Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
476 547
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
U ubooot
+47 / 111

Jeśli ktoś nie wypisał się z lekcji religii to niech cierpi, ta religia lubi cierpienie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 stycznia 2021 o 18:13

avatar rafik54321
0 / 18

@corny181 problemem jest interpretacja. Kościół uważa że strajk kobiet jest o prawo do zabijania, ja uważam że on jest po to aby cofnąć idiotyczne zmiany w prawie, a nie umożliwić aborcję "bo tak".

Kościół jest przepełniony hipokryzją. Jest przepełniony zepsuciem. Nijak się on ma to moralnego czy etycznego wzorca. Robią ladacznicę z wiary oraz religii.
Kościół tobie mówi "żyj skromnie" a sami wożą się drogimi wozami, a kościoły ociekają złotem. Tobie mówią "wybaczaj bliźniemu" a sami nie pochowają samobójcy i nie odpuszczą innowiercy. Tobie mówią "nie sądź a nie będziesz sądzony" a sami oceniają innych. Tobie mówią "żyj w czystości" a sami są pedofiliami...
To jakby prostytutka miała mówić o wstrzemięźliwości seksualnej. No rzesz kuwa...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tyswidziol
+2 / 2

@rafik54321 jakieś 15 lat temu, pewna grupa (A) stwierdziła żeby olać kompromis aborcyjny i zalegalizować aborcję na życzenie.

Przyczyna-skutek, nie trzeba być jasnowidzem, skoro jest grupa A za legalizacją, to najdzie się grupa B, która będzie chciała całkowitego zakazu.

Kolejna grupa C, najczęściej młodzi ludzie którzy są podatni na emocjonalną manipulację grup A oraz B.

Ostatnia grupa D, uważam że większość społeczeństwa, jest za kompromisem aborcyjnym.

Uważam że, kolejne rządy będą trzymały ten temat w dalszym ciągu otwarty i wykorzystywały w nagłych przypadkach do manipulacji, jak ostatnio zrobili.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 3

@tyswidziol w zasadzie to jeszcze wcześniej grupa B, z bólem serca przystała na kompromis aborcyjny.

Oczywiście że kompromis aborcyjny jest ok, wg mnie to nieidealne ale jedyne sensowne rozwiązanie. Po prostu nikt niczego lepszego nie wymyślił.
Rządy powinny się zająć problemami które od lat trapią nasz kraj. Jak porąbane prawo podatkowe, przesadnie skomplikowane przepisy, nierentowny ZUS, nierentowne kopalnie, brak polityki długoterminowej... W skrócie - powinien zająć się kwestiami gospodarki, bo z pustego i Salomon nie naleje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L louis24
-2 / 2

Ty jesteś jakiś jeb**Kęty???!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L louis24
-1 / 3

No kretyn kuźwa!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L louis24
-2 / 2

Nie używam wulgaryzmów, a wszystkie komentarze mu mojemu zdumieniu trafiają do Ciebie ubooot . Mniemam że to jakiś "błąd" systemu....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L louis24
-2 / 2

No kretyna kuźwa!!!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L louis24
0 / 2

Po raz kolejny odpisuję do corny 181. Kretyna kuźwa!!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tyswidziol
-1 / 1

@rafik54321 grupa A to PO, Partia Demokratyczna – demokraci.pl (tak nowocześnie;) ) i Socjaldemokracja Polska, to oni mieli problem że KK z bólem serca przystał na kompromis aborcyjny, bo temat został zamknięty.

Grupa B nie istniała jeszcze, a grupę B przejął pis i kk, przyczyna-skutek: istnieje grupa A, będzie istnieć grupa B i odwrotnie, temat otwarty "Do puki piłka w grze, wszystko jest możliwe".

Rządy zajmują się najważniejszymi problemami w naszym kraju i doskonale się dogadują z opozycją w tych sprawach (jak się zajmują inna sprawa), tylko te tematy są nudne nawet dla urzędników, a co dopiero dla zwykłego kowalskiego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
+7 / 93

Kolejny strzał w kolano ze strony księży. Biorę popcorn i czekam na dalsze ich wymysły:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
+2 / 56

@jacektywer32 Tak się składa, że mam bierzmowanie. Niestety, ale miałem tylko 15 lat wtedy i niewiele do gadania w tym aspekcie. Po drugie, strajk wcześniej odnosił się do możliwości wyboru, kiedy zagrożone jest życie matki lub płodu. Nigdy nie powiedziałem, że popieram aborcję która ma stanowić na swój sposób środek antykoncepcyjny. Ale jednak, jeśli w grę wchodzi zagrożenie życia, to moim zdaniem rozwiązanie jest jedno. Nie musi Ci się to podobać, ale to tylko moje zdanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
-2 / 40

@Tibr Nie masz racji niestety. "Wyrok" TK był jasny, tematu kościoła lepiej ze nie poruszajmy, bo Ty masz swoje argumenty, a ja swoje i niech tak pozostanie. A co do prawa - jeśli zagrożone jest życie matki lub płodu, który w sobie nosi - aborcja jest słusznym rozwiązaniem. Ciekawe co byś zrobił, gdyby Twoja partnerka zmarła podczas porodu, a sam zostałbyś z warzywkiem. Podejrzewam, że w tym momencie nie byłbyś już takim przeciwnikiem wyboru. Tyle mam Ci do powiedzenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gargulec84
+4 / 18

Nie ma zakazu ratowania życia matki ale zakaz aborcji z powodu wad płodu może się bezpośrednio przyczynić do zagrożenia życia kobiety
Jeżeli płód ma wiele wad obumrze zanim przyjdzie na świat a to niejednokrotnie zagraża życiu matki
Jest jeszcze jeden aspekt, psychologiczny. Zmuszanie kobiet do rodzenie martwych lub nieuleczalnie chorych dzieci wpłynie na ilość depresji a to się przekłada na ilość samobójstw

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
-5 / 23

@jacektywer32 Nic nie musisz. Natomiast polecam zapoznanie się z faktami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Artigiana1983
+9 / 9

Nie niepełnosprawności tylko wad letalnych. To sa dwie zupelnie inne rzeczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T trebi
0 / 10

@Inspiron
Teoria wiary katolickiej zawiera jeszcze parę innych wytycznych, których KK nie przestrzega.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+2 / 10

@Inspiron jeżeli twierdzisz, że nie mam racji to wskaż gdzie, bo tak to jest to tylko ...:p
Jeżeli jest zagrożone życie matki i dziecka to co do zasady zawsze lekarze pytają matki czy podejmuje ryzyko lub męża jeżeli matka jest np. nieprzytomna. Do takich decyzji nigdy nie odnosił się KK w tonie potępiającym matkę. Takie poprostu są fakty.
Co bym zrobił??? LoL wysuwasz tkliwy demagogiczny argument, który już ci wykazałem jest absurdalny. Nikt cię nie będzie obwiniał za to, że wybrałeś życie matki, chyba, że decyzja nie była podyktowana obawą o jej życie.
Powtarzasz jak katarynka co byś zrobił?
1 temat dotyczy żądania aborcji na życzenie, a nie zagrożenia życia matki. Tu się nic nie zmienia.
2 argument jaki mogłeś podnieść to to, że może być tylko ciąża z gwałtu. Tematu póki co jednak tematu nie ma, status prawny się nie zmienił i jest to gdybanie co by było gdyby TK miał zająć się tym i nie dotyczy to tematu bo tematem jest stanowisko KK.

Najważniejsze w temacie oburzonych. Jeżeli zapisujesz się na siłownię i w regulaminie napiszą ci że możesz korzystać z urządzeń ubrany tylko w hawajskie spodenki będziesz się buntował, że ty chcesz ćwiczyć w garniturze, a może nago bo nie lubisz być skrępowany?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KudlatyRyj
-1 / 9

Ja się cieszę. Kościół musi odsiać ziarno od plew

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
-5 / 11

@Tibr Chrzanisz Pan od rzeczy. Poza tym, pomijając ten bełkot - od kiedy KK ma w tym aspekcie coś do powiedzenia w ogóle? Niech zajmują się lepiej tym, co mają za zadanie, a temat aborcji niech lepiej sobie darują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T trebi
0 / 6

@jacektywer32
Tylko że obecne zmiany prawa mówią o bezpośrednim zagrożeniu życia matki. Każda ciąża jest zagrozeniem dla zdrowia matki. Każde powikłanie w ciąży, to zagrożenie zwiększa. Trzeba być niedouczonym tępakiem, żeby wierzyć w to, że to zewsze Jet kwestia zero/jedynkowa. A takie przepisy, jakie szykuje PiS i ordo siuris, oznaczają że lekarze m, żeby nie ryzykować więzieniem, będą ryzykować zdrowiem kobiet. I o to w tym wszystkim chodzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kuciol
+3 / 7

@Inspiron A to ma w tym że to jedna z głównych zasad tej wiary. Jak już przystępujesz do bierzmowania to ze wszystkimi konsekwencjami tego działania. Jak nie wierzysz to po cholerę ci bierzmowanie? A jak wierzysz to dlaczego popierasz coś w sprzeczności ze swoją wiarą? To jest coś na zasadzie "pójdę do wojska ale karabinu nie dotknę". Przecież to idiotyczne. Bierzesz cały pakiet albo wogóle. 15 latek to nie przedszkolak, swój rozum posiada.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Inspiron
-2 / 12

@kuciol Do bierzmowania podszedłem tylko ze względu na rodzinę, która jeszcze była w miarę wierząca. Jako 15-letni pachołek niewiele miałem do gadania. Mam bierzmowanie i co z tego? Tak samo w żadnego idiotycznego bożka nie wierzę. A skoro Ty tak zagorzale wierzysz, to może odpowiesz mi na kilka niewygodnych pytań?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kuciol
-1 / 5

@Inspiron Nie wierze i bierzmowania nie mam bo nie byłem ciepłe kluchy powiedziałem nie. Jak się do czegoś przystępuje to nie ma wybiórczego wybierania co ci odpowiada. Nie moja wina że nie potrafiłeś decydować za siebie. A na pytania i tak mogę odpowiedzieć nawet chętnie. Jak inaczej masz zmądrzeć?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 11:39

avatar Inspiron
-3 / 11

@kuciol W wieku 15 lat nie decydujesz jeszcze o sobie Panie Jaśnie Dojrzały. Zresztą pytań nie mam już, bo od Twoich wypowiedzi raczej nie zmądrzeję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kuciol
+2 / 6

@Inspiron Oczywiście że decydujesz trzeba mieć tylko odwagę to zrobić. Jak byłeś pierdoła i ze strachu przystąpiłeś w brew sobie to mogę tylko współczuć. Wiara to jedna z tych rzeczy w których to Ty decydujesz nawet jakbyś miał lat 5. Próbujesz się usprawiedliwiać za coś co Ty zawaliłeś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 4

@Inspiron cały czas ty chrzanisz mówiąc każdemu, który zwraca ci uwagę na błędne argumenty. Druga sprawa: to, że komuś mówisz "mylisz się" nie sprawi, że masz rację nie podając żadnych kontrargumentów.

Co ma do bierzmowania, zasad jego przeprowadzenia KK?
Kpisz, czy o drogę pytasz?
Temat dotyczy bierzmowania więc i jeżeli ktoś chce go przyjąć to musi zastosować się do dogmatów wiary, jeżeli one mu nie odpowiadają to staje się osobą niewierzącą, tak jak zdaje się ty się określiłeś, ergo nie chcesz to się nie stosujesz, chcesz to się stosujesz do wszystkich przykazań.
Tak samo jest w każdej organizacji, idziesz trenować jakiś Sport, chcesz reprezentować klub trener/klub określa zasady do spełnienia, jeżeli się nie zastosowujesz to ... Czego nie rozumiesz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BS76
-3 / 3

@jacektywer32
Jak nam wiadomo z historii od tego przykazania sa liczne odstepstwa. Liczone w setkach milionow zabitych w imie jedynie slusznej "wiary".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-4 / 6

@jacektywer32 zaoram cię w inny sposób. Wiedziałeś że wiele lat temu, kościół nie uznawał np przeszczepów narządów? Ani transfuzji krwi? Ba, nawet sekcji zwłok. Mało tego, nawet wnętrza ludzkiego ciała badać nie wolno było.
Zdarzało się więc że niektórzy uczeni, musieli odkopywać w miarę świeże zwłoki z cmentarza aby się edukować.
Bo kościół twierdził że to wielka tajemnica boga, świętokradztwo bla bla bla... Dzisiaj jakoś nie mają z tym problemu.
Spokojnie, za jakieś 20 lat kościół uzna małżeństwa homoseksualne i zmieni się narracja, kiedy stare mohery zamkną oczy na wieki wieków... Wtedy to będzie "miłość do bliźniego".
A aborcja będzie "walką o życie", bo przecież "bóg i tak już zdecydował że zabierze dziecko do siebie"...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K korn82
+1 / 5

Typowy Polak -katolik - chce zostać wegetarianinem i dalej jeść schabowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Anonim_Gall
+2 / 2

Dzieci nie przystępują świadomie do kościoła, niestety.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Anonim_Gall
+1 / 1

Nie chcę wiedzieć ile było rodzinnych awantur na linii dzieci-rodzice z powodu tego wpisu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piterscieter
+2 / 4

@rafik54321 Poszukałem u źródeł i uważam, że się mijasz z prawdą co do przeszczepów. "Warto dodać, ze pierwsza udana transplantacja to lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Dokładnie 1954. Nerki od brata bliźniaka. W 1956 papież pisze o tym, że nie wolno pobierać narządów od żywych, ale zgadza się na pobieranie ich od zmarłych, jeśli ci wyrazili wcześniej taką zgodę." - źródło wiara.pl. Być może KK się mylił odnośnie pobierania narządów od żywych ludzi, ale ta powściągliwość jest zrozumiała w latach 50-tych, ponieważ nie minęła dekada od eksperymentów pseudomedycznych w obozach koncentracyjnych.

Dalej to już piszesz kompletne bzdury nasyconą niechęcią do KK. ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-2 / 2

@piterscieter yyy, tylko a ja mówię o czasach wcześniejszych. Bo nim wykonano procedurę przeszczepu organu, to sama procedura była opracowywana. TO było bojkotowane.

Mało tego, w średniowieczu jak mówiłem kościół zabraniał sekcji zwłok. Ale nie miał najmniejszego problemu aby odstawić wyprawy krzyżowe gdzie ludzie się masowo mieczami zarzynali i to już było ok... Tam to już "nie zabijaj" nie obowiązywało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W westa_17
-2 / 4

@jacektywer32 do dyskusji na temat aborcji właczac sie nie bede bo ta karteczka jest nie o tym, ta karteczka jest absolutnie nieakceptowalna, bo w KK nie ma czegos takiego jak pisemna SPOWIEDZ, a do tego wlasnie ta karteczka sie sprowadza to po pierwsze. Po drugie dochodzi tu kwestia ochrony danych osobowych, a to juz aspekt administracyjno prawny. Tak wiec ksiadz tej wsi strzela sobie w kolano.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W westa_17
0 / 2

@Slawa238
A ty tak serio? A kto z nasswiadomie przystąpił do KK?? Świadomie to mozna z niego wystapić, bo jako niemowle to niewiele masz do powiedzenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@jacektywer32 oho, znalazł się obrońca kleru... Nie myl braku wiedzy naukowej, a w zasadzie nieodkrytej wiedzy naukowej, z twierdzeniami kleru.

Bo zakaz sekcji zwłok to dosłownie rozcinanie ciała. Wojna średniowieczna to jest zarzynanie się mieczami. Tu nie ma słowa o nauce, a o fundamentalnej logice.
Poza tym co niby jest w dekalogu? Nie zabijaj. Krótko, wyraźnie. Nie zabijaj i kropka. A kościół wysyłał żołnierzy w imię czego? Własnej władzy.

Akurat kary cielesne SĄ skuteczne, jeśli są stosowane w odpowiedni sposób. Brak kar cielesnych jest równie niekorzystny jak nadmierne bicie.

Owszem, trwają wojny, ale nie wojny KATOLICKIE! Nie są to wojny wyznaniowe (poza ISIS ale to inne wyznanie więc odpada).
Klasyczna wojna, to konflikt narodów a w zasadzie ich interesów, nijak się to ma do wiary.

Heh, wiesz co jest zabawne? Że wojny krzyżowe rozpoczęli krzyżacy XD... Tam to akurat bliski wschód się bronił.
Mieszkam w Toruniu, pewnego rodzaju "stolicy hipokryzji kleru". Więc serio "panie wybacz mu aczkolwiek nie wie co głosi" XD.
Zresztą jak widzę nie ma sensu z tobą dyskutować, jeśli nie jesteś w stanie zauważyć zepsucia kleru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 23:17

W westa_17
-1 / 1

@jacektywer32
Szanuje, ze przyznajesz sie, ze nie wiesz niektórych rzeczy, kwestia ochrony danych osobowych jest skomplikowana, a jesli je sie gromadzi, trzeba je odpowiednio chronic i oczywiscie poinformowac o szczególach przetwarzania i chronienia - to tak w skrócie. Ponadto niestety mieszasz pojecia, dyskusja którą toczycie wiąże się z kwestiami moralnymi i nie ma tu wygranych, no i nie bedzie. Kazdy ma swoje racje.
Nie zmienia to faktu, bo to jest fakt, ze ksiadz nie ma prawa zbierac takich oswiadczen, tobie moze to nie przeszkadzac, ale to ksiedzu nadal nie daje tego prawa.
Warunki przystapienia do bierzmowania są jasno okreslone przez episkopat i publicznie dostepne.
Takze usprawiedliwianie tego ksiedza jest takie troche "nie teges". Pozdrawiam serdecznie :))

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O konto usunięte
-1 / 1

@kuciol Kocioł, ale np ja też mam bierzmowanie, bo za sprawą wieloletniej indoktrynacji wierzyłem wówczas w boga. Różnie w życiu bywa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kuciol
0 / 0

Ale to jeżeli wierzyłeś to nie powinno być problemu z respektowaniem zasad zgromadzenia do którego dobrowolnie należysz prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D didja
-2 / 2

@jacektywer32

Aborcja jest złem dla KK, bo to religia lubiąca torturować. Nikt z tych pożal się Boże obrońców życia nie patrzy, że w większości przypadków (w jakich dokonano w Polsce legalnie aborcji) aborcja była eutanazją, skróceniem cierpienia zdeformowanego dziecka bądź oszczędzenia mu życia polegającego na cierpieniu (w przypadku dzieci z Zespołem Downa). Nie, nieprawdą jest, że większość dzieci z ZD ma dobrą jakość życia, a nawet jeśli mają, to w większości kosztem zniszczenia życia rodziców (rezygnują ze swojego życia, znoszą cierpienie fizyczne, itd).

No ale czego oczekiwać od hipokrytów, którzy robią okładki z uśmiechniętymi, różowymi niemowlaczkami, gdy w istocie abortowany płód to kawałek bezkształtnego mięsa z narządami na wierzchu lub w ogóle bez narządów. Czego oczekiwać od oszustów pied..lących na obrazkach, że aborcja w Polsce polega na wyrywaniu po kawałku 6-8-miesięcznego płodu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 stycznia 2021 o 1:07

K KrolK1994
+19 / 61

A co w tym dziwnego, że Kościół Katolicki ma jakieś zasady i zanim dopuszczą Cię do sakramentu czyli powiedzmy "przejście na wyższy level" musisz spełniać jakieś normy. Po co Ci dojrzałość chrześcijańska jeśli jesteś za aborcją? Nikt nikogo nie zmusza do sakramentów nie pasuję to spore..lam proste.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E esbek2
-5 / 55

@KrolK1994 Ciekawe zasady:
walka kobiet o swoje prawa - nie
pedofilia kleru - tak

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E esbek2
-5 / 27

@jacektywer32 Człowiekiem jest się od urodzenia, a w odróżnieniu od innych środowisk pedofilia nie jest napiętnowana w kościele (jeśli dotyczy kleru).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
+10 / 16

@jacektywer32
Kościoła nie potępia się za problem z pedofilią, która jak słusznie zauważasz jest w każdym środowisku. Potępia się go za to jak z tym problemem postępuje. Począwszy od wypierania, przez bagatelizowanie aż do tuszowania i ataku lub szczucia ofiar.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KrolK1994
-2 / 14

@esbek2 80 procent przypadków pedofilii to osoby homoseksualne w tym księża. Osobiście jestem za tym, że każdego pedofila powinni wieszać na haku za jaja. Żadna kobieta nie ma prawa zabijać dziecka. Kościół Katolicki ma prawo mieć swoje zasady nie pasuje to spadaj na drzewo i nie idź do bierzmowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 10

@jacektywer32 Coś co nie ma mózgu nie jest człowiekiem i jego istnienie nie może być stawiane wyżej niż zdrowie i życie kobiety. Nie mam na myśli tylko bezpośredniego zagrożenia życia. Wiesz jak wygląda życie matki niepełnosprawnego dziecka? A także życie ojca (jeśli nie "zniknie" ) i pozostałych dzieci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 2:59

X Xyf
+1 / 1

@KrolK1994 W sedno. Jeśli chcesz należeć do kościoła to musisz przestrzegać zasad jakie narzuca co do światopoglądu. Jeśli się z nimi nie zgadzasz to wystąp z kościoła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piterscieter
0 / 0

@lolo7 Potępia, błędy Kościoła jako instytucji nie da się wymazać z pamięci ofiar pedofilii. Był to i jest margines, ale niezwykle przykry. Przenoszenie duchownego podejrzewanego o pedofilię do innej parafii można porównać do tego jak niektóre rodziny próbują sobie radzić z wykolejeńcem czy alkoholikiem próbując go oderwać od środowiska. Błąd źle pojmowanego miłosierdzia. Dla drani powinna zawsze kara i niezależnie czy w jakiej grupie społecznej się znajduje. Powtarzam każdego takiego powinna sięgnąć kara. Szkoda, że niektóre środowiska "postępowe" nie odrabiają tej lekcji. Osoby wykazujące pewne skłonności nie powinny być duchownymi i pełnić wiele innych zawodów, a tym bardziej nie mogą być na piedestale - ale to już nietolerancja pewnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W westa_17
-2 / 2

@KrolK1994
Zadne takie oswiadczenie nie ma nic wspolnego z dopuszczeniem do tego sakramentu, do tego sakramentu musisz miec chrzest, swiadka i musisz isc do spowiedzi, ale nie ma wymogu spowiedzi na karteczce - ta karteczka jest szczegółowa pisemna spowiedzia,która nie definiuje jak ksiadz zamierza zarzadzac danymi osobowymi danej osoby, jest absolutnie niedopuszczalna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Eskim0s69
+1 / 1

@KrolK1994 Posługujesz się:
Efektem aureoli, efekt potwierdzenia, przedwczesne uogólnianie, argumentum ad populum i argumentum ad hominem.

Idąc ,,logiką" Twojego argumentu, populacja heteroseksualna jest jeszcze gorsza bo u niej dominują WSZYSTKIE pozostałe przestępstwa - np. mordercy, złodzieje, kanibale, przemytnicy, dilerzy, skorumpowani.
A najbardziej dobrodusznymi osobami są bi/aseksualni, bo u nich nie dominuje żadne przestępstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32 nadal czekam na odpowiedź, czy dla ciebie jedna komórka jest więcej warta niż dorosła kobieta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32 Nadal czekam. Miej odwagę przyznać się co myślisz (możesz w prywanej wiadomości).
Czy zygota jest dla ciebie ważniejsza niż dorosła kobieta?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32 Nadal czekam na odpowiedź na pytanie:
Czy życie zygoty jest dla ciebie ważniejsze niż życie dorosłej kobiety?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32 Dziękuję, że zdecydowałeś się napisać, ale wykręcasz sie od odpowiedzi. Sformułuje, więc pytanie inaczej: czy ważniejsza dla ciebie jest jedna komórka, czy dorosła kobieta?
.
Jeśli chodzi o twoje pytanie to nie wiem nic o tych osobach, więc nie mogę się wypowiedzieć konkretnie.
Może70-latka jest wredną osobą, która znęcała się nad dziećmi i wnukami? Wówczas jej życie jest dla mnie niewiele warte. Nie wiem też o jaką sytuację chodzi: Jeżeli uszczegółowisz pytanie udzielę konkretnej odpowiedzi.
Rozumiem, że dla ciebie 70-letnia kobieta ma symbolizować kobietę dorosłą, a 7-letnia dziewczynka zygotę.
Przykro mi, ale to nie jest to samo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 marca 2021 o 3:25

P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32
Wg mnie jeśli ktoś umiera to dla niego jest to po prostu koniec. - nic nie czuje, nie myśli, że mógłby jeszcze to i tamto, nie wie co utracił. Tylko osoby które znają tego kogoś coś tracą: bliską osobę ,której mogli zaufać/ emeryturę babci, z której żyli itp
W przypadku zygoty najczęściej nikt nie wie, że ona istnieje. więc nikomu jej brakować nie będzie. Jeśli chodzi o zarodek, czy płód przed wykształceniem się mózgu to zawsze dorosła kobieta będzie dla mnie ważniejsza od tego "dziecka". W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki również ona będzie ważniejsza niż nienarodzone "dziecko" nawet już posiadające mózg.
To, że czyjeś życie jest niewiele warte to nie jest dla mnie powód, żeby zabić - wszystko zależy od sytuacji. Co do osób narodzonych jestem zdania, że należy zakończyć życie w przypadku ciężkiej/nieuleczalnej choroby oraz w przypadku pewnych przestępców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PWDzP
0 / 0

@jacektywer32" Pomijając już kwestię oceny, czy mózg już się wykształcił, czy może jeszcze nie?"- to jest akurat łatwe do ustalenia - rozwój człowieka jst już dokładnie poznany.

"W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki również ona będzie ważniejsza niż nienarodzone "dziecko" nawet już posiadające mózg." - myślę, że to zdanie odpowiada na twoje pytanie "Nagle życie dziecka ma taką samą wartość jak życie matki, czy może więcej warte?"
"to cóż Cię powstrzymuje przed zabiciem?" -przed zabiciem osób, które wg mnie zasługują na śmierć powstrzymuje mnie brak możliwości.
A jeśli dla ciebie śmierć jest początkiem to czemu cię martwi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 marca 2021 o 2:54

K kibishi
+2 / 18Zawsze mnie zastanawia czemu osoby uważające się za niewierzące idą do bierzmowania, ja chodziłem na religie bo i tak nie oszczędził bym czasu nie chodząc, co mnie trochę irytowało ale tak było łatwiej a i tak albo czytałem książki albo odrabiałem zadania domowe z innych przedmiotów, a na bierzmowanie nie poszedłem bo uważam że ta religia jest delikatnie mówiąc śmieszna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 stycznia 2021 o 18:50

P Pelagius
+17 / 23

@kibishi Jako wierzący i praktykujący szczerze szanuję. Tak to powinno wyglądać. Nie wierzę - nie przystępuję do sakramentów. Wierzę - stosuję się do zasad mojej wiary i szanuję przekonania innych. Nie wiem kogo cieszy bycie hipokrytą, dlatego cieszę się, że są ludzie rozsądni, którzy mają odwagę nie płynąć z prądem i potrafią żyć według własnych przekonań. Jeszcze raz szacuneczek i pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TomorrowNeverKnows
-3 / 23

@Pelagius A co poparcie dla strajku kobiet ma do wiary?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polm84
+8 / 10

@kibishi Ja mialem presje od rodziny np. Jak powiedzialem, ze nie chce chodzic do kosciola, bo to bez sensu, to zostalem zakrzyczany, ze to wstyd i "chodzic" musze bo nie mam 18 lat i "mam sie sluchac". A jak to wyszlo po ciotkach-dewotkach to jak mnie widzialy to patrzyly na mnie jak na diabla wcielonego...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 6

@TomorrowNeverKnows
Obecnie żądaniem Strajku Kobiet jest prawo do aborcji na życzenie. KK uważa aborcję za zabójstwo. O ile można uzasadnić religijnie prawo do zabicia płodu w celu ratowania życia matki, trudno znaleźć uzasadnienie dla traktowania aborcji jako metody bardzo spóźnionej "antykoncepocji".

p.s.
Popierałem Strajk Kobiet, póki walczyły o przywrócenie "kompromisu aborcyjnego". Dziś Strajk Kobiet walczy o aborcję na żądanie, dlatego wstrzymałem swoje poparcie dla nich. A najbardziej mnie zastanawia "walka homoseksualistów o prawo aborcji".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L likkaq
+24 / 46

Oburzające??! pewnie jeszcze bezczelnie wymaga chodzenia do kościoła w niedzielę i przestrzegania jaikś przykazań?
.
Jak dla mnie oczywiste i zupełnie normalne. Jak ktoś uważa inaczej to zawsze może z Kościoła Katolickiego wystąpić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kerog
-2 / 2

@jarosław1999 Mt 16,19 i Mt 18,15-20. Na tej ppdstawie mogą Cię wykopać zKK.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piterscieter
-2 / 2

@jaroslaw1999 Po co robić coś dla publiczności. Kościół Katolicki znaczy powszechny, ale rzeczywista przynależność do KK wiążę się z spełnianiem pewnych wymagań. Człowiek ułomny jest, ale powinien dążyć do bycia lepszym. Skoro ktoś udostępnia symbole strajku pod przewodnictwem pani Lampart, gdzie z pogardą odnosi się do życia poczętego to znaczy, że na egzamin dojrzałości w wierze nie zasłużył, bo z założenia ma inne przekonania. Ale bierzmowanie jest potrzebne po to, żeby ładnie w kościółku być sobie chrzestnym/chrzestną, żeby rodzina potem się cieszyła ze zdjęć. Jak ktoś tego nie uznaje to po co mu ta cała uroczystość - sakramentu i tak w tym nie czuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 2

@likkaq Pytanie zatem czemu ktoś mnie zapisywał bez mojej zgody?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L likkaq
0 / 0

@alitejophobia
Ktoś?! Wydaje mi się, że to Twoi rodzice. Podobnie nie wyraziłeś zgody na naukę języka polskiego, czy polskie obywatelstwo. Ale gdy skończysz 18 lat, możesz nawet podać rodziców do sądu jak Ci twoja płeć nie odpowiada, podobnie możesz oficjalnie wystąpić z kościoła, lub po prostu go ignorować. Mozesz się starać też o inne obywatelstwo i nauczyć się innego języka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Buchaj
+1 / 1

@piterscieter Zgoda chcesz być członkiem jakiejś organizacji to masz obowiązek spełniać jej wymagania i warunki i zgadzasz się na nie wstępując z WŁASNEJ WOLI jej w szeregi jednak w KK to tak nie działa oficjalnie i na papierze jesteś członkiem KK od niemowlęcia kiedy nawet nie ogarniasz w ogóle koncepcji Boga a już o podejmowaniu jakichkolwiek decyzji nie wspomnę a potem jest zdziwienie że młody człowiek który nigdy się na to nie pisał idzie razem z innymi zaliczać kolejne sakramenty mimo że może nie być nawet wierzący tylko po to żeby mieć papier... jeśli KK nie chce takich ludzi u siebie wystarczy żeby do kościoła można było formalnie(nawet obecnie bez przynależności też można brać udział w mszach tylko bez sakrametów) wstąpić np po skończeniu 16/18 lat kiedy człowiek ma już choć trochę ukształtowany światopogląd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 0

@likkaq A, czyli religia lub jej brak to kwestia chromosomów jak pleć? ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L likkaq
0 / 0

@alitejophobia Raczej jak język. Nikt cię nie pytał czy chcesz być Polakiem i mówic po polsku. Twoi rodzice zapisali cię do kościoła i jeszcze obiecali, że będą wychowywać w wierze. Są tez w Polsce rodzice którzy nie chrzczą dzieci i nie posyłają ich na religię.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 0

@likkaq Tylko, że język potrzebny jest do komunikacji. Do czego potrzebna jest religia?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L likkaq
0 / 0

@alitejophobia Nie rozumiem o co ci chodzi. Napisałam,że do kościoła zapisali cię rodzice, a nie jakiś ktoś. i mieli wychować w wierze. Jeśli masz wątpliwości dlaczego, to ich zapytaj, albo porozmawiaj z jakimś księdzem.
Mnie śmieszą katolicy, którzy nie chodzą na mszę,do spowiedzi i popierają aborcję, biorą rozwody, ale uważają się za katolików. no ale ja tylko głupia ateistka jestem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 0

@likkaq Jeśli zostali zapisani, a nie chcieli być katolikami, to nie chodzą, co w tym dziwnego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L likkaq
0 / 0

@alitejophobia
że uważają się za katolików?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 0

@likkaq Skoro nie chcieli nimi być, to nie sądzę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dr_E_Konom
+19 / 37

Nie rozumiem co w tym takiego oburzającego. Nauka KK jest jasna. Aborcja to morderstwo. Jeśli popierasz ruchy proaborcyjne a zwłaszcza kiedy robisz to publicznie stawiasz się poza nauczaniem KK. Nikt nikomu nie każe przystępować do bierzmowania. Nie wiem, załóżcie sobie własny kościół, stwórzcie własną liturgię, coś z "pseudosakramentów" skoro tak tu komuś tyłek ściska.

To jest tak idiotyczne, że czekam teraz na oburzonych niewierzących, że nie potrafią się "znaleźć" w Kościele.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dr_E_Konom
+3 / 7

@jacektywer32 Też tak myślę. Niestety czasami dominują emocje a nie rozwaga...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dipol
+5 / 23

Bierzmowanie - uroczystość pożegnania kościoła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Loksli91
+13 / 15

Podpiszą, pójdą do bierzmowania, i delej będą robić co chcą, tak to wszystko wygląda

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lulus
-5 / 17

@pikkewyn - to zależy. Za mnie i moich rówieśników jeszcze rodzice decydowali(po 14-15 lat wtedy mieliśmy). U nas tylko jedna osoba w klasie miała rodzica "z mózgiem" i pozwoliła naszemu koledze samemu zdecydować. Cała reszta - jazda, i koronne argumenty "wszyscy będą mieli, tylko wy nie, a potem problemy". Także...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lulus
0 / 6

@pikkewyn "bierzmowanie jest zwykle w wieku 15-16" napisałem orientacyjnie. Myślisz, że szczegółowo pamiętam?
Druga kwestia, były inne metody wychowawcze, niż "nie dawanie jedzenia". W wielkim skrócie "bunt" mało opłacalny dla samego faktu braku bierzmowania. Co nie zmienia faktu, że było to nakazane, a nie wolny/swobodny wybór. Więc tak - są grupy/jednostki, którym ktoś każe iść do bierzmowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lulus
+4 / 6

@pikkewyn a ja za to mam rozumieć, że masz braki w podstawowej edukacji i czytania ze zrozumieniem?
Pytałeś się "kto każe iść" - odpowiedziałem: rodzice a na nich naciska środowisko społeczne.
Ty, jak widać obeszłeś się bez jakichkolwiek piątek i efekt widać choćby tutaj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lulus
0 / 0

@jacektywer32 Ja nie mam do nikogo pretensji. Rodzice w moim przypadku zrobili to, co uważali wtedy za słuszne. Inna sprawa, że głupotą jest się o takie rzeczy denerwować po latach, bo to przeszłości i tak nie zmieni.
Co do Kościoła, to jak to już określiłeś, jest to instytucja i dzisiaj też już nie po drodze mi z nimi. Włodarze tej instytucji niech robią, co uważają, ale moim zdaniem, powinno się ją od czasu do czasu gruntownie przebudowywać i dostosowywać do realiów - w przeszłości miało to parę razy miejsce. Chociażby słynne sobory.
Też nie popieram zachowania poszczególnych członków i przełożonych w tejże instytucji, jeżeli chodzi o kwestie związane z pedofilią. Tak samo mocno kole w oko te bliskie obcowanie ze świtą polityczną pewnego księdza z kujawsko-pomorskiego i czerpania z tego powodu profitów. Uważam, że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca w świeckim kraju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
+3 / 35

I tak być powinno. Kościół powinien się oczyścić z fałszywych wiernych. Ktoś kto popiera morderstwa i uważa kościół za całe zło tego świata nie powinien do niego należeć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tema_lina
-2 / 16

@Antyp0lak To pusto by się w kościołach polskich zrobiło bardziej niż w czasach pandemii:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-2 / 16

@tema_lina Bez przesady, to nie sodoma żeby nie znalazło się kilkoro sprawiedliwych :) Jestem pewien że zostanie trochę porządnych i uczciwych ludzi którzy wierzą na serio. Zarówno wiernych jak i kapłanów, bo patrząc na to jak wielu duszpasterzy lubi dzieci to zlewaczenie i wśród nich jest duże.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 stycznia 2021 o 23:21

avatar perskieoko
+5 / 23

Brawa dla tego księdza! Niech wszyscy księża biorą z niego przykład! Dzięki nim może dożyję rozdziału państwa od religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
+11 / 27

Co w tym oburzającego? To chyba normalne, że od jeśli ktoś chce uczestniczyć w życiu Kościoła, to powinien przestrzegać jego zasady, a nie popierać ruchy, których postulaty są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
-2 / 18

Ale o co chodzi? Religia to rygorystyczny system moralny, który dodatkowo wymaga aby akceptować go w całości i wierzyć ślepo w jego słuszność. Nie można wybierać czy uważać inaczej. Jeśli robisz coś inaczej lub uważasz, że coś innego jest właściwe to jesteś poza kościołem i nie możesz przyjmować sakramentów, aż się nie nawrócisz. Popierasz możliwość wzięcia rozwodu? Uważasz, że współżycie przedmałżeńskie i wspólne mieszkanie partnerów bez kościelnego ślubu nie jest niczym złym? Uważasz, że jest jakakolwiek sytuacja gdzie aborcja powinna być dozwolona? Stosujesz antykoncepcję w tym znienawidzone przez JP2 prezerwatywy i nie uważasz jej za coś złego i szkodliwego? Uważasz, że kobiety są równe mężczyznom? Jest lub był jakikolwiek hierarcha kościelny, którego zdania nie popierasz lub uważasz, że mówi głupoty? Gratulacje. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, na którekolwiek z tych pytań masz na sobie na mocy prawa kanonicznego ekskomunikę i nie możesz przyjmować komunii ani innych sakramentów...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
-2 / 6

@jacektywer32 Według Wiary to od kobiety zależało czy Zbawiciel się narodzi, jak również od kobiety (choć innej) zależało czy świat usłyszy o Zmartwychwstaniu.
I przypominanie tych faktów jest obroną Wiary i życia według jej zasad. Jak sądzisz?
A umiesz te postulaty wymienić? Czy tylko zdanie pani Lempart?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
-1 / 1

@jacektywer32 Zawsze jest tak, że są wielkie idee, wielkie hasła, które docierają do umysłów ludzi i oni się z tym zgadzają, bo postulaty są słuszne, ale za sto, dwieście lat instytucje odpowiedzialne za ich właściwe realizowanie, żyją własnym życiem. I tak jest i u lewicy, i u prawicy. ;)
Strajk Kobiet pojawił się w momencie, gdy wysunięto postulat zaostrzenia prawa aborcyjnego, ale tego w Polsce, które ma jasne brzmienie. I to jest główny "postulat" tych rzesz ludzi. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 2

@jacektywer32 Zygota jest już dzieckiem według ciebie?

Ale to jest twój wniosek, "czego to było narzędzie", a postulaty anty-pis, anty-kler, pojawiły się wtórnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
+1 / 1

@jacektywer32 A wiesz co to jest zygota? To komórka diploidalna. Czyli dwie haploidalne komórki rozrodcze sczepione ze sobą. Plemnik z komórką jajową. Nie zaszły między nimi jeszcze żadne, inne procesy. Czyli nie jest to nawet zarodek. Różnica niemal jak pomiędzy parą trzymającą się za ręce, a ich dzieckiem. Zresztą, rozumiem, że między żołędziem, a dębem także nie ma różnicy?
I ty się powołujesz na naukę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 10:46

A alitejophobia
+1 / 1

@jacektywer32 A czyli plemnik sczepiony z komórką jajową, jeszcze przed podziałami jąder komórkowych, jest już człowiekiem. Ale że tak spytam: jednym, skoro są to nadal dwie, obce dla siebie komórki?

Czy mógłbyś sprecyzować słowo "byt", chodzi o to, że żołędź ma duszę?

Dyskusyjny jest właśnie ten okres prenatalny, tym bardziej, że sam Tomasz z Akwinu stwierdza, że dziewczynki stają się ludźmi po 80 dniach od zapłodnienia. :)

Owszem, za okres w którym możemy mówić, że pojawia się człowiek, jest moment powstania centralnego układu nerwowego, wyróżniającego nasz gatunek spośród tzw. zwierząt. Nie da się tego określić w ułamkach sekund, jak sądzę bywa on nieco zmienny w czasie w zależności od przypadku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 11:28

A alitejophobia
0 / 2

@jacektywer32 Domyślam się, że to była jakaś "chrześcijańska konferencja"? Nie jesteś czasem księdzem? Taki masz styl wypowiedzi, elegancki zresztą za co plus. ;)
W USA podobno jest aborcja do 9 miesiąca, co jest nieludzkie moim zdaniem. Nie wiem więc czy sprowadzanie nauki wyłącznie do tej z obszaru Ameryki Północnej, jest właściwą postawą.
Co inni naukowcy na ten temat: "Uważam, że wniknięcie plemnika do komórki jajowej jest raczej swego rodzaju podjęciem de novo procesów życiowych komórki jajowej, ale nie rzeczywistym początkiem istoty ludzkiej jako takiej. A to dlatego, że przez jeszcze przynajmniej dwa albo trzy podziały zygoty – co trwa od dwóch do trzech dni, geny matczyne i ojcowskie funkcjonują niezależnie. Dlatego też niektórzy naukowcy sugerowali określenie tego etapu rozwoju zapłodnionej komórki jajowej jako stadium przedzarodkowe, a zarodek w tym stadium – niezbyt semantycznie fortunnym – mianem „przedzarodka”."
prof. Jacek Modliński wywiad dla Focusa.
Dalej: "Mamy tu do czynienia raczej z koegzystencją genomów. I dopiero potem, pod wpływem rozmaitych bodźców, dochodzi do uaktywnienia genomu zarodkowego. Moment ten jest różny u różnych zwierząt, np. u myszy dokonuje się to na poziomie dwóch komórek.".

"W czasie I cyklu komórkowego zygoty, przedjądrza
rosną, zbliżają się do siebie i lokują się w centrum zygoty. Wbrew
18
temu, co można spotkać w niektórych opracowaniach, u ssaków
nie dochodzi do połączenia się (syngamii) interfazowych przedjądrzy. Do połączenia się żeńskiego i męskiego materiału genetycznego dochodzi dopiero w czasie I podziału bruydkowania."
Cytat z PAN Oddział w Poznaniu, Artykuły opracowane na podstawie referatów wygłoszonych na sesji „Dwugłos Nauki", Poznań, 22 listopada 2012 r. Teksty recenzowane pod kierunkiem prof. dr. hab. Romana Słowińskiego. Fragment: Jacek A. Modliński*, Paweł Gręda*, Milena Kęska*, Grażyna Ptak* (* Zakład Embriologii Doświadczalnej,
Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu
** Department ot Comparative Biomedical Sciences, University of Teramo, Włochy)
Dalej: "Zygota podlega w czasie swojej wędrówki przez jajowód licznym podziałom określanym jako bruzdkowanie, które przekształcają ją ze struktury JEDNOKOMÓRKOWEJ w strukturę wielokomórkową".
Czy zatem strukturę jednokomórkową można nazywać człowiekiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 12:20

A alitejophobia
+1 / 1

@jacektywer32 Przecież nie wszyscy podchodzą tak do tej sprawy. Dla niektórych ważne jest by zachować szacunek dla osoby zarówno w okresie przed narodzinami, jak i po, ale także osób, które są w ciąży, bo w przypadku polskiej ustawy, to one będą także ponosić konsekwencje, gdy zostanie zmieniona, zagrożone będzie także ich życie, gdy ciąża będzie z tym związana. Także uczestniczą w niej przykładowo wymienieni przeze mnie naukowcy, którzy dokładnie w miarę chcą ocenić stan faktyczny danego okresu prenatalnego.
Nie można, więc powiedzieć, że jest to wyłącznie batalia o "mój brzuch, moje prawo" czy coś w tym guście.
Zwłaszcza, że tematyka wywołuje spór, gdy ktoś wpada na "genialny" pomysł zmiany tej idealnie wyważonej ustawy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SkrajnieCentrowy
-1 / 19

Jakby się tym darmozjadom w koloratkach pieniążki odcięło to by im nawet strajki kobiet nie przeszkadzały.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SkrajnieCentrowy
-2 / 4

@jacektywer32 Skąd ten pomysł, że pieniądze zmieniłyby moją moralność? Nie pisze o sobie, na całe szczęscie nie jestem księdzem. Po prostu wystarczy popatrzeć na historie KK i po prostu mieć kontakt z klerem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 19:22

avatar SkrajnieCentrowy
-1 / 1

@jacektywer32 Bardzo to ciekawe i urzekające co piszesz. Wiesz, gdyby nie byli opłacani z moich podatków i nie staraliby sie układać innym ludziom życia swoimi zakazami, prawdami itd to nie interesowałoby mnie to w najmniejszym stopniu co się dzieje w KK. A niestety są opłacani. Co więcej dalej również będą szły grube miliony na tą żenującą instytucję i nie liczę już samego funkcjonowania tych wszystkich oddziałów czy opłacania księży, chodzi o dotacje, działki za grosze itd. Możesz tu stosować te swoje manipulacje i próbować wrzucić mnie do jakiegoś sortu "złych" a prawda jest taka, że masa pieniędzy wylewa się z budżetu, co nie byłoby niczym bulwersującym gdyby w innych placówkach tych pieniędzy było aż nadmiar, a niestety tak nie jest. Reszty tych bzdur nie chce mi się rozkładać na czynniki pierwsze. Myślę, że moje stanowisko jest dość jasne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 23:45

avatar Melotte
+5 / 13

Kościół ma swoje zasady opisane w jego przypadku Piśmie Świętym i Katechizmie. Tak jak każda grupa, która posiada spisany regulamin.

Jeśli ktoś zapisuje się do jakiejś grupy, to podpisuje, że zapoznał się z regulaminem i będzie go przestrzegał.
Jeśli treść regulaminu mu się nie podoba - nie przystępuje do grupy.
Jeśli nie chce podpisać regulaminu - grupa go nie przyjmie.
Jeśli już jest w grupie i nie przestrzega regulaminu - dostaje bana.

Co tu jest niezrozumiałego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 stycznia 2021 o 22:43

avatar Melotte
+2 / 6

@jacektywer32 Dziękuję za uprzejme słowa :)
Bardzo trafne określenie "wegetarianin niepraktykujący", szczególnie wobec tych, którzy opowiadają o tym, że nie jedzą mięsa, no ale przecież podczas grilla "kawałeczka" karkówki sobie nie odmówią. I widzę to podobieństwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
-1 / 5

@Melotte W Piśmie Świętym to od kobiety zależy, czy Zbawiciel się narodzi, a następnie to od kobiety zależało, czy świat usłyszy o Zmartwychwstaniu.

Mam wrażenie, że o tym zapomniano na 2 tys. lat

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
0 / 4

@jacektywer32 Już "pogłębiłem": „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.”


„Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275)

Bardzo mi się "podoba" to sprowadzenie 50% ludzkości do formy bioAGD w praktyce. ;)

"Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)

„Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.” (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397)

„Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (Jan Chryzostom, 349-407, gr.)

„Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru)

„Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie poprzez macierzyństwo.” (św. Jan Chryzostom, 349-407)


„W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta” (Synod Paryski, 846

„Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła.” (Synod w Coyaca, 1050)

„Kobietom nie wolno śpiewać w kościele.” (św. Bonifacy, misjonarz benedyktyński, 657-754)


„Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice.” (2. Synod w Toledo)

„Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ni otrzymywać listów” (Synod w Ewirze, IV w. n.e.)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 10:39

A alitejophobia
0 / 2

@jacektywer32 Wiesz, ja nie wnikam czy "ojcowie jakiejś instytucji" nie przeczą sami sobie, to nie jest coś, czego wyjaśnianie byłoby moją rolą. Po drugie: jaki to "kontekst" jest w stanie zmienić znaczenie tych zdań?

Myślę jednak, że zasady choćby dotyczące niewolnictwa chciano zmieniać już w starożytności, czego wyrazem są powstania, choćby Spartakusa. Więc nie jest tak, że "wcześniej ludziom to nie przeszkadzało", tym bardziej, że podstawa wiary chrześcijańskiej, czyli Jezus z Nazaretu nie zgadzał się na przemoc wobec kobiet, jak również wywyższanie się nad innych, zwłaszcza do tego stopnia, by uczynić go niewolnikiem. Czyli jeden człowiek był bardziej "wszechpotężny", niż instytucja, której rękami koronowano królów i do której królowie wybierali się w workach pokutnych?

Myślę, że prawdę określił już, ww Jezus z Nazaretu.

Myślę, jednak że nie jest tak, jak mówisz. Nie mieszałabym do ułomności ludzi, czy też instytucji "znaków i cudów bożych (to przymiotnik, pisze się z małej), bo to człowiek jest odpowiedzialny za świat, który stworzył.

Dyskusyjna kwestia źródeł? Nie spisano wypowiedzi, nie ma dokumentów historycznych?

Tyle, że nie możemy liczyć, że o godność kobiety będzie walczył "cud boży i znak", bo jest to nasz obowiązek ludzki: umieć szanować 50% własnego gatunku

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
-1 / 1

@jacektywer32 Czyli jaki? Napisałeś w kontekście niezgodzenia się z moją opinią.
Piszesz, że człowiek to już dwie obce dla siebie komórki, sczepione wstępnie ze sobą (pytanie, czy każda z nich przechodzi podział później, czy tylko część), a Tomasz z Akwinu twierdzi, że trzeba aż 80 dni.

Są zasady języka polskiego.

A co z resztą wypowiedzi? Nie odniesiesz się?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agalaura
+1 / 3

@alitejophobia doczytałeś/aś, że kobieta decyzję podejmowała PRZED POCZĘCIEM SIĘ dziecka? Nie w trakcie ciąży?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tema_lina
-4 / 8

Co w tym dziwnego? Ksiądz po prostu wymaga dyscypliny od swoich owieczek, które zbłądziły być może i zgrzeszyły myśląc:) Chcesz bierzmowania, rób, co ci każą i nie dyskutuj, w końcu to proboszcz jest twoim przełożonym i on wyznacza cele i priorytety.
Gdybyś, młody człowieku odpuścił sobie te zabobony, nie musiałbyś składać takiego oświadczenia:) Idę o zakład, że wszyscy kandydaci wyrzekli się strajku kobiet. :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+1 / 1

@tema_lina I tu nie masz racji. Proboszcz nie jest ani przełożonym ani właścicielem swoich parafian. On tam jest tylko przez kilka lat - ma wskazywać drogę, a nie zaganiać na nią kijem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tema_lina
-3 / 3

@Myslaca_istota Nie zgodzę się. On jest pasterzem z kijem do zaganiania baranów:) I, gdybyś nie wiedział, to jest JEGO kościół, do którego może wpuścić albo nie. To są jego podwładni, którym mówi, co mają robić i oni to posłusznie wykonują. A że wiary są miałkiej, to zdarzają się takie kwiatki jak upublicznienie tego świstka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alitejophobia
-4 / 10

W sensie, że "miejsce kobiety jest w kuchni, bo Bug tak chce"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LemonParadise
+3 / 9

Nie można popierać strajku kobiet i jednocześnie podejsc do bierzmowania to chyba oczywiste.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
-3 / 3

@LemonParadise Nie można nosić koloratki i gwałcić dzieci? Kpisz sobie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tobimadara
0 / 6

Bardzo dobrze. Może dzięki temu więcej ludzi jednoznacznie się określi i stwierdzi, że nie chce mieć z tą instytucją nic wspólnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
0 / 4

Taka wymuszona deklaracja to prosta droga do wygonienia tej młodzieży z kościoła. A wystarczyło zrobić spotkanie i wytłumaczyć tym ludziom, dlaczego postulat strajku kobiet o aborcji na żądanie jest zły. Bo przecież nie wszystkie postulaty są złe, ale generalizowanie powoduje, że ludzie się huntują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
-2 / 8

@corny181 Poważnie? "Albo wiara, albo zabijanie"? Jeśli się nie mylę, to tych zbrodniarzy z "Got mit uns" nie kropili jacyś przebierańcy, tylko zwykli księżą. Tak więc jakoś kościół nie ma problemu, jak się nawzajem chrześcijanie mordują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
-2 / 8

Jak najbardziej popieram, im więcej takich akcji, tym szybszy koniec dominacji kk w PL.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Soultys1
-5 / 11

Kandydaci powinni dać ks do podpisania oświadczenie, że nie utożsamia się z pedofilami w KK, że potępia bogacenie się hierarchów KK kosztem biednych ludzi itp Ciekawe czy by podpisał???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
-1 / 3

@Soultys1 no co Ty to nie działa w obie strony ;).
"(...)A więc: poznacie ich po ich owocach. Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
Generalnie słuchanie księży, którzy na każdym kroku grzeszą (np. nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gromadzenie majątku, branie czynny udział w polityce państwa) to poniżej godności inteligentnego chrześcijanina.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S smigolek12
+3 / 3

Fejsbuku. Mógł jeszcze napisać "Pejsbuku".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar argo21
+5 / 7

Bierzmowanie to sakrament, który ma poświadczać dojrzałość wiary i przynależności do Kościoła Ludzie! Nie można przystępować do tego sakramentu jeśli chce sie głosić poglądy niezgodne z nauką kościoła. Minimum logiki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V konto usunięte
+4 / 8

Niby co w tym oburzającego? Bierzmowanie nie jest czymś obowiązkowym, jest dla chętnych i jak ktoś nie chce to nie musi. A że ksiądz oczekuje, że kandydat będzie prezentował zgodny z nauczaniem kościoła punkt widzenia to jego sprawa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
0 / 6

Nie rozumiem oburzenia. Nie trzeba brać udziału w szopce KK, każdy może wziąć ślub świecki bez przepłacania za papierek (sakramenty nie są potrzebne do zbawienia to czysty wymysł KK). Gdyby więcej osób czytało Biblię to przestałoby na pokaz czcić Boga.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P papaj1221
+6 / 8

Jedno pytanie: po co bierzmowanie komuś kto nie uznaje nauki koscioła katolickiego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P peghehe
-3 / 7

przestancie robic wode z mozgu swoim dzieciom i pozwolcie na prawidlowe wyksztalcenie tego organu zanim zaczniecie wpychac w nie te bajki i mity , wam zrobili pranie mmozgu to i wy robicie?! skad kur*a wiecie ze to wasz bog jedyny ?! macie jeden dowod? czy tylko co przekazal wam kler , ktoryu sie utrzymuje tylko dlatgo ze wy wierzycie w te ich historie! dymaj was nie dosc ze kler dostaje 2mld ceblionow co rok z waszych podatkow to ciagle tylko dajj ,daj i daj, nie dajac nic w zamian , tylko sobie wygodnie zyja za wasza ciezka prace!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
+6 / 6

o ile dobrze pamietram, to bierzmowanie NIE jest obowiazkowe
a druga sprawa jak sie chce byc czlonkiem jakiejs organizacji, to zazwyczaj trzeba przestrzegac ich zasad
dlatego zamiast sie oburzac, radzil bym sie ludziom zastanowic, jakie maja poglady i na czym im zalezy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agalaura
+5 / 7

Bardzo dobrze. Takie są zasady Kościoła Katolickiego. Albo w nim jesteś albo nie, wolna wola, ale jak jesteś, to zasad musisz się trzymać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Lik44
-2 / 4

To rozumiem, że bycie katolikiem wyklucza szacunek dla światopoglądu innych ludzi? Przecież można popierać protest, bo się rozumie, że ktoś kto nie jest katolikiem ma prawo mieć wybór, zwłaszcza w kwestii ciąży z wadami letalnymi płodu, a to nie jest równoznaczne z tym, że samemu by się dokonało w takiej sytuacji aborcji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Seker73
-2 / 6

Dziwić się mogą tylko ci, którzy nie mają pojęcia o wierze katolickiej. Tak zwany strajk kobiet to domaganie się legalizacji zabijania dzieci. Chrześcijanin nie może popierać zabijania ludzi, więc nie powinien popierać postulatów krwiożerczej Lempartowej. Jeśli ktoś popiera zabijanie dzieci, do czego ma pełne prawo w demokratycznym kraju, to znaczy, że nie jest chrześcijaninem albo że jego wiara jest nic nie warta. A sakrament bierzmowania to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej i stanowi potwierdzenie wiary. Tak więc osoba przystępująca do sakramentu nie może popierać ideologii zabijania dzieci, stąd to oświadczenie. Proste i tylko lewackie umysły widzą w tym sprzeczność. A nie widzą sprzeczności w tym, że polaka w GB można było zagłodzić i zabic, ale spróbuj kopnąć kundla na ulicy to póndziesz siedzieć na 3 lata. Taka to jest ta wasza lwqacka moralność.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bergara308
+3 / 5

Tak. Bardzo oburzające. Ja słyszałem o jeszcze bardziej oburzającej praktyce w pogotowiu ratunkowym. Pracodawcy oczekują od ratowników medycznych ratowania życia pacjentów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar krzysio6666
+3 / 3

Ale w czym problem, podstawy religii chrześcijańskiej są znane chyba nawet niewierzącym, każdemu musiało się to obić o uszy - ochrona życia zawsze, wszędzie i w każdej sytuacji jako wartości najwyższej. To że księdzu nie podoba się angażowanie w takie akcje czy jakiekolwiek ich wspieranie jest normalne, to było do przewidzenia i mnie na przykład nie bulwersuje taka deklaracja - chcesz się bierzmować to spełnij warunki - co za problem się podpisać i czasowo usunąć te treści z socjali w końcu to tobie zależy na tym aby otrzymać ten sakrament? Potem możesz robić co chcesz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 20:48

F Fahrmass
0 / 0

@krzysio6666 Zasadniczo masz rację. Oprócz jednego wyjątku: w etyce chrześcijańskiej nie ma zasady obrony życia zawsze i wszędzie. Najczęściej chodzi o sytuacje, gdy trzeba wybrać między np. życiem przestępcy, a życiem ofiary. Np. będąc niesłusznie zaatakowanym masz prawo się bronić, w skrajnym przypadku zabijając przeciwnika. Podobnie w przypadku obrony słabszych, kobiet, dzieci - masz wręcz obowiązek ich bronić - nawet, jeśli oznaczałoby to śmierć przeciwnika lub Twoją.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F faraon69
-3 / 3

Oburzające jest to, że każdy rząd po 1989 roku włazi klerowi w doopę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar wonskji
+1 / 3

I dobrze zrobił, jak chcesz być świętym i podejmować te zdebilone sakramenty piętnowania ludzi jak bydło, to nie uczestnicz w proteście julek, które szczekają tam jak psy. I to dosłownie szczekają, bo widziałem filmik, jak gówniarom brakło argumentów, to zaczęły szczekać jak zwierzęta. Debile przeciw debilom. A normalny człowiek kładzie na to chu*a i zajmuje się sobą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2021 o 22:05

M mam2koty
-4 / 4

Piramidalna bzdura to całe bierzmowanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem