Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
345 355
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Banasik
+11 / 13

Bez sensu, nikt tego piktogramu nie zauważy zza ekranu smartfona.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 11

@Banasik najgłupszy jest zapis, który mówi że nie wolno używać smartfona jeśli to zakłóci upewnienie się czy nadjeżdża pojazd. Tylko że pieszy zawsze powie że się rozejrzał.

Powinien być bezwzględny zakaz i kropka. Gadasz przez telefon? Przeproś na chwilę, przejdź przez jezdnię - gadaj dalej. Grasz w grę? Włącz pauzę, przejdź i graj dalej. Oglądasz film? Patrz punkt wyżej.
Tu powinny być przepisy podobne jak dla kierowców. Wolno używać tylko zestawów głośnomówiących lub słuchawek niewymagających obsługi dłońmi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
+8 / 10

@rafik54321 Nie wiedzę problemu w rozmawianiu przez telefon bo nie wymaga to gapienie się w ekran. Telefony komórkowe są w Polsce od lat 90 i nie było jak dotąd potrzeby wprowadzania takich zakazów. Problem dotyczy tylko i wyłącznie smartfonów i oferowanych przez nich funkcji innych niż rozmowa głosowa. W trakcie jazdy samochodem nie wolno rozmawiać przez telefon nie posiadając zestawu słuchawkowego głownie z powodu tego, że trzymasz telefon w ręce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-3 / 15

@AIkanaro skoro władza widzi problem w rozmawianiu przez telefon z aparatem w dłoni oraz prowadzenia pojazdu, to pieszych też to powinno dotyczyć. Taka polityka konsekwencji. Poza tym, kiedy trzymasz telefon przy głowie, to ręką zasłaniasz sobie widok, chyba że jesteś kosmitą i potrafisz nienaturalnie powyginać ręce.

Ale jest jeszcze jeden aspekt. Rozmawiając przez telefon, musisz część uwagi skupić na rozmowie. A więc nie skupiasz całej należytej uwagi na obserwowaniu jezdni. A to już nie jest ok.
Poza tym, zapis który sugeruję, być może jest nieco na wyrost, ale nie pozostawia pola do interpretacji. Miał telefon przy głowie - używał go. Gapił się w ekran - używał go. Proste i sprawiedliwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Karolciami
+4 / 12

@rafik54321

Nie zgadzam się z Tobą. W aucie nie wolno rozmawiać przez telefon z aparatem w dłoni, ponieważ masz trzymać kierownicę lub drążek zmiany biegów w ręce, a nie telefon. Jako piesza przechodząca przez ulicę nie mam czego trzymać, co zwiększałoby bezpieczeństwo. Względem zasłaniania sobie ręką, powiem Ci, że mnie zdziwiłeś, bo strasznie dziwnie musisz telefon trzymać, aby sobie oczy zasłaniać. Ja trzymając smartfon przy uchu i ustach absolutnie wzrokowo się nie ograniczam. Po drugie jak sprawdzam drogę przed przejściem przez ulicę to i tak odwracam głowę, aby wzrok był skierowany niemal równolegle pasa jezdni. Więc w czym telefon przeszkadza?

Względem skupiania części uwagi na rozmowie to kierowcy również powinni mieć zakaz rozmawiania przez telefon w czasie jazdy, korzystając z zestawu słuchawkowego czy zestawu głośnomówiącego, bo ich to tak samo rozprasza, a skutki nieuwagi większe zdecydowanie dla osób postronnych. W nowych autach telefon jest całkowicie bezprzewodowo zintegrowany z autem i mapę, czy wybiera się numer przez asystenta. Korzystam i uważam, że to świetne rozwiązanie.

Oczywiście względem gapienia się w ekran przy przechodzeniu tu się zgadzamy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 czerwca 2021 o 22:39

A konto usunięte
0 / 2

@rafik54321 Sam musisz być kosmitą, skoro nie potrafisz obrócić głowy w prawo czy lewno albo całego tułowia w prawo czy lewo podczas rozmowy gdy trzymasz telefon przy uchu.
@karolciami Paradoks tej sytuacji jest taki, że nie ma nawet pół słowa w kodeksie prawa o ruchu drogowym, że kierowca samochodu powinien trzymać chociaż jedną rękę na kierownicy (o dwóch nawet nie wspominam). W kodeksie jest tylko artykuł nakazujący trzymać kierowcom motocykli, skuterów, rowerów, motorowerów (pojazdów jednośladowych) przynajmniej jednej reki podczas prowadzenia tychże pojazdów. Nie ma zatem uzasadnienia prawnego do tego zakazu. Nie mniej jednak prowadzenie auta gdy trzymasz w jednej ręce telefon rzeczywiście jest utrudnione w przeciwieństwie do poruszania się na piechotę mając telefon przy uchu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
+3 / 5

@rafik54321 'Rozmawiając przez telefon, musisz część uwagi skupić na rozmowie. A więc nie skupiasz całej należytej uwagi na obserwowaniu jezdni. A to już nie jest ok.' Sugerujesz, że rozmowa blokuje ci wzrok? Zwykle przy rozmowie telefon trzyma się przy uchu. To nie blokuje pola widzenia. 'Poza tym, kiedy trzymasz telefon przy głowie, to ręką zasłaniasz sobie widok, chyba że jesteś kosmitą i potrafisz nienaturalnie powyginać ręce.' Nie wiem, jak Ty trzymasz ten telefon, że blokuje Ci pole widzenia, może oczy masz nad uchem? Jak masz czapkę na głowie, która jest z reguły większa niż telefon to też ci blokuje pole widzenia? Może pokaż zdjęcie, jak trzymasz telefon podczas rozmowy. 'Powinien być bezwzględny zakaz i kropka. Gadasz przez telefon? Przeproś na chwilę, przejdź przez jezdnię - gadaj dalej. Grasz w grę? Włącz pauzę, przejdź i graj dalej. Oglądasz film? Patrz punkt wyżej.' Z grą nie bardzo, szczególnie wykorzystującą internet, ale da się 'używać' obserwując jezdnię. 'Miał telefon przy głowie - używał go. Gapił się w ekran - używał go. Proste i sprawiedliwe.' Czyli co, mam telefon w ręce, ale obserwuję jezdnię podczas przechodzenia to mam być ukarany? Absurdalne. Przechodząc przez jezdnię czy torowisko masz obserwować, co się na niej dzieje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Karolciami
0 / 0

@AIkanaro Dziękuję za informację. Nie byłam świadoma, że takiego przepisu nie ma. Chociaż pisząc poprzedni komentarz, bardziej skupiałam się na logice (potrzeba nagłego ominięcia przeszkody) niż przepisach. W sumie już chyba takiego zapisu nie dodadzą, jako że przy szeregu asystentów już teraz trzymanie rąk na kierownicy bywa zbyteczne. A jeszcze nie doszliśmy do pojazdów całkowicie autonomicznych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@Karolciami Wiesz.. ja wiele razy widziałem ludzi, którzy nie tyle co rozmawiają przez telefon i się rozglądają... co łażą po pasach z nosem w smarfonach bo sobie oglądają filmiki, przeglądają fb czy inne tweetery czy tiktoki albo piszą smsa.... i bardzo często nie rozglądają się na boki i ten przepis to właśnie do tych "smartzombie" jest skierowany, a że rozszerzony ogólnie o korzystających z telefonów.. no cóż, przecież pula mandatów musi się zgadzać.... a nawet zwiększyć budżet państwa, bo kolejne plusy są szykowane na kolejne wybory

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 2 czerwca 2021 o 2:07

A konto usunięte
0 / 0

@Karolciami W moim osobistym mniemaniu nie dodadzą takiego zapisu z przyczyn bardziej takich, że sporo osób niepełnosprawnych utraciło by prawo do prowadzenia pojazdów. Są kierowcy którzy nie mają ręki (mają jedynie kikut) więc fizycznie nie byli by w stanie trzymać ręki (za pewne chodzi o samą dłoń potocznie zwaną ręką) na kierownicy stąd brak takiego zapisu odnośnie pojazdów samochodowych. Co innego z jednośladami bo nimi osoby niepełnosprawne nie będą w stanie się poruszać wcale, a przynajmniej nie wiadomo mi nic w temacie by były jakieś np. motocykle z udogodnieniami dla niepełnosprawnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
0 / 0

@Pasqdnik82 'i bardzo często nie rozglądają się na boki i ten przepis to właśnie do tych "smartzombie" jest skierowany, a że rozszerzony ogólnie o korzystających z telefonów' Tak jak słynna ustawa do wychowania w trzeźwości jest po to, aby grupka podpitych młokosów nie urządzała burd, a w rzeczywistości takich policjanci nie zauważają, za to chętnie karzą grupę dwóch-trzech osób, którzy piją jedno piwko bo tak łatwiej statystyki zapełnić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
+2 / 2

Jeśli to prawda to nazwa "smart stop" spowoduje raczej więcej szkody niż pożytku. Bo, o ile w ogóle ktoś to zobaczy, to pomyśli, że to jest inteligentne przejście i w ogóle nie będzie uważał.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Traehflow
+5 / 5

Smutne jest to, że coś co powinno być oczywiste musi być wymuszone przepisem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+2 / 2

@Traehflow wiesz. rozmowa telefoniczna nigdy nie stanowiła dla mnie problemu z ogarnięciem i spojrzeniem czy mogę bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych, ale widuję bardzo wielu takich, którzy mają wlepione nosy w ekran... i tak idzie.. na chodniku często nie patrzy czy na kogoś nie wlezie to jego ludzie muszą wymijać i to samo robią na przejściach dla pieszych.. nie rozejrzy się, nie zatrzyma .. tylko lezie ... bo właśnie lajkuje wpis i zdjęcie kolegi, który wstawił zdjęcie swojej kupy na FB :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 2 czerwca 2021 o 2:10

G glupiobywatel
-1 / 5

Ten przepis "z automatu" obwinia kierowcę za jakiekolwiek zdarzenie na przejściu. Bez kamery i chęci policji/sądu do obejrzenia i wzięcia pod uwagę nagrania, gdzie widać, że pieszy np. wbiegł, wszedł bez patrzenia itd.; kierowca nie ma szansy na swoją obronę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Darkus
+2 / 8

Żadne smart stopy, pieszy może mieć te swoje pierwszeństwo ale przed przejściem powinien być dla pieszych obowiązkowy STOP jak np. dla samochodów przed niestrzeżonymi przejazdami kolejowymi. Nie zastosowałeś się ,a był wypadek twoja wina.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 czerwca 2021 o 19:45

R konto usunięte
+6 / 8

Ciekawe kiedy będą w kiblach wieszać znaki że przed sraniem trzeba ściągnąć majtki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U uwarzajnarence
+2 / 2

Tylko jak srasz przez majtki to szkodzisz samemu sobie a jak wchodzisz na jezdnię gapiąc się w ekran szkodzisz wszystkim wokół

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zomos
-3 / 3

Od dzisiaj trzeba wozić pobity smartfon bez karty sim i w razie "W" nalezy nim przywalić koło pieszego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A addiago
-1 / 5

Kierowcy, musicie uważać - pieszy = ofiara, udowodnić wkroczenie ze smart fonem to będzie trudne

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
0 / 2

Ale mało kto wie, że gadając przez słuchawki BT też naraża się na srogi mandat. Korzystanie to korzystanie - bez wyjątków (przepisy dotyczące samochodów dopuszczają zestawy hands-free)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ToXiCNaChI
+2 / 2

Masz smart watch'a i chcesz sprawdzić godzinę na przejściu no to będzie mandacik.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zohshaiz
0 / 0

Ustawodawca chyba nie zdaje sobie sprawy że sygnalizatory świetlne to "inne urządzenia elektroniczne"... więc wychodzi że od teraz można też przechodzić na czerwonym \o/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem