Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
1208 1219
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
T Tibr
+20 / 20

Odpowiedzi wydają się proste i oczywiste do póki za zabójstwo nie zostanie skazany 12 latek na dożywocie jak w US gdy bawiąc się z młodszym bratem zaczął udawać Power Rangers i podczas zapasów zabił go.
W żądzy zemsty dość łatwo popaść ze skrajności w skrajność...
racjonalna odpowiedź nigdy nie brzmi kategorycznie "tak" lub "nie", a to zależy;(
A jeżeli pijesz do ostatniego mordu to sprawca powinien wtedy trafić od początku na leczenie psychiatryczne, docelowo z przymusowym leczeniem do końca życia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2021 o 15:56

J JestemRolnik
-3 / 9

@Tibr Moim zdaniem sprawca już wtedy powinien być powieszony, zaoszczędziło by to problemów, w końcu zgwałcił i zamordował. A tak wyszedł na wolność i zrobił znowu to samo i w taki oto sposób, po raz kolejny, niewinna istota idzie do piachu, a morderca cieszy się życiem...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T truskawka90
0 / 0

@Tibr Kiedyś był w Polsce pomysł wiezień dla młodocianych. Upadło to. Niedawno MS zaproponowało zmiany żeby pobyt w ZP przedłużyć do 24 roku życia. Co z tego wyjdzie nie wiadomo. Zmiany mają też dotyczyć MOW, które będą mogły za np. ucieczki wnioskować o umieszczenie w ZP.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T truskawka90
+5 / 7

@JestemRolnik Kiepski pomysł z tą karą śmierci z uwagi na pomyłki wymiaru sprawiedliwości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+5 / 5

@JestemRolnik przypuśćmy, że istnieje w Polsce dalej kara śmierci. Jak myślisz czy w tej sprawie zostałby skazany na śmierć?

Myślę, że z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością zostałby uznany nie poczytalnym. Dlatego tu zawalili ludzie, którzy jakby zamknęli oczy na fakty, które jasno mówiły ktoś z taką osobowością nie zresocjalizuje się. O ile ktoś mógł się łudzić w pierwszym przypadku, tak nie gdy był skazywany kolejne razy. Co do złudzeń ludzie zajmujący się kryminalistyką i resocjalizacją nie powinni nigdy się nimi kierować i zdawać sobie raczej sprawę, że tu nie był potrzeby poprawczak tylko psychatryk, zamknięty o podwyższonymi rygorze.
@truskawka90 j.w. taka osoba jeżeli robi coś takiego w wieku 14 lat nie widzę szans by kiedykolwiek funkcjonowała "normalnie" chciałbym wiedzieć jak wyglądała jego resocjalizacja (pytanie retoryczne)? Według mnie powinien od razu za pierwszym razem trafić na leczenie psychiatryczne. Tu mamy problem bo jest potrzeba oddzielenia takich przestępców od dzieci z problemami (depresja) co wiemy jak teraz funkcjonuje. Ekonomia przemawia za karą śmierci jednak tu zawsze mam z tył głowy sprawę Komedy która też była pewniakiem. Jest pełno badań DNA w US gdzie po ich zrobieniu wyszło, że zostali skazani na śmierć niewinni, a wykonanego wyroku nie da się cofnąć.
Dlatego z kąra śmierci zawsze jestem powściągliwy, natomiast bardziej skłaniałbym się do "katorgi" w kopalniach itp. tylko tu wchodzą ludzie od humanitaryzmu, którzy nie mogą przyjąć do wiadomości, że przestępca dobrowolnie odbierając komuś życie odbiera sobie prawo by traktować go humanitarnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T truskawka90
+2 / 2

@Tibr Na więzienie możne skazać już 15 latka w Polsce. W ogóle skąd twierdzenie, że przestępcy siedzą razem z dziećmi z depresją? Żaden sąd rodzinny nie zamyka w ZP, MOW, czy MOS za depresję. Resocjalizacja działa gdy ktoś chce tej zmiany i to wszystko. Zaostrzanie kar niespecjalnie przyczynia się do zmniejszenia przestępstw. Gdyby tak było to przestępczość powinna zniknąć w okresie kiedy ucinano ręce, wieszano, ścinano itp. itd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+2 / 2

@truskawka90 dobra bo trochę chciałem dużo upchać żeby nie pisać epopei i wyszło nieprecyzyjnie: ostatnio była afera, że dziewczynka została zgwałcona na oddziale ponieważ dzieci nie są oddzielone od pozostałych pacjentów (dorosłych).
Tak resocjalizacja działa gdy ktoś chcę ale czy to dotyczy chorego psychicznie? Dlatego piszę o leczeniu (w domyśle pewnie dożywotnim bo sukcesu nie widzę).
Nie tyle chodzi mi o zaostrzenie co gradację za czyn idiotyzmem (z czego po części się wyciągaliśmy) było wsadzanie alimenciarzy za kratki (państwo, czyli my, poleciło amumenty i opłacało ich pobyt w więzieniu. A prawdziwy przestępca czekał na wolności na wymierzenie kary bo nie było miejsca w więzieniu. Takie też zdarzały się absurdy.
Chodziło mi o to, że skoro i tak ponosimy koszty izolacji to najzwyczajniej w świecie więzień powinien to odpracować, choćby przy melioracji rowów.
A im cięższa zbrodnia tym cięższa praca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T truskawka90
+1 / 1

@Tibr Zakładam że chodziło o jakiś odział psychiatryczny. Realia są takie, że psychiatria dziecięca w Polsce lezy. Odziały są zapchane po brzegi. Zapewne została umieszczona na oddziale dla dorosłych co od kilku lat jest normą. Pewnie, że to tragedia. Przede wszystkim brakuje pieniędzy i jeśli one się nie znajdą to sytuacja się pogorszy. Resocjalizacja socjopaty pewnie, że skuteczna nie będzie. Jeśli chodzi o alimenciarzy, to powinni odpracować, ale czy w ramach ZK? Kwestia pracy więzniów jest dosyć skomplikowana. Zakładając że to praca poza ZK. Organizacja stanowiska pracy dla więźnia, organizacja stanowisk pracy dla służby więziennej a im cięższa zbrodnia tym więcej służby, żeby minimalizować niebezpieczeństwo ucieczki. Kto komu i jak miałby za tą prace płacić? Firma państwu? Większość więzniów jest niewykwalifikowana do tego stopnia że nigdy w życiu łopaty nie trzymali. Trzeba by im do pomocy kogoś kto się zna na robicie. Kwestia wypadków, ubezpieczenia. Ja osobiście nie wyobrażam sobie żeby morderca gdzieś pracował poza zakładem karnym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 czerwca 2021 o 21:17

avatar perskieoko
+8 / 10

Ludzie prości lubią proste rozwiązania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+1 / 3

@perskieoko
Bo jak ktoś jest młotkiem to wszędzie widzi gwoździe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cincinmj57
+2 / 2

Ja byłem przekonany, że tak jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
+3 / 3

Powinien być przebadany po popełnieniu takiego czynu i albo resocjalizowany, albo izolowany jak taki Trynkiewicz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
+1 / 1

1. Po 21 roku odsiadki z pewnością nie będą w poprawczaku.
2. Po 21 roku będzie 2022 r. co nie ma żadnego związku z wyrokiem.

Popraw to na "po 21 roku zycia".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+2 / 4

Przykład sprzed paru lat: dwóch 11-latków (standardowi - żadna patola) łaziło po dachach garaży, pokłócili się, jeden drugiego popchnął - ten zleciał i skręcił kark - trup.
Wyjaśnij mi proszę sens trzymania w więzieniu tego dzieciaka przez następne 10 lat. KOGO po tych 10 latach wypuścisz na ulicę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 4 czerwca 2021 o 19:41

J jamarkus
+1 / 1

Za ciężkie przestępstwa powinna być czapa....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T truskawka90
0 / 0

@jamarkus No i jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agronomista
-2 / 2

To zależy czy chcemy odizolować go od społeczeństwa czy liczymy na jakąś resocjalizacje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bloodonice
0 / 2

Uważam, że o prawie i więziennictwie nie powinni wypowiadać się ludzie, którzy się na tym nie znają, bo te wasze proste, cudowne rozwiązania na wszystko, nie zawsze będą dobre.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar teszwonsz
-1 / 1

Ale tak bez ponownego zabicia / zgwałcenia następnego człowieka? No nie bardzo... Trzeba dać mu 2 szanse - każdy zasługuje;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jasiokoz
0 / 0

Kontekst jest straszny, i nie można wszystkich mierzyć jedną miarą. To co czytałem, o ostatnio nagłośnionej sprawie, i przestępstwach popełnionych przez młodocianego wówczas zbrodniarza. Zawiódł system, który zbyt często zawodzi. Świadomość bezkarności jest bardzo częstą przyczyną recydywy. Zaostrzenie kary, będzie miało sens jedynie wówczas, kiedy kara stanie się nieuchronna. Dla wielu wiezienie nie jest karą, wakacjami na koszt podatnika. Resocjalizacja w naszym więziennictwie to frazes. W przypadku ciężkich przestępstw młodocianych, jestem za umieszczaniem w zakładzie karnym

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wandejczyk
-3 / 3

Nie uważam. Skoro nie wolno mu głosować, pić, palić, oglądać pewnych filmów to odpowiadanie jak dorosły jest dwulicowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G GLight
-1 / 1

Problem polega na tym, że prawo jest kulawe a osoby powołujące przepisy do życia najwyraźniej nie wiedzą nic o socjalizacji/resocjalizacji ludzi. Nawet najgorsza niania wie, że kara musi być natychmiastowa, adekwatna do czynu i dotkliwa. Kluczowe jest jednak by była natychmiastowa i dotkliwa, więc wydaje mi się, że powinny być przyjęte do praktyki prawa Hamurabiego i tak za kradzież odcięcie palca za drugą dłoni za trzecią przedramienia itd. (i uwaga co ważne odcięcie a nie amputacja), ogólnie ten zbiór praw bardzo gloryfikuje kare śmierci na różne bolesne sposoby ale z drugiej strony po cholere ma żyć jakiś pedofil czy morderca. Wiem, że teraz odezwą się obrońcy praw człowiea ale po pierwsze złodziej morderca pedofil to nie ludzie a po drugie obecne prawo w żadnym stopniu nie odstrasza przestępców i mamy takie społeczeństwo pełne gnid....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem