Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
171 178
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ZrytyRyj
+6 / 6

Skąd autor demota bierze wiedzę o sprawności świetlika? Zbadał osobiście, czy zna jakieś badania mierzące sprawność świecenia świetlika w stosunku do przykładowych ,,współczesnych żarówek" LED osiągających 95% sprawności?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Ricochet69
-3 / 5

@ZrytyRyj A nie wystarczy już to, że w przypadku świetlika wytwarzanie światła odbywa się w oparciu o reakcje przebiegające bezpośrednio w jego organizmie. Jeżeli zaś weźmiemy pod uwagę cały cykl produkcji energii elektrycznej zasilającej "współczesne żarówki LED oraz wyprodukowanie samego źródła światła to sprawność całego procesu wytwarzania światła będzie w tym przypadku zdecydowanie niższa niż podałeś. Myślę więc, że podchodząc do tematu globalnie zamiast wybiórczo, świetlik jednak wygrywa :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZrytyRyj
+5 / 5

@Ricochet69 Zgadzając się z tobą co do meritum, zupełnie nie rozumiem informacji autora o ,,wydajności" świetlika, porównującego reakcje chemiczne z fizycznymi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lingerer
-2 / 4

@ZrytyRyj chemiczne z fizycznymi powiadasz ; bo widzisz światło dziwne jest ni to cząstka materii kiedy indziej falą jest to dziwne światło *)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tfujnick
+3 / 3

@ZrytyRyj 95% sprawności? Chyba CI się ostro pomyliło :) Może jakieś eksperymentalne przy BARDZO niskich prądach, zamienniki żarówek produkowane seryjnie mają 50% przy trupim świetle.
@Ricochet69 O ile chemoluminescencja ma prawie 100% wydajność, o tyle metabolizm świetlika, łącznie z wytwarzaniem substratów dla w/w - o wiele niższą :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZrytyRyj
+3 / 3

@lingerer Błysnąłeś chemicznie czy fizycznie? Bo zaczynam się gubić....mówimy o źródle światła, a ty o jego naturze. Nie mówimy o naturze fotonów tylko o jego źródle w wyniku reakcji fizycznej lub chemicznej i nie za mądrej próbie mierzenia sprawności takich reakcji. No chyba, że znasz sprawność świetlika

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZrytyRyj
+2 / 2

@Tfujnick Gratuluję badań nad świetlikiem i zalecam dalsze badania nad technologią LED. Nikt nie wspominał o prądach zasilania...
Efektywność LED tzw. sprawność LED (czyli ilość dostarczonej energii, przekształconej w światło widzialne) jest bardzo wysoka i sięga nawet 80–95 %. Podczas gdy sprawność zwykłej żarówki wynosi 5 – 10 %. Oznacza to, iż zwykła żarówka dostarczoną energię tylko w 5–10 % przekształca w światło, a resztę „wydala” w postaci ciepła. Dlatego tak łatwo się nią oparzyć. Dioda LED dostarczoną energię przetwarza w 80-95 %, a straty w postaci ciepła to tylko 5-20 %. Dzięki temu żarówki LED nie nagrzewają się, są bezpieczne i mogą być stosowane do oświetlenia produktów wrażliwych na ciepło np. żywność, rośliny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
+3 / 3

@ZrytyRyj Skąd bierzesz te wartości wydajności? Wydajność źródła światła mierzy się licząc stosunek energii wydzielonej w postaci światła widzialnego a energii dostarczonej (przy czym 1 W to ok. 683 lm), reszta to zwykle ciepło/podczerwień. Najlepsze LED emitują do 300 lm/W (< 50% wydajności), żarówki tradycyjne ok. 15lm /W (ok. 2%)¹ ². Nie wiem więc skąd biorą się te 90-95%. Co do wydajności bioluminescencji trudno ją jednoznacznie określić. Możemy liczyć wydajność samego procesu świecenia ale pozostaje jeszcze proces odnawiania substratów, który też wymaga energii.
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_efficacy
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Skuteczno%C5%9B%C4%87_%C5%9Bwietlna

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel1481
0 / 0

@ZrytyRyj
Te wartości to chyba z katalogów producentów oświetlenia pobrane. Nie ma elektrycznych źródeł światła o tego rzędu sprawnościach. Nawet niskoprężne lampy sodowe nie mają takiej sprawności (mimo,że podobnie jak LEDy, dają bardzo wąskie pasmo światła). W LEDach jest dodatkowo luminofor przekształcający część światła z niebieskiego w żółte czerwone i zielone.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZrytyRyj
0 / 0

@pawel1481 Nic nie pisałem o oświetleniu, tylko o sprawności diod LED. Doskonale zdaję sobie sprawę o spadku wydajności LED przy zwiększaniu mocy . Porównuję moc na poziomie świetlika. Świetlik o mocy 2 W pewnie spaliłby sobie doopę

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tfujnick
0 / 0

@ZrytyRyj Podaj mi. proszę, JEDEN typ produkowanych seryjnie LEDów o sprawności 95%. Albo choć 90%.Podpowiem, że w większości zamienników żarówek nawet przetwornica AC/DC nie osiąga 95%.
Zresztą... sprawdź sobie jak grzeją się te zamienniki żarówek. Jeśli pobiera 4W mocy, to na ciepło powinno pójść 0.2W... a nagrzane do 80+ stopni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
+7 / 7

Czy to od świetlików wzięło się powiedzenie "świecić gołą dupą"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZrytyRyj
0 / 0

@Bimbol Buahahaha. Gdyby nie rządy M.M. można by rozważyć taką ewentualność :)))) A tak Matołusz musi ścigać się ze świetlikiem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem