Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
195 204
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
N nemo1965
+4 / 14

Czyli co? Nie katolicy torturowali i spalili kobietę jak to mówił były prezydent - Robert Biedroń ale niemieccy protestanci. Ciekawe czy ten człowiek kiedykolwiek powiedział prawdę? Może czas także wyjaśnić te pobicia matki przez niego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V vicrac
+5 / 9

@nemo1965 właśnie miałem to pisać - niewiele osób o tym wie, ale katolicka Inkwizycja to nic w porównaniu z ilością stosów które płonęły w krajach protestanckich, szczególnie Niemczech. Najlepsze jest to że obecnie to katolików przedstawia się jako zacofanych, ciemnych ludzi (mimo że Inkwizycja wprowadziła mnóstwo zasad które do dzisiaj są stosowane w dochodzeniach, np. nie powtarzała przesłuchań, zbierała zeznania od bezstronnych świadków, a nawet słynny "Młot na czarownice" zawierał wskazówki na temat eliminowania i weryfikacji złośliwych oskarżeń), a protestantów jako "oświeconych", którzy nie chcieli patrzeć na zbrodnie kościoła i stworzyli własną utopię. Otóż było niemal dokładnie na odwrót, a ta protestancka "utopia" to było raczej piekło neofitów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 2 września 2021 o 11:35

R reevox
+1 / 1

karolicy są ciemni i zacofani. jak każdy wierzący niezależnie od wyznawanej religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hooo
+4 / 6

@sceptykiem_sie_urodzic
Ale umiesz czytać ze zrozumieniem? Katoliczka została spalona przez niemieckich protestantów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Saset
+4 / 4

Jak się ktoś chciał kogoś pozbyć, to wmawiał mu, że jest czarownice lub ma kontakty z diabłem. A w obecnych czasach co się robi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Gats
+1 / 1

Spalili ją protestanci bo Słupsk należał ówcześnie do Prus a Prusy były protestanckie.

Autor demota zgrabnie to ominął nie omieszkając wspomnieć POCHODZIŁA Z RODZINY KATOLICKIEJ.

No dobrze, ale wyrok wydały protestanckie pruskie władze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wolfi1485
+2 / 2

Co za ciemnogród...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azra9197
+2 / 4

Aż się zalogowałam, żeby sprostować . Katarzyna była żoną, najpierw kowala Martina Nipkowa (z którym sprowadziła się do Słupska), a potem rzeźnika, a nie rzeźbiarza, Andreasa Zimmermanna. Swój przydomek, Trina Papistin, uzyskała dzięki niemieckim kronikarzem. Trine, było skrótem o zabarwieniu negatywnym. Papistin to pogardliwie - wyznania katolickiego. Czasami Katarzyna nazywana była również Trine Polsch - Katolsch (pogardliwie Katarzyna Katoliczka). Została spalona tam, gdzie obecnie jest ul. Piekiełko (uznaje się, że tam wykonywano wyroki na czarownicach), a nie w Baszcie Czarownic (tam więziono kobiety). Zgadza się - protestanci bardziej lubowali się w procesach o czarostwo, aniżeli katolicy, chociaż ci ostatni wcale nie byli lepsi. Błędne jest również założenie, że to właśnie w średniowieczu ludzie z pasja maniaka "palili czarownice". Przez cały XVI i pierwszą połowę XVII wieku, procesy i egzekucję mnożyły się w rozmaitych zakątkach Europy Zachodniej i Środkowej (nasiliły się pomiędzy 1630 a 1650 r.).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LubieHamaki
0 / 0

Ciekawi mnie jedno - skąd aptekarz wiedział o tym, że ona ma znamię na tyłku? Czyżby odrzucony kochanek?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
0 / 0

Religia nie jest niebezpieczna. Tiaaa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem