Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:29

Brexit

W pełni wszedł w życie z początkiem roku

www.demotywatory.pl
+
287 295
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar koszmarek66
+9 / 9

Jeden Brexit a 4 kraje opuściły UE.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Albiorix
+6 / 6

@koszmarek66 w sensie że Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna? Pod względem polityki zagranicznej to nadal jeden kraj. To cztery kraje w sensie drużyn piłkarskich, ich sejmy mają częściowe uprawnienia. Jest niewykluczone że w ciągu najbliższych lat Szkoci będą znowu chcieli referendum wyjściowego, tym razem żeby wrócić do Unii. Zależy jak bardzo do d* będzie się dalej to toczyło. Z drugiej strony kryzys i nędza jest w całej Europie więc pewnie powrót do Unii nie będzie taki atrakcyjny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 0

@koszmarek66
z ciekawosci, kiedy walia uzyskala status kraju?
bo o ile dobrze pamietam, to walia zostala podbita przez anglikow wieki temu, i od tamtej pory przez lata srednio bylo z uznawaniem ich niepodleglosci
natomaist zjednoczone krolestwo, to panstwo ktore powstalo w skutek unii jaka zawarla szkocja z anglia (ktorej podlegla czescia byla walia)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Albiorix
+3 / 3

@mieteknapletek Pod jakim względem?
Walia ma swój język i była nazywana "country" średniowiecza - zarówno na poziomie świadomości szeregowych obywateli jak i na poziomie polityki dynastycznej. Dlatego przyszły król Angalii tradycyjnie jest księciem Walii - księciem a nie Diukiem. W ogóle Brytyjczycy mają mocno rozmyte pojęcie kraju i narodu. "Country" jest używane do niezależnych państw, krajów całkowicie poddanych koronie (jak Walia) jak i regionów administracyjnych (jak "East Midlands"). To dlatego, że Brytyjczycy zamiast idei niepodległych państw narodowych i raczej widzą świat jako zlepek tworów politycznych w mniejszym lub większym stopniu związanych z Koroną - od Walii do Australii.

Jak pojedziesz do Walii to większość znaków i sklepów jest po walijsku i angielsku i większość ludzi mówi choć trochę po walijsku. Swoje narodowe drużyny sportowe mają od XIX wieku, natomiast swój własny sejm i rząd dopiero od jakoś 1999/2007 bo zrobili referendum.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
+1 / 1

@Albiorix
dzieki aczkolwiek chodzilo mi bardziej o kwestie historyczno-prawno-polityczne, nie kulturowe
co do ksiecia walii, to masz racje, ale fakt ze tytul to ksiaze a nie krol oznacza raczej lenno niz niepodlegle krolestwo, jak to bylo w przypadku szkocji

co do jezyka to masz racje, ale fakt ze mowia w innym jezyku nie czyni ich ani mniej ani bardziej innym krajem. zauwaz ze w szkocji pomimo tego ze ma znacznie dluzsza historie bycia niepodlegla, jest niewiele osob ktore zna jezyk szkocki, na dzien dzisiejszy mowienie po szkocku sprowadza sie do mowienia ze smiesznym akcentem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 stycznia 2021 o 15:13

avatar polm84
-1 / 3

Z koncem roku jak ktos chce sie bawic w szczeguly :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janekbro
+9 / 9

Oni mają więcej szacunku dla nie swojej flagi niż co niektórzy dla swojej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janekbro
+1 / 3

@Ostatni_Sprawiedliwy Mam na myśli flagi narodowe, nie jakieś szmaty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@janekbro A właśnie, że brytyjska flaga jest ikoną popkultury i przedmiotem wszelkiego rodzaju artystycznych, reklamowych i innych przetworzeń. To my z jakiegoś powodu mamy z tym problem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
0 / 0

Mi się zawsze marzyło życie w wolnej i zjednoczonej Europie, ale coraz bardziej się obawiam że UE to nie jest droga w tym kierunku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+2 / 2

Dla tych, którzy chcą to odnieść do Polski... GB może sobie pozwolić na eksperymenty, a nawet na głupie kroki, Stany mogą sobie pozwolić na prezydenturę idioty, bo są jak stare, solidne gmachy, których nie ruszy nawet trzęsienie ziemi. Polska przy nich jest jak cygański pałacyk z gazobetonu, ze styropianową sztukaterią z Castoramy.

Nie ta liga, nawet nie ta galaktyka...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar survive
-1 / 1

@daclaw gdyby UE nawet zrobiło blokadę kontynentalną GB, to mogą liczyć na pomoc USA. Jednak nikt tego nie zrobi bo Europa nawet po zaprzestaniu ciągłych walk i tak konsekwentnie traci na znaczeniu przy wzroście krajów Azjatyckich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+2 / 2

@survive Nikt ich nie będzie blokować. Co więcej, jeśli uznają, że jednak chcą w tej UE znowu być, to zostaną przyjęci z pocałowaniem ręki. Tak samo, jak do każdej innej organizacji międzynarodowej. Bo taką mają pozycję gospodarczą, polityczną i militarną. I wiedzą o tym. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdur
-1 / 1

I już od rana 1.1.2021 zaczęli żałować że opuścili Europe! Opuścili krainę mlekiem i miodem płynącą, a straż przybrzeżna w Calais we Francji ma pełne ręce roboty z zawracaniem do UK Anglików na pontonach....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem