Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:37

Czy da się cofnąć czas? “Okno do przeszłości”, PastWindow, konceptualny pomysł węgierskiego artysty Zoltana Kecskemetiego w końcu stwarza taką możliwość.

Kamera zainstalowana z tyłu ekranu UHD filmuje tę samą scenerię przez 24 godziny na dobę. Obraz wyświetlany jest z 6-miesięcznym opóźnieniem. Osoby spoglądające na ekran pod odpowiednim kątem mogą mieć zatem złudzenie, że patrzą przez “okno do przeszłości”. Należy pamiętać, że pomysł ten jest jedynie koncepcją. Tak naprawdę został wyreżyserowany przez artystę, który uczynił go wiarygodnym za pośrednictwem znajdującego się poniżej filmu. Jeżeli jednak udałoby się urzeczywistnić PastWindow, to od razu pojawiłoby się kilka trudności, takich jak ciągłe filmowanie przestrzeni publicznej oraz przechowywanie danych, które w ciągu 6 miesięcy stanowiłyby olbrzymie ilości gigabajtów, przez co cały projekt wiązałby się z dużymi kosztami.

www.demotywatory.pl
+
134 145
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P pawel89def
+3 / 3

Duże koszta? Policzmy:

Zakładając, że godzina nagrania w jakości HD waży około 2GB i przechowujemy pół roku - wychodzi 10 terabajtów do przechowywania.
Możemy albo kupić swoje dyski - jakieś 2000zł - choć wtedy musimy też zapewnić infrastrukturę, konserwację, albo przechowywać w chmurze - przykładowo w Google Cloud długoterminowo kosztuje $0.004 / GB miesięcznie (https://cloud.google.com/storage/pricing) - czyli jakieś 150zł miesięcznie.

2000zł jednorazowo albo 150zł miesięcznie to chyba nie aż takie duże koszta? Sama konstrukcja żeby była trwała pewnie pochłonęłaby 10x tyle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 30 czerwca 2021 o 14:52

M Misiek06855
+1 / 1

Jakie olbrzymie ilości GB? W domowym monitoringu nagrywam obraz w 4K i miesiąc nagrania zajmuje ok 230 GB. Dysk 2TB spokojnie by uciągnął 6 miesięcy wstecz a to chyba nie są jakieś kosmiczne pieniądze?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem