Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:47

Tak w Kanadzie zachęca się ludzi do robienia badań

Wesołe zaproszenie na bieg promujący badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

www.demotywatory.pl
+
150 159
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Escitalopram
+2 / 2

Przesiewowa kolonoskopia raz na 10 lat jest w Polsce bezpłatna dla wszystkich osób między 50, a 69 rokiem życia. W sumie badanie stosunkowo bezpieczne i pozwalające często wykryć raka na wczesnym etapie lub wręcz zapobiec jego rozwojowymi - usuwa się polipy, z których często rozwija się rak jelita grubego. Jednak mała część osób korzysta z takiej możliwości i przypuszczam, że nie dotyczy to tylko Polski

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 23 lutego 2021 o 0:04

avatar Escitalopram
0 / 0

@t123456789 W sumie mam wątpliwości czy rodzinny będzie taki chętny żeby wysyłać młodą, zdrową osobę na kolonoskopię, jeśli nie ma podejrzenia jakiejś patologii, bo teoretycznie nie powinien. Ogólnie sens badań przesiewowych jest taki, że wykonuje się je w grupie ludzi, która ma zwiększone ryzyko rozwoju częstej choroby, w przypadkach gdy wczesne wykrycie zmian przynosi korzyści. U osób poniżej 50 r.ż. ryzyko rozwoju raka jest małe, a ryzyko powikłań (są rzadkie, ale się zdarzają) porównywalne jak powyżej 50 r.ż - ogólnie stosunek jest mniej korzystny. Poza tym państwu zwyczajnie to nie opłaca się finansowo u osób młodych. Wyjątkiem są osoby z rakiem jelita grubego u krewnego pierwszego stopnia i w ich wypadku te zasady są nieco inne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 lutego 2021 o 22:38

C carramia
+5 / 5

Byłem. Znaczy na badaniach byłem, a nie w Kanadzie. Nie polecam. Bolało. Znaczy mnie zawsze wszystkie badania bolą, choć jestem analitykiem medycznym. A może właśnie dlatego mnie bolą. Tak więc badania takie trzeba robić, ale nie polecam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Hermes_Trismegistos
+1 / 1

@carramia ale można ze znieczuleniem... tylko nie wiem czy wtedy nie przestaje być darmowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem