Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
583 590
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Xar
+7 / 9

Jak oni w ogole smia cos takiego odwalic? Bo by wyszla dwucyfrowa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mygyry87
+2 / 2

@Xar co do jedzenia to od zawsze pamiętam, że nie wliczanie było tłumaczone sezonowością cen, przez co każdego miesiąca by Ci wyszło co innego, co do energii to nie wiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

Akurat taki wskaźnik ma jak najbardziej sens. Żywność jest sezonowa i często produkowana lokalnie, nie odzwierciedla całego rynku. Jak ludzie zaczną zarabiać więcej i wzrosną koszta produkcji w kraju to będzie spory wzrost cen, a to raczej nie jest złe. Znowu energia jest specyficznym rynkiem, szczególnie w czasach limitów emisji i różnych unijnych podatków, które sztucznie podnoszą cenę. Zostajesz więc z faktyczną inflacją na wszystko inne, co zazwyczaj pochodzi z rynku globalnego i jest porównywalne między krajami. Wzrost płac w Polsce nie spowoduje wzrostu cen samochodów z Niemiec czy lodówek z Korei. To nam pokazuje realną zmianę wartości pieniądza w stosunku do globalnego rynku.
Jak wzrosną place, to w pierwszej kolejności podrożeje żywność i usługi. Licząc inflację w ten sposób policzysz realną zmianę siły nabywczej, ale nie ocenisz zmiany w stosunku do rynku światowego, a to też jest ważne. W USA stosunek zarobków do cen usług i żywności jest nawet zbliżony do tego w Polsce. To nam nic nie mówi. Energia znowu jest tańsza w stosunku do zarobków. Natomiast wyłączając te dwa segmenty widzimy dopiero w czym jest różnica - stosunek zarobków do innych dóbr materialnych. Jeżeli inflacja w tym segmencie rośnie szybciej od wzrostu płac, to gospodarka się cofa i o to w tym wszystkim chodzi. Co lepsze, chwalenie się wzrostem cen tej części koszyka zakupowego przy aktualnym poziomie wzrostu płac to strzał w kolano. To pokazuje jak źle idzie w gospodarce, kraj się cofa w rozwoju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kolorowatolerancja
-5 / 7

Ale przecież zarobki i świadczenia rosną szybciej niż inflacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar perskieoko
+2 / 4

Glapa to ma pomysły!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PussyCatKill
0 / 0

@perskieoko Jaka glapa? :p

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar perskieoko
0 / 0

@PussyCatKill
Glapiński

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PussyCatKill
0 / 0

@perskieoko Dziena. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mygyry87
+3 / 7

@globus24 zapomniałeś, że mamy jeszcze dyktaturę

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MarcelinaMarcelina
+2 / 4

@mygyry87 :D siódme miejsce nazywasz czołówką, wyprzedzają nas państwa które zaliczają ostre spadki, ciekawe jak byśmy wypadli w tym rankingu przeliczając ilość nowych aut na jednego mieszkańca. W jakiej piwnicy siedziałeś, że internet odkryłeś po 2012 roku? Internet mamy już od dawna i potrafimy z niego korzystać. Jeśli przeliczysz swoją wypłatę na euro lub dolary, to prawdopodobnie zarabiasz tyle samo co w 2012 roku. Sprawdź sobie ile baryłka ropy kosztowała w 2012 roku, a ile teraz. https://magazynauto.pl/wiadomosci/sprzedaz-aut-w-europie-pierwszy-kwartal-2021-r-na-plusie,aid,947
Ale masz rację tragedii nie ma :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mygyry87
0 / 4

@MarcelinaMarcelina pomyliłeś osoby ze swoim postem natomiast odpowiem ci co do nietrafionego porównania ceny baryłki ropy a to dlatego, że jeżeli chcesz porównywać to jeszcze policz ówczesną cenę dolara.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PussyCatKill
0 / 2

@globus24 Może i głupi, ale to nie jest stały stan. Głupich ludzi się uczy, a gdy ktoś ma wiedzę, powinien ją przekazać, jeżeli może. Ludzie właściwie w latach 200X - 19XX nie mogli być mądrzy, bo mieli tylko podręczniki sprzed dekad, książki uczące geografii, że w Afryce są chatki, a telefony w biednych krajach kosztują miliony i ma je tylko elita, to była bardziej atmosfera analfabetyzmu, niektórzy skorzystali z wiedzy, inni są w tyle, ale nic dziwnego, bo w ciągu kilku lat rozwinął się przepływ informacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MARTER32
0 / 0

@globus24 zgadzam się z Tobą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G globus24
0 / 2

@MarcelinaMarcelina no właśnie biorąc pod uwagę ilość kupionych samochodów na mieszkańca wypadamy jeszcze lepiej bo jeśli chodzi o ilosć kupionych to jesteśmy na siudmym miejscu, a biorąc pod uwagę ilość nowych samochodów na mieszkańca to mamy piąte miejsce, co jest lepszym odzwierciedleniem rzeczywistości bo nie trudno sprzedać więcej w 80 mln Niemcech niż w 38 mln Polsce... co do internetu to w 2012 roku już go miałem ale w naszym kraju miało go dużo mniej osób.... pozatym w 2012 roku rządziła Platforma, która miała TVP, TVN, Onety i kilka innych mediów głównego nurtu więc nie mowiło się o tym co niewygodne, a żeby takie informacje odnaleźć to trzeba było się nieźle postarać... mówiło się o zielonej wyspie przy podobnej inflacji jak teraz i dwukrotnie wyższym bezrobociu...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G globus24
-2 / 2

@MarcelinaMarcelina co do ceny baryłki to nie zauważasz jednej rzeczy.. akcyza, poza wpływami do budżetu ma słuzyc do regulacji cen ropy na wmiarę stabilnym poziomie.. wyobraź sobie że ktoś ogłosiłby przetarg kiedy cena paliwa na stacji kosztuje 2 złote bo baryłka kosztuje np. 15 dolarów... ktoś wygrywa przetarg, a za pół roku ameryka bombarduje złoża w Kuwejcie i baryłka ropy szybuje na 150 dol. a cena paliwa w Polsce na 10 zł.... akcyza służy do łagodzenia skoków ceny ropy.... problem w tym że rząd PiSu potrafił obniżyć akcyzę kiedy paliwo szybowało w górę, ale jednocześnie podnosił akcyzę kiedy baryłka pikowała w dół, a Platforma w czasie swoich rządów osiągnęła cenę paliwa na stacjach która była rekordowa i jest rekordowa do dziś bo mieli gdzieś obniżenie akcyzy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PussyCatKill
+1 / 3

Gdy się zje codziennie jedną miskę ryżu, to się przeżyje! Do tego to zmierza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
0 / 0

Po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, władze ZSRR zmieniły dawki promieniowania jakie człowiek może przyjąć. Nagle okazało się, że mnóstwo ludzi jest zdrowych i wypisywano ich ze szpitali. Komunistyczna tradycja zobowiązuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2021 o 15:22

M MARTER32
-1 / 1

No cóż, trochę żartobliwie - marnujemy żywność, więc może dzięki tym podwyżkom zaczniemy kupować z głową. Poza tym pamiętam, jak było z masłem po 7 zł kostka, teraz co chwilę jakaś promocja... i spokojnie kupię po 3,90, tak samo choćby z margaryną kasia. Jak na razie nie wydaję na żywność dużo więcej, może dlatego że już nie najadam się i mąż też je mniej bo brzuch mu bardzo urósł i się odchudza. Przygotowywanie posiłków w domu zmniejsza koszty, bo jak widzę pierogi po 35 zł za kilo to wolę się pomęczyć sama.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem