Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
879 906
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
D Demot249
+19 / 27

pytanie ile długu to koszt przejęcia Lotosu - bo to formalnie inwestycja która powinna powiększyć aktywa i pasywa...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E ewmario
+26 / 44

Tak. To dar. Akurat może nie od boga. Ale umieć wyru....ć wszystkich tak, żeby nikt sie nie zorientował a później uciec pod skrzydła bandyty z Żoliborza... tak, to dar.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M micb
+13 / 17

@Fragglesik
2 również jest bzdurą. Orlen jest na rynku niemieckim od 2003 roku. Na własnej stronie chwalą się, że w 2015 roku mieli tam 6% rynku. To co się teraz zmienia to rebranding ich marki Star (podobno powstałej dlatego, że Niemcy nie chcieli kupować na polskich stacjach, ale tego punktu pewny nie jestem) na Orlen

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R raven000
+11 / 11

@micb też tą wersję o tych stacjach słyszałem. Ale daleko szukać, jak skończył u nas Łukoil?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tema_lina
+19 / 29

@Fragglesik Czyli skłamałeś! Tak trudno się przyznać? Po drugie ten rynek litewski to jest niecałe 3 mln. ludzi, czyli ca 1,5 mln samochodów. Mniej niż aglomeracja warszawska. Rzeczywiście imponujący rynek:) A w niemiecki rynek tak głęboko weszli, że liczą straty. I po co kłamać? Nie lepiej być przyzwoitym człowiekiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 marca 2021 o 20:51

R raven000
+20 / 24

@tema_lina ale wtedy byłby musiał przyznać, że pis to nieudacznicy a to trollowi pisowskiemu przez gardło (klawiaturę) nie przejdzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vinyard
+5 / 11

@BOFH trzeba jeszcze dodać, że ten wykup Możejek został nagrany przez PiS krótko przed rozłamem koalicji i rozwiązaniem rządu. Za PO doszło do finalizacji, bo nie dało się już tego odkręcić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bromba_2k
0 / 0

@tema_lina Za przyzwoitość mniej płacą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bobycob
0 / 0

@Klifton Od kiedy posiadanie rozumu to notoryczne rozmijanie się z prawdą lub omijanie jej szerokim łukiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
+9 / 17

W zły rachunek patrzysz, spójrz na Bezmajtowe finanse ile wzrosły i to bez przepisywania na żonę bo brak.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pisowskagangrena
+12 / 24

ile z tych brakujących pieniędzy jest na kontach pisu i prywatnych kontach pisiorów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tema_lina
+11 / 25

Wiele wskazuje na to, że ORLEN jest lewą kasą pis. W przeciwnym razie kaczelnik nie wychwalałby obajtka i nie wycofywałby aktu oskarżenia z sądu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mala1989
-1 / 9

Dług firmy rośnie proporcjonalnie do prywaty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maliniak_duda
-2 / 4

Ty pisiury zaiste z dupy lubicie wyjmować

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
+3 / 5

@redsun1 mimo tej pomyłki wzrost z 7,6 mld na 18 mld w przeciągu dwóch lat - szacun. Gdybym ja tak gospodarował domowym budżetem mieszkałbym pod mostem, a nie w trzydziestu paru nieruchomościach...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Klifton
-3 / 9

@LUPUS1962 https://www.bankier.pl/wiadomosc/PKN-Orlen-z-zyskiem-na-poziomie-3-4-mld-zl-8050214.html

Tutaj jest artykuł o zysku Orlenu w 2020 roku. Dług nie świadczy o kondycji firmy. Jak wezmę 200 tysięcy kredytu i wrzucę go w otwarcie ja wiem, sklepu nocnego, remont, wyposażenie, towar i tak dalej, a biznes chwyci i bedzie generowałzyski na tyle duże by zadłużenie zgodnie z harmonogramem spłacać i pozwoli jeszcze mi przeżyć to po pierwsze firma nadal ma długi a dwa, przynosi właścicielowi odpowiednie zyski i jest w dobrej kondyncji finansowej. Dług o niczym nie świadczy.

Oczywiście ten artykuł nie jest dowodem na geniusz Obajtka, bo to czy z niego naprawdę dobry prezes, który lubi sobie troszeczkę siana na boku przytulić jak ma ku temu sposobność, czy niekompetentny kolega prezesa, który robi drobne w porównaniu z kasą którą obraca firma przekręty, a decyzję podejmuje ktoś inny podsuwając mu tylko umowy do podpisania tego nie wiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+4 / 4

@LUPUS1962 Jak kupisz firmę na kredyt, to nagle zbankrutujesz? Nie ma tu żadnej informacji o posiadanych aktywach, pasywach i żadnego harmonogramu spłat zadłużenia. Masa ludzi nagle jest po kilkaset tysięcy na minusie gdy kupują dom na kredyt. To nie znaczy, że doprowadzają się do bankructwa. Musisz uwzględnić co kupili, co mają, ile przynoszą zysków i ile czasu zajmie im spłata zadłużenia.
Tak samo w wielu krajach podaje się dług publiczny, ale rzadko się porównuje aktualny stan materialny kraju. Lepiej mieć 200mld długu i działająca, doinwestowaną służbę zdrowia niż mieć 100mld długu i nie mieć nic. Jak dług pokrywa się z inwestycjami, to nie jest stratą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
+2 / 2

@ZONTAR jeśli inwestycje są sensowne i dadzą spłatę długu (lub przewyższą wartością jego wysokość) jest OK. Natomiast nie przypominam sobie jakichś wielkich inwestycji Orlenu (a byłyby roztrąbione jak np "sukces" LOTu) poza zakupem w zeszłym roku czasopism na zlecenie partyjne. Ale czasopisma to 2020, a wykres dotyczy szczególnie 2019. Dług w kapitalizmie jest rzeczą normalną, pod warunkiem, że umiemy się z nim obchodzić, i że odsetki z kwotą spłaty nie przekroczą dochodów, bo inaczej amba. Ale nadmierny skok długu w krótkim okresie, bez wyraźnej inwestycji jest sygnałem ostrzegawczym. Popatrz, co się dzieje z kursem akcji Orlenu w tym samym skazanym tutaj okresie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+2 / 2

@LUPUS1962 No wygląda to ciekawie. W 2019 przynieśli 4,5mld dochodu netto, a mimo to ich zadłużenie wzrosło o 12 mld. Jeśli chodzi o kapitalizację, o Orlen od 2016 kolejno miał kapitalizację 36mld, 45mld, 46mld, 35mld, 26mld. Wiem, że w 2018 kupili Unipetrol i to nieco podbiło ich dług. W bodajże 2020 Orlen kupił Grupę Energa. Chwalili się tez jakiś czas temu nad budową nowej stacji visbreakingu zdaje się w Płocku i budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Chwalili się też wsparciem budowy bloku gazowego Ostrołęka C. Tu można się doszukiwać pewnych machlojek, szczególnie w przypadku Energi. Tak się składa, że ponad 50% akcji sprzedał skarb państwa. Możliwe, że po prostu Orlen odkupił gorącego ziemniaczka. Trzeba brać pod uwagę to, że Orlen idzie mocno w powiązane sektory, energia odnawialna, nawozy, nowe procesy technologiczne. Pakują grubą kasę w różne projekty i to wydaje się dobrym posunięciem. Podobnie do rządów Dubaju chcą korzystać z aktualnej sytuacji aby zapewnić sobie alternatywne źródła przychodu.
Warto im patrzeć na ręce, ale nigdzie nie widzę jawnych dowodów na to, że marnują kasę czy są źle zarządzani. Kredyty obrotowe to dosyć normalna rzecz. Jak posiadasz ogromną spółkę, to planujesz z wyprzedzeniem różne działania i jak się opłaci, to pokrywasz ich koszta z kredytu obrotowego. Nie zawsze szybki dochód to ten najlepszy. Czasem trzeba się zadłużyć aby szybko się wybić na czymś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pietrok
+1 / 1

@LUPUS1962 Biorąc pod uwagę wieloletnią tendencję spadkową nakładu prasy papierowej w Polsce, ta inwestytcja wydaje się ryzykowna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
+2 / 2

@Pietrok Powiedzmy szczerze - to nie była inwestycja Orlenu, tylko wypełnianie poleceń służbowych wydanych na Nowogrodzkiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
+2 / 2

@redsun1 Masz całkowitą rację, że należy przyjąć, że nie było to przejęzyczenie a celowe przekłamanie. Z drugiej strony, to polscy politykierzy (obojętnie z której opcji - bo polityków z prawdziwego zdarzenia w tym kraju ani na lekarstwo) już tacy są, i jeśli ktoś im wierzy, to sam sobie winien.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
+1 / 1

@xantorek są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyki. Te ostatnie zawsze nożna "podszlifować". I tutaj być może tak właśnie jest. Bardziej wymierny jest kurs akcji Orlenu, który od czasu przybycia obajtka sukcesywnie leci w dół. Znaczy, zaczęło się ciut wcześniej, bo w październiku 2017 był szczyt, ale nowa prezesura nie wpłynęła na trend spadkowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
+1 / 5

A tymczasem kapitalizacja Orlenu to 27 mld zł. Czyli dług to jakieś 3/4 wartości firmy. No manager z Obajtka nie ma co. I to strategiczna firma na dodatek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+2 / 2

2019 - 4,5mld netto zysku
2020 - 3,4mld netto zysku
Zakup Lotosu powinien im jeszcze podnieść zyski, więc ta kwota to coś około 4 lat zysków. Jakbyś miał okazję rozbudować firmę zwiększając swoje zyski i spłacić rozbudowę w kilka lat, to byś to uznał za nieopłacalne? Kapitalizacja to wyłącznie wartość spółki giełdowej. Orlen rocznie przynosi zyski netto na poziomie ~15-20% swojej wartości. Ja bym chciał mieć biznes, który po kilku latach sam spłaci swoje kredyty i będzie mi przynosił tyle kasy w kolejnych latach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 3

Nie żebym jakoś bronił obajtka, ale w tym może mieć udział sama pandemia, bo właśnie rok temu, ceny paliw poleciały łeb na szyję, ze względu na mniejszy popyt. A dopiero teraz ceny paliw osiągają ceny sprzed obniżki. Więc myślę że to też może mieć istotny wpływ na taką sytuację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
-1 / 1

@rafik54321 zwróć uwagę że wykres jest między 2018 a 2020 - wtedy nie było jeszcze pandemii

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-2 / 2

@LUPUS1962 widzę że wykres jest jeszcze nawet od 2017 r.
Tylko było tak, 2017r do 2018 r, spory wzrost. 2018 - 2019, mały wzrost i od 2019r olbrzymi wzrost.
Nie wiem kiedy obajtek przejął stery, ale w 2019r zaczęła się pandemia a z tym spadło zapotrzebowanie na paliwo. Nie twierdzę że to jedyny powód takiego stanu rzeczy, ale z pewnością to nie jest bez znaczenia.
Bo jeśli rok wcześniej, paliwo stoi w okolicach 5,50/l, a w 2020r stało po 3,80/l, to jest 1,70/l różnicy. To dużo, jakieś 20%, no może trochę mniej - nie będę liczył dokładnie. A jest to dużo, zważywszy na to że główną część ceny paliwa stanowią podatki i marża producenta paliwa to kilka procent i z tych kilku procent, chcesz jeszcze uciąć 1/5? To musiało się jakoś odbić czkawką.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
0 / 2

Oczywiście masz rację z tą czkawką. chodziło mi o to, ze faktyczny skok jest w roku 2019, a pandemia u nas zaczęła się w marcu 2020. Obajtek przyszedł do Orlenu bodajże w lutym 2018 - nie chce mi się sprawdzać. czyli mamy taki wzorzec - przychodzi, rok się uczy, jak funkcjonuje firma (bo głupi nie jest) a potem już wie jak i gdzie zmarnować kasę, żeby coś dało się uskubnąć bez przypału... Sadzę, że to dość realistyczny scenariusz...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LUPUS1962
-2 / 2

oj tam oj tam... ale za to przybyło dziesięć nieruchomości prezesowi Orlenu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S snap171
0 / 4

Hmm, bo może w końcu robi inwestycje zamiast brak hajsy? Jak by siedział i nie wydawał to byłoby że siedzi i tylko bierze hajs.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pantharhei
+1 / 3

To nie firma, lecz skarbonka z której duże dzieci wyciągają nie swoje kieszonkowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K klimech
0 / 2

no i znów się dziwio!!! czego nie rozumiecie - facet skończył technikum rolnicze w 95 - po wielu trudach w 2015 roku studia (ochrona środowiska) w prywatnej szkole za piniondze. czego nie rozumiecie? kto i gdzie miał tego biednego człowieka nauczyć zarządzania i prowadzenia koncernu???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Turquoise94
0 / 2

Czysty PiS

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ortomen
-1 / 3

Jak można zadłużyć firmę, która ma miliony klientów i ciągły popyt na swoje towary oraz niemalże monopol?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dbgoku
0 / 0

@Ortomen każda większa firma jest zadłużona, po prostu bierze kredyty na inwestycje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dbgoku
0 / 2

Firmy często biorą kredyty na inwestycje, firma ma zadłużenie, ale większą wartość i dochody. Czy tak jest w przypadku orlenu? Nie wiem, ale umieszczanie samego takiego wykresu to manipulacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem