Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
193 269
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Laviol
+27 / 33

Duchowość nie równa się religijność.
"Literatura na temat duchowości odzwierciedla głównie trzy, jak dotąd trudne do oddzielenia, obszary refleksji, badań i praktyki: teologiczny, filozoficzny i psychologiczny".
I jest dokładnie tak jak przedstawia piramida - dopóki nie zaspokoisz potrzeb niższego rzędu, dopóty nie sięgniesz po wyższe. Innymi słowy - jak zapychasz przy łopacie i nie wystarcza do 1-ego,, to nie będziesz rozstrząsać czy "Cogito ergo sum" jest prawdziwe czy nie. Tak w uproszczeniu. A fakt, że jednocześnie ktoś taki może być religijny, nie jest tożsame z duchowością np. Św. Tomasza z Akwinu.
Manipulujesz autorze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B ban__
+12 / 12

@Kalion
Otóż Abraham Masłow nigdy nie przedstawił swojej teorii w postaci piramidy, zatem żadna piramida prezentująca teorię Masłowa nie jest fikcyjna:) Natomiast pod koniec życia pisał o tym, że zmienione stany świadomości, mistyczne czy duchowe, wykraczają poza samorealizację. W skrócie.
Edit: Wszystko jest tu: "Motywacja i duchowość" - Abraham Masłow.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 września 2020 o 15:45

avatar Laviol
+6 / 8

@Kalion, nie raz widziałam taką zmodyfikowaną piramidę. I wcale się nie dziwię, bo skoro to co tu jest określone jako duchowość zawiera się w samorealizacji można to wyodrębnić i faktycznie będzie tego niejako mniej. Bo potrzebę samorealizacji można zaspokoić w pracy zawodowej czy jakimś hobby, ale to niekoniecznie oznacza wejście na poziom duchowy. Tu masz np. określony jako transcendencja https://poradniaonline.wordpress.com/2018/04/01/dopiero-po-zaspokojeniu-potrzeby-sytosci-bezpieczenstwa-ciepla-przychodzi-czas-na-potrzebe-wladzy-szukania-prawdy/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Suzzzi86
+1 / 13

ale taka jest ludzkość, mamy potrzeby duchowe, więc o co chodzi? to modlic sie do pieniędzy, do polityków, do tancerek erotycznych wolno, a do Boga to zaraz takie złe i wstrętne? gdzie równouprawnienie??

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar niejestembotem4321
+9 / 15

Na początku nie zrozumiałem kompletnie o co, chodzi autorowi i dopiero po chwili zrozumiałem, że po prostu autor demota może nie pojmować jak działa ta piramida, ale cóż wielu ludzi, już nawet w tym wieku widzi to co chce zobaczyć, a nie tak jak jest. (najniżej potrzeby niezbędne, a im wyżej tym mniej potrzebne)
Podział na potrzeby wyższego i niższego rzędu to chyba większość powinna mieć już na polskim(filozofia epikurejska itd.) gdzie według właśnie antycznej filozofi był podział na potrzeby ciała( niższe) i duchowe(wyższe).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 6

@niejestembotem4321 Nie zauważyłeś, że ktoś to podpisał "piramida Maslowa" a nie jest to jego wytwór. Maslow nie umieścił potrzeb duchowych na szczycie piramidy, bo uwzględnił je w potrzebach samorealizacji. Potrzeby religijne umieścił niżej w potrzebach przynależności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar niejestembotem4321
-1 / 1

@agronomista No nie wiem jakoś by tu pasowało.
https://www.google.com/search?q=piramida+maslowa&safe=active&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=inv&sxsrf=ALeKk02tSWvGJPOVrpm9sE_qDcb6UaqN9g:1599376020411&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjP1bv8-9PrAhXQCOwKHbisCyEQ_AUoAXoECBQQAQ&biw=360&bih=657#imgrc=2U60vfdtrYc2GM

Naprawdę czepiać się jednej małej piramidy w książce która ma ponad 100 stron, i której większość nawet nie zauważy, jak i też jest ona w większości poprawna(ja uważam, że w 100%,bo tą czcionką na górze nie zmieściły by się "potrzeby samorealizacji", a mniejszą wyglądało by to paskudnie, a duchowe się mieści dealnie.) Jak i dodany został jeden stopoeń pewnie, żeby był lepsza symetria(a no i pominę fakt, że według tej piramidy to jest najmniej istotna rzecz w całym zestawieniu)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F ferdyn12
+8 / 10

Ja też uczyłem się, że piramida Maslowa kończy się na samorealizacji. Co ciekawe, Maslow po opracowaniu swojej piramidy stwierdził, że ponad samorealizacją są potrzeby duchowe/transcendentne. Potrzeby, które przekraczają człowieka. Więc to my uczyliśmy się błędnej piramidy, czy teraz uczą się błędnej piramidy...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kraken11
+5 / 5

ehh, ale tutaj nie widzę nic strasznego. Potrzeby duchowe nie odnoszą się wyłącznie do religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A andyk77
+1 / 1

Jak już napisali przedmówcy autor demota jest idiotą i nie ma pojęcia o działaniu piramidy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adawo
+4 / 4

Drogie dzieci, potrzeby duchowe człowieka to nie potrzeby religijne!!! Do szkoły, uczyć się!!
Potrzebą duchową jet np potrzeba miłości...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rododendron90
+1 / 1

Tego nie wymyślił autor książki do WOS-u. Autorze demoralizacji, nie słyszałeś nigdy o piramidzie Maslowa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fiksusik
+1 / 1

Zawężanie potrzeb duchowych tylko do religii to chyba efekt wąskich horyzontów... A gdzie sfera uczuć, udział w kulturze (czynny i bierny)?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kamill500
-2 / 2

To jest teoria Masłowa, więc miejcie żal do Masłowa nie do autora podręczników. To że uczy się na historii o nazizmie i komunizmie to nie znaczy, że się ludzi wychowuje w duchu nazizmu i komunizmu. Z resztą szkoła nikogo nie zindoktrynuje, bo podstawowe wartości człowiek wykształca w rodzinie, relacjach społecznych bądź obserwacji wydarzeń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem