Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
367 373
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar polski_niewolnik
+20 / 24

230 lat później dalej ten sam burdel w tym kraju o ile nie gorszy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Gracek1135
+2 / 2

@polski_niewolnik 100% ze gorszy i to o ile

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dzonsmis
+13 / 15

@polski_niewolnik Ale kogo za to winisz ? Jacy są współcześni Polacy ? Małostkowi, kłótliwi, podatni na manipulację, a do tego przekonani o swojej wszech-wyższości intelektualnej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 2

@dzonsmis 230 lat temu mogło być podobnie... :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kacper6
+1 / 1

@dzonsmis
Bardzo celna diagnoza.
Wszyscy zastanawiają się czy jest lepiej czy gorzej w stosunku do pewnych okresów czasu natomiast ja uważam, że jest tak samo nędznie tylko periodycznie - tak jak teraz - wszystko się nawarstwia i wychodzi potężna niemoc tego narodu.
Niebywale dzielni, ale zawsze biedni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nexpron
+3 / 3

@dzonsmis Nie ma prawdziwej demokracji; już zdążyły się wytworzyć elity. Zobacz, że jeżeli partia nie przejdzie 5% progu wyborczego, to nie ma wejścia do sejmu, a to oznacza, że nie zostało dopuszczonych aż 23 posłów innej partii politycznej. Zrobiono u Nas model amerykański - rozgrywki między dwiema dużymi partiami PO - PiS, które grają do jednej bramki. To oni układają się między sobą, a Polacy mają iluzję wyborów.
Referendów oddolnych też nie wolno społeczeństwu robić, bo to wywróciłoby władzę do góry nogami. Wybranych posłów usuwać nie można. To o czym tu piszemy? O Polakach, którzy są manipulowani i dociskani przez neoelity? O znaczącym wzroście podatków w stosunku do lat 90-tych, gdzie faktycznie można było się dorobić? Czy może o powrocie wszechwładzy kleru?
Tu już nie pomogą zwykłe wybory, tylko albo wojna, albo rewolucja, która i tak zakończy się rzezią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K korn82
+16 / 20

Typowo polskie. Doprowadzic kraj do ruiny a potem zaklinać rzeczywistość i myśleć, że jednym świstkiem naprawią kilkuset letnie zaniedbania.
Oczywiscie wszystko to wina Ruskich i Niemców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dzonsmis
+6 / 12

@ludek_z_lasu No i ?
Ta Konstytucja zbawi nas tak samo, jak zbawiła nas ta 230 lat temu.
Pomogła jak umarłemu kadzidło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar johnyrabarbarowiec
+1 / 7

@ludek_z_lasu jak kolega @dzonsmis, obecna konstytucja w niczym nam nie pomoże, a na dodatek przeszkadza. Nie to, że bronię PiS, bo PiS to akurat to samo co PO, Lewica i PSL czyli najgorsze co mogło nas spotkać, ale serio, konstytucja napisana na kolanie przez Kwaśniewskiego w celu zabetonowania sceny politycznej przez byłych komunistów i niedopuszczenie władzy która mogłaby PRL rozliczyć nie może działać dla naszego dobra. Poza tym, obecna konstytucja RP miała obowiązywać 10 czy 15 lat, obowiązuje już od 24 lat, kompletnie nie ma nic wspólnego z konstytucją 3 maja z 1791 roku która i tak była dość wadliwa w kilku punktach, a wręcz irracjonalna, ale czymś prostego głupiego chłopa trzeba było przekonać, żeby chciało mu się być Polakiem. Potem w okresie międzywojennym obowiązywała konstytucja marcowa która była tymczasowa, później wprowadzono stabilną kwietniową która miała być już na wiele epok do przodu, ale przyszła wojna, Polska zniknęła więc nie było żadnej konstytucji RP, ewentualnie konstytucja PRL ale to nie ma nic wspólnego z RP, później RP się odrodziła, pierwotnie była tymczasowa konstytucja z chyba 1992 roku (jakoś się tak usraliśmy, żeby koniecznie mieć konstytucję), potem powstała kolejna konstytucja tymczasowa uchwalona w 1997 i ona cały czas obowiązuje choć powinna być już stabilna konstytucja. Do tego ciężko nazwać konstytucję z 1997 roku czyli tą obecną mianem konstytucji. Serio, konstytucja z założenia ma określać pewne widełki co władza może, na jakiej zasadzie działa państwo, gdzie są granice państwa względem obywatela i co obywatele mogą zrobić jeśli władza jest zła. Ogólnie konstytucja to taki system spisany w szczegółowy sposób opisujący jak ma działać państwo i zabezpieczający obywateli przed tyranią. Nie każdy kraj na świecie posiada konstytucję, większość nie posiada, aczkolwiek posiadają prawa nadrzędne lub jakoś inaczej to nazywają. Tymczasem u nas konstytucja kompletnie nie trzyma państwa w żadnych normach. Mało tego, my mówimy o swojej konstytucji, że łamana, spójrzmy na USA co tam się dzieje, kraj który ma oryginalną konstytucję z 1787 która przeszła kilka drobnych zmian i dużych poprawek, a jednak w konstytucji USA jest zapisany artykuł który mówi, że żadnemu obywatelowi USA nie można odebrać prawo do posiadania broni, później zmieniono, że można pod warunkiem, że ten popełnił przestępstwo z użyciem broni palnej i to jedyny wyjątek według konstytucji. Tymczasem w wielu stanach w USA jest surowy zakaz posiadania broni przez cywili i mają gdzieś co mówi konstytucja. Takich przypadków u nich jest cała masa, w zasadzie ciężko znaleźć niezłamanego artykułu konstytucji USA.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+3 / 3

@johnyrabarbarowiec Wiesz... to że obywatel łamie prawa zawarte w konstytucji (nie znam tej z USA więc nie wiem jak to jest z tą bronią) to jeszcze pikuś.. do takiego władze porządkowe się mogą dobrać (nie wiem jak tam w USA z tym bywa u jak to jest egzekwowane) gorzej jak prawa konstytucyjne są łamane przez rządzących... którzy powinni działać w ramach obowiązującego prawa i obowiązującej konstytucji czy innego aktu prawnego. To że Nasza konsytycja powinna być zaktualizowana..zmieniona,,, to chyba większość Polaków się na to zgadza.... ale za nic bym nie chciał by robili to religijni fanatycy z PiSu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
-1 / 3

@johnyrabarbarowiec
Z czego ty chcesz rozliczać PRL historyczny ignorancie? Rozliczyć to należy tych którzy zniszczyli osiągnięcia PRLu i zaorali polską służbę zdrowia, polską edukację czy rodzimy polski przemysł.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar johnyrabarbarowiec
0 / 6

@zaymoon No chłopie, powiem Ci, że aż ciężko się do tego odnieść tak żeś głupoty napisał. Służbę zdrowia? Edukację? Rodzimy Polski przemysł? Przecież to padło podczas wojny, a PRL tego w ogóle nawet nie próbował odbudować, ba, przemysł i służbę zdrowia to wręcz hamowali żeby nawet ludzie we własnym zakresie nie odbudowywali, edukację to jeszcze jaką taką mieliśmy bo Polacy jakoś to rozkręcali we własnym zakresie i o to dbali, a zaborcy nie szczególnie przeszkadzali w tym. W zasadzie wojna zniszczyła całe bądź co bądź niewielkie, ale osiągnięcia Polski z czasów międzywojennych, a PRL rozkradł i hamował rozwój Polski.

@Pasqdnik82 Nope, tą konstytucję która teraz obowiązuje należy porwać, zdeptać, spalić, prochy wyrzucić za wschodnią granicę i zapomnieć o tym, że w ogóle coś takiego jak konstytucje z 1992 i 1997 istniały, a potem usiąść i spisać nową w której każdy artykuł z osobna będzie w referendum popierany lub odrzucany. Nie można aktualizować czegoś, co jest z założenia zepsute i mija się z celem. I tak, zauważyłeś pewną rzecz, konstytucja powinna mówić władzy jak ma działać pod danymi groźbami, ale my w Polsce skupiamy się co konstytucja ma dać obywatelowi i nie w kwestii ile wolności, a czy szkoły będą "darmowe", lekarze "darmowi", wszystko "darmowe", ale nikogo nie interesuje ze zwykłych zjadaczy chleba, co zrobić, jeśli władze zaczną nas posyłać do obozów pracy za poglądy niezbieżne z poglądami władzy. Niestety najpierw trzeba Polaków nauczyć czym z założenia ma być konstytucja, jakie tematy poruszać, a jakich nie i w ogóle do kogo ma być adresowana, bo to dość istotne, konstytucja nie ma być adresowana do nas, zwykłych obywateli, a do ludzi u władzy. Nie istotne, kto będzie spisywał te artykuły do konstytucji, byleby na czas pisania do podania wyników z referendum politycy i działacze POPiS, PSL, Lewicy i wszystkich ich odnóg jak Nowoczesna, Hołownia, Razem itd, zamknać w izolacji tak, żeby nie mogli mieć żadnego wpływu na konstytucję, a później tą izolację odliczyć im od wyroków w wypadku, jakby ktokolwiek zabrał się za rozliczanie PRL i PRL-bis.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
+2 / 4

@johnyrabarbarowiec
Osiągnięcia IIRP to zero na tle tego co osiągną PRL. II RP nie potrafiła nawet osiągnąć poziomu produkcji przemysłowej z 1913 roku.
PRL już do końca lat 40ych wyprzedził IIRP w produkcji przemysłowej, jakości powszechnej opieki medycznej i edukacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
+1 / 3

@johnyrabarbarowiec
"co zrobić, jeśli władze zaczną nas posyłać do obozów pracy za poglądy niezbieżne z poglądami władzy."

"działacze POPiS, PSL, Lewicy i wszystkich ich odnóg jak Nowoczesna, Hołownia, Razem itd, zamknać w izolacji"

no comment, po prostu konfederasta...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 3 maja 2021 o 18:22

P Pasqdnik82
0 / 2

@johnyrabarbarowiec Korwina nie dodałeś do listy i byłego kandydata na prezydenta niejakiego Bosaka... :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
0 / 2

@dzonsmis Innej nie mamy, trzeba szanować tą co jest. Wygraj se wybory i zmień.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar johnyrabarbarowiec
-2 / 2

@zaymoon O człowieku, II RP miała na rozwój 21 lat zaczynając dosłownie z niczym, bez żadnej organizacji, bez żadnej pomocy, po prostu grupa chłopa przyszło na pustkowia i trzeba było stworzyć całe państwo od zera przy użyciu tego, co się odkopało w bałaganie, a czasami odkopały się problemy jak Śląsk. Fakt, PRL zaczynał na ruinach, ale przynajmniej na już zorganizowanym państwie z ujednoliconą logistyką. Przypomnę tylko, że w II RP od cholery czasu trzeba było poświęcić na ujednolicenie logistyki bo w tamtych czasach nie było tirów, a wszystko przewoziło się koleją, to kolej była motorem napędowym gospodarki, a Polska miała dwa systemy kolejowe co oznaczało, że jeden z systemów trzeba rozłożyć i zbudować na nowo jak ten drugi, a w między czasie kiedy prace dopiero co ruszyły mieliśmy wojnę z mocarstwem zwanym ZSRR która opóźniła organizację kraju i spowodowała spustoszenie na zalążkach Polski.

PRL natomiast miał 44 lata i jedyne co się udało zbudować to kwadratową rakietę za cenę 10 jak nie 20 takich rakiet, nazwaliśmy to darem od Stalina aczkolwiek takim którego nie można było przyjąć, oprócz tego powstało to co w czasach Gierka czyli dużo, szybko, a jednocześnie jeszcze drożej i bez pomyślunku, aczkolwiek chociaż to jakoś zbliżyło PRL do cywilizacji. W 1989 jedyne co z PRL zostało to to co ludzie sami odbudowali przez te 44 lata, to co zbudował Gierek i kwadratowa rakieta. Tak, PRL zbudował więcej, tylko jaką ceną i w jakim czasie?

A co do konfederacji, tak, konfederacja jako jedyna obecnie partia w sejmie nie ma PRLowskich korzeni dlatego ją pominąłem, aczkolwiek nie widziałbym żadnego problemu, żeby spisać taką konstytucję w wyniku np. krwawego przejęcia władzy przez jakiegoś zacnego wojskowego, albo inny sposób z pominięciem jakiejkolwiek administracji, natomiast już oczami wyobraźni widzę jakby to wyglądało w obecnym układzie, zamiast pojedynczego artykułu pojawiałyby się pakiety od każdej z partii gdzie każda partia ugrałaby coś dla całej bandy czworga przekupując obywateli jakimiś fajnymi zapisami w konstytucji które sprawiłyby, że konstytucja przestałaby być konstytucją tak jak ta obecna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
-1 / 1

@johnyrabarbarowiec
Gdyby IIRP odrodziła się tuż przed IWŚ to byłaby chyba 8 potęgą przemysłową świata. Wystarczyło ogarnąć to co zaborcy po sobie zostawili i uporać się ze zniszczeniami wojennymi, które były niczym przy zniszczeniach IIWŚ.
Jaka logistyka? Logistyka była, a szeroki tor w północnowschodniej IIRP nikogo tam nie obchodził, władze miały gdzieś rozwój tych regionów i nic nie zrobiły w kierunku unifikacji szerokości torów.. Jaki to niby wielki rozwój logistyki nastąpił w IIRP? Zbudowano jedną dużą linie kolejową i kilkadziesiąt kilometrów kolejki elektrycznej, ot i wszystkie osiągnięcia IIRP. Ot i całe możliwości IIRP, smiech na sali! W PRLu kolejami przeworzono 500mln ton towarów, w IIRP 60-70mln. Jeśli chodzi o transport samochodowy to PRL zaczynał od zera, po IIRP zostało jakieś 3tys dróg asfaltowych, w PRLu zbudowano ich blisko 100tys km. Co do przemysłu to już po 20 latach PRL miał przemysł 10 razy większy niż IIRP.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar johnyrabarbarowiec
-2 / 2

@zaymoon Ok, bo już odchodzisz w absurdy wymieniania co PRL nam dał. Równie dobrze moglibyśmy mówić, że w PRL mieliśmy samoloty odrzutowe i Fiaty 125 na licencji, a w okresie międzywojennym tego nie mieliśmy. Nie myl postępu technologicznego z możliwościami rozwojowymi, bo zaraz dojdziemy do tego, że władze w okresie międzywojennym były głupie bo nie wpadły na to, żeby zwyczajnie kupić od Amerykanów dużo F-16 i zajechać głupich Niemców którzy na wojnę zamiast produkować sobie Eurofightery produkowali badziewne Me-109. W czasach międzywojennych motoryzacja była jeszcze w powijakach i z tą bawiły się bogate kraje i wojsko, nikt nie myślał, żeby używać cywilnych samochodów do transportu dalekosiężnego choćby z tak prozaicznego powodu, że nie istniały jeszcze stacje benzynowe, dopiero w USA taka koncepcja była, a jak miałeś samochód, to zwyczajnie zamawiałeś benzynę którą magazynowałeś w domu i w domu tankowałeś, więc proszę Cię, kto w tamtych czasach myślał o budowaniu dróg asfaltowych? W kraju który był w powijakach i w zasadzie niczego nie miał xD To tak jakby w Afryce wybudować nowoczesną 16-pasmową autostradę, niby można, ale w tamtym miejscu te pieniądze możnaby zdecydowanie lepiej rozdysponować. No i pytanie które lata PRL porównujesz do II RP, dolicz też różnicę w technologii, różnicę w populacji, różnicę w trendzie ekonomicznym na świecie. Przykładowo od 2015 roku gospodarka Polski się znacznie zaczęła rozwijać, ale czy to sukces PiS? No nie, bo jeśli zobaczymy, to lata 2015-2020 były globalną hossą gospodarczą i każdy kraj przyspieszył gospodarkę, a zatem nie PiSu zasługa, że nagle zaczęło robić się lepiej. Aha, dla wyjaśnienia, w okresie międzywojennym w Polsce nie istniały niemal w ogóle drogi asfaltowe, ewentualnie gdzieś w nowoczesnych częściach miast jako ciekawostka choć wątpię, bo zwyczajnie nikomu to nie było potrzebne, nawet Niemcy budowali drogi betonowe, bo szybkie, tanie i wszystko na tym pojedzie bez problemu, od furmanki (które w całej Europie setki razy przebijały w liczebności samochody) przez samochody po czołgi. Na czasy II RP patrz przez pryzmat tamtych lat, podstawowym środkiem transportu była kolej która tuż po wojnie nie działała bo nie mogła. Wojna sprawiła że trzeba było najpierw zrobić inspekcję stanu kolei, bo w trakcie tak I WŚ jak i II WŚ niszczyło się linie kolejowe przeciwnika żeby utrudnić mu logistykę, więc zanim w ogóle myśleliśmy co zrobić dalej z koleją była wojna z bolszewikami, znowu trzeba było zrobić inspekcję kolei, przerobić kolej wschodnią na model zachodni, ogarnąć tabory kolejowe, a do tego cały czas z myślą wojny bo było pewne dla każdego, że skoro bolszewik raz próbował wejść, to spróbuje raz jeszcze.
I nie, II RP nie odrodziłaby się przed I WŚ bo zwyczajnie nawet nie było o tym mowy, a nawet jeśli, to zniknęłaby razem z I WŚ i nie wiadomo czy Polska jeszcze by się odrodziła w jakiejkolwiek formie, więc możemy gdybać, ale równie dobrze, możemy gdybać, że gdybyśmy prewencyjnie sami zaatakowali III Rzeszę jak proponował Piłsudski to byśmy sami sobie poradzili, tylko cóż z tego, skoro dzisiaj już to wiemy, a Piłsudski nie miał o tym zielonego pojęcia, że moglibyśmy w pojedynkę pokonać Niemców. Gdyba się fajnie, bo żaden geniusz przed faktem nie jest tak mądry, jak głupiec po fakcie. Mogliśmy wiele zrobić, ba, mogliśmy nawet II WŚ przetrwać jako niezależne państwo i jeszcze powiększyć swoje terytoria, wystarczyło wypiąć się na Francję i UK, dołączyć do Niemiec kiedy ci byli jeszcze chętni do współpracy z Polakami, w końcu pierwszorzędny cel Hitlera nie nazywał się Polska, a ZSRR, razem z III Rzeszą i sojusznikami pokonalibyśmy spokojnie ZSRR, później podbilibyśmy resztę Europy i UK, następnie ładnie byśmy przeprosili USA i jakoś się z nimi dogadali. Wszystko fajnie, tylko nikt nie wiedział, że Francja i UK nie odpowiedzą atakiem na Niemcy, ci nie wiedzieli, że pokonaliby Niemcy w wojnie na dwa fronty, nikt nie wiedział, że ZSRR z atakiem na Polskę czeka na to, czy zachód upomni s

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bigoszprawiczka
0 / 0

Czytając twoje komentarze wiem skąd się biorą antyszczepionkowcy i płaskoziemcy...smutne

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
0 / 0

@johnyrabarbarowiec
Nic nie mówiłem o postępie technologicznym, swoją drogą jakby oddzielić postęp technologiczny (komputeryzacja, internet, lepsze telewizory czy samochody) i to co zawdzięczamy nadprodukcji w Niemczech (samochody i eksport zużytego tam szrotu do Polski) to wyjdzie na to że III/IVRP niema za bardzo czym się poszczycić w stosunku do PRLu.
No ale ja nic nie pisałem o kwestiach tego że w czasach PRLu weszły nowe technologie. Pisałem o produkcji przemysłowej która wzrosła w 20 lat istnienia PRLu x10 w stosunku do 1938, a IIRP nie potrafiła osiągnąć poziomu z 1913. Transport samochodowy jak najbardziej rozwijał się w latach 30ych, poprostu IIRP przez swoją nieudolność pozostawała w szarym ogonie Europy. W Polsce było mniej aut niż w Rumunii (0,7 na 1000 mieszkańców, w Rumunii 1,8, w Czechosłowacji 7,4, Niemcy 11,9). Poza tym w PRLu też główny środkiem transportu dla przemysłu była kolej, tiry zaczęły to przejmować dopiero w latach 90ych. No i koleje w PRLu przewoziły 10 razy więcej towarów niż w IIRP, więc nie bredź tych farmazonów że kolej hamowała rozwój przemysłu, właśnie kolej, ignorancie, była tym co pozwalało przyspieszyć rozwój przemysłowy!
Jaki wschodni moedel kolei? Niemal cała Polska miała zachodnią szerokość torów. Szeroki tor był tylko na terenach Wileńszczyzny i dzisiejszej Białorusi, ale o te ziemie i tak nikt w IIRP nie dbał. Połączenie Wilna, Grodna czy Brześcia standardowej szerokości torem to były śmiesznie niskie koszty, wszystkie te miasta były blisko Kongresówki, jeśli IIRP nie potrafiła sobie z taką pierdołą poradzić to tym bardziej świadczy to o nieudolności ówczesnych władz.

A twoje nazistowskie sny o sojuszu z hitleram to wiesz gdzie możesz sobie wsadzić. Hitlerowcy mieli po swojej stronie potencjał ekonomiczny podbitej Polski i za wiele im to nie pomogło. Faszyści tak czy tak by przegrali, a Polska zapłaciłaby straszliwą cenę za sojusz z hitlerem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dzonsmis
0 / 2

@zaymoon Taką samą straszliwą cenę jaką zapłaciły Węgry, Finlandia, Szwecja (która miała z III Rzeszą 90% obrotów z całego handlu), Holandia (która pakowała żydów do wagonów w ramach wspópracy) czy francuski rząd Vichy czy wiele innych ?
Powiedz jaka to cena ?
Jaką straszliwą cenę płacą dzisiaj te kraje ?
Konkretnie!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
-2 / 2

@dzonsmis
O czym ty bredzosz! Holandia była w koalicji antyhitlerowskiej, a Szwecja była neutralna.
Zaś Węgry jak najbardziej zapłaciły cenę, jako przegrany w wojnie mieli być w Bloku Wschodnim i nie mieli w tej gestii nic do gadania, a jak się stawiali to 1956 rok, gdyby Polska była w tej sytuacja to każde większe zamieszki wiązałyby się z interwencją radziecką, bo przegrany nie miał żadnych praw. Poza tym Polska byłaby bez Śląska i bez Pomorza Zachodniego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dzonsmis
0 / 2

@zaymoon Nie masz pojęcia co gadasz. Śląsk i pomorze to była rekompensata za ziemie wschodnie to raz.
I Stalin przyznając je Polsce, jednocześnie osłabiał Niemcy, to dwa.
Zwykła polityka, nic więcej. Wszystkie kraje bloku wschodniego zostały wrzucone do jednego worka, a Armia Krajowa była przez Stalina traktowana na równi z faszystami, a czasem nawet i gorzej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
-3 / 3

@dzonsmis
Rekompensata za co? Za co że Polsce zabrano okupowane ziemie ukraińskie, białoruskie i litewskie? To była rekompensata za hitlerowskie zbrodnie na Polsce, hitlerowskiemu kolaborantowi taka rekompensata by nie przysługiwała. Gdyby Polska była pachołkiem hitlera to Śląsk dostaliby Czesi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar KonserwaWolnosciowa
0 / 2

@zaymoon Zabrano Polsce Wileńszczyznę zamieszkaną w większości przez Polaków, Lwów, tam też Polacy byli większością. Mimo wysiedleń Polacy w niektórych rejonach Białorusi i Litwy stanowią większość, w Grodnie wciąż jest 25% Polaków. Pomijam, że linia Curzona, to wymysł antypolskiego żydka Namiera, który fałszował dane co do ludności zamieszkującej Małopolskę wschodnią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zaymoon
-2 / 2

@KonserwaWolnosciowa
No i za niby-polskie Wilno Polacy dostali niby-niemiecki Gdańsk. A co do Lwowa to na zachód aż po Rzeszów większość stanowili Ukraińcy, polskie była miasta, ukraińska prowincja. Co do danych ludności to wszyscy fałszowali te dane pod siebie, prawda najpewniej leży po środku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar KonserwaWolnosciowa
0 / 2

@zaymoon Linia Barthelemego była najrozsądniejszym rozwiązaniem. Poza tym, można było wysiedlić Ukraińców z terenów na zachód od tej linii, a w ich miejsce sprowadziłoby się Polaków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar U99
+6 / 14

Święto Konstytucji Trzeciomajowej, jest świętowaniem początku końca Polski, jako państwa. No faktycznie, jest się z czego cieszyć. Po 230 latach, niczego się Polacy nie nauczyli i mamy podobną sytuację jak wtedy. Tylko patrzeć, kto na tym skorzysta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
+6 / 10

@U99 W ciemno napiszę : KK oni zawsze ze zwycięzcami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zloty1995
+11 / 17

Historia Konstytucji 3 Maja to opowieść o tym, jak proeuropejscy modernizatorzy, chcący unowocześnić państwo i uczynić je sprawnym, prawnym, bardziej sprawiedliwym, zostali pokonani przez promoskiewskich tradycjonalistów, z bogiem na ustach i mitami w głowie. Coś Wam to przypomina?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dzonsmis
-3 / 7

@zloty1995 Raczej fantaści, którzy wierzyli, że uchwalenie jednego świstka zbawi kraj.
Fakty są takie, że lepiej byśmy na tym wyszli nie uchwalając tej konstytucji i lawirując jako protektorat rosyjski, czekając na bardziej sprzyjające czasy (czyt. słabość Rosji).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mellion
+5 / 9

Zasadniczo jeszcze Korsyka miała wcześniej, ale cóż megalomania i te sprawy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zetar
0 / 2

@Mellion - zasadniczo to nie bardzo. Korsyka jako taka nie była wtedy niepodległym państwem. Ogłoszona przez powstańców i funkcjonująca tylko na terenach przez nich kontrolowanych. Trudno zatem nazywać ją konstytucją.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zofia749
+5 / 9

Jednak propaganda to potęga. No przecież wszyscy dzisiejsi turbopatrioci, to potomstwo w prostej linii szlachty, husarii, hrabiów, baronów oraz Czartoryskich i Radziwiłłów. Niestety konstytucja 3 maja, był to gniot na pokaz. Wystarczy ją przeczytać i odnieść do historycznych realiów. 95% Narodu nic z niej nie miała. Chłopi dalej żyli w niewoli, w trzech sferach - w poddaństwie sądowym, osobistym i gruntowym. Konstytucja 3 maja żadnego z nich nie znosiła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nexpron
+2 / 2

@zofia749 I to, co piszesz, jest PRAWDĄ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BijeloDugme
-1 / 1

Konstytucja - prostytucja. Zagadka: który z Polaków wyrzekł te słowa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+6 / 6

I szlachta poszła po pomoc do Carskie Rosji jako gwarantki praw kardynalnych szlachty. I się skończyło.
Na zrównanie praw trzeba było czekać na Galicji do 1946-1848 kiedy to chłopi sami sobie wywalczyli prawa wybijając miejscową szlachtę. 1848 i Wiosny Ludów w Wielkopolsce i ziemiach odzyskanych oraz aż do 1861-1964 i powstania styczniowego kiedy to właśnie polska szlachta usiłowała zatrzymać reformę rolną i podatkową Aleksandra II

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nexpron
+4 / 6

Fajne bujdy na resorach.
Prawda jest taka, że 90% społeczeństwa, czyli chłopi, dalej miało być niewolnikami w ładnej nazwie "pańszczyzna". KK nie chciał płacić większych podatków, dlatego zawiązała się Konfederacja Targowicka, którą nieformalnie kierował biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, rzeczywisty przywódca konfederacji targowickiej na Litwie (potem za zdradę powieszony). To nie była historia czy konstytucja dla mieszkańców Rzeczpospolitej, ale dla jej elit. Dopiero zaborcy w 1864 roku wyzwolili mieszkańców z tej niewoli.
A co jest najzabawniejszego w tej historii? Zaborcy znacząco ukrócili wszechwładzę KK i szlachty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
+4 / 4

Nie ma co zwalać winy za utracenie niepodległości na zaborców, tylko nie zapominać, że to burdel organizacyjny, sobiepaństwo, chciwość i sprzedajność szlachty doprowadziła do upadku Rzeczypospolitej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
+4 / 4

@katem Oczywiście przy nieskromnej pomocy okupanta watykańskiego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
+1 / 1

@ludek_z_lasu Zapominasz, że biskupami i kardynałami w Polsce była wyłącznie nasza arystokracja, która papieża też miała w d.., jeśli jego poglądy w danej sprawie były odmienne od ich poglądów. Kościół wtedy, jak i teraz zresztą miał największy wpływ na maluczkich, a nie możnych tego świata. Taki magnat nagrzeszył, a potem ufundował kosściół i uważał sprawę z Bogiem za załatwioną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N niobe66
0 / 0

A jej zapisy dot tylko szlachty, bo chłopi pańszczyźniani wciąż nie byli traktowani jak ludzie... Jest to jeden z, elementow kolejnych porażek "naszej " Państwowości.. Chłopi nie dawali sue już robić w uja kolejnymi obietnicami I mieli wyebane na wezwanie do obrony "ojczyzny "..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kemot413
-3 / 3

Czemu pod poprzednim demotem o kościele i 3 maja nie mogę wrzucić komentarza . Do nurwy kędzy .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem