantharhei o niczym innym jak właśnie o kształtowaniu wzorców nie napisałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pantharhei
+1 / 1

@Mizantropix Zgadzam się przecież, bo też uważam tak właśnie powinno być . Niemniej trzeba się zająć całym społeczeństwem, bo wytworzenie i promowanie kast nie prowadzi do rozwoju całości. Pogłębia jedynie rozwarstwienie. A to już praca na pokolenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 2

@pantharhei W połowie się mylisz, w połowie masz rację.
Zakładając że powstałaby nieograniczona czysta energia (co niespecjalnie wydaje się możliwe, bo fizyka tak nie działa), to przestaje istnieć problem zasobów. Bo teoretycznie, z energii, potencjalnie można tworzyć materię. A z materii, możesz zrobić wszystko.
Wtedy nie ma sensu się kłócić o zasoby, bo każdy dostałby co chce. Problem w tym że ludzie są nienasyceni.

Problemem jest to, że dziś ludzie chcą "mieć" a nie "być". Chcą być bogaci, a nie robią nic by być mądrzy. Olewają rozwój, na rzecz popularności. Nie tędy droga.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rex4
0 / 0

No ciężko się nie zgodzić.
Zresztą już mamy świat przyszłości jaki się nie śnił naszym przodkom. Tylko co z tym robimy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pantharhei
0 / 0

#rafik54321 A czego można oczekiwać w systemie działającym z zasady by "mieć" ? Rozstanie z takim systemem nie odbędzie się pokojowo bo system broni sam siebie. Może więc jeszcze nie budujmy "Enterprise" z jego replikatorami materii. :) Obecnie korporacje działają aktywnie na polu nowych źródeł energii i praktycznych aplikacji. Generatory na ogniwa paliwowe z Mirai do zasilania budynków ? Toyota : 2019 https://www.toyota.pl/articles/2019/toyota-rozpoczela-testy-generatora-na-ogniwa-paliwowe Program badawczy zimnej fuzji od Google ? Nadal w strefie wysokiego ryzyka niepowodzeniem, ale badania trwają https://www.nationalgeographic.com/science/2019/05/cold-fusion-remains-elusive-these-scientists-may-revive-quest/. Wszystko by zmniejszyć skalę nacisku ze strony kacyków naftowych i może w końcu złapać trochę równowagi między postępem technologicznym a rozwojem ludzi jako gatunku. Ludzkość można traktować jako całość tylko gdy odczuje wspólne zagrożenie, albo wydarzy się coś ... " przełomowego".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

Tak było jeszcze 40 lat temu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem