Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
165 180
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar DonSalieri
+11 / 11

Teoria spiskowa przestaje być spiskową przy odpowiednich dowodach - potwierdzających, lub obalających

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Elathir
+5 / 5

@DonSalieri ale po co twarde dowody, przecież kilka anegdotek, potwierdzenie przez samozwańczego eksperta i otwarty umysł powinny ci wystarczyć. A dowodów nie będzie bo złe korporacje/rządy/ religie/naukowcy/reptilianie/żydzi/masoni nie pozwolą byś je dostał, więc musi ci wystarczyć to co mamy.

A tak na poważnie, polecam wywiady z Neilem deGrasse Tysonem na temat różnych teorii spiskowych, zwłaszcza plaskoziemców, gdzie dość zgrabnie i w bardzo przystępny sposób wykazuje dlaczego to własnie wielbiciele takich teorii mają bardzo zamknięty umysł i są niechętni do krytycznego myślenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+4 / 4

@DonSalieri Problem w tym, że spiskowa teoria jest nie do obalenia, bo każdy obalający dowód jest traktowany jako część spisku. A że każda bzdura znajdzie wyznawców, przeto KAŻDA spiskowa teoria ma zagwarantowane wieczne życie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 0

@daclaw
Czy "płaskoziemie" też uważasz za teorię spiskową? Jeśli tak, to tradycyjny aparat fotograficzny (kliszowy), paszport oraz bilet lotniczy do RPA (może być Argentyna, Australia lub dowolne inne miejsce daleko na półkuli południowej) wystarczy do osobistego zweryfikowania tej teorii. Jeśli potrzebujesz mocniejszych dowodów, przyda się międzylądowanie i nocleg w jakimś kraju blisko równika.
Oczywiście kliszę musisz wywołać sam, by nie było ryzyka podmiany.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+2 / 2

@Rydzykant To najlepszy przykład. Nie ma chyba lepiej, dokładniej obalonej teorii, niż "płaskoziemie", a ciągle ktoś się tym zajmuje.

Ale na tym przykładzie szczególnie wyraźnie widać ważny element spiskowych teorii - element subkulturowy. Jak ktoś ma naukowe niespełnienie*, do środowiska naukowego się nie dostał albo mu w nim nie poszło**, to tu może się pobawić w naukowca: przeprowadzać eksperymenty, publikować, jeździć na sympozja. W odróżnieniu od prawdziwej nauki, tu wymagania są niskie i wszyscy są mili.

_____________________________
* np. Antek Macierewicz
** niestety, tą drogą trafiają do pseudonauki także osoby wysoko wykształcone, z tytułami i dorobkiem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ezoteryczny_Misiak
+3 / 3

@daclaw O tak bardzo prawda. Ostatnio na grupie o koronawirusie był post dlaczego ludzi dobrze wykształceni i inteligentni nie kupują ich bajery. I co im wyszło? Oczywiście dlatego, bo ich zniszczył system. A umysły, które twierdzą, że wirus to ogólnoświatowy spisek są nieskalane (również jakąkolwiek myślą), toteż dobrze widzą cały ten majdan! Logiczne? No pewnie kurde, że logiczne! :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 września 2020 o 12:08

avatar Tuminure
+2 / 2

Czemu mam o tym pamiętać gdy nazwę coś teorią spiskową? To, czy coś jest teorią spiskową jest przecież obiektywnym stwierdzeniem, niezależnym od moich emocji i jakichkolwiek zmysłów.

Co więcej, jestem świadomy, że niektóre teorie spiskowe okazały się prawdziwe i istnieje spora szansa, że któreś z aktualnych teorii spiskowych również są właściwym przebiegiem wydarzeń. Jednocześnie pamiętam, że skrajna większość teorii spiskowych okazuje się błędna, a co za tym idzie, statystycznie skrajnie rzadziej będę w błędzie, nie wierząc w żadną z teorii spiskowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

Wyparcie jest racjonalną reakcją obronną wobec nasilenia negatywnego przekazu, jakim jesteśmy bombardowani. Gdyby chcieć to wszystko przetwarzać i traktować poważnie, trzeba by się zamknąć w schronie, w klatce Faradaya. Albo od razu się zabić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S stts
+2 / 2

Byleby ten umysł nie był zbyt otwarty, bo informacje też należy filtrować. Jest masa problemów z teoriami spiskowymi i tzw. foliarzami. "Nie wierz mediom, wierz tym dwóm stronom, które ci podesłałem, które nie podają żadnych źródeł i nie opierają się na żadnych badaniach, a tylko domysłach." Kolejny problem to wyparcie - z foliarzami nie da się dyskutować, bo nawet, jeśli im podasz dowody obalające ich teorie, zawsze zastosują jeden z "argumentów ostatecznych": "te wyniki są sfałszowane przez lobby [wstaw dowolną organizację]", "oni chcą żebyś tak myślał" itd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem