Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
168 179
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
V vetulae
0 / 0

Jednak, kiedy masz wiedzę i doświadczenie to jest właśnie mądrość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Nace92
0 / 0

@vetulae Morderca, który ma wiedzę jak skutecznie zabijać i wieloletnie doświadczenie w "branży" będzie mądry? Z pewnego punktu widzenia owszem, ale ciekawi mnie Twoja odpowiedź.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V vetulae
+2 / 2

@Nace92 sam sobie odpowiedziałeś:) Ciężko być naprawdę mądrym nie posiadając doświadczenia, są też różne typy mądrości, znam ludzi bardzo mądrych zawodowo i bardzo głupich życiowo XD a moralność to jeszcze inna kwestia. Jednakże jak bym miała jakoś uogólnić, to powiem tak: statystycznie rzecz ujmując, ludzie posiadający oba aspekty są mądrzejsi. Nie zmiana to faktu, że możemy spotkać mądrych młodych i głupich starych, to żaden argument. Uważam też, że nie słusznie łączysz mądrość z dobrem i wysokimi standardami etycznymi. Mądry człowiek to taki który ma wiedzę, doświadczenie i potrafi to wykorzystywać, choć ubolewam nad tym, może być również złym człowiekiem. Twoje myślenie to swego rodzaju kalokagatia, jak ona łączy piękno i dobro w jedno tak w twoim przypadku, łączy mądrość i dobro w jedno. No niestety nie tak to nie działa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar jeykey1543
0 / 4

Jest tak chyba dlatego, że większości ludzi nie chce się uczyć, a hobby wybierają sobie często, by nie używać do tego myślenia. To, że Janusz robi coś przez 40 lat pewnie uczyni go w tym zajęciu lepszego niż przeciętnego, ale może okazać się, że są efektywniejsze sposoby na zrobienie tej samej czynności, ale Janusz tego nie dopuszcza do siebie, bo on tak umie i nie będzie uczyć się nowego. Za to będzie przystawać na to, że jego sposób jest najlepszy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 października 2020 o 18:34

avatar koszmarek66
+3 / 3

Doświadczenie, z którego wyciągnąłeś wnioski to mądrość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Nace92
+2 / 2

@koszmarek66 Miałem na myśli coś nieco innego.
Chodzi mi o to, że wiele osób myli posiadanie racji z posiadaniem doświadczenia i wyciągniętymi właśnie wnioskami.
Idąc tym tokiem rozumowania morderca, który ma doświadczenie w mordowaniu i wyciąga wnioski z każdego morderstwa by być skuteczniejszym... ma rację?
Pojmując doświadczenie życiowe w taki sposób łatwo zabrnąć w absurd.

Często utożsamiamy wiek i doświadczenie życiowe na równi z mądrością, ale przecież każdy z nas zna starych głupców. Można kręcić się na tej ziemi 80 lat i nadal być głupim (bynajmniej nie w filozoficznym znaczeniu tego określenia)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
+1 / 1

Doświadczenie życiowe w sytuacjach zbliżonych do tych, w jakich się już człowiek kiedyś znajdował pozwala przyspieszyć poprawne decyzje oraz zwiększyć dokładność przewidywań rozwoju sytuacji.

Na mądrość doświadczenie życiowe się owszem składa, ale żeby być mądrym trzeba umieć się zastanowić nad nim. A głupcy są bezrefleksyjni z natury. I ile by doświadczenia nie zdobyli, na mądrość im się to nigdy nie przełoży.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MagdalennaMagdalinska
0 / 0

Jest takie niemieckie przysłowie:

"Wiek nie chroni przed głupota"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rational_male
0 / 0

Nie rozumiem co znaczy mieć racje. Możesz to rozwinąć?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem