Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar solarize
-5 / 33

@HopArt A jak to się ma do tematu faszystowskiego marszu, który jest na korzyść PiS? Chodzi Ci o to, że PiS nas wykończy ekonomicznie i mentalnie? Jeśli tak, to się zgadzam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kingged
+6 / 12

@solarize "PiS nas wykończy ekonomicznie i mentalnie" - z tym się zgadzam, ale jeśli chodzi o to czy marsz jest faszystowski, to choć nigdy w nim nie uczestniczyłem, nie posuwałbym się tak daleko. To trochę jak z marszem kobiet (na którym też nie byłem) - większość jest normalna, albo w miarę normalna, ale zawsze znajdą się skrajne osoby które psują cały obraz (i te osoby równie dobrze mogą być wśród organizatorów).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 19

@Siemanoooo jaki sens jest byc dumnym z tego, ze sie urodzilo w okreslonym miejscu i czasie? Bo tak wyglada duma z narodu/klubu regionalnego etc. - jestes dumny z tego, na co nie masz wplywu. Co nastepne, masz dumnosci z tego, ze sie ma niebieskie oczy?
Dumnym to mozesz byc z tego, ze albo sam grasz i zdobyles mistrzostwo, albo np. opracowales metode nanoszenia nanoczastek krzemionki na podloze z porowatego weglika tytanu jako magazynu wodoru, a nie z tego, ze Twoja matka i/lub ojciec mieli polskie obywatelstwo

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P peghehe
-3 / 5

@HopArt nie tylko Polacy ale tylko Polacy sa tak glupi zeby wybrac tak nieudolnych glupich ,zaklamanych i poprostu zlych komuchow na rzadzacych. a pozniej sie dziwic ze pierd...one cwiercmozgi z onr,wszechpedalskich i naziole chodza sobie w marszu ktory powinien byc swietem dla calej Polski , a tak pomimo patriotyzmu wstyd sie tam pokazac,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 2

@Xar
juz ci to wytlumacze, jak nie masz wlasnych osiagniec to na sile probujesz sie podpiac pod cudze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sokolasty
-2 / 2

@Xar
Doszedłeś do istotnej konstatacji.
Jedno z możliwych powodów brzmi następująco:
Jeśli niczego nie osiągnąłem, jestem zwykłym szarakiem jak inni (czyli jakieś 95% społeczeństwa), to nie mam powodu do dumy. Dumny jednak chciałbym z czegoś być, wiadomo.
Kobiety sobie wymyślą dumę z dzieci, choć przeciętnie każda z nich ma ich troje (średnia na świecie), a mężczyźni bronią barw klubu, są dumni z osiągnięć piłkarzy swojego klubu, lub są dumni z osiągnięć przodków.
Bo swoich nie mają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Raf_Raf
+1 / 5

Skoro wirus ma jeszcze potrwać to moze warto przenieść wszystkie zgromadzenia publiczne do wirtualnej rzeczywistości online

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
+11 / 37

"Nasza cywilizacja"? Swego czasu Kościół/tradycja zabraniał robienia sekcji zwłok, a za ziołolecznictwo można było trafić na stos. Słońce krążyło wokół Ziemi, więc obecna cywilizacja raczej niewiele wspólnego ma "z nimi". Bądźmy obiektywni, obecna cywilizacja to fuzja różnych poglądów, opinii i owoc porozumienia ludzi otwartych na dialog, a nie bojówkarzy!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 8:38

S sancz79
-4 / 16

@Dordi Nie chciał bym ci burzyć światopoglądu ale Kopernik był katolickim duchownym.... Ale wrócimy do naszej cywilizacji. Nasza cywilizacja ma korzenie chrześcijańskie czy komuś się to podoba czy też nie.
"Bądźmy obiektywni, obecna cywilizacja to fuzja różnych poglądów, opinii i owoc porozumienia ludzi otwartych na dialog"-nic bardziej mylnego. Nasza cywilizacja to pasmo konfliktów ,wojen, dysput ideologicznych. Nawet takie rzeczy jak upadki monarchii i wprowadzenie demokracji i parlamentyzmu były efektem wojen

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Jeremi978
+4 / 12

@sancz79 Tak, był! I miał przez to nieprzyjemności ze strony kościoła. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
+5 / 11

@sancz79 Cywilizacja europejska zaczęła się znacznie wcześniej niż w średniowieczu. Była starożytna Grecja, Rzym, wcześniej cywilizacji mykeńska. Czyli okres od jakichś 2800 lat.

Więc skąd pomysł, że nasza cywilizacja ma korzenie chrześcijańskie, skoro zaczęła się grubo wcześniej?

Przeciwnie, cywilizacja to okres współpracy i rozwoju. Może faktycznie średniowiecze to okres ciągłych wojen, ale starożytność to może okres wojen peloponeskich czy kampania Aleksandra Macedońskiego, ale to przecież tak naprawdę były to wojny lokalne, nie obejmujące całego państwa greckiego. W tym czasie cywilizacja europejska mogła się rozwijać, bo nawet okres rzymski, to nie są wojny w samym Rzymie, tylko powiększanie wpływów, niejednokrotnie pokojowo także.
Jak można pominąć okres VIII p.n.e.-V n.e. ponad 1200 lat i powiedzieć, że "cywilizacja zaczęła się od chrześcijaństwa"???
To nieznajomość historii Europy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 10

@sancz79 nasza cywilizacja ma korzenie w antycznej Grecji i Rzymie, a nawet troche w Egipcie. Chrzescijanstwo tylko przyszlo i wyrugowalo wszystko co zostalo dzielac na to, co pomoze utrzymac wladze i moze zostac zachowane i na reszte do kasacji.
A skoro nasze korzenie to cywilizacja starozytnej Grecji, to kiedy idziemy sie radzic Wyroczni Delfickiej?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
+1 / 3

@Jeremi978 Kopernik ? A jakie nieprzyjemności? Mial przyjemne gniazdko w kapitule a jedyne nieprzyjemności był związane z kobietami jak już. Negatywna opinia Kościoła na temat teorii heliocentrycznej to czasy Galileusza czyli jakieś 70lat po śmierci Kopernika. Coś na bakier z historią

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
-3 / 5

@Xar "nawet w Indiach " bo pijemy herbatę i używamy liczb arabskich. A tak na poważnie gdzie napisałem że ma tylko i tylko i wyłącznie korzenie chrzescjanskie skoro popadasz w skrajności

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P paul123
-2 / 8

@Dordi to bylo swego czasu. A w obecnych czasach wszyscy moi znajomi z fb co to walcza z religia i kosciolem i wypisywali jak to kosciol cofa nas do sredniowiecza i tylko ateizm jest zgodny z nauką, dziś w ich postach widze takie rzeczy jak: pandemia to sciema - wirusa nie ma. Albo anteny i maszty 5G szkoda naszemu zdrowiu. Plaskoziemcow nie mam w znajomych, ale myslisz ze ich teorie pochodza od religijnej spolecznosci?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
-2 / 6

@Dordi Jak z dziecmi, to że napisałem że ma korzenie chrzesjaskie nie oznacza że też nie ma innych. To co nazywamy dziś kulturą europejską to pochodna wielu składowych . Ale składowe na nią mają różne znaczenie. Ta składowa chrzesjańska ma o wiele większy wpływ niż inne.
Piszesz że była starożytna Grecja, Rzym ,a nawet sięgasz do Achajów. Wszytsko fajnie. Tylko wszystkie te rzeczy dotarły do nas przez ludzi kościoła .Zwłaszcza u nas czyli na północ od Alp i na wschód od Renu. Dotarła do nas np prawodawstwo rzymskie a .. było ono wprowadzane przez przedstawicieli kultury łacińskiej a rugowało stare plemienne prawa. Podobnie z architekturą, gospodarka ,formami społecznymi. Taka monarchia piastowska sciągała z zachodu ksieży ,możnowładców ,osadników itd.
Kultura polityczna cesarstwa, ideały przetrwały i zwycieżyły w europie ,a ich nosnikiem było chrzesjaństwo (zapraszam do literartury np "Barbarzyńskiej europy Modzelewskiego)
"Więc skąd pomysł, że nasza cywilizacja ma korzenie chrześcijańskie, skoro zaczęła się grubo wcześniej ?
To bardzo proste. Cywilizacja zmienia się w CZASIE. Dochodzą i zanikają różne elementy tej cywilizacji.
Poza tym gdy chrzesjaństwo powstało nie było jeszcze "strikte" europejskie cywilizacji. Cywilizacja basenu śródziemnego miała inny zasięg niż obecna cywilizacja europejska. I cywilizacja basenu śrudziemnego stoi u podstaw innych cywilizacji (np świata arabskiego).
"ale starożytność to może okres wojen peloponeskich czy kampania Aleksandra Macedońskiego, ale to przecież tak naprawdę były to wojny lokalne, nie obejmujące całego państwa greckiego"-Jedno zdanie ,gazylion błędów. Po pierwsze do podboju rzymskiego grecja nie był jednym organizmem, po drugie wojna peloponeska nie był lokalną wojną tylko objeła praktycznie cały ówczesny świat grecki. A nazwanie kampania Aleksandra W lokalną wojną jest dowodem że nic o niej nie wiesz. Na trzy wieki od Syrakuz po Baktrię została wprowadzona kultura hellenistyczna zmieniajać ówczesny świat .
"Jak można pominąć okres VIII p.n.e.-V n.e. ponad 1200 lat i powiedzieć, że "cywilizacja zaczęła się od chrześcijaństwa"???-a tak napisałem? pokaż w którym akapicie
" Może faktycznie średniowiecze to okres ciągłych wojen, ale starożytność to może okres wojen peloponeskich czy kampania Aleksandra Macedońskiego"-możesz mi wierzyć że starożytność to permanentne wojny. Także po średniowieczu okres bez wojen w Europie się nie trafiał. Największe wojny w Europie są po XVIw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 12:06

D konto usunięte
0 / 4

@paul123 Nie wiem skąd ty bierzesz znajomych i co ma pandemia do religii? Trzeba być wierzącym w Boga, żeby wiedzieć, że są wirusy (Pomijam, że ten nie robi na mnie takiego wrażenia jak hiszpanka czy ebola , którego w zasadzie nikt nie ma szans przeżyć)? Albo trzeba chodzić do kościoła, by się nie boczyć na anteny?
Więc po prostu dziwnych masz znajomych.

Płaskoziemcy to według ciebie ateiści? A może to Kościół organizuje loty w kosmos, żeby na własne oczy zobaczyć jej kształt?
Coś tu manipulujesz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 6

@sancz79 To te nowe korzenie wyrosły 1200 lat po tych pierwszych. Trochę późno, nie sądzisz?

Znam trochę historię starożytności i nie muszę się opierać na twojej wiedzy. ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 2

@Dordi "Znam trochę historię starożytności i nie muszę się opierać na twojej wiedzy" jak piszesz że państwa didochów był efektem lokalnych wyprawy to....może rzeczywiście słowo "trochę" dobrze opisuje stan wiedzy:)
A dlaczego późno? nasza państwowość ma 1000lat (zresztą jak większość państw wsp.europy) i powstała 2000lat po pierwszych oznakach powazniejszej cywilizacji w Europie. Poza tym, nie ma to żadnego znaczenia (im dalsza perspektywa dziejowa tym mniejsze oddziaływanie ) . większość naszych osiągnieć np na polu sytemów filozoficznych czy politycznych są świeżej daty (socjalizm, pacyfizm, równouprawnienie ) tzn w XX,XIX w.
PS. Co prawda nie do mnie było ale widzę że z historią na bakier. " A może to Kościół organizuje loty w kosmos, żeby na własne oczy zobaczyć jej kształt?"-ale po co .Wystarczy że zasponsorował Magellana (biskup de Fonseca) który opłynął kulę ziemską dokoła....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 15:31

D konto usunięte
-1 / 3

@sancz79 Ta złośliwa uwaga nie zmienia faktów, które opisałam. :)

Nie, państwa takie jak Grecja, Włochy sięgają swą historią do VIII w. p.n.e. Właśnie ci to opisałam.

Galileusza też zasponsorował? A Hypatię?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
-1 / 3

@Dordi Fakty? stwierdziłas że kampania Aleksandra Wielkiego była lokalną wojną. Bzdura na potęgę. Napisałaś że było państwo greckie w starożytności .Kompletna bzdura. Z kontekstu tego co piszesz to się tylko średniowiczu lali a później weuropie nastał etap współpracy ,uśmiechów rozwoju. To że historia Europy to historia pernamentnych konfliktów narodowych ,religijnych ,ideologicznych ,gospodarczych zamiotłaś pod dywan. To że swoje bogactwa Europa ciagneła bo skoloniowała i brutalnie gnebiła resztę kontynentów umkneło ci. Spoko
"Nie, państwa takie jak Grecja, Włochy sięgają swą historią do VIII w. p.n.e."-A Egipt czasów Menes ..Oj widzę że ciężko u ciebie z wiedzą. To że współczesni grecy czy włosi uważają się za kontynuatorów starożytnych organizmów które występowały na współcześnie przez nich zajmowane tereny nie oznacza że tak naprawdę jest. Robią to żeby sobie poschlebiać i w imię swoim nacjonalistycznych poglądów. Współczesna Grecja powstała w 1830 a Włochy w 1861. Ich tożsamosc narodowa też nie sięga starożytności. Ceazr nie był włochem bo takiego pojecia za jego życia nie było.
Zacznę od Grecji. Jak "trochę" wiesz w starożytności nigdy nie osiągneli jedności politycznej. W przeddzień podboju rzymskiego mieli świadomosc jedności kulturowo-religijnej ale nie politycznej . Ale wcale nie uważali się za jeden naród. Nie wypracowali ani wspólnej tradycji państwowej ani żadnych instytucji politycznych . Przez następne 20 wieków nie mieli państwa. Państwo w którym królowała greka było Bizancjum ale było ono kontynuatorką wschodniej czesci Cesarstwa Rzymskiego (sami jego przedstawiciele sami siebie nazwali się Romanami (pomimo że mówili po grecku) a nie wczesniejszych organizmów greckich. Nie poczuwali się do tradycji państwowych Sparty ,Aten czy Koryntu. Bizancjum nie obejmował tylko Bałkanów ale też mnostwo innych terenów i ludów o innych tradycjach etnicznych .Dopiero gdy Bizancjum się skurczyło to strikte obszaru południowych bałkanów mozna mówic o poczatkach krystalizacji się świadomości etnicznej greków. Jako narodu. W kontrze do innych narodów bałkańskich,z własnym kościołem ,w kontrze do łacinczyków czy turków. Mówimmy tu o XIV.
Włochy są jeszcze bardziej jaskrawym przypadkiem. Średnioweiczne włochy były tak podzielone etnicznie że aż dziw że w XIX wieku powstało państwo włoskie. Tradycje i zwyczaje rzymskie przetrwały tylko w Toskanii i Lacjum. Południowe włochy (Sycylię czy Neapol) praktycznie nic nie łaczyło z połnocą poza geografią. Na sycyli żyli prawosłwani bizantyjczycy i arabowie, na północy potomkowie germanskich longobardów i franków. Mieszkańcy Lombardii uważali się nie za potomków rzymian ,tylko germańskich Longobardów (jak to stwierdził Liutprand z Cremony nazwa rzymianin uchodziła za straszną obelgę wsród społeczności połnocnych włoch), Arabowie byli całkowicie innej bajki, do tego byli ci co uważali się za poddanych cesarza rezydujacego w Konstntynopolu. Państwo papieskie oraz powstanie królestw Normandzkich w Apulli i na Sycyli tylko dopełniały chaosu. Republiki Weneckie ,Genua, Mediolan miały dlługie tradycje własnej niezależnosci i zwłaszcza w opozycji do siąsiadów. Dopiero upadek republik i przejęcie nad półwyspem władzy Hasburgów otworzyło drogę do zjednoczenia Włoch bo zniszczyło państwowość republik włoskich oraz właczyło południe włoch w jedną państwowość.
Myślenie że kraje Europy trwały od zawsze w takiej formie jakie (bo są one teraz) nie jest właściwe. Wiele państw nie ma (np chanat Krymski, Prus, Bizancjum ,Walii ,Aragonii ,kal Kordoby w przypadku naszym rodzimym księstw piastów Śląskich czy książąt pomorskich).Inne się pojawiły pomimo braku wczesniejszych form państwowych (Białorus,Łotwa,Estonia czy Albania)
Jest taka książka 'Świt narodów europejskich " Bendykta Zientary. Zajrzyj ,bo twoje teorie historyczne trącają tym co niemcy wymyślali w latach 20tych XX wieku. Tez się uwazali że pelmiona germańskie to Niemcy,doszukiwali się ich starożytności i stosowali uproszczenia.
"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 19:09

D konto usunięte
-1 / 3

@sancz79 Nic takiego nie stwierdzałam. Zrozumialeś jak chciałeś. kampania nie toczyła się w Grecji i dobrze wiesz, że to mam na myśli. Widzę tu tendencje do rozmywania istoty rozmowy. Po co tyle tekstu, opisujesz mi wojny macedońskie? Moje stwierdzenie było proste i jasne. Można je albo potwierdzić, albo zaprzeczyć, byle na temat...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 20:10

S sancz79
0 / 2

@Dordi "Zrozumialeś jak chciałeś" a może tak precyzyjnie napisałaś. "kampania nie toczyła się w Grecji i dobrze wiesz, że to mam na myśli"-a niby po czym miałem się domyślić(na marginesie przed wyruszeniem na Persję Aleksander odbył kampanię na obszarze Grecji np zburzył beockie Teby ty mój historyku, może nie wiesz ale przed Macedonią to Beocja była hegemonem na obszarze Grecji).
Nie ,opisuje dlaczego nie można uważać Włoch za bezpośredniego sukcesora Rzymu (i analogicznie Grecji).
"Moje stwierdzenie było proste i jasne. Można je albo potwierdzić, albo zaprzeczyć, byle na temat"-napisałem zbyt długiego posta i ostatnie stwierdzenie zostało urwane,nie zauwazyłem tego . Oczywiści Galileusza sponsorował kościół ,dostawał dotacje z papieskiej Akademii Linceańskiej do której należał pół życia. Hypatia nie sponsorował kościół bo nie należała do jego wiernych ,była poganką jeśli nie wiesz.. Jakieś jeszcze pytania?
Bo ja mam .Skąd pomysł żeby na zasponsorowanie Magellana zapytac się o Galileusza czy Hypatię. Przecież te trzy osoby żyły w różnych czasach, w innym otoczeniu , miejscach i zajmowały się różnymi rzeczami

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2020 o 22:41

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Napisałam: korzenie europejskie to starożytność czyli VIII w-V n.e

Czy jeszcze coś wyjaśnić, czy już rozumiesz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi no niestety musisz mi to wyjasnić .Swój tok rozumowania, Skoro (jak piszesz) korzenie europejskie to starożytność VIIIw-Vne (sic) to skąd ten opór w kwestii przyznania że cywilizacja wsp.europy ma korzenie chrzesjańskie (pS.nawet pomiar czasu którym się tak bezrefleksyjnie posługujesz jest chrzesjanski) . Przecież chrzescjaństwo pojawiło się na terenie Europy już w I w n.e tzn spełnia twoje kryterium czasowe. No i nie odpowiedziałas na moje pytanie.
Co do pomysłu że "korzenie europejskie to starożytność" jesteś w błedzie. W europie nie istnieje żaden organizm państwowy ze starożytności. Sam pomysł do zawężania korzeni do staroż. Grecji i Rzymu jest chybiony. W Vne w. to nawet nie rozpoczeła się wielka ekspansja słowian ktora jakby nie było jest jednym z fundamentów wyglądu wsp europy( czytaj w V wieku nie zdązyli nawet zaistniec na kartach historii a co dopiero wnieść swój wkład ).O poczatkach wspłczesnych krajów i ich tradycjach nie wspominająć

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 8 listopada 2020 o 0:01

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Mam wyjaśniać dlaczego cywilizacja europejska zaczęła się w VIII w. p.n.e.?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Tak. Dlaczego tak uważasz. I dlaczego zawężasz korzenie cywilizacji europejskiej do tego okresu co podałaś. (dlaczego akurat VIIIw? )To co wydarzyło się później nie jest podstawą cywilizacji europejskiej?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 To nie ja uważam, tylko tak mówi historia. Chyba że uznamy, że Grecja nie leży w Europie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Tak mówi historia ... chyba twoja jej interpretacja. A możesz być bardziej konkretna. Dlaczego VIIIw pne (widze że już zrezygnowałaś z okresu VIIIpne-Vne ciekawe czemu). Czy dobrze zgaduje że zawężasz korzenie cywilizacji europejskiej tylko do Grecji z VIII w pne.
Dam przykład ...Nasz rodzimy. Polacy są osadzeni wśród narodów słowiańskich. Nasza tradycja traktuje Polaków ,Czechów ,Rosjan jako narody o wspólnym pochodzeniu . Na podstawie tej tradycji są różne ruchy (np pansłowianizm) .należymy do jednej grupy językowej -cywilizacja Grecji z VIII (pne) tego ani nie ziębi ani nie grzeje. NIe ma na to wpływu . Na tą część naszego dziedzictwa kulturowego.
Widzisz cywilizacja europejska jest bardziej złożona , nie jest prostą kontynuacją tradycji Grecji z VIIIwpne. Ma korzenie w wielu tradycjach (np ze świata poza rzymsko-greckiego lub judeo-chrzesjańskiego) nie tylko z kontynentu europejskiego

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Polecam zatem sprawdzić samemu kiedy Grecja miała swoje początki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Nie rozmawiamy o Grecji tylko cywilizacji europejskiej tak dla przypomnienia. To nie to samo.
A co do państw greckich to myślenie ,że ich początki zaczeły się w VIIIpne jest błędne. Tradycje państwowe i kulturowe np Aten (i ogólnie Jończyków) sięgają głęboko poza okres klasyczny

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 A Grecja to nie cywilizacja europejska?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi a wg ciebie cywilizacja europejska to tylko Grecja?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Wystarczy, że Grecja powstała jako pierwsza, zapoczątkowując europejską cywilizację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Czyli to co się działo na kontentujecie europejskim równolegle i pózniej /wczesniej nie jest wchodzi w spektrum początków europejskiej cywilizacji? Np sztuka etruska , scytyjska lub celtycka to już poza nawias.
Pytanie ...tak z ciekawości czy cykl legend arturiańskich które czerpią z wierzeń celtyckich jest częścią cywilizacji europejskiej (przecież grekom nic do tego) ?Drugie pytanie o tych Greków z VIII wpne. Oni tak sami z siebie ustalili między sobą że już od tej chwili budują cywilizację europejską czy byli też spadkobiercami np innych wczesniejszych lub sobie brali wzorce z współczesnych sobie cywilizacji .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 listopada 2020 o 18:56

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Jesli celtowie mieszkali w Europie, to są to europejczycy, a ich cywilizacja jest europejska. I co w związku z tym?
Nie wiem o co ci chodzi człowieku. Wyrażaj się jaśniej. Podważasz, że Grecja i wszystko co było w Europie przed chrześcijaństwem jest początkiem Europy czy nie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Co w związku z tym. Nie domyśliłaś się . To że Celtowie nie kontynowali wzorców z Grecji ,mieli je niezależnie ,równolegle a pomimo tego ich kultura jest również składową tego co nazywamy cywilizacją europejską. A ich kultura wyszła poza obręb celtów w szerszy ogólnoeuropejski obieg długo po starozytności.
"Podważasz, że Grecja i wszystko co było w Europie przed chrześcijaństwem jest początkiem Europy czy nie? Tak oczywiście .A przede wszystkim podważam ujmowanie tego w taki sposób bo jest on bezsensowny i ahistoryczny
Kultura europejska nie ma jednego poczatku w jednym czasie i w jednym miejscu. Jest składową wielu , cywilizacja europejska nie ma jednego korzenia tylko ma korzenie (l.mnoga) (bardzo wiele ,różnych tardycji oddziaływujących w różnym czasie) . Także chrzesjańskie ,niechrzesjańskie i pozaeuropejskie.
Zastanów się kiedy mozna mówić o cywilizacji europejskiej. Kiedy ludzie na naszym kontynencie zaczeli postrzegac jej odrębnosc np. w kontrze do innych . Jeśli sądzisz ze ją tak pojmowali w starożytności grecy i rzymianie to jesteś w błędzie. Dla rzymian ich cywilizacja obejmowła np afrykę północną , wielkie połacie Azji przedniej a nie ziemie na północ od Dunaju. Dla mieszkańców germańskiej dziczy to co przedstwiali rzymianie było obce . Ale przecież także ich kultura jest składową cywilizacji europejskiej.
Zastanów sie co wypisujesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 10 listopada 2020 o 12:52

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Wszystko ma swój początek. ;) Linia czasu jest stała i progresywna. Chyba, że chcesz zaginać czasoprzestrzeń i coś, co działo się później niż Rzym, Grecja i słowiańszczyzna ;), uznawać za początek okresu istnienia cywilizacji na danym terenie.
Wiesz, zwolennicy Napoleona uważali Rewolucję Francuską za początek Francji, ale chyba zgodzisz się, że żyli w błędzie? ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Wszystko ma swój początek ...ta? punktowy. Od dzisaj np 789 pne ,20 lipca o 12 :00 zaczynamy cywilizacje europejska. Sądzisz że wszystkie wydarzenia w przeszłości można tak rozumieć . Zastanów sie kiedy np rozpoczął się gatunek ludzki (chyba że uważasz że Bóg stworzyl i BACH jest Adami i Ewa). Czy jednego dnia urodził sie homo sapiens chodź jego rodzicami byli homo erectus (lub jego podgatunek)?. Tak to nie działa. Zwłaszcza w takich procesach jak tworzenie cywilizacji ,kultury ,narodowości , języka . Jest faza przejścia jednego w drugie kiedy są zrywane więzy z przeszłością i kształtują się nowe orginalne ,charakterystyczne nowe cechy odróżniające. Zmiany które wymają czasu. Zwłaszcza jesli mówimy o wydarzeniach z poważniejszej przeszłości .
Analogia do państwa jest nietrafna bo o wiele łatwiej stworzyc państwo (patrz afryka postkolonialna) niż tradycję lub narodowość.
"Linia czasu jest stała i progresywna."-z fizyki to nie byłaś orłem. Czas też jest zależny od grawitacji. Im wieksze oddziaływanie grawitacji (tym czas "biegnie"szybciej"-patrz tzw paradoks bliźniąt w szczególnej teorii względności). Ale ok dla naszego ziemskiego przypadku jest stały.
Twoje rozumienie liniowości cywilizacyjnej jest błędne. Wg ciebie cywilizacja jest niczym prosta od punktu A (czyli np starożytnej Grecji ) do B (współczesnośc). Tak nie jest . Nie ma punktu startowego A tylko dziesiątki różnych które dołaczją na różnym etapie modyfikując jej szeroki bieg. Dlatego pisze o korzeniach .Bardziej obrazuje to odwrócona korona drzewa
"Wiesz, zwolennicy Napoleona uważali Rewolucję Francuską za początek Francji, ale chyba zgodzisz się, że żyli w błędzie?-w pewnym sensie mieli rację. Poprzednia forma państwa przestała istnieć a przybrała nową formę. Czy wg ciebie II RP jest kontynuatorką IRP czy form państwowości zaborców z ich systemami (np administracyjnymi,nauczania itd). Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi tak/nie. Ale pomysł Francja jest dobrym przykladem. Kultura francuska gdzie się zaczeła, w którym momencie , gdzie ma korzenie ,które sa te pierwotne (te celtyckie,a moze w Rzymie wszak farncuski jest romańskim a moze za renem Frankowie ,Burgundowie byli germanami) . Zaczeła sie z Wercyngetoryksem , Chlodwigiem, Karolem Wielkim a moze w czasach Filipa Pięknego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 listopada 2020 o 15:09

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Co ty mi pieprzysz czy tam solisz o Wercygentoryksie?
Początku danej rzeczy, okresu lub epoki nie musisz jej wyznaczać co do godziny, ale fakty historyczne, w tym początki czegoś, mają osadzenie w czasie. To jest tak irracjonalne, że trzeba ci t tłumaczyć, że aż surrealistyczne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 10 listopada 2020 o 15:17

S sancz79
0 / 0

@Dordi Jak widze na zadane pytanie o korzenie kult.francuskiej nie potrafisz odpowiedzieć jednoznaczne .Sadziłem że na przykładzie kultury francuskiej można załapiesz jakie zjawiska zachodzą i że ww kultura nie ma tylko jednego pocżatku ale były rózne składowe na nią. To nie jest surrealizm tylko próba wyjasnienia złożoności czegoś takiego jak powstawanie cywilizacji. Nie rozumiesz trudno. Pojmujesz historię jak ci to wyjasniali w podstawówce. Trudno .Nie ma już czasu to tłumaczyć. Kup sobie Benedykta Zientarę (np Świt narodów Europejskich " lub Modzielewskiego (Barbarzyńską Europę)-może zrozumiesz jak złożone są korzenie kultury europy oraz jej pocżatki).
Ok to jaki fakt historyczny rozpoczął cywilizację europejską?
Ja mam to dobrze poukładane . Ty masz błędne pojęcie po złożoności ,procesie powstawania czegoś takiego co dziś nazywamy kultura europejską

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 listopada 2020 o 18:54

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Ja ci odpowiedziałam jednoznacznie w pierwszym lub drugim poście, ale wypierasz tę informację i odbiegasz od tematu.
"Cywilizacja europejska zaczęła się znacznie wcześniej niż w średniowieczu. Była starożytna Grecja, Rzym, wcześniej cywilizacji mykeńska. Czyli okres od jakichś 2800 lat."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@Dordi Tylko ta informacja wbrew pozorom jest nierzetelna. Pytanie nie było czy cywilizacja europejska zaczeła się od średniowiecza (bo twoje cytowane zdanie na takie pytanie jest potencjalną odpowiedzią) .Ale jakie ma cywilizacja europejska korzenie. To nie to samo. Bo korzenie co piszę całyyyyy czasss ma bardzo różne.
Zastanów się czy np tradycja normandzka (sagi,symbolika ,tradycje itd) jest elementem cywilizacji europejskiej. Można powiedzieć że cywilizacja europejska ma też normandzkie korzenie? A przecież to element średniwowiecza. Równie dobrze to się odnosi do Słowian i ich wkładu w cywilizację. Jakby nie było przed VIwne trudno znaleźć jakiś Słowian . Wnieśli sporo co nie miało nic wspólnego z st. rzymem i grecją..
Ps. Notabene idąc twoim tokiem to i chrzesjaństwo (a od tego się zaczeło) zdaje te kryterium czasowe.
Nie odpowiedziałaś mi na pytanie"Ok to jaki fakt historyczny rozpoczął cywilizację europejską?"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2020 o 12:25

D konto usunięte
0 / 0

@sancz79 Chyba nie rozumiesz słowa "korzenie". Mylisz je z wpływami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q QnikQsy
0 / 26

W sensie nie internauci, tylko kiepscy lewaccy graficy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar be4bee
+1 / 9

Z kebsem najlepszy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alakinjjsk
+4 / 14

Mam zacząć się śmiać teraz? Czy za moment, bo nie wiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kibic777
+1 / 1

Cytadela dobry zamek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
-3 / 11

nasza cywilizacja - przypomne ze filarem tej "naszej" cywilizacji sa wierzenia pasterzy z bliskiego wschodu zreformowane przez wlochow

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Jeremi978
-1 / 5

@mieteknapletek Po co objawić się wykształconym Chińczykom czy Grekom? Objawię się śniadym kozoj3bcą na pustyni! A to, że mogło ich popi3rdolić od nadmiaru Słońca to już tam kij... Ludzie nie zauważą! ;D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 7

@mieteknapletek ktore to wywodza sie z wierzen starozytnych egipcjan, np. X przykazan

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 11

O patriotyzmie mowia ludzie w sluzalczej pozie wobec obcego panstwa - Watykanu
Gdyby tylko rozumieli co to ironia...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 7

Wladze Warszawy zakazaly marszu wiec moga sobie nagwizdac

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+4 / 8

@QnikQsy rozumiem, ze jako prawdziwy gentleman sprowadzasz kobiety do roli obiektow do ruchania. Gratuluje dojrzalosci!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+1 / 9

Ten "plakat" narodowców dobitnie pokazał, że jest to głównie PISowski marsz. Kiedyś chodziło tam wiele rodzin z dziećmi, byla fajna atmosfera, nawet jeśli jacyś narodowcy z PIS i kibole się pojawili, to od razu byli aresztowani.
Dziś? Rodziny z dziećmi też są, ale na czele marszu idzie kwiat PISowskiego elektoratu z hasłami typu "Hindusi do Hin" (niestety, pisownia oryginalna, taka jaka była na transparencie), "Polska dla Polaków", "Europa ma być biała, albo bezludna", " Wielka Polska, tylko katolicka". No i nie wolno zapomnieć o heilowaniu i okrzykach "Sieg Heil" lub takimi jak na transparentach. I dziś nie ma za to konsekwencji, nawet jak kogoś pobiją. A za spalenie budki pod ambasadą Rosji, to dostaliby fuchę w rządzie, a nie wyrok.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar auto1
-1 / 7

@Cammax Budke pod ambasada spalił Twój zbawca z PO - sami to przyznali na tasmach.
Reszta to jakiś lewacki bełkot kogoś kto nigdy nie był na MN

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-2 / 4

@auto1 w tamtych czasach narodowcy ponosili konsekwencje. Gdyby budkę spalono dziś, to PISowcy nadaliby podpalaczowi jakieś odznaczenie, albo nawet zachęcili do wdarcia się na teren ambasady i atakowania jej pracowników.
Przecież mówię, że są tam też normalne rodziny, czasem nawet z dziećmi, ale na czele zawsze idą narodowcy ze swoimi transparentami. Choć i tak bardziej wkurza mnie to, że oni heilują i wznoszą okezyki typu Sieg heil. Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać znaczenia. Jest to przejaw hipokryzji, bo PIS z dumą mieni się tytułem najbardziej antyniemieckiej partii świata i nią jest, nie zaprzeczam, ale znaczenie gestu i okrzyku im chyba nie przeszkadza. Po drugie- jest to wyraz braku szacunku wobec osób, ktore zostały wymordowane/walczyły z Niemcami w czasie II WŚ. Chyba też nie muszę nikonu wyjaśniać, że przez żaden inny kraj tyle nie wycierpieliśmy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pandoro
-1 / 1

w tym roku wyjątkowo przyjacielski przemarsz z policją... tylko czy policjanci będą tego chcieli... ;D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar auto1
-1 / 13

Lewaki słabo memują - ale to u nich tradycja

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hornecik
-1 / 3

lepiej od was

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Awokado_07
+1 / 5

to jest takie zaje biste ,że normalnie naziole i inne narodowcy po obejrzeniu tej grafiki się nie podniosą..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zibioff
+3 / 3

Idę!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SppS_ck
0 / 4

Cóż, komuniści też wyśmiewali Wąchock za to że działalność w tej wsi i jej poparcie miały organizacje proniepodległościowe. Jeśli ktoś nie rozumie tej prostej symboliki , to po prostu albo jest ignorantem albo coś gorzej. Mieliśmy już rządy umoralnionych panów z pod pewnej gwiazdy, za czasów której milion najlepszych ludzi tego kraju uciekło, a ci panowie po akcji hiacynt i tym podobnych nagle się stali tęczowi...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Puolalainen
0 / 2

ten marsz powinnien byc apolityczny, dla wszystkich, ktorzy chca swietowac 11.11. Tak trudno to zrobic.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem